З настанням осінніх холодів дачники починають замислюватися про те, які роботи потрібно виконати в теплиці, як правильно підготувати її до наступного сезону. Це дуже важливо, тому що від правильності виконаних дій залежить майбутній урожай. Фахівці розповідають, як підготувати теплицю до зими після помідорів і огірків.
Навіщо потрібно готувати теплицю до зими
Практично у всіх регіонах України дачники ростять огірки і помідори в теплицях. Це дуже зручно. У теплиці можна створити умови для вирощування овочевих культур, близькі до ідеальних. Сучасні парники допомагають захистити посадки від холоду, опадів, туману, підвищити врожайність рослин.
Але теплиці вимагають особливої уваги. Відразу після збору врожаю овочів необхідно продумати o підготовці грунту і самої конструкції до зими. Ще до настання морозів потрібно виконати певний перелік робіт по ремонту несучих конструкцій, очищення та промиванні покрівлі і бічних частин, заміні грунту і знезараження грунту.
Не всі городники виконують повний список робіт. Деякі відкладають всі заходи на весну, а хтось і зовсім вважає, що підготовка необов’язкова. Це дуже велика помилка. Правильна підготовка теплиці допомагає :
- зберегти конструкцію парника до наступного року, продовжити термін служби теплиці ;
- збагатити грунт, підвищити врожайність на наступний рік ;
- знизити ризик зараження грибковими бактеріальними інфекціями рослин на наступний рік.
За час вирощування овочів протягом сезону відбувається накопичення в полікарбонатної, плівкової або скляної теплиці патогенної мікрофлори і шкідників. Томати часто хворіють на кладоспориоз, фітофтороз. Огірки не менш схильні до грибкових захворювань. Якщо не провести обробку восени, суперечки патогенних мікроорганізмів благополучно перезимують в теплиці, а потім стануть джерелом зараження рослин в наступному році.
Хвороби томатів, огірків сильно знижують врожайність. З кожним роком в грунті, на стінах теплиці накопичується все більше суперечка. Потрібно перервати це замкнене коло. Навіть якщо видимих ознак ураження рослин немає, все одно обробка необхідна з метою профілактики.
Конструкція деяких теплиць передбачає зняття плівки з даху. Якщо не виконати ці роботи восени, за зиму плівкове покриття може бути пошкоджено під впливом морозів, вітру, снігу.
Етапи підготовки теплиці до наступного сезону
Підготовку теплиці потрібно проводити поетапно. Є певний перелік робіт, які потрібно виконати обов’язково. Поетапну підготовку необхідно провести восени. У цьому випадку навесні залишиться тільки посадити нові рослини.
Прибирання в теплиці
Підготовка теплиці до зими восени для наступного сезону завжди починається зі збору рослинних залишків. Всі культури, які вже закінчили плодоношення, потрібно прибрати разом з корінням. Рекомендують підкопувати вилами або лопатою коріння, щоб в землі нічого не залишалося. Все це необхідно робити відразу ж після збору врожаю.
Якщо помідори або огірки були прив’язані до шпалерів, слід прибрати всі кілочки, зрізати мотузки. На них можуть перебувати суперечки патогенних мікроорганізмів. Мотузки або мотузки слід винести за межі ділянки і спалити. Кілочки можна прибрати в сторону і згодом продезінфікувати.
У теплиці не повинно залишатися нічого. Всі підгнилі плоди, засохлі стебла, листя, бур’яни, залишки мульчі необхідно скласти в пакети і прибрати. Варто звернути увагу на місця з’єднань між бічними стінами і грунтом, між пластиковими бортиками, які поділяють грядки. Там теж можуть бути рослинні залишки, які потрібно видалити.
Питання про використання бадилля для отримання компосту є спірним. Деякі досвідчені городники радять закладати рослинні залишки на компостну купу, а інші рекомендують їх спалювати. Якщо на рослинах протягом сезону були якісь ознаки хвороб, утилізація обов’язкова.
Генеральна прибирання включає в себе і миття конструкцій. Якщо теплиця плівкова або плівка тільки на даху, варто прибрати покриття, помити його, продезінфікувати. На наступний рік можна буде знову натягнути плівку.
Полікарбонатні, скляні теплиці слід обов’язково оглянути. Якщо щось потрібно відремонтувати, слід зробити це відразу ж після видалення рослинних залишків. Всі щілини потрібно ліквідувати, закрити пробоїни, якщо вони є. Гумові ущільнювачі на форточках і дверях слід оглянути. Можливо, буде потрібно їх заміна.
Далі всю конструкцію потрібно ретельно помити. Для цього можна використовувати :
- розчин соди харчової (2 ст. л. на 10 л води) ;
- склад на основі оцту (1 ч. л. есенції, 100 г господарського мила на 10 л води) ;
- слабкий розчин марганцовки (не дуже яскравого рожевого кольору) ;
- насичений мильний розчин.
Для миття теплиць слід використовувати м’які щітки, губки, швабри, щоб очистити і важкодоступні місця. Особливу увагу варто приділити кутів теплиці. Саме там люблять селитися шкідливі комахи, можуть перебувати суперечки грибів.
На замітку!
Теплицю потрібно вимити як зовні, так і всередині. Металеві елементи треба очищати дбайливо, не використовуючи агресивних миючих засобів. Метал схильний до корозії.
Відразу після обробки мильним розчином потрібно змити його залишки. Зручно використовувати шланг, але натиск повинен бути слабким, щоб струменем води не розносити по всій теплиці суперечки.
Обробка теплиці від хвороб і шкідників
Після збирання і ретельного миття теплиці можна приступати до знезараження. Спори хвороботворних мікроорганізмів дуже стійкі. Позбутися від них непросто. Тому обробку і дезінфекцію варто проводити ретельно. Початківці городники часто не знають, чим обробити теплицю. Покрокові поради досвідчених дачників допоможуть вирішити це питання.
Всі елементи конструкції можна обприскати розчином мідного купоросу 3% (300 г на 10 л води). Якщо є побоювання з приводу корозії металевих елементів, допустимо обробити метал насиченим розчином марганцівки. Це теж дуже хороший засіб проти збудників хвороб.
Якщо протягом сезону рослини піддавалися атаці шкідників, варто розпорошити на бічні стіни теплиці, стеля розчини інсектицидів. При стандартній обробці робити це необов’язково.
Одним з найбільш дієвих методів знезараження є підпалювання сірчаної шашки. Необхідно врахувати, що одна штука розрахована на певну квадратуру теплиці. Варто дотримуватися рекомендацій виробника. На велику площу може знадобитися кілька шашок.
Перед підпалюванням слід щільно закрити всі кватирки, щілини. Шашки встановлюють вертикально і підпалюють гніт. Людині при цьому потрібно використовувати засоби індивідуального захисту і відразу після підпалювання покинути теплицю, щільно закрити вхідні двері. Відкрити конструкцію можна тільки через 3 дні.
На замітку!
На стінах і стелі теплиці може залишитися наліт сірки. Його легко змити ганчіркою, змоченою у воді.
Обробка грунту
Хворобливі мікроорганізми, шкідники дуже люблять зимувати в верхньому шарі грунту. Якщо рослини в теплиці в поточному сезоні були заражені (кладоспориоз, фітофтороз), потрібна заміна грунту. Це досить трудомістка процедура, але вона необхідна. Для її виконання потрібно зняти верхні 5 см грунту за допомогою совкової лопати, винести за межі ділянки або використовувати для вирощування інших культур, які не хворіють даними захворюваннями. На заміну варто внести в теплицю родючий грунт. Можна зробити суміш садової грунту, перегною, піску.
Обробку грунту від хвороб і шкідників проводять найчастіше розчином мідного купоросу 3%. Грунт після заміни обприскують цим складом.
Але потрібно враховувати, що розчини міді знищують не тільки шкідливі, а й корисні бактерії. Після такої процедури потрібно обов’язково пролити грунт розчином Фітоспоріна (100 г на 1 л води, а далі на кожні 10 л додавати по 1 ст. л концентрату). Процедуру можна повторити і навесні, безпосередньо перед посадкою рослин в теплицю. Фітоспорін і його аналоги допомагають заселити в верхні шари грунту корисні бактерії.
Альтернативою використанню медьсодержащих препаратів є проливання грунту розчином марганцівки або пропарювання окропом. Після гарячої води також обов’язкова обробка Фітоспорином.
Підготовка грунту до зими
Після знезараження верхній частині грунту необхідно перекопати теплицю за допомогою лопати або мотоблока. Вкривати грунт не потрібно. Якщо теплиця повністю або частково розбірна – це тільки плюс. Проморожування верхнього шару під час морозів дозволить також знищити суперечки патогенних мікроорганізмів повністю або частково.
Якщо є проблеми з кислотністю грунту, їх потрібно вирішити на даному етапі. Визначити цей показник можна за допомогою індикаторних смужок. Але найчастіше городники орієнтуються на зовнішні ознаки. Наприклад, на кислих грунтах добре росте польовий хвощ і забиває всі інші бур’яни. Доломітова борошно, гашена вапно відмінно розкисляють грунт.
Внесення добрив
Восени потрібно вносити добрива. В якості органічних підгодівлю підійде гній, перегній. Їх можна просто розподілити по поверхні грядок під перекопку. На 5 кв. м грунту буде потрібно 10 л гною або 20 л перегноя. Можна використовувати коров’як і в розведеному вигляді, але восени в цьому немає необхідності. За зиму все перепре, перейде в форму, зручну для засвоєння рослинами.
На замітку!
При внесенні органічних добрив важливо враховувати і стан грунту. Кожен сезон використовувати гній не можна. Досить робити це раз в 3-4 роки. Надлишок азоту призводить до зниження врожайності, підвищення ризику розвитку грибкових захворювань. Якщо в попередньому сезоні помідори виросли потужними, з товстими стеблами, значить – азоту в землі вистачає. Вносити додатково органіку не потрібно.
Мінеральні добрива варто використовувати обов’язково. На 1 кв. м площі слід розподілити 40 г суперфосфата і 20 г калійної солі. Добрива можна змішати і розсипати по поверхні грунту після перекопки і внесення гною, перегною. Припустимо використовувати і комплексні склади. Орієнтуватися потрібно на інструкцію, надану виробником.
Посів сидератів
Грунт потрібно готувати до посадки рослин навесні заздалегідь. І важлива не тільки дезінфекція. Для отримання відмінних врожаїв рекомендують дотримуватися сівозміну.
За правилами культуру, яка росте на певному місці в поточному сезоні, можна буде повернути на цю ж грядку тільки через кілька років. Це потрібно для того, щоб грунт відпочила, в ній накопичилися поживні речовини. Одні і ті ж культури витрачають певні цінні сполуки, чому незабаром виникає їх дефіцит, грунт збіднюється. Крім того, в ній накопичуються одні і ті ж шкідники, збудники хвороб. З кожним роком їх стає більше.
У теплицях дотримуватися сівозміну не виходить, так як в них, як правило, з року в рік вирощують огірки, помідори. Переносити парники на різні місця неможливо. Тому потрібно обов’язково засівати теплиці на зиму сидератами. Ці культури допомагають дотримуватися сівозміну, збагачують грунт, насичують його азотом.
Як сидератів можна використовувати жито, гірчицю. Найкраще підходить суміш цих культур. Посадковий матеріал бажано придбати заздалегідь, на початку осені. Після того як все буде прибрано, продезінфіковано, можна засіяти грядки в теплиці.
Перед самими заморозками грунт можна буде перепахати. Жито і гірчиця до цього моменту відростає приблизно на 5 см. Але багато городники вважають за краще перекопувати грядки в парнику навесні. Надземну частину сидератів скошують, а потім перекопують грунт, закладаючи жито і гірчицю в грунт. Робити це потрібно за кілька тижнів до початку посівної.
Зміцнення конструкції теплиці
Багато городники на зиму зміцнюють теплиці з полікарбонату і скла. Якщо зими в регіоні снігові, конструкція може бути пошкоджена під вагою снігу.
Для зміцнення каркаса застосовують спеціальні трубчасті розпірки, стійки, що нагадують швабру. Їх роблять з дерева або спеціальних металевих сплавів. Підпірки повинні бути оброблені антисептичними складами. Можна застосовувати трубчасті опори з товщиною не менше 2 мм.
Додаткові Т-образні елементи слід розставити з кроком 130-150 см один від одного. Під кожною опорою повинна бути широка і товста дошка або металева пластина. Якщо не підкласти дошку або метал під розпірку, її кінець зануриться в грунт з часом, а теплиця просяде. Верхні частини опор підводять під центральну балку і фіксують до перекладині хомутами.
Після виконання всіх робіт потрібно від’єднати знімні елементів. Якщо двері і вікна не можна розібрати, їх слід відчинити навстіж. У такому положенні їх необхідно зафіксувати, щоб сильний порив вітру не розбив скло.
Особливості підготовки восени різних теплиць
Залежно від матеріалів, з яких виготовлена теплиця, від типу конструкції, може знадобитися різна обробка. Якщо каркас виготовлений з дерева (віконні рами), потрібно обов’язково зачистити поверхню в разі появи на ній вм’ятин, сколів. Після цього потрібно обробити дерев’яні частини антисептичним складом. Спеціальні засоби продають в будівельних магазинах. Вони не тільки допомагають боротися з патогенними мікроорганізмами і їх спорами, а й захищають дерево від несприятливого впливу навколишнього середовища.
Металеві елементи потрібно обробити антикорозійними розчинами. Якщо на даху натягнута плівка, її потрібно зняти, так як на морозі вона стає крихкою, легко пошкоджується від вітру, розтріскується. Після того, як плівка буде знята, її потрібно вимити мильним розчином, а потім протерти 5% мідним купоросом. Коли вона просохне, слід скрутити її в рулон і прибрати на зиму в приміщення або в сарай.
Для миття і дезінфекції полікарбонатних і скляних теплиць потрібні різні засоби. Скло стійко як до кислот, так і до розчинів хлору, до лугів. А полікарбонат більш примхливий. Неприпустимо обробляти його лужними розчинами, а також складами, що містять хлор, і жорсткими щітками. Краще просто промити стіни мильною водою, протерти м’якою фланелевою ганчіркою, а потім пройтися по поверхні розчином марганцівки, розведений своїми руками.
Осіння обробка теплиць є обов’язковою процедурою. Без неї не вийде виростити в парнику хороший урожай на наступний рік. На обробку варто звернути особливу увагу тим, у кого протягом поточного сезону на теплиці вже були відзначені спалахи грибкових і інших захворювань, з’являлися шкідники.