Як правильно здійснювати підживлення полуниці навесні?

З настанням тепла саме час задуматися про майбутній урожай. Однією з найбільш затребуваних і всіма улюблених культур є полуниця, тому питання про те, як виростити багатий і смачний урожай, як ніколи актуальний. Сьогодні ми поговоримо про те, як і чим підживити полуницю навесні.

Які види весняних підживлень є?

Перед тим, як вносити будь-які добрива, насамперед потрібно підготувати рослину і прибрати “наслідки” зими.

Слід оглянути кущики, прибрати загиблі, очистити грядки від листя та іншого сміття і обрізати зайві вусики.

Дистанційні рослини слід спалювати, щоб шкідники не поширені, а зайві відростки потрібно тільки обрізати. Обривати руками не можна.

Якщо вирішили посадити нові рослини, то слід це зробити відразу, щоб рослина зміцнилося до сезону.

Проробивши ці нескладних маніпуляцій, приступимо до удобрення.

А підгодівлі можуть бути кореневі і позакореневі. Розглянемо докладніше.

Кореневі

Кореневі підгодівлі припускають безпосереднє внесення добрив в землю, ближче до коріння рослини.

Використовуючи цей метод, дуже часто, поживні речовини розсипаються на невеликій відстані від куща і прикопуються на глибину близько 9 см. Або вносяться під корінь полуниці. Тоді зверху шар землі повинен бути близько 2 см.

Для початкової підгодівлі, яка здійснюється при нарощуванні зеленої маси рослиною і в період закладки бутонів, прекрасно підійде курячий послід або гній.

Розгорнуті тонким шаром органіку і зробіть невелике підгортання. І в цей же період можна додатково і полити рослину органікою. Для розчину знадобиться літр коров’яку і відро води. Все це добре перемішати і рясно пролити кожен кущ.

Наступний підгодівля спрямована на збільшення розміру і смакових якостей ягоди, тому бажано використовувати мінеральні речовини. Здійснюється підгодівля в період, коли тільки починають зав’язуватися ягоди.

Додати мінеральні добрива можна двома способами: після поливу розсипати гранули в сухому вигляді або розчинити їх у воді і полити кущі. У вигляді розчину, поживні речовини швидше поглинуться корінням.

Третя підгодівля дуже важлива, адже проводиться вона в процесі формування плодів. Можна знову використовувати мінеральні речовини, але якщо побоюєтеся “хімії”, то можна самостійно виготовити нешкідливе добриво.

Рецепт простий: бур’яни і вода. Трава подрібнюється і заливається водою у співвідношенні 1 до 3. Розчину потрібно дати настоятися протягом тижня, але щодня перемішуючи його. По закінчення 7 днів корисне і безпечне добриво готове до використання.

Позакореневі

Живильні речовини можуть надходити не тільки через коріння, а й листя. Позакореневого спосіб добрива – це звичайне обприскування.

Підгодовувати позакореневого способом можна так само органікою або мінералами.

Такі речовини як фосфор, калій і азот, непогано простимулюють зростання плодів. Але для тих, хто переживає за “безпека” ягід рекомендовані органічні речовини. Це не так сильно збільшить плодючість, але напевно не буде містити “хімії”.

Виробляючи обприскування потрібно обов’язково приділити увагу кожному кущику, щоб всі отримали необхідну порцію вітамінів. З розетками потрібно бути акуратним, щоб не залити їх. Рекомендовано трохи розпушити ґрунт, щоб яка потрапила на землю рідина вбралася і в кореневу систему.

Одним з популярних добрив для позакореневого підживлення є зола. Для приготування розчину потрібно 1 кг золи залити кількома літрами кип’яченої теплої води і залишити на добу. Потім настоявся кашку розподілити на два відра і розбавити водою. Добриво готове.

Важливо! Для обприскування підібрати день без опадів і вітру.

Позакореневе підживлення можуть бути:

 • низкомобільнимі, тобто складаються з бору, міді, заліза.
 • високомобільних, тобто суміші на основі фосфору, калію, азоту. Щоб додатково убезпечити культуру від комах і хвороб, підживлення доповнюють інсектицидами і фунгіцидами.

Досвідчені садівники рекомендують чергувати позакореневе підживлення з кореневими. Це допоможе краще захистити рослину від шкідників і збагатять рослина потрібними мікроелементами.

