Щоб отримати хороший врожай полуниці, потрібно вже навесні правильно її обробити, щоб, з одного боку, наситити поживними речовинами, а, з іншого, захистити від хвороб і шкідників.
Садова суниця не відноситься до примхливим рослинам, тому все, що потрібно для розвитку і гарного плодоносіння, це: весняна обробка грунту після танення снігу, внесення добрив, правильний полив, захист від заморозків, догляд після збору ягід та омолодження посадок.
Як правильно обробляти полуницю по весні, ми розповімо в сьогоднішній статті.
Навіщо обробляти полуницю навесні
Як тільки зійде сніг і настане тепла погода, досвідчені городники займаються обробкою полуниці, озброївшись сапкою, плоскорізом і лопатою. Щоб отримати в майбутньому хороший урожай, навесні необхідно:
- видалити верхній шар грунту, так як в ньому за осінь і зиму завелася маса шкідників;
- обірвати засохлу листя;
- внести добрива;
- підрихлити і досипати грунт;
- обробити насадження від шкідників за допомогою хімічних засобів або біопрепаратів;
- замульчувати.
Прибирання грядок сприяє якнайшвидшому прогріванню землі. Кущики починають рости, починають цвісти і плодоносити.
Що включає в себе обробка полуниці навесні?
У березні рекомендується приділити увагу вже наявними насадженням. Якщо полуниця росте на важкому грунті з високим вмістом глини, необхідно відвести вологу, щоб забезпечити приплив повітря до коріння і запобігти їх загнивання.
В квітні слід видалити сухі, старе листя, так як в них містяться суперечки сірої гнилі і плямистостей. Ще рекомендується виламати «ріжки», які загущают полуницю.
Також потрібно викопати НЕ перезимували екземпляри. У таких рослин навіть серцевинні листя пофарбовані в коричневий колір. Видалити треба і старі екземпляри, яким 4 роки.
ДОВІДКА. Трапляється, що навесні після зими деякі рослини «випирають» над поверхнею грунту. Їх треба викопати з великою грудкою землі і заглибити на потрібну відстань.
У травні проводять розпушування грунту і вносять мінеральні добрива, щоб отримати зростання вегетативної маси і для утворення квітконосів.
Від яких шкідників потрібно обробити полуницю навесні?
Великої шкоди полуниці надають стеблева і сунична нематоди. Перша шкодить листю і квітконоси, друга пошкоджує бутони, квіти і ягоди.
Крім нематод великої шкоди завдають:
- суничний довгоносик;
- павутинний кліщ;
- слюнявка-пенніц.
Щоб позбутися від шкідників і попередити пошкодження ними посадок, необхідно обробити полуницю з метою профілактики.
Яка обробка може вплинути на врожайність полуниці?
Для отримання хорошого врожаю недостатньо тільки правильно посадити і внести добрива. Плантація садової суниці вимагає постійної уваги. Стандартні правила догляду за полуницею:
- Захищати від морозів і перепадів температур в період міжсезоння.
- Своєчасно обробити від комах-шкідників і захворювань.
- Регулярно полоти, рихлити ґрунт і видаляти бур’янисту рослинність.
- Видаляти вуса.
- Проводити обрізку зеленої маси після закінчення плодоношення.
- Доглядати після плодоношення: полив, прополка, внесення добрив, профілактична обробка від шкідників.
Однак навіть правильний догляд не може виключити «сюрпризи». Вирішувати їх потрібно в міру появи.
Якими препаратами можна обробити полуницю навесні для врожайності
Біологічні суміші безпечні в застосуванні і нітрохи не поступаються народних засобів. Купити препарати можна в спеціалізованих магазинах.
Гумі
Гумі (рідкий) містить всі необхідні поживні речовини і не є хімічним засобом. Препарат включає в себе велику кількість фосфору, азоту і калію, підходить для рослин в період підготовки до цвітіння. Збалансований склад не дозволить перегодувати насадження і запобіжить опік кореневої системи.
Навесні перед цвітінням необхідно приготувати суміш і обробити їй полуницю: на 10 л потрібно взяти 2 ч. л. засоби.
Гумі (рідкий) використовується тільки 1 раз навесні. Цього достатньо для отримання хорошого врожаю. Не варто використовувати більше, так як в препараті міститься азот. Елемент допоможе наростити хорошу зелену масу, це буде на шкоду цвітіння і плодоношення.
Обробка полуниці народними засобами навесні для збільшення врожаю
Для підвищення врожайності садову суницю навесні слід обробити деревною золою, нашатирним спиртом, борною кислотою, дріжджами, курячим послідом.
Деревна зола
Отримати можна так: в 1 л кип’яченої води розчинити 250 г золи і настояти 24 години. Щоб розбавити отриманий концентрат, треба долити 9 л рідини і обробити полуницю.
Полив здійснюється під корінь. На 1 м2 посадок необхідний 1 л розчину.
Курячий послід
Щоб отримати робочий розчин з гранульованого посліду, необхідно взяти 10 л гарячої води, розчинити в ній 1 кг органіки і додати трохи кропиви.
Після настоювання протягом 3 днів полуницю треба обробити по вологому грунті.
ДО ВІДОМА! Щоб посилити ефективність отриманого засобу, необхідно додати розчин золи, об’ємом 1 літр.
Дріжджовий розчин
Підживлення розчином зі свіжих дріжджів повинна бути використана 2 рази за сезон. І один з них навесні.
Щоб отримати засіб, потрібно в 5 л води розчинити 1 кг дріжджів. Отриманий концентрат потрібно розбавити водою в співвідношенні 500 мл до 10 літрів.
Один кущик суниці садової можна обробити 0,5 л розчину дріжджів.
