Коли збирати капусту з грядки на зберігання в 2022 році за місячним календарем

Щоб зібраний урожай капусти зберігався якомога довше, потрібно врахувати ряд факторів. По-перше, переконатися, що культура повністю дозріла, по-друге, підібрати сприятливий період за місячним календарем і, по-третє, дотримуватися технологію збирання врожаю і правильно організувати зберігання. У статті розглянуті всі важливі моменти, які допоможуть навіть недосвідченому городнику уникнути помилок і провести роботу правильно.

Ознаки зрілості капусти

В першу чергу потрібно запам’ятати орієнтовні терміни дозрівання для того чи іншого сорту. Капуста ділиться на ранню, середньостиглу і пізню, і у кожного виду свій період вегетації. Але фактична ситуація може відрізнятися від стандартних показників через особливості погоди в сезоні. Тому зрілість капусти треба визначати за такими ознаками:

 1. Кочан стає твердим, при стисненні його руками з двох сторін лунає характерний хрускіт, обумовлений високою щільністю.
 2. Листові пластини навколо качана відрізняються від інших і мають більш насичений колір, на них майже немає воскового нальоту.
 3. Частина листя зовні починає жовтіти або сохнути, це також вірна ознака того, що капуста досягла технічної зрілості.
 4. Поверхня листя близько качана починає блищати, а самі вони стають гладкими на дотик.

Важливо! У інших видів капусти можуть бути свої ознаки зрілості, зазвичай вони описані на упаковці з посадковим матеріалом.

Коли збирати капусту з городу на зберігання на зиму за місячним календарем

Городники, які надають великого значення місячними фазами, проводять посів і збір урожаю за календарем, можуть підтвердити, що при дотриманні рекомендацій капуста зберігається набагато довше, а її смакові якості вище. Тому варто керуватися інформацією з таблиці і планувати роботу тільки на сприятливі періоди.

Місяць Сприятливі дати
Липень з 4 до 8, 14-16, з 20 по 22
Серпень 1, 2 і 4, з 10 до 12, 13-14, з 27 по 29, 31
Вересень 3-8, з 13 по 16, з 23 до 28
Жовтень з 2 по 5, з 11 до 14, 28-31
Листопад з 1 до 10, 18-25, з 25 по 30

Важливо не тільки підбирати вдалий час для збору капусти, а й уникати несприятливих періодів. Якщо знімати урожай в ці дні, то він буде зберігатися набагато гірше. Тому слід запам’ятати підказки, щоб не проводити роботу в певні дати:

 1. Вересень – з 1 по 5.
 2. Жовтень – 1-3, з 14 до 16.
 3. Листопад – з 13 по 16, 29-30.

В кожному місяці є кілька періодів, тому вибрати вдалий час на складе труднощів. Головне – щоб на момент збирання капуста повністю дозріла.

Сприятливі дні для збирання капусти

Погодні умови залежать від регіону зростання, тому терміни збору врожаю можуть зрушуватися відповідно до кліматичними особливостями. Загальним вважається правило, за яким збирається білокачанна і червонокачанна капуста: температура вдень повинна становити від 6 до 10 градусів, а вночі – не опускатися нижче -3 градусів. Що стосується рекомендацій по регіонах, потрібно пам’ятати наступне:

 1. Середня смуга відрізняються помірно континентальним кліматом, при якому істотне похолодання настає в середині осені, коли і починають прибирання капусти, призначеної для зимового зберігання. Зазвичай роботу планують на жовтень, але при цьому треба враховувати ознаки зрілості, зазначені вище. Також важливо вибрати сухий період, так як восени нерідкі затяжні опади.
 2. Південні регіони відрізняються стабільними погодними умовами, теплою осінню і плавними похолоданнями. Тому тут варто виходити з зрілості культури і сприятливого періоду збору.

До речі! Щоб збирати хороший урожай, слід використовувати тільки районовані сорти, адаптовані до клімату в конкретній місцевості.

Терміни збору капусти за видами

Якщо ще пару десятиліть тому повсюдно вирощувалася переважно тільки білокачанна капуста, то зараз ситуація змінилася. На городах і дачах можна зустріти безліч різновидів, у кожної з яких є свої особливості щодо термінів збору:

 1. Цвітну капусту використовують після термічної обробки і застосовують в різних стравах, в тому числі і просто обсмажуючи в клярі. Ця культура зазвичай має розтягнутий період дозрівання, суцвіття збирають у міру готовності, середній термін вегетації становить 115 діб.
 2. Савойську капусту люблять не тільки за хороший смак, але і за високий вміст корисних речовин і соку. Зазвичай її знімають з середини вересня до середини жовтня. Залежно від сортових особливостей вегетаційний період може становити від 110 до 130 днів.
 3. Кольрабі – незвичайний варіант, який відрізняється від традиційних різновидів і зустрічається поки не так часто на городах. Але завдяки своїм властивостям і моді на здорове харчування ця культура стає все популярніші. В цьому випадку качани знімають, коли температура опустилася до 0-4 градусів, це оптимальний проміжок, щоб зібрати урожай і закласти його на зберігання.
 4. Брюссельську капусту вважають однією з найбільш корисних, фахівці з харчування взагалі рекомендують вживати цю культуру щодня як дорослим, так і дітям. Що стосується термінів її збору, найчастіше вони припадають на осінь, все залежить від сортових особливостей і погодних умов в сезоні.
 5. Броколі – ще один різновид, яка дуже корисна для організму людини. Залежно від сорту терміни зняття врожаю наступають через 3,5-5 місяців після висадки розсади на грядку. Зазвичай дозрівання наступає після похолодання, при знятті потрібно зрізати тільки верхівки. Найчастіше роботу проводять з другої половини вересня до кінця жовтня.
 6. Пекінська капуста може дозрівати по-різному в залежності від сорту. Зазвичай висаджують різні види, щоб збирати урожай з кінця липня до кінця жовтня і вживати багату вітамінами капусту постійно. Знімати слід в міру формування качанів.
 7. Червонокачанну капусту знімають з вересня і до перших заморозків, тут все залежить від сортових особливостей. Принцип визначення зрілості такий же, як в звичайному варіанті.
 8. Білокачанну капусту в залежності від сорту знімають починаючи з середини літа і до настання заморозків. Ранні сорти призначені для салатів, середньостиглі можна використовувати і для заготовок. Але найкраще зберігаються пізні різновиди, при створенні нормальних умов вони спокійно лежать до весни.

Важливо! Найкраще позначати, де який сорт росте на грядці, щоб приблизно розраховувати, коли потрібно збирати урожай відповідно до термінами дозрівання того чи іншого різновиду.

Правила збирання капусти

Підібрати оптимальний період збору капусти за місячним календарем і перевірити її зрілість ще недостатньо, щоб гарантувати хороше збереження. Необхідно пам’ятати кілька простих рекомендацій, які допоможуть забезпечити найкращий результат:

 1. Якщо стоїть суха погода і проводиться полив, то варто припинити його за 12-14 діб до збирання врожаю. Це дозволить виключити накопичення надлишків вологи і знизить ризик гниття качанів згодом.
 2. Коли періодично йдуть опади, необхідно дочекатися сухого періоду і почекати кілька днів, щоб волога пішла. Ні в якому разі не варто знімати мокру капусту, так як вона буде зберігатися набагато гірше.
 3. В першу чергу слід зняти качани, які пошкоджені або мають інші вади, їх варто використовувати для негайного використання і заготовок, в тому числі і закваски.
 4. Для роботи використовувати тільки гостро відточений ніж з жорстким лезом. Якщо будуть вилучатись качани з коренем, то краще приготувати лопату або вила, щоб підкопувати рослини для спрощення їх збору.
 5. Якщо качани зрізаються, то потрібно залишати навколо них листя, щоб зберегти якомога більше вологи. Збирати потрібно дбайливо, виключаючи пошкодження, все гнилі і сухі листові пластини слід видалити.
 6. Щоб видалити надлишки вологи, можна покласти зібраний урожай в прохолодному приміщенні, в яке не потрапляють прямі сонячні промені. Через якийсь час качани треба оглянути і вибракувати все, в цілості яких є сумніви.

Важливо! Капуста без проблем витримує нічні зниження температури до показника не більше -6 градусів. Важливо зібрати її в той період, коли морози невеликі, інакше урожай буде зіпсований.

Поради по зберіганню врожаю капусти

Щоб забезпечити тривале збереження, слід дотримуватися кількох важливих рекомендацій:

 1. Найкраще лежать качани середнього розміру правильної форми. Саме їх потрібно відбирати на найтриваліше зберігання.
 2. Перед закладанням слід уважно оглянути кожен качан в окремо, при наявності темних плям або ознак загнивання потрібно вибракувати його.
 3. Найкраще для зберігання підійде темне приміщення з температурою від 0 до +4 градусів і вологістю не нижче 75%. Також дуже важливо, щоб в коморі була нормальна вентиляція, інакше капуста з часом почне загнивати.
 4. Найзручніше виривати качани з коренем і підвішувати вниз головою, так вони нормально зберігаються до весни. Другий варіант – укладати на дерев’яну полицю або в ящик так, щоб окремі елементи не стикалися між собою. Ще одне непогане рішення – звернути кожен качан в газету.

Важливо! Найкраще зберігати капусту окремо від інших овочів. Виняток становлять деякі коренеплоди: картопля, столовий буряк і моркву.

Якщо підібрати оптимальний за місячним календарем період для збору капусти, попередньо переконавшись в її зрілості, зняти урожай з дотриманням всіх рекомендацій, то вона буде зберігатися дуже довго. Головне – закладати на зберігання тільки ті сорти, які призначені для таких цілей.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал