Для помірного або суворого континентального клімату терміни, коли відкривати троянди навесні після зими, грають дуже велику роль. Досвідчені садівники відразу скажуть, що промахнутися простіше простого.
З одного боку, рано відкривати троянди навесні після зими небезпечно, тому що можливі поворотні заморозки поб’ють нирки і молоді пагони. З іншого, пізно розкриті кущі прітимуть під теплим покривалом і тим самим теж погіршать якість свого подальшого цвітіння.
Як визначити час відкриття троянд?
Чітких дат, коли відкривати троянди навесні після зими не знайти. Погано це чи добре, але квітникарі орієнтуються в даному питанні на власний досвід і спостереження за погодою.
Найнебезпечніші речі для троянд ранньою весною:
- погано прогрітий грунт;
- висушує сонце;
- сильні перепади денних і нічних температур;
- сирої грунт.
Всі ці проблеми в ідеалі слід уникати . Наприклад, від палючого сонця захищає якраз зимовий настил. Коли грунт достатньо прогріється, кущ троянди зможе в достатній мірі отримувати з грунту воду, а, значить, буде готовий своїми силами чинити опір жарким променям.
Але і зрозуміло, що в різних регіонах терміни, коли відкривати троянди навесні після зими, серйозно відрізняються. Більш того, навіть з року в рік в одному і тому ж місці вони можуть зсуватися на + – 15 діб.
Тому вам доведеться простежити за наступними моментами:
- По перше, повністю розтанув сніг на розарії.
- По-друге, спостерігаються стабільні денні температури в мінімум + 10С.
- Вночі температура повітря не падає нижче -1, максимум -2С.
- На найближчі 2 тижні не прогнозуються поворотні заморозки нижче 5С.
Все це необхідно врахувати для правильного розвитку троянди. Хоча, в принципі, кущові види досить невибагливі, але перегріта грунт не сприяє доброму розвитку кореневої системи навесні після зими, а надто великі перепади температур вдень і вночі погано впливають на розвиток нирок.
Тому, якщо ви хочете правильно відкрити троянди після зими і отримати відмінне цвітіння пізніше, цим правилам настійно рекомендується слідувати щороку.
При якій температурі відкривати троянди після зимівлі?
Дуже важливою вимогою для нормального розвитку троянд навесні вважається повністю прогріта грунт на 30-40 см в глибину.
Така якість досягається, коли вдень температура стабільно плюсова (в діапазоні + 10-15С опівдні), а ночами вже немає заморозків (оптимально не нижче 0 ° С).
Вже повинно бути зрозуміло, що терміни, коли потрібно відкривати троянди навесні з цієї причини завжди різні. Нерідко рання і пізня весна чергуються щороку. Плюс велике значення набуває той факт, чи була минула зима з великою кількістю опадів або малосніжною.
Народні прикмети
Так як велика роль у виборі термінів, коли відкривати чагарник навесні після зими, лягає на власні спостереження, не зайвим буде скористатися що склалися народними прикметами.
Троянди повністю відкривають, коли у беріз сережки підросли до 5-7 см і набуває золотистого відтінку по краях. Також хорошим індикатором служать крокуси, які до оптимальних термінів зняття укриття з троянд вже придбали бутони.
Слушна нагода також підкажуть і самі троянди, коли їх бруньки набухнуть до 1-1,5 см в довжину.
Коли відкривати різні види троянд?
Серйозних відмінностей в термінах відкривання різних видів троянд навесні після зими небагато. Як правило, у всіх випадках потрібно діяти по погоді, дотримуючись тільки зовсім невеликі тонкощі.
Штамбові сорти
Ці квіти зазвичай не поспішають піднімати вгору, щоб в разі поворотних заморозків легше укрити розарій.
З іншого боку, тут важливо не промахнутися і, коли настане стабільне тепло, а кущі пустять молоді пагони, відразу ж підв’язати гілки, інакше троянди виростуть менш декоративними (кривими).
Чайно-гібридні сорти
Такі різновиди рослини після зими навесні додатково вкривають плівкою, щоб захистити від низької температури, тим самим прискоривши зростання і цвітіння.
Як правильно відкривати троянди навесні, щоб не пошкодити паростки – покрокові інструкції
Добре відомо, що троянди виходять із сплячого стану відразу з першим теплом. Тому відкривають троянди навесні після зими обов’язково поетапно, а не разом.