Коли починати підживлення навесні?

Певних термінів початку підживлення немає, це скоріше залежить від погодних та кліматичних умов. Але якщо є можливість, то починати удобрювати краще якомога раніше.

Коли дачну ділянку недалеко від міста і є можливість приїхати туди в кінці зими, то можна почати підгодівлю ще зі снігом.

Можна просто розкидати гранули добрива по талому снігу. А вони будуть розчинятися у воді і надходити в грунт до коріння. Для цього можна використовувати деревну золу або мінеральні добрива.

Якщо на ділянку потрапите тільки вже по просохлої землі, то добрива вносяться при розпушуванні. Їх потрібно так само розкидати по грядках і перемішати з грунтом, а потім полити. Або ж використовуйте відразу рідку підгодівлю.

Коли на ділянці немає води, а земля вже просохла, то удобрювати потрібно перед дощем або відразу обприскати рослини розчином з мінералами. Води для полуниці багато не потрібно, тому її можна привезти з собою.

Для кожних природних і кліматичних умов вибирається своя схема. Тобто перший прикорм, кожен встановлює індивідуально.

Увага! Якщо полуниця була посаджена навесні цього року, тобто культура першого року життя, то вона ще не встигла витратити свої запаси і тому таке рослина не потрібно підгодовувати навесні знову.

Етапи підживлення і схеми

Підживлення полуниці слід проводити в три основних етапи:

 • Весняне добриво
 • Добриво після зняття врожаю
 • Добриво влітку або восени, при підготовці до зими

Але необов’язково сліпо слідувати цьому плану, правильніше враховувати індивідуальні особливості саме свого рослини.

Тут потрібно пам’ятати, що якщо перенаситити полуницю навесні, то врожай більше не стане, а як раз навпаки. Надлишок підгодівлі допоможе розростатися зеленої частини, а в гіршому випадку піддасть рослина до захворювання. Пов’язано це про те, що рослина буде боротися із зайвими мікроелементами, а основні процеси порушуватися і імунітет значно знизитися.

Схема, за якою удобрюються полуниця:

 1. Рання весна. Грядки очищаються від листя, і за допомогою рідкого добрива проливається кожний кущ.
 2. В період бутонізації полуниця удобрюються двічі, з проміжком в тиждень.
 3. Липень-серпень. Коли урожай вже зібраний слід підгодувати рослини і обірвати старе листя.
 4. Вересень. Щоб підготувати рослину до зими.

Підживлення під час цвітіння

Закономірне питання, яке виникає у дачників – як правильно годувати культуру, коли настав процес плодоношення і як його збільшити?!

Коли формуються перші плоди, тобто в літній період, полуниці потрібен калій. Після появи ягідок, між рядками слід розсипати або залити деревну золу. За однією жменю під кущ або 0,5 рідкої суміші.

Для приготування рідкого розчину потрібно взяти 2 склянки золи і настояти в окропі близько 3 годин, потім розбавити теплою водою (10 літрів).

Інші мінеральні підгодівлі потрібно розводити за інструкцією, не експериментуйте.

Плодоносить ягода близько трьох тижнів, плюс/мінус, залежно від сорту. Удобрювати в цей період так само потрібно.

Саме універсальне добриво – це розчин коров’яку в воді, пропорція 1 до 15. Схожий за властивостями розчин вийде з курячого посліду, в пропорції 1 до 10. Використовувати добрива, які застосовувалися ранньою весною так само можна, але їх краще чергувати.

Після того як урожай вже зібраний не забуваємо прорихлити, полити і підживити рослину. У цей період активно росте коріння, зелений шар і закладаються нирки на наступний урожайний сезон.

Якщо в цьому році потрібно скосити листя культури, то зробіть це після плодоношення, не потрібно затягувати. Інакше рослина може недостатньо відновитися до сезону.

Відмінності підгодівлі дорослих і молодих рослин

Вже цілком зрозуміло, що підгодівля полуниці дуже важлива процедура. Тому варто відзначити і те, що добриво молодих і торішніх кущів – по-різному.

Якщо мова йде про нововисаджені кущі, то весняна підгодівля пропускається.

А якщо грунт готувався не так ретельно, то добрива можна внести один раз, після розпушування і прибирання грядок. У цьому випадку підійде розчин: 1 ч ложка сульфату натрію, 0,5 курячого посліду (коров’ячого гною) – розбавити в відрі води. Поливати: 1 літр – 1 кущ.

Добриво торішньої полуниці відбувається в три етапи:

 • Настала тепла погода, грядки очищені і грунт розпушений.
 • Перед тим як починається цвітіння суниць
 • Коли урожай прибраний

Які добрива бувають?

Якщо коли-небудь виникне питання – чи можна виростити полуницю в простому, на ваш погляд “хорошому”, грунті, то відповідь однозначна – ні. Землю для цієї культури підгодовувати обов’язково. Тут питання в іншому – яка добриво краще вибрати.

Одного, універсального і цілорічного добрива для полуниці не існує. Тут доведеться розібратися в них і чергувати.

 1. Органічні добрива. Це зола, гній, перегній або компост. Вони можуть використовуватися в чистому бачили або розчинятися у воді.
 2. Мінеральні добрива. Фосфор, азот і калій. Можуть використовуватися в гранулах або настої з них.
 3. Комплексні добрива. Це суміш з декількох типів мінеральних солей.
 4. Мікродобрива. Добрива, що містять марганець, мідь, бор та інші мікроелементи.

Розберемо трохи докладніше.

Мінеральні

До однокомпонентних мінеральних добрив відносять:

 • Азотні. Містять нітратні солі і сполуки. Використовують навесні, в період появи проростків. Можна додавати в настої органіки. Для утворення нових суцвіть і листя застосовують таку ранню підгодівлю.
 • Калійні. Це хлорид і сульфат калію, деревна зола і калієва селітра. Впливає на структуру і смакові якості ягода. Ідеально для весняних і літніх підгодівлі.
 • Фосфорні . Подвійний або простий суперфосфат, фосфоритне борошно, амофос і диаммофос. Підходять для осіннього добрива, збільшують врожайність наступного року.

Існують і цілі комплекси мінеральних добрив, які можуть містити мікроелемента, а можуть і ні. Вони більш зручні у використанні і хороші, щоб у рослини не настав мінерального голодування.

З’ясувати напевно які саме в даний час потрібні елементи, досить складно, тим більше якщо ви непрофесіонал.

До наприклад, потемніння або почервоніння листя, або хлороз, може свідчити про нестачу не одного, а декількох речовин. Для цього рекомендується використовувати комплексну підгодівлю.

Органічні

Органіка хороша для будь-яких культур. Такі добрива багаті фосфором, калієм, азотом та безліччю мікроелементів.

Удобрювати таким способом найкраще з осені або вносити під час посадки кущів. Свіжий курячий або свинячий гній відмінні помічники молодому рослині.

Під час весняного підживлення правильніше використовувати перегній або перепрілий гній у вигляді мульчі. У літню підгодовування органіка вноситися у вигляді настою.

Щоб отримати такий настій потрібно взяти курячий послід або гній, залити водою і дати настоятися тиждень на сонці. Потім розвести водою і вносити під полив.

З мінусів можна помітить, що при використанні такого добрива, весна для дачника неминуче почнеться з прополок, що, звичайно, ускладнює догляд.

Популярні народні засоби

Для отримання гідного врожаю доведеться потрудитися і як слід доглядати за полуницею. Незважаючи на різноманітність вже готових добрив, багато хто до цих пір довіряють тільки народним способам і вважають їх найбільш ефективними.

Нашатирний спирт

Обробку рослини нашатирем застосовують для підвищення врожайності і зменшення шкідників. Полуниця добре росте і не витрачає додаткові сили на боротьбу з хворобою. Більше про підгодівлі полуниці нашатирним спиртом.

Дріжджі

Для приготування розчину потрібні саме пекарські дріжджі. Такий дріжджовий розчин містить необхідний для полуниці ауксин, цитокініни, тіамін і вітаміни групи В. Полуниця прекрасно плодоносить і добре розвивається.

Борна кислота

Щоб поліпшити врожайність, і підвищити переносимість погодних умов – полуницю удобрюють борною кислотою. Полуниця стає щільніше і солодший і не тріскається від вологи. На торф’яних і дерново-підзолистих грунтах кислота працює найкраще.

Йод

Застосовуючи йод в якості добрива полуниця ставати більше і смачніше, імунна система більш стійка до хвороб, підвищується врожайність і збереження плодів.

Зола

Чудове добриво багате калієм. Плюс до цього містить магній, кальцій і фосфор. Застосовувати можна як чисту золу, так і приготований з неї розчин. Використовують в перший підживлення навесні і після обрізки кущів, при підготовці до зими.

Ефективні препарати

Після зимового періоду активізуються не тільки процеси росту культури, а й шкідники, захворювання. Тому правильно обробити полуницю навесні потрібно обов’язково.

Перед обробкою кущики потрібно обов’язково очистити від “залишків” зими, забратися на грядках.

Більшість хвороб цієї культури пов’язано з різними грибками.

Кращими в боротьбі з грибком є ​​препарати, які містять мідь. Деякі використовують Топаз або Хорус, але вони відносяться до 3 класу небезпеки, або Фунадзол, він належить до 2 класу небезпеки.

Обережно! Дані речовини небезпечні для людини.

Багато хто віддає перевагу менш ефективні, але все ж безпечні обробки. Наприклад, Фітоспорін. Контактний фунгіцид, який вражає грибкові інфекції. Але він досить швидко змивається, тому потрібна багаторазова обробка. Для людини він безпечний, тому обробляти можна в будь-який час зростання.

Шанувальники народних засобів вдаються до висадки часнику чи цибулі між рядами кущів полуниці. Рослини відлякують від полуниці шкідників і допомагають справляти з хворобами.

Важливо відзначити! Шкідливих жителів можна принести разом з посадковим матеріалом. Тому, щоб уникнути плачевного результату для врожаю, потрібно вимочити коріння розсади напротязі 2 годин у розчині Фітоспорін. Для приготування потрібно 10 грам порошку і 5 літрів води. Змішати і почекати 2 години. Потім проводити процедуру знезараження.

Можливі помилки

 • Розсада, висаджена з листям. Щоб рясна листя не висушила рослина, і воно не загинуло, необхідно видалити всі листки, крім 2, наймолодших.
 • Посадка не-знезаражених кущів. Щоб позбутися від хвороб і кліщів необхідно провести 45 хв баню з гарячої води для коренів.
 • Занадто довге коріння розсади. Щоб коріння легко розподілялися по ямі і коріння не загиналися, їх необхідно вкоротити до 10 сантиметрів.
 • Всі хочуть вирощувати ягоду без “хімії”, але полуниці необхідна обробка від шкідників. Потрібно тільки пам’ятати, що обробляти цвітіння потрібно після збору ягоди і до початку її цвітіння.

Часті питання

Як доглядати за ґрунтом після посадки?

Щоб на місці поливу не утворилася скоринка або не відбулося швидкого зневоднення, потрібно насипати перегній або землю. Якщо, на ваш погляд, грунт занадто щільна, то її потрібно розпушити. При тривалої сухої погоди, поливати полуницю потрібно кілька разів на день.

Як вибрати місце на ділянці для посадки полуниці?

Чи не підійдуть південні і вітряні схили. Паростки не переносять сильного, тривалого вітру і раннього сходу снігу. Низини і темні місця теж виключені. Якщо регіон посадки з досить мінливим кліматом, то полуницю доведеться накривати лапником. І грунтові води повинні знаходитися як мінімум на 1 метр нижче посадки.

Який найпопулярніший сорт полуниці?

Особливою популярністю користується сорт “Анастасія”. Але поширені такі, як: Клер – ранній, плідний сорт, Хоней – морозостійкий, менш схильний до захворювань, Альба – яскраві, довго зберігаються ягоди.

Корисне відео

Дізнайтеся більше про весняну підгодівлі полуниці з відео нижче:

Висновок

Процедура підгодівлі майбутнього врожаю не завдасть багато клопоту, але за своєю суттю вона дуже важлива. Вона грає головну роль – чи буде багатий ваш урожай полуниці.

Рад можна знайти досить багато і зовсім не потрібно намагатися зробити все і відразу. Потрібно навчитися “розуміти” свою рослину і своєчасно йому допомагати. Найкраще добриво для кожного своє. До порад більш досвідчених городників потрібно тільки прислухатися, а вже шляхом своїх проб і, можливо, навіть помилок знайти потрібне і правильне засіб.

Полуниця досить примхлива культура. Але отримавши правильний догляд, вона неодмінно порадує своїми плодами і ви зрозумієте, що всі старання не були марними.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал