Як доглядати за малиною навесні після зими для отримання великого врожаю

Щоб отримати хороший урожай малини, знадобиться навесні після зими забезпечити культурі правильний догляд.

З настанням нового дачного сезону рослини потребують обрізку, підгодівлі, поливі та обробці від хвороб і шкідників. І виконувати ці заходи потрібно за певною схемою.

У сьогоднішній статті поговоримо, як правильно доглядати за ягодою.

Коли починати догляд за малиною навесні?

Приступати до догляду за малиною слід відразу після зими, коли встановиться плюсова температура. Але важливо провести більшу частину заходів до того моменту, як почнуть набухати бруньки. Відбувається це в середині весни, і залежить від особливостей клімату регіону:

 • Проводити заходи потрібно в середині весни (початок-середина квітня).

УВАГА! У будь-якому регіоні відразу після зими, ще до сходу снігу потрібно прибрати все сміття, що скупчилося в міжряддях. Зібрані рослинні залишки слід спалити, так в них можуть мешкати шкідники і хвороботворні мікроорганізми.

Як доглядати за малиною навесні після зими?

Весняний догляд за малиною складається з декількох заходів:

 • зняття укриттів;
 • обрізки;
 • підв’язки;
 • підгодівлі;
 • поливу;
 • профілактичної обробки від хвороб і шкідників.

Навесні слід також пересадити кущі малини, якщо це необхідно.

Коли знімати укриття після зими

Догляд за малиною навесні після зими починається зі зняття укриття.

Знімати укриття з кущів малини можна на початку – середині березня або в квітні, коли температура повітря вдень сягатиме + 2 … + 8 ° C вдень, а вночі не опускається нижче 0 ° C.

В цей час варто оголити ґрунт. Тоді вона буде швидше прогріватися, і коріння рослин отримають додаткове харчування.

Весняна обрізка малини після зими

Приступати до весняної обрізування малини можна, коли встановиться плюсова температура, і ґрунт злегка просохне. Але слід закінчити з заходом до початку вегетації рослини.

Навесні необхідно проводити санітарну обрізку культури. У процесі потрібно видаляти пошкоджені, поламані пагони. Потрібно вирізати молоду поросль, викривлені і деформовані гілки. Здорові стебла варто вкоротити на 20 см. Підморожені взимку пагони необхідно обрізати до першої живої нирки.

Як підгодувати малину навесні

Підживлення – важлива частина догляду за рослиною. Вносити добрива після зими слід відразу після сходу снігу.

Для весняного підживлення потрібно використовувати препарати з азотом (аміачну селітру або сечовину). У кожен кв. м посадки досить внести по 10 г підгодівлі.

Щоб добрива не розкислюють ґрунт, необхідно поєднати їх з деревним попелом (200 мл під кожну рослину).

ДОВІДКА! Замість мінеральних добрив можна використовувати органіку. Підійде розчин гною (1:10), пташиного посліду (1:20).

Коли в перший раз поливати малину навесні?

Малина погано переносить застій вологи у коренів, і перший час після зими вона не потребує поливах. Зрошувати ґрунт знадобиться, коли ґрунт достатньо просохне, а нирки культури розкриються.

Так, в південних регіонах перший раз полити посадку слід в кінці квітня – початку травня. На півночі цей захід варто відкласти до кінця весни.

Обробка малини ранньою весною від хвороб і шкідників

Під час догляду за рослиною після зими потрібно обробити його від хвороб і шкідників.

Проводити цей захід стоїть на початку весни, до розпускання бруньок культури. В процесі необхідно використовувати медьсодержащі препарати (мідний купорос, бордоською рідиною), які запобігають розвитку грибкових хвороб і гнилі.

Через 2-3 тижні після першої обробки, перед цвітінням культури, потрібно обприскати рослини інсектицидами ( «Актеллік», «Фуфанон-Нова», «Вермітек»). Підійдуть і Біофунгіциди, типу «Фітоверма», «Актофіту».

ДОВІДКА! Для підвищення ефективності обробок можна готувати бакові суміші, що складаються з декількох інсектицидів і фунгіцидів. Але важливо підбирати препарати, сумісні між собою, і що працюють в схожих умовах.

Пересадка малини навесні

Згодом малина розростається, грядки загущувальну, і пагони перестають отримувати достатню кількість світла. І це негативно позначається на якості врожаю, і здоров’я самих рослин.

Щоб оновити посадку, варто пересаджувати деякі кущі культури кожен 4-5 років. Цей захід необхідно провести до розпускання бруньок.

Для пересадки краще вибирати ранній ранок прохолодного дня. Діяти знадобиться за такою інструкції:

 1. На підготовленій ділянці викопати лунки з розмірами 30 * 30 см. Між ними дотримуватися дистанції в 50-70 см. Відстань в міжряддях має сягати 150-120 см.
 2. Пагони вкоротити, залишивши пеньки довжиною в 40-60 см. Кущ акуратно викопати, намагаючись не пошкодити коріння.
 3. Счистив дерев’яною паличкою старий земляний кому, розділити рослина на кілька частин. На кожній ділянці повинно бути присутні не менше 2-3 пагонів і достатню кількість коренів.
 4. Отримані кущі встановити по центру ям. Акуратно розправивши коріння, присипати їх ґрунтом. В результаті кореневі шийки повинні бути заглиблені в ґрунт на 2-3 см.
 5. Посадку добре полити, вливши під кожен екземпляр по 5-6 л води. Коли волога вбереться, досипати ґрунт, і знову провести зрошення.
 6. Мульчувати поверхню грядки 5-сантиметровим шаром соломи, торфу або прілого тирси.

 ДОВІДКА! На дно посадочних ям варто викласти шар деревної тирси, гнилих дощок, і прілого гілок. Ці матеріали будуть підживлювати рослини в міру розкладання.

Як і коли підв’язати малину навесні

Підв’язувати малину потрібно після весняної обрізки і прибирання ділянки. При вирощуванні культури шпалерним способом знадобиться прикріплювати пагони так, щоб вони розходилися віялом. Між стеблами варто витримувати інтервал у 10-12 см. Підв’язувати кожен з них краще в 2-х місцях.

При вирощуванні малини кущових способом, необхідно забивати між екземплярами кілки. До них слід підв’язувати стебла. Але потрібно обрізати культуру так, щоб кожен кущ складався максимум з 6 пагонів, а їх висота не перевищувала 150 см.

Коли мульчувати малинові кущі?

Щоб зменшити догляд за малиною, варто мульчувати поверхню грядки перегноєм, торфом, прілим гноєм або соломою. Шар органіки повинен досягати 5 см у висоту.

Мульчувати поверхню грядки потрібно відразу після першого поливу.

Чи можна влаштовувати малині гарячий душ?

Гарячий душ – корисний захід, яке потрібно проводити на початку весни, не чекаючи сходу снігу. В процесі знадобиться слідувати алгоритму:

 1. Воду закип’ятити, і перелити в лійку об’ємом в 5 л.
 2. Полити посадку малини гарячою водою.
 3. На кожен кущ використовувати по 1,5-2,5 л води, в залежності від їх зростання. Виливати її з висоти в 70-100 см.

ДОВІДКА! Гарячий душ не зашкодить малині, коли її нирки ще не прокинулися після зими. Зате процедура знищить шкідників, включаючи нематод.

Як підготувати землю для малини

Готувати місце під малину потрібно ще перед зимою, слідуючи такій інструкції:

 1. Ділянка перекопати на глибину 25-30 см.
 2. У кожен кв. м ґрунту внести по 10 кг перепрілого гною, 60 г суперфосфату, 50 г сірчанокислого калію. Якщо ґрунт щільний, то потрібно розбавити його піском (2-4 відра на 1 кв. М).
 3. Землю розпушити, але не розрівнювати. Так взимку в грудках буде накопичуватися сніг, і після танення він наситить ґрунт вологою.

Навесні перед посадкою рослини ґрунт знову перекопати, розпушити і розрівняти.

Як доглядати навесні за старими кущами?

З часом кущі малини перестають давати багатий урожай. І їх необхідно оновити. Приступати до заходу знадобиться відразу після зими, до початку вегетації. Алгоритм дій:

 1. Викопати найсильніший кущ, і розрізати його довге коріння на кілька частин.
 2. Живці висадити в родючу землю, полити і накрити плівкою.
 3. Коли встановиться тепла погода, укриття зняти, і Деленки забезпечити звичайний догляд.

Восени висадити вкорінені живці на місце старих кущів.

ДОВІДКА! Якщо є вільне місце, то можна розмножити старі екземпляри малини методом ділення куща.

Догляд за молодими рослинами

Молоді кущі малини потребують того ж догляді, що і дорослі. Але їх ранньою весною краще на ніч прикривати лутрасилом або спанбондом до встановлення стабільно теплої погоди. Інакше вони можуть постраждати від поворотних заморозків

Що робити з ремонтантними сортами навесні

Крім звичайного догляду (поливу, підживлення, обробки), ремонтантна малина потребує більш ретельної обрізку. І, якщо потрібно отримати 2 врожаю в сезоні, то необхідно вкоротити минулорічні пагони (зеленню) на 15-25 см.

Решта (коричневі) гілки слід повністю видалити. Якщо досить отримати один, але рясний урожай, то навесні пагони знадобиться обрізати врівень із землею.

Які ще потрібно провести роботи в малиннику навесні?

Крім перерахованих заходів по догляду за малиною навесні знадобиться розпушити ґрунт в малиннику.

Робити це слід після обрізки, але до мульчування грядки. В процесі знадобиться заглубляться не більш, ніж на 5 см, щоб не пошкодити коріння культури.

Під час розпушування потрібно видаляти і бур’яни, які можуть стати джерелом хвороб і шкідників.

Хитрощі догляду за малиною навесні

Замість хімічних препаратів можна обробляти малину народними засобами. Діють вони не менш ефективно, і при цьому не шкодять ґрунту, комах-запилювачів і майбутньому врожаю. Кілька рецептів:

 • Зольно-мильний розчин. Розвести золу (300 г) у воді (10 л). Через 4 год. Масу процідити, і додати до неї 40 г тертого господарського мила. Розчином обробити кущі в безвітряний день для запобігання грибкових хвороб.
 • Гірчичний розчин. Щоб відлякати від посадки тлю та інших шкідників, потрібно з’єднати 100 г сухої гірчиці і 10 л теплої води. Розчин використовувати відразу після приготування.

Часті помилки

Догляд за малиною навесні після зими в цілому досить простий, але через недосвідченість початківці садівники можуть допустити ряд помилок:

 • Не дотримуються плану проведення та термінів робіт. Наприклад, якщо провести обрізку після сокоруху, то велика частина рослини загине. Також не варто підв’язувати малину до її обрізки, так як це недоцільно.
 • В процесі обробки грядок затоптують ґрунт. В результаті коріння малини отримують менше повітря, що знижує врожайність. Щоб в процесі догляду не ущільнити ґрунт, в міжряддях варто укладати дошки або інші підстилкові матеріали і ходити тільки по ним.
 • Не обрізають малину. Якщо не проводити цей захід, то культура буде гірше плодоносити і стане більш сприйнятливою до хвороб і шкідників.
 • Занадто рано поливають рослини. Зрошувати малину потрібно, коли вона прокинеться після зими, і її нирки розпустяться. Якщо поливати культуру до цього моменту, то його коріння можуть загнити.

Відповіді на часті питання

При догляді за малиною навесні у садівників виникають такі питання:

Скільки використовувати води для поливу?

На початку під кожен кущ досить виливати 0,5-1 л води. Поступово її кількість потрібно збільшити до 2-3 л.

Чим замінити аміачну селітру або сечовину, щоб кислотність ґрунту не підвищувалася?

Можна використовувати калійну селітру. Це добриво містить достатню кількість азоту, але після внесення не змінює рівень кислотності ґрунту.

Висновок

Навесні малина потребує ретельного догляду, без якого не вдасться отримати багатий урожай ягід.

Важливо після зими не тільки зняти укриття з посадки, але і провести інші заходи (прополку і розпушування, підживлення і обприскування від шкідників). Але виконувати їх слід в певній черговості, інакше користь від процедур вийде мінімальної.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал