Чорничний сік: користь і шкода для здоров’я, для очей, склад, калорійність, застосування

Фрукти і ягоди – джерело великої кількості корисних речовин. Чорничний сік покращує зір, сприяє поліпшенню пам’яті і зменшення ваги. Заготівля такого напою на зиму дозволить забезпечити всю сім’ю запасом вітамінів і мінеральних речовин.

Склад і харчова цінність чорничного соку

Вичавлений з ягід сік – джерело корисних для організму речовин. У ньому міститься велика кількість полісахаридів, ефірних масел, антиоксидантів, флавоноїдів і таніну. Чорниця є одним з рекордсменів за змістом в ній дубильних речовин – близько 7% від загальної маси продукту.

В її складі також присутні кілька надзвичайно цікавих органічних кислот:

  • молочна;
  • бурштинова;
  • яблучна;
  • лимонна.

Ягідний сік також багатий різноманітними мікроелементами. Найбільш важливими для організму людини є магній, кальцій, залізо, калій і натрій. У більш маленьких дозах міститься мідь, фосфор і марганець.

Зміст вітамінів в чорничному соку

Ягідний напій неймовірно корисний через високу концентрацію легкозасвоюваних вітамінних сполук. Одним з найбільш важливих для організму є вітамін A. Користь цього елемента полягає в участі в антиоксидантного захисту, а також зміцненні і відновленні зору.

Важливо! У соку є невеликий відсоток каратиноидов – з’єднань, близьких за складом до провітамін.

У чорниці міститься величезна кількість активного вітаміну C. У 100 гр продукту близько 10 мг речовини. Це приблизно 10-15% від добової потреби організму. Серед інших вітамінів виділяють B1, B2 і PP.

Калорійність, зміст БЖУ, глікемічний індекс соку чорниці

Як і будь-які інші фрукти, ця ягода може похвалитися низькою калорійністю. Внаслідок цього, чорничний сік досить активно застосовують в програмах правильного харчування. У 100 гр готового продукту міститься:

  • білки – 0 гр;
  • жири – 0 гр;
  • вуглеводи – 8 гр;
  • калорійність – 32 ккал.

Високий відсоток вмісту вуглеводів в готовому продукті говорить про необхідність звернути увагу на глікемічний індекс – вплив на вміст цукру в крові після його вживання. ГІ натурального чорничного соку – 53. Цей показник говорить про досить низькою глікемічним навантаженням на організм людини. Однак цей показник співвідносимо лише з чистим напоєм – додавання цукру та інших підсолоджувачів значно збільшить ГІ.

Чим корисний чорничний сік для організму

Чорниця покращує роботу багатьох органів людського організму. Протягом багатьох століть її використовували для посилення імунітету і боротьбою з простудними захворюваннями. Плоди також допомагають покращити стан кровоносної системи, а також борються з жовчнокам’яною хворобою і захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Важливо! Чорниця – гіпоалергенний продукт. У помірних кількостях її можна вживати з самого раннього віку, не побоюючись відповідних реакцій організму.

Щоб отримати максимальну користь від прийому готового продукту, необхідно строго дотримуватись правильних дозування. Збільшене споживання хімічних і органічних елементів може привести до гіпервітамінозу і інших захворювань. Для кожної категорії існують окремі правила прийому і рекомендації.

Для очей

Одним з найбільш корисних властивостей чорниці є поліпшення гостроти зору. Ягідний напій сприяє нормалізації мікроциркуляції крові в очах, а також зміцнюють і омолоджують сітківку. Регулярне вживання соку дозволяє не турбуватися про можливі майбутні проблеми із зором.

Можна використовувати готовий напій декількома способами. Найбільш традиційним є його безпосереднє вживання в їжу. Щоб убезпечити свої очі від можливих проблем, досить випивати в день 200 мл продукту. Існує альтернативний спосіб застосування чорничного соку – закопування розведеного кип’яченою водою соку в пропорції 1: 1 в очі. 1-2 краплі в кожне око 2-3 рази на день – ідеальна доза для їх насичення корисними речовинами.

При діабеті

Чорниця не містить великої кількості цукру, тому може бути використана в програмах харчування діабетиків. Користь ягідного напою проявляється також у здатності до нормалізації рівня глюкози. При легких формах захворювання – у випадках відсутності інсулінової залежності – сік може бути використаний як доповнення до традиційної терапії.

Важливо! Перед вживанням цього продукту необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути можливих проблем з передозуванням.

Щоб зменшити цукристість напою, його змішують з кип’яченою водою в пропорції 2: 1. У день достатньо випивати 1-2 склянки такої суміші. Багаторазове підвищення дози може спричинити за собою збільшення глюкози в крові.

При схудненні

Чорниця – один з найкращих помічників у зниженні ваги. Напій з неї очищає шлунково-кишковий тракт, покращує обмін речовин і зменшує почуття голоду. Величезну користь для організму міститься в чорниці клітковина – вона допомагає уникнути проблем з кишечником.

Користь ягідного напою полягає також в насиченні організму комплексом вітамінів і мінеральних речовин. Вважається, що окремого введення в раціон цього продукту не потрібно. Достатньо лише замінити постійно вживається сік на чорничний.

Для пам’яті

Напій з чорниці допомагає боротися з віковими змінами в головному мозку. Відділи, що відповідають за пам’ять, з віком починають відчувати окислювальний стрес. Користь чорниці полягає саме в можливості запобігти передчасному старінню і, як наслідок, поліпшити когнітивні процеси.

В якості головного борця з погіршенням пам’яті виступають флавоноїди. Так як проблеми із запам’ятовуванням з’являються з віком, то саме пенсіонери можуть найкраще відчути на собі всю користь ягідного напою. Науково доведено, що у людей похилого віку, які протягом 12 тижнів щодня випивали по склянці соку, значно поліпшувалася пам’ять і інші розумові процеси.

Користь соку з чорниці для дітей

Використання чорничного соку дозволяє зміцнити дитячий імунітет і поліпшити загальний стан організму. Так як продукт є гіпоалергенним, його можна включати в раціон в невеликих кількостях, починаючи з одного року. З 3-4 років для отримання максимальної користі дозу напою збільшують до 1 склянки в день.

Користь соку проявляється і в лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту у дітей. Напій допомагає позбавити від запорів і діареї, сприяючи нормалізації мікрофлори кишечника і всієї травної системи. Залежно від віку, лікувальна доза напою може змінюватися – від 50 до 300 мл в день.

Як приготувати чорничний сік в домашніх умовах

Для приготування ідеального продукту потрібно знайти якісні ягоди. Найкраще проводити збір самостійно. Перед безпосередньою переробкою плодоніжки видаляють, чорницю миють, прибирають зіпсовані і гнилі екземпляри. Ягоди викладають на паперовий рушник, щоб позбутися від зайвої вологи.

Важливо! Щоб ягоди не зіпсувалися в момент транспортування і зберігалися трохи довше, при зборі радять залишати плодоніжки.

Для приготування соку традиційно не використовують додаткових інгредієнтів. Щоб смак у напої був більш збалансованим, можна підсолодити його невеликою кількістю цукру. Якщо ж ягоди виявилися занадто солодкими, можна скористатися лимонною кислотою.

Залежно від рецепта, сік можна отримати декількома способами. Можна скористатися традиційною соковижималкою – це дозволить отримати чистий напій без додаткових домішок. Любителі соку з м’якоттю рекомендують використовувати занурювальний блендер – масу збивають до однорідного стану, після чого розливають по банках.

Сік з чорниці на зиму за класичним рецептом

Класичний рецепт соку з чорниці має на увазі отримання чистого продукту без м’якоті і домішок у вигляді додаткових інгредієнтів. Для приготування потрібно або соковижималка, або блендер. Сік готують наступним чином:

  1. 2 кг ягід пропускають через соковижималку або подрібнюють блендером.
  2. Отриману масу викладають на складену кілька разів марлю і проціджують її.
  3. Що залишився макуха викидають, сік переливають в банки або подають до столу.

Якщо хочеться зробити готовий продукт солодшим, можна додати цукор. Залежно від сорту чорниці та її солодкуватості, доза цукру може варіюватися в межах 100-300 гр на 1 л. Варто враховувати, що цукор шкідливий для людей з діабетом – їм можна вживати тільки чистий продукт.

Чорничний сік з м’якоттю на зиму

Основною відмінністю приготування соку з чорниці на зиму є його додаткова теплова обробка. Також в ньому зберігають всю м’якоть – вміст в ній клітковини, приносить величезну користь організму в зимовий період. Такий продукт вважається менш корисним, так як при нагріванні і пастеризації втрачається частина вітамінів.

Для приготування соку використовують погружний блендер. Ягоди перемелюють в однорідну кашку. Її вливають в каструлю і нагрівають до 80 градусів. Після цього сік розливають по банках, які стерилізують півгодини в киплячій воді. Банки закручують кришками і відправляють в прохолодне місце на зберігання.

Правила зберігання

Приготований для швидкого вживання сік з чорниці може зберігатися при кімнатній температурі до доби. У холодильнику термін придатності такого продукту може становити до 3 діб. Ідеальною температурою для нього є 4-6 градусів.

Приготований із застосуванням пастеризації і стерилізації сік з чорниці може похвалитися більш значними термінами зберігання. У прохолодному темному місці він може зберігатися до 1 року. Якщо льоху або підвалу немає, допускається зберігати продукт в холодильнику.

Висновок

Чорничний сік містить в своєму складі дуже багато вітамінів і мінеральних речовин. Користь ягідного напою полягає в поліпшенні зору, нормалізації шлунково-кишкового тракту і зниження надлишкової маси тіла. Залежно від смакових уподобань можна приготувати напій з м’якоттю або без неї.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал