Деревний попіл давно увійшов до списку універсальних добрив та засобів для боротьби зі шкідниками. Особливо вона цінується у сільських жителів через те, що отримати її проблем не становитиме. Не дарма ж її називають «сірим золотом».
Однак, перш ніж підживлювати рослини в саду та на городі попелом, слід з’ясувати, а чи не позбавлять такі підживлення врожаю, адже «не все золото, що блищить».
Що особливого в попелі
Після того як деревина згорить, залишається попіл, а в ній переважно кальцій, на другому місці калій, на третьому фосфор та ще трохи магнію та сірки. Виходить у пополі всі ті мікроелементи, які потрібні рослинам. Але особливість попілу в тому, що вона має лужну реакцію і, відповідно, потрапляючи в ґрунт, робить його менш кислою. І це варто враховувати, вносячи попіл як підживлення.
Звичайно, зараз йдеться тільки про деревний попіл. Залишок від спалювання паперу, картону, ДСП та інших подібних матеріалів у розрахунок брати не будемо, тому що використовувати її як підживлення категорично не можна.
Для яких рослин попіл – золото
Попіл гарне підживлення для рослин, які не люблять кислі ґрунти.
Ось вони: капуста, буряк, селера, огірок, цибуля, морква, петрушка, ріпа. Ці рослини віддають перевагу нейтральному ґрунту. Тому якщо на ділянці закислений ґрунт, але планується вирощування цих культур, попіл буде якнайкраще.
При надто кислому ґрунті не пошкодять підживлення попелем і таким культурам, що люблять слабо кислі середовище як баклажани, диня, кабачок, томат, квасоля, кріп, морква, часник, редис, капуста, кавун.
Для виготовлення розчину у відрі води розчиняють 200 гр. свіжого попелу і додають стільки ж столового оцту і проливають грядки. Витрата – відро розчину на квадрат. Оцет потрібен у рецепті для того, щоб кальцій перейшов у легкозасвоювану рослинами форму.
Важливо. Попіл, що використовується як підживлення, не можна змішувати з іншими добривами, які містять азот і фосфор. Так само, як і не варто змішувати з органікою – гноєм, пташиним послідом. Від такої взаємодії ефективність підживлення загалом зменшується, а деякі речовини у складі взагалі стають недоступними для рослин.
З якими культурами попіл слід застосовувати з обережністю
Серед городніх культур не так багато тих, які люблять кислий ґрунт. Це картопля, перець, гарбуз, щавель, боби.
Зупинимося докладніше на картоплі, тому що саме при її посадці городники не скуплячись додають у лунки попіл. Основна мета – підгодувати і позбавити від дротяника. Дійсно, дротяник любить кислий ґрунт. І дійсно, попіл гарний засіб від цього шкідника.
Але є велике “АЛЕ” – при внесенні попелу в лунки зростає ризик виникнення небезпечного захворювання картоплі – парші. Таким чином, удобрюючи грядки навесні під час посадки, ми сприяємо тому, що врожай картоплі буде паршивий. Тому попіл потрібно вносити лише восени і тоді наступного року на цій ділянці можна буде садити картоплю.