Як вибрати гарні саджанці і не потрапити на обман продавців: поради досвідченого агронома

Плодові дерева та чагарники садять не на один рік, тому вибір саджанців – заняття відповідальне. Особливо якщо немає бажання замість яблуні вирощувати сливу або просто витратити гроші на пусту. Це раніше, щоб купити саджанці, потрібно було їхати в розплідники за десятки кілометрів.

Зараз самі розплідники організують точки продажу, та й узагалі навесні саджанці продають на кожному кроці. Прибуткова ця справа. Перш ніж купити, саджанець потрібно добре оглянути.

Коріння

Основа основ – звичайно, коренева система. Тому пильна увага має бути спрямована вниз. Здорове і добре розвинене коріння – це коли їх не менше 4, а довжина основних коренів не менше 20 см, а краще 30 см.

У гарного саджанця багато дрібних корінців. Вони відповідальні за харчування і значить за якісне приживання на новому місці.

Не менша увага до кольору коріння. Вони мають бути коричневими, але не чорними. І звичайно не варто брати саджанець, у якого є тріщини та рани коріння. Збудники інфекції обов’язково скористаються цими “воротами”. Не варто нехтувати тестом на зріз. Якщо трохи зрізати у корінця, то зріз має бути білим, але не коричневим і не чорним.

Купівля саджанців з відкритою кореневою (без грудки землі) краще, тому що можна оглянути коріння. Якщо ж продавець пропонує саджанці плодових дерев у контейнері із землею та каже, що так деревце приживеться краще, вірити не варто. У контейнері той самий саджанець з відрубаним корінням. І у покупця немає можливості оцінити їхній стан.

Огляд щеплення

Піднімаємося вище та оглядаємо місце щеплення. Там не повинно бути жодних ушкоджень. І не варто переживати, що від місця щеплення стовбур росте трохи убік. Це тільки підтверджує, що ви купуєте прищеплене деревце.

Увага до стовбура

Кора здорового саджанця гладка та блискуча. Якщо рослина зі зморщеною корою означає її пересушили. Її, звичайно, можна реанімувати. Але чи варто витрачати на цей час та зусилля? До того ж немає гарантії, що деревце повністю відновиться.

Бруньки

Тут головне – щоб вони були живі та сформовані, а не чорні та підсохлі. На маківці повинна бути гарна велика ростова брунька, а не тонка стеблинка. Наявність такої бруньки свідчить, що саджанець визрів. Якщо бруньки немає, його викопали на продаж рано.

І у «правильного» саджанця не повинно бути листя. Листя випаровує вологу. А де її взяти деревцю, коріння якого не в землі? Саджанець з листками, що проклюнулися, не приживеться, не дивлячись на запевнення продавців, що «якщо є листя – значить він живий».

Небагато про вік

Оптимальний варіант – це придбати саджанці, яким 1-2 роки. Вони набагато краще приживаються. Не варто сподіватися, що трирічне деревце за рахунок того, що воно сильніше краще укоренитися. Адже в нього вже досить добре розрослася коренева, яку також добре відрубали під час викопування. І доки трирічка тільки приживатиметься, однорічка активно піде на зріст і пережене старшого «брата».

Пересортиця

І це ціла проблема. Наразі саджанці продають на кожному провулку. Доходить до того, що деревця викопують уздовж доріг, у лісі. Або перекупник закуповує партію яблунь, причому не важливо якого сорту і сам приписує їм сорти залежно від попиту. А якщо покупець дуже хоче грушу «Лісова красуня», отримай і не має значення, що це яблуня. Поки «секрет» розкриється, претензії пред’являти не буде кому.

Тому, якщо потрібна сортова рослина, то звертатися слід саме в розплідники, які не перекуповують, а самі виробляють посадковий матеріал. Це єдина гарантія якості. І гарантія того, що деревце перезимує, оскільки воно вирощене для вашого клімату.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал