Вирощування розсади томатів – тривалий процес. За саджанцями потрібен постійний догляд і невпинне увагу. Нерідко розсада хворіє – тоді треба вживати заходів по її лікуванню.
В цей раз ми розглянемо таку проблему, як пожовтіння помідорною розсади. Розглянемо причини цього явища і методи вирішення.
Причини, чому жовтіє розсада помідорів
Як зазвичай це буває, є кілька причин, за якими сходи починають жовтіти. Пов’язані вони з неправильним доглядом за розсадою, впливом навколишнього середовища або патогенної мікрофлори і шкідників. Розглянемо основні причини пожовтіння більш докладно.
Розсада помідор пожовкла через брак світла
Будь-яким рослинам потрібне світло. Особливо в період зростання і розвитку. Саджанці помідорів дуже часто страждають від нестачі сонця. Чи не кожен дачник здатний розмістити ящики з розсадою на південній стороні. Це призводить до того, що рослини витягуються, а листя у них починають жовтіти.
Рішення
Якщо немає можливості розмістити розсаду з південного боку, то її треба досвічувати. Застосовують фітолампи і лампи денного світла. Оптимальна тривалість світлового дня для молодих рослин – 16 годин (18 в похмурий день).
Також можна використовувати різні хитрощі, наприклад, світловідбивачі поверхні.
Якщо з освітленням розсади у вас проблем немає, значить, причина проблеми в іншому.
Сонця занадто багато
Зворотна ситуація – це надлишок сонячного освітлення. Прямі ультрафіолетові промені перегрівають тонкі листові пластини томатів. Природного охолодження, яке забезпечує вітер, немає. У підсумку виходять опіки, які викликають спочатку пожовтіння листя, а потім її засихання і опадання.
ВАЖЛИВО! Примірники з засохлими листям врятувати не можна, а от інші саджанці можна. Тому розсаду потрібно прибрати з підвіконня.
Рішення
Вирішення цієї проблеми простіше, ніж здається. По-перше, розсаду можна поставити углиб кімнати. По-друге, її можна притінити. Найпростіший спосіб – це обклеїти вікна папером. Також можна використовувати римські або звичайні штори, тюль і т.д.
Тобто ваша задача, не просто забезпечити розсаді регулярне висвітлення, але зробити так, щоб світло було розсіяним. Це вбереже саджанці від сонячних опіків.
Для томатної розсади був неправильно підібраний ґрунт
Підбір ґрунту дуже важливий при вирощуванні розсади. Більшу частину поживних речовин томати отримують саме з землі. Неправильний ґрунт ускладнює цей процес. Результатом чого стає пожовтіння листя.
Помідори добре ростуть в слабокислому ґрунті. Не можна використовувати лужну землю або занадто кислий ґрунт. Також не можна використовувати городню землю, так як вона надто жирна для розсади.
Рішення
При підвищеній кислотності потрібно змішати зольний розчин (1 столова ложка деревної золи на 5 л води), настояти його протягом 4 годин і акуратно полити ґрунт. Також можна замішати крейда або гіпс.
Якщо ж грунт виявився лужним, то треба провести полив розчином марганцівки. Забарвлення повинна бути блідо-рожевою. До речі, такий полив стане відмінною профілактикою від грибкової хвороби.
Розсаді помідор не вистачає харчування
Жовтий колір розсади може сигналізувати про дефіцит азоту в підгодівлі. Азот – основний матеріал для нарощування зеленої маси рослин, і його нестача, в першу чергу, позначається на зовнішньому вигляді саджанців.
ВАЖЛИВО! Занадто багато азоту додавати шкідливо. Помідори почнуть жирувати. Також азот негативно впливає на врожайність томатів, так як вони витрачають енергію на ріст листя і стебел, а не на формування зав’язі.
Рішення
Рішення лежить на поверхні – додати азотні добрива. Найкраще проводити підгодівлю по листу, тобто обприскувати помідори. З коштів можна використовувати нашатирний спирт (він же віджене шкідливих комах) або сечовину.
Розсаду перегодували
Надлишок поживних речовин теж шкідливий. Вірна ознака того, що саджанці перегодовані – білуваті відкладення на дні контейнерів. Вони розташовуються там, де дренажні отвори.
Рішення
Більше не вносити підгодівлі. Зайві речовини будуть вимиті водою.
Розсада помідор жовтіє після пікіровки
Будь-яка розсада погано переносить пікіровку. Помідори не є винятком. Після процедури саджанці майже завжди трошки в’януть. Якщо пікіровку провели правильно, то протягом декількох днів рослини відновляться.
Але буває так, що цього не відбувається. У чому ж тоді справа? Перша можлива причина – це сильне пошкодження коренів. В результаті коренева система не може належним чином отримати з грунту воду і поживні елементи. Саджанець відчуває їх дефіцит, що і проявляється в появі жовтих плям. Друга причина – це розміщення стаканчиків з розсадою під прямими ультрафіолетовими променями. Рослини і так ослаблені пікіровкою, а на них ще впливає палюче сонце.
Рішення
В цьому випадку ситуацію легко виправити правильним розміщенням саджанців (їх притінюванням) і підгодівля стимулятором коренеутворення. Найпопулярнішим препаратом є Корневин. Але його аналогів багато, можна використовувати енергію або Циркон.
Посіви були загущені
Прагнучи заощадити, деякі дачники сіють помідори дуже густо, а потім не проводять проріджування. Це призводить до конкуренції між саджанцями. В результаті частина рослин недоотримує необхідну кількість поживних елементів, світла і води. Як наслідок листя починає жовтіти, а самі саджанці витягуються. Але не треба думати, що перемогли в такій конкуренції рослини вийдуть сильними і здоровими. Зовсім навпаки. Це будуть хирляві, тонкі, схильні до хвороб рослини.
Рішення
Загущеність посадок усувають в 2 етапи. Якщо розсада початку жовтіти ще до пікіровки, то можна провести проріджування, видаливши найслабші і хирляві екземпляри. Якщо ж пожовтіння почалося у саджанців з 2-3 справжніми листочками, то потрібно провести пікіровку в окремі ємності. На додаток стаканчики розставляють подалі один від одного, щоб саджанців вистачало сонячного світла.
Якщо розсада помідорів жовтіє через неправильний полив
Після проблем з освітленням неправильний полив є найчастішою причиною того, що листя томатів поміняли свій колір. Причому до таких наслідків веде як надлишок води, так і її недолік.
ДОВІДКА. При переливі спочатку жовтіють нижнє листя. Листя втрачає пружність. При нестачі листя в’януть і сохнуть.
Рішення
Краще, якщо води було мало. Тоді досить полити рослини, і вони досить швидко відновляться.
А ось надлишок вологи саджанці переносять гірше. Жовтизна може не спадати до півтора – двох тижнів! Поливи потрібно припинити, поки грунт в ємності не просохне. Обов’язково проводять розпушування для доступу повітря до коріння.
Якщо помідори зовсім залиті, то доведеться проводити екстрену пікіровку. Але навіть це не гарантує вирішення проблеми. Тому поливати розсаду потрібно помірно і тільки при висиханні верхнього шару грунту!
Чому пожовкли помідори після висадки у відкритий ґрунт
Дуже прикро, коли розсада в домашніх умовах росла добре і без хвороб, а відразу після пересадки листя починає жовтіти.
Найчастіше нічого страшного в цьому немає – розсада просто приживається на новому місці. Але, якщо жовтизна не спадає навіть через тиждень, то справи кепські. Це означає пошкодження коренів.
Рішення
Знову потрібно брати Корневин або його аналог і проводити підгодівлю. Якщо ще через тиждень ситуація знову змінилася, значить, пошкодження коренів носять критичний характер. Треба готуватися до того, що саджанці загинуть. Якщо якимось дивом їм вдасться вижити, то урожай буде набагато біднішим.
Хвороби і шкідники викликають пожовтіння листя
Патогенні грибки, бактерії і віруси також можуть викликати пожовтіння листя томатів. Найчастіше до таких наслідків призводять такі захворювання: Чорна ніжка, Фузариоз, Бура плямистість.
Відрізнити грибкове ураження від неправильного догляду досить складно, але, наприклад, чорну ніжку можна помітити, якщо уважно оглянути стебло рослини. На ньому з’являється чорний або бурий пояс. При фузаріозу саджанці ніяк не реагують на полив і в’януть. При бурої плямистості на зворотному боці листової пластини помітні сірі цятки.
Рішення
При грибковому зараженні рішення тільки одне – видалити хворі рослини і обробити решту розсаду розчином фунгіциду. Можна використовувати марганцівку, але набагато ефективніше себе показує Фітоспорін.
Чому найчастіше жовтіє розсада помідорів на підвіконні
Якщо у вас багато розсади, а жовтіє тільки та, що розташована на підвіконні, то, швидше за все, саджанці перегріваються на сонці або стають жертвами протягу. Притените рослини. Ще один варіант – низька температура на підвіконні. Тоді переставте контейнери углиб кімнати.
Якщо ж з умовами утримання все в порядку, то шукайте причину в іншому: неправильний полив або підгодівля і наслідки хвороби.
На листі розсади томатів з’явилися жовті плями
Жовті плями можуть бути свідченням, як сонячних опіків, так і бурої плямистості. Якщо сіянці отримують тільки розсіяне сонячне світло, то обробіть їх фунгіцидом, а уражені рослини видаліть.
На замітку. Визначити буру плямистість можна по сірій забарвленні ураженого місця зі зворотного боку аркуша.
Профілактика
Профілактика пожовтіння листя полягає в забезпеченні правильного догляду. Дотримуйтесь режими поливу та внесення добрив. Забезпечте рослинам адекватні умови вирощування.
Також необхідно протравляти посадковий матеріал, щоб підвищити стійкість до грибкових інфекцій.
Відповіді на часті питання
Пожовтіло листя у розсади, що робити?
Визначте причину проблеми? З великою часткою ймовірності справа в неправильному догляді. Це зустрічається набагато частіше, ніж хвороби та шкідники.
Чи відживе розсада?
Все залежить від занедбаності проблеми і того, чим викликане пожовтіння. Недолік азоту і посуха виправляються легко, а ось перелив і зараження грибком – серйозні проблеми.
Чи можна висаджувати жовті саджанці на город?
Якщо вони не хворі грибковими захворюваннями, то можна. Цілком ймовірно, що вони приживуться і дадуть урожай.
Часті помилки
- Проблема ігнорується. Якщо не лікувати саджанці, то можна втратити всю розсаду.
- Неправильна діагностика. Іноді буває, що причина пожовтіння визначена неправильно і, наприклад, збільшується полив, хоча треба було провести підгодівлю азотом.
- Паніка. Жовтизну саджанців можна ігнорувати, але і піддаватися паніці не варто. Цілком можливо, що помідори звикають до нових умов вирощування після пікіровки або висадки на город.
Висновок
З пожовтінням розсади потрібно боротися вже при перших її ознаках. А найкраще проводити профілактику і не допускати хвороби саджанців.