Нашатирний спирт
підгодовують тричі: 2 рази до появи квіток і 1 раз після плодоношення. Правила підготовки робочого розчину:
- Перший раз навесні: 40 мл 10% нашатирного спирту розчинити в 10 л води;
- Другий раз: на 10 л води – 2 ст. л. засоби;
- Третій раз: на відро води 40 мл нашатирю.
Перший раз підгодовують під час появи зелених листочків, другий – перед цвітінням для гарного врожаю, третій – після збору врожаю.
Етапи обробки полуниці навесні
Для гарної врожайності необхідно обробити тричі. Кожен дачник повинен знати основні етапи, щоб завжди бути з соковитою і вітамінної ягодою.
Початок сезону: по закінченню зими
Перше внесення добрив проводиться в квітні, в деяких регіонах – у травні. Настільки рано обробити посадки необхідно, тому що це стимулює зростання нових пагонів, першого листя і, як наслідок, отримання хорошого врожаю.
Закінчення періоду плодоношення
Після збору врожаю внесення добрив і рясний полив необхідні для формування кореневої системи.
В цей час відбувається закладання квіткових бруньок, які на наступний рік порадують господаря соковитими ягодами.
Восени
Внесення добрив припадає на другу декаду вересня. Обробити необхідно для підготовки посадок до зимівлі.
Чим можна обприскувати полуницю для врожайності?
Як тільки починають розпускатися квітки, можна обробити посадки 0,01% -ним розчином коров’яку.
Зрозуміти, що рослинам не вистачає калію, можна по бурому відтінку кінчиків різьблений листя. Щоб не допустити зниження врожайності, необхідно обробити культуру калійної селітрою. Для приготування робочого розчину треба взяти 1 ч. л. селітри і розчинити її у відрі води.
Обробка може бути проведена за допомогою готових добрив, розведених в концентрації в 2 рази нижче, ніж вказано в інструкції.
Як кореневі підгодівлі вносити і чим поливати?
Якщо в грунт ще до посадки полуниці були внесені добрива, то обробляти рекомендується тільки в тому випадку, якщо садова суниця відстає в рості. В якості підгодівлі можна використовувати аміачну селітру (в розрахунку на 1 м2 10 г засобу).
УВАГА! Внесення азотних добрив повинно проводитися в строгому дозуванні, так як надмірна кількість азоту сприятиме нарощуванню зеленої маси, що негативно вплине на цвітіння і утворення плодів.
На 2-ий рік після посадки саджанців в грунт вносять 15 г нітроамофоски і 30 г нітрофоски. Така кількість потрібно розподілити по площі в 1 м2.
Зольний розчин корисний садової суниці в кінці травня. Щоб його отримати, знадобиться в відрі води розчинити 250 мл золи.
Кореневі обробки здійснюються тільки після рясного поливу.
Коли проводити процедури після зими?
Всі процедури з обробки полуниці починаються відразу після танення снігу.
В цей час необхідно прибрати торішню мульчу, щоб відкрити землю і надати її сонячним променям для якнайшвидшого прогрівання.
Як тільки саджанці рушать в зростання, рекомендується провести ревізію, видалити старе листя і кущі, які не змогли пережити зиму. Ну і не можна забувати про підгодівлі, які вносяться для гарного росту і підвищення врожайності.
Часті помилки
Багато садівники роблять головну помилку, яка веде до зниження врожайності – забувають про полив плантації полуниці після збору врожаю. Вони забувають про те, що квіткові бруньки закладаються саме в цей період, коли вже всі ягоди зібрані.
Розміщення культури в затінених місцях призводить до того, що при дефіциті світла полуниця починає гірше плодоносити. А для гарного плодоносіння рослині необхідно отримати хороше освітлення.
Відсутність підгодівлі при вирощуванні на бідній землі. Коли рослини повністю вичерпають поживні запаси з грунту, вони починають відставати в рості, припиняють закладатися квіткові бруньки, спостерігається мізерне плодоношення.
Під час висадки потрібно дотримуватися відстань між кущами. Воно повинно складати не менше 30 см. При такому способі розміщення рослин, кущі добре розростаються і дають хороший урожай.
Відповіді на часті питання
В який час найкраще висаджувати садову суницю?
Висадку полуниці проводять з кінця липня до початку серпня. Пізніше не можна, так як рослини не встигнуть закласти квіткових бруньок і плодоношення не буде.
Чому суцвіття стають темними?
Якщо при огляді посадок помічено, що середина квіток стала чорною – цветонос схоплений морозом. Зворотні заморозки заважають кущах давати хороший врожай, частину квіток просто підморожуються і втрачають здатність до запилення.
Щоб уникнути проблем з підмерзання, потрібно садити полуницю на рівних або піднесених місцях, але тільки не в низинах. Якщо прогноз погоди не радує, грядки з полуницею можна вкрити лутрасилом.
Чому обпадають бутони?
Якщо обпадають бутони, значить, на грядці завівся жук-довгоносик. Щоб запобігти розмноженню цього шкідливого комахи, рекомендується ще з осені прибрати старе листя і перекопати землю в міжряддя. З приходом весни насадження треба обробити біоакаріцідом Фитоверм.
Полуниця вся в цвіту, але зав’язь не утворюється, чому?
Погане запилення – єдине пояснення того, що полуниця рясно цвіла, але зав’язі практично немає. Дощова погода погано впливає на процес запилення. Для залучення бджіл на грядку з полуницею рекомендується кущики обприскати розчином води з розведеним у ній маслом анісу або коріандром.
Висновок
Для отримання хорошого врожаю важливо знати і виконувати агротехнічні методи вирощування полуниці: своєчасна обробка землі та кущів, полив, внесення мінеральних і органічних добрив, профілактична обробка від комах-шкідників, догляд після збору врожаю, омолодження посадок.