- Найправильніше зняття укриття починається майже у всіх регіонах ще в березні. Як тільки сніг починає сходити, оголюється каркасне покривало кущів. В цей час їх треба закидати пухким снігом, щоб заховати від агресивного першого сонця і згладити перепади денних/нічних температур.
- Вже в кінці березня буде потрібно робити канавки навколо розарію, щоб в ньому не застоювалася активно таїть вода.
- З кінця березня повністю починають знімати укриття, але поки ненадовго: на 30-50 хвилин в день для провітрювання.
- У першій половині квітня (в теплих регіонах навіть раніше: 5-10 числа) знімати укриття з троянд потрібно активніше: на 3-5 годин в день. Але на ніч обов’язково накривати знову.
- У другій половині квітня вже потрібно повністю розкривати чагарник, прибирати мульчу в вигляді тирси і листя. Але важливо в перші 2 тижні неодмінно притіняти кущі в сонячну погоду. У похмуру і дощову погоду обходитися без притінення. Дуже важливо, щоб всі ці дії виконувалися вже тоді, коли земля відтанула на штик лопати. Якщо немає – то відкривати троянди навесні після зими поки рано.
ДОВІДКА. Всі перераховані етапи в принципі абсолютно нескладні і не вимагають особливих навичок від садівника.
Догляд за трояндами після зняття укриття
Після зняття укриття за трояндами доглядають, як і за багатьма квітучими культурами. Важливо послідовно виконати обрізку, підгодівлю, першу обробку від шкідників і хвороб. Додатково розарій на перших порах також притіняють від палючого сонця.
- На самому початку, коли укриття повністю знято, рослина необхідно полити теплою водою, «запустивши» роботу коренів.
- Далі буде потрібно косметична обрізка: видаляються всі чорні, старі гілки до зеленого стебла.
- Знімається верхній шар грунту – зимовий підгортання. Працювати потрібно дуже обережно, особливо в місці кореневої шийки куща.
- Мідний купорос або інші медьсодержащі препарати допоможуть провести першу профілактичну обробку від шкідників і хвороб.
- Далі троянди притіняють для захисту від сонця (підійде тонкий нетканий матеріал).
- Ближче до травня, коли стає зрозуміло, що заморозків точно не буде, його прибирають повністю, роблять обрізку троянди, видаляючи точно не перезимували пагони.
- Далі потрібна ще одна обробка від шкідників (якщо вимагає ситуація) і обов’язкова підгодівля органічними добривами (наприклад, коров’як 1:10).
Ці етапи в свою чергу допоможуть квітки прокинутися, краще рости, менше хворіти і якісніше цвісти весь теплий сезон.
Як захистити квіти від заморозків?
Коли насуваються тривалі заморозки, чагарник важливо обов’язково накривати матеріалом. Підійде агроволокно, лутрасил і т.д. Головне, щоб матеріал був нетканим.
Часті помилки
Щоб ви відкрили троянди після зими правильно, важливо уникати деяких помилок недосвідчених садівників. Зокрема, постарайтеся звернути увагу на такі моменти:
- Весь догляд треба починати з поливу чагарнику теплою водою, але робити це потрібно тільки тоді, коли вночі немає мінусових температур, інакше грунт глибоко промерзне.
- Нерідко укриття троянд навесні після зими знімають разом, що неправильно. Краще оголяти спочатку північну або східну сторони, а південну – в найостаннішу чергу.
- Знімати укриття треба в похмуру погоду і бажано без сильного холодного вітру.
- На жаль, недостатньо тільки зняти укриття і все. Додатково проводиться розпушування грунту в усьому розарії.
Відповіді на часті питання
Якщо квітка суха після зими, варто відразу видаляти її з ділянки?
Троянда – одна з кращих рослин в плані регенерації. Навіть зовсім хирлявий кущ може ожити в кінці травня-червні. Краще почекати цих місяців.
Насип на щеплення куща прибирати разом з укриттям або пізніше?
Краще пізніше, коли погода вже точно не піднесе сюрпризів.
Чи можна прибирати укриття відразу?
Дуже небажано, краще поетапна робота.
Висновок
На перший погляд, все завдання, як відкривати троянди навесні після зими, здаються важкими і накрученнимі. Однак ж це зовсім не так.
На ділі, правильний догляд за трояндою навесні полягає лише в тому, що потрібно знати особливості цієї рослини і вчасно йому «допомагати». В іншому – це цілком звичайний весняний догляд, який в більшій чи меншій мірі, але застосуємо до всіх квітучим садовим культурам.