Смородина дає велику кількість смачних і корисних ягід, але тільки при дотриманні агротехнічних заходів по вирощуванню. Вони включають організаційно-господарські роботи по посадці і догляду, який передбачає обрізку смородини восени. При правильному її проведенні процедура дозволяє сформувати продуктивний кущ і отримати багатий врожай.
Терміни обрізки смородини восени за місячним календарем у 2021 році
Протягом вегетаційного періоду рослина дає багато стебел. Частина з них може бути продуктивною, а інші ні. До того ж деякі пагони затінюють крону і знижують врожайність куща, забираючи у нього енергію. З приходом осені настає оптимальний час, щоб позбутися від непотрібного навантаження.
Скидання листя говорить про те, що слід терміново приступати до робіт. Але при різній погоді це відбувається не повсюдно по країні. На те, коли робити восени обрізку смородини, впливають агрокліматичні особливості регіону вирощування ягідної культури:
В середній смузі промерзання грунту відзначають до середини листопада. Щоб смородина встигла підготуватися до холодів після стрижки, процедуру проводять в середині осені.
Крім правильного визначення термінів, важливо вибрати найбільш сприятливу дату. У цьому допоможе місячний календар, складений на основі фаз нічного світила. Найбільш вдалий час – коли місяць убуває, в цей час сік спрямовується вниз – до кореневої системи. Хоча і в період зростання небесного тіла теж виділяють сприятливі дати – коли супутник Землі знаходиться в родючих знаках зодіаку:
- вересень – 1, 6, 15, 16, 26-28-ті числа;
- жовтень – 2, 3, 8, 12, 13, 25, 29-31-ті числа;
- листопад – 9, 10, 25-28-ті числа.
На замітку! Несприятливі періоди – молодик і повний місяць.
Основні правила осінньої обрізки смородини
Приблизно за місяць до приходу морозних днів рослина плавно переходить в стан спокою. Саме час приступити до підготовки інструменту. Важливе знаряддя – садовий секатор. Його потрібно продезінфікувати. Якщо кущів багато, то з собою доведеться взяти розчин марганцю, щоб знезаражувати інвентар по ходу роботи. Можна скористатися спеціальний гострим ножем. З його допомогою зрізи виходять більш акуратними і рівними. Але такий інвентар підходить тільки для тонких пагонів.
Для товстих гілок використовують ножівку. Вона повинна бути з малими зубцями. Ще знадобиться сучкоріз. У цього інструменту довші рукояті. Якщо є важкодоступні місця, він прийде на допомогу. Якщо ж кущі молоді і їм потрібна формуюча стрижка, буде до речі і кущоріз. До того ж він годиться для зрізання гілок будь-якої товщини.
По роках
Щоб надати молодому рослині відповідну форму, а також підтримувати здоров’я в подальшому, щороку культуру стрижуть. Але в міру розвитку куща технологія змінюється і має свої особливості:
- У перший рік вкорочують все гілки, залишаючи паростки максимум 15 см.
- На наступний сезон вибирають п’ять кращих міцних пагонів, інші вирізають біля основи. Таким чином створюють скелет майбутнього куща
- Потім пагони 1-го і 2-го року залишають. З нових відростків залишають п’ять найміцніших, які ростуть правильно і не загущают крону. Іншу поросль поточного року ріжуть під корінь.
На наступний рік процедуру проводять як і в минулому сезоні. А ось кущах постарше вже може знадобитися омолоджує стрижка.
Метод вирощування ягідних культур на шпалерах прийшов із Західної Європи. Такий підхід зменшує підсумкову врожайність, але ягоди виходять солодше і крупніше.
При вирощуванні на шпалері
Спосіб обробітку використовують для підвищення продуктивності. Спосіб обрізки в цьому випадку:
- Після висадки на саджанцях укорочують всі бічні пагони – до 5 см. Радикальний метод переводить ростові нирки в плодові.
- Щоб урожай в майбутньому не стикався з грунтом, видаляють пагони, що знаходяться поблизу землі.
- У наступні роки проводять формування, регулярно вирізаючи прикореневу поросль і близько розташовані до грунту гілки. Смородина повинна нагадувати клиновидне деревце.
При систематичної обрізку нижніх гілок урожай формується на висоті 90-150 см. Це дуже спрощує прибирання.
Штамбова смородина
Хоча такий спосіб вирощування втратив на якийсь період свою популярність, поступово він стає затребуваним. Він передбачає формування рослини у вигляді міні-деревця.
Як це зробити:
- Вибирають один пагін, найбільш потужний, – він і буде грати роль штамби смородинового «дерева». Іншу зелену масу вирізують. Вкорочують до висоти в 80 см або 1 м.
- Нижню частину втечі обертають непрозорою плівкою або надягають трубку. Встановлюють в якості опори трубу, дерев’яний брус.
- Бічні гілки, які будуть розвиватися у верхніх нирок, прищипують після 3-5-й листової пластини.
- На другий рік прищипують нові відведення.
- Коли рослина стане схожим на дерево, вирізають все поламані, хворі і слабкі гілки. Поросль видаляють.
На замітку! При вирощуванні на штамбі опора необхідна. В іншому випадку рослина може не витримати ваги «крони», ще й з урожаєм.
Покрокові схеми обрізки для початківців
Незважаючи на одне і те ж час проведення, восени смородину стрижуть для досягнення різних цілей. Молоді кущі формують. Займаються цим перші три роки життя рослини після посадки на ділянці. Потім у міру необхідності проводять омолодження. Для збору рясного врожаю якісних ягід стрижуть кущі і в санітарних цілях.
Санітарна
Стрижку проводять регулярно. Послідовність дій:
- Кущ уважно оглядають.
- Видаляють непродуктивні пагони.
- Вирізують сухі і хворі гілки, а також ті, що ростуть усередину крони.
Для проведення робіт використовують тільки садовий інструмент. Виламування руками неприпустимо, оскільки загрожує зараженням рослини грибними спорами.
Омолоджувана
Старої смородині восени потрібно омолодження (омолоджує обрізка). Такий процедурі піддають кущі, яким 5 або 6 років. Покрокова інструкція:
- під корінь вирізають старі пагони;
- одночасно видаляють молоді дзиги;
- зрізають гілки, що розвиваються вниз;
- обрізають органи з ознаками хвороб до здорової тканини;
- вкорочують на третину торішній приріст;
- залишають від трьох до п’яти найбільш перспективних нових гілок.
На замітку! Травмовані місця обробляють садовим варом, щоб запобігти потраплянню інфекції в систему рослини.
Правила осінньої обрізки для смородини в залежності від сорту
Спосіб стрижки залежить не тільки від року життя куща. На техніку впливають і сортові особливості. Всі сорти прийнято ділити на декілька груп: алтайська, з активним паросткоутворенню, з пасивним паросткоутворенню.
Алтайські сорти
На техніку стрижки представників цієї групи впливає важлива особливість : плодоносять середні і верхні частини стебла. Відповідно, при їх укорочуванні врожайність сильно знижується. У цих сортів обрізають тільки старі, добре отплодоносившие пагони. Також видаленню підлягають хворі і травмовані органи рослин.
З активним паросткоутворенню
У представників цієї групи своя особливість: у них у великій кількості щорічно утворюються нульові пагони. Розвиваються вони в прикореневій зоні куща. Ці пагони розгалужуються слабо – підлягають вирізці. Якщо молодий пагін виріс до 30 см, його вкорочують до сильних нирок.
З пасивним
Оскільки така смородина розвивається повільно, вона не особливо популярна. Але все ж такі сорти зустрічаються в садах. Молоді гілки на таких кущах обрізають незначно або зовсім не чіпають. Щоб дати можливість накопичити енергію і добре отплодоносивших, видаляють старі гілки (6 років) і молоді дзиги.
Плюси і мінуси осінньої обрізки
Осінь – оптимальний час для проведення процедури. Мінусів у стрижки в цей час практично немає. Єдина проблема – недосвідченість у визначенні термінів. Іноді початківці садівники поспішають і починають укорочення пагонів до закінчення сокоруху, що стає стресом для рослини.
Зате обрізка кущів восени білої, чорної, червоної смородини має ряд незаперечних переваг:
- оскільки інші городні роботи вже закінчені, у садівника більше часу, щоб провести процедуру за всіма правилами;
- є можливість піддати рослина санітарної стрижці, видалити пошкоджені і хворі стебла, які добре помітні після скидання листя;
- відбувається кращий розподіл поживних речовин в молодих пагонах;
- кущ формується правильно.
На замітку! В холодних регіонах з раннім приходом зими можна спізнитися з проведенням процедури. Якщо терміни упущені, обрізка смородини восени почекає до весни.
Поради для початківців
В визначенні термінів допоможе нехитрий прийом. Щоб переконатися в настанні оптимального часу, гілка, що підлягає видаленню або обрізку, надрізають. Якщо на пошкодженій ділянці виступить сік, то терміни варто злегка відсунути – на тиждень має бути достатньо.
Після осінньої обрізки смородинові кущі йдуть на зимівлю. Особливий догляд їм не потрібен, але є ряд заходів, без яких не обійтися:
- Розпушування грунту. Сапку сильно не заглиблюють.
- Внесення добрив. Збагачують грунт калійними складами, суперфосфатом. Хороший результат в якості мульчі демонструє компост.
- Обробка кущів. Обприскують рослини «Карбофос», бордоською рідиною, колоїдної сіркою.
- Утеплення. Мульчують пристовбурні області торфом або тирсою. Висота шару – 10 см.
Смородина – врожайна ягідна культура. З доглядом за нею, включаючи стрижку, впорається навіть новачок. А допоможуть йому в цьому схеми обрізки смородини восени для початківців з покрокові інструкції.