Як правильно застосовувати золу на городі, щоб вона збільшила врожай, а не занапастила його

Деревна зола давно увійшла до списку універсальних добрив та засобів для боротьби зі шкідниками. Особливо вона цінується у сільських жителів через те, що отримати її проблем не становитиме. Не дарма ж її називають «сірим золотом».

Однак, перш ніж підживлювати рослини в саду та на городі золою, слід з’ясувати, а чи не позбавлять такі підживлення врожаю, адже «не все золото, що блищить».

Що особливого в золі

Після того як деревина згорить, залишається зола, а в ній переважно кальцій, на другому місці калій, на третьому фосфор та ще трохи магнію та сірки. Виходить у золі всі ті мікроелементи, які потрібні рослинам. Але особливість золи в тому, що вона має лужну реакцію і, відповідно, потрапляючи в ґрунт, робить його менш кислою. І це варто враховувати, вносячи золу як підживлення.

Звичайно, зараз йдеться тільки про деревну золу. Залишок від спалювання паперу, картону, ДСП та інших подібних матеріалів у розрахунок брати не будемо, тому що використовувати її як підживлення категорично не можна.

Для яких рослин зола – золото

Зола гарне підживлення для рослин, які не люблять кислі ґрунти.

Ось вони: капуста, буряк, селера, огірок, цибуля, морква, петрушка, ріпа. Ці рослини віддають перевагу нейтральному ґрунту. Тому якщо на ділянці закислений ґрунт, але планується вирощування цих культур, зола буде якнайкраще.

При надто кислому ґрунті не пошкодять підживлення золою і таким культурам, що люблять слабо кислі середовище як баклажани, диня, кабачок, томат, квасоля, кріп, морква, часник, редис, капуста, кавун.

Для виготовлення розчину у відрі води розчиняють 200 гр. свіжої золи і додають стільки ж столового оцту і проливають грядки. Витрата – відро розчину на квадрат. Оцет потрібен у рецепті для того, щоб кальцій перейшов у легкозасвоювану рослинами форму.

Важливо. Золу, що використовується як підживлення, не можна змішувати з іншими добривами, які містять азот і фосфор. Так само, як і не варто змішувати з органікою – гноєм, пташиним послідом. Від такої взаємодії ефективність підживлення загалом зменшується, а деякі речовини у складі взагалі стають недоступними для рослин.

З якими культурами золу слід застосовувати з обережністю

Серед городніх культур не так багато тих, які люблять кислий ґрунт. Це картопля, перець, гарбуз, щавель, боби.

Зупинимося докладніше на картоплі, тому що саме при її посадці городники не скуплячись додають у лунки золу. Основна мета – підгодувати і позбавити від дротяника. Дійсно, дротяник любить кислий ґрунт. І дійсно, зола гарний засіб від цього шкідника.

Але є велике “АЛЕ” – при внесенні золи в лунки зростає ризик виникнення небезпечного захворювання картоплі – парші. Таким чином, удобрюючи грядки навесні під час посадки, ми сприяємо тому, що врожай картоплі буде паршивий. Тому золу потрібно вносити лише восени і тоді наступного року на цій ділянці можна буде садити картоплю.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал