Початківці городники не знають, чим можна підживити помідори у відкритому ґрунті і чи можна вносити добрива під час цвітіння і плодоношення, щоб добитися хорошого врожаю. Це необхідно робити правильно, щоб не погубити культуру.
Навіщо потрібно удобрювати помідори після висадки у відкритий ґрунт
Рослини розвиваються погано, можуть хворіти або страждати від навали паразитів, коли при нестачі мікроелементів, тому активно забирають з ґрунту все, що в неї закладено природою і внесено городником.
Дефіцит поживних речовин відбивається на зовнішньому вигляді, смаку і як помідорів. Овочам необхідні:
- азот – він допомагає саджанців наростити листя;
- фосфор – гарантує силу і забезпечує рівномірний клітинний обмін речовин. Без нього засвоювання азоту погіршується;
- калій – допомагає перейти вуглеводів від листя до плодів;
- сірка – стабілізує синтез білків.
Томати потребують і в інших мікроелементах, нестача або відсутність яких відіб’ється на якості плодів. Наприклад, без міді квітконоси не розвиваються, без бору НЕ будуть зав’язуватися плоди і т. Д.
Види добрив для томатів
Для помідорів використовують різні види добрив. Вони діляться на мінеральні, органічні і народні засоби.
Органіка
Органічні добрива відрізняються природним походженням. Щоб підгодувати томати, добре підходять:
- Кінський, свинячий і коров’ячий гній. Такий варіант добрив вибирають багато власників дачних ділянок. Концентрація таких добавок висока, тому їх треба використовувати тільки після компостування.
- Курячий і гусячий послід. У чистому вигляді їх використовувати не можна, т. К. Вони можуть нашкодити коріння. Підходять для кореневого підживлення.
- Трав’яний настій. Хороше рішення для обприскування кущів. Можна використовувати кропиву – вона буде працювати як сидерат.
- Торф. Покращує стан і структуру ґрунту, регулює кількість вологи. Його використовують разом з іншими добривами, т. К. В самому торфі корисних компонентів мало.
- Деревна зола. Містить у великій кількості калій, фосфор, цинк, сірку, залізо і марганець. Вносити ця речовина необхідно на глибину близько 10 см. Не варто змішувати з іншими добривами.
Сьогодні на ринку є вже готові органічні підгодівлі і біогумус.
Але є у органіки неї і недоліки: результат помітний не відразу. Іноді доведеться чекати кілька років.
Мінеральні добрива
Добрива мінерального походження також популярні у городників:
- Сечовина (карбамід) – ефективне азотовмісна добриво, яке гарантуватиме великий урожай томатів. Підвищує їх стійкість до хвороб і паразитів. Ця речовина добре розчиняється в воді і вносять його під час поливу. Для цього необхідно в відрі води розчинити 20-30 г речовини. Вносити можна в ґрунт і в сухому вигляді (3-4 г висипати на грядку і перемішати з землею). Підходить і для обприскування рослин (50 г на 10 л води).
- Селітра буває аміачної, кальцієвої, калійної, натрієвої, магнієвої – все залежить від ґрунту, на якій вирощують культура. Для підгодівлі помідорів городники часто використовують аміачну і кальцієву селітру. Остання необхідна для підвищеного зростання культури, зміцнення коренів і імунітету. Аміачна знадобиться для збору рясного врожаю. Для кореневого підживлення потрібно розвести 25 г на 15 л рідини.
- Суперфосфат – комплексне мінеральне добриво, в складі яких азотно-фосфорні сполуки. Препарат треба вносити в ґрунт під час перекопування навесні або восени, можна і безпосередньо в лунку при висадці розсади (1 ч. Л. На один саджанець). Підходить для ґрунту будь-якого типу, добре засвоюється помідорами, в результаті чого вони стають соковитими і смачними.
Увага! Добрива мінерального походження можуть бути випущені в формі гранул або порошку.
Застосування цієї підгодівлі безпечно за умови правильного використання.
Комплексні підгодівлі
Нерідко власники городніх ділянок купують комплексні добрива, наприклад, серію «Кристалоном», в складі якої є різні мікро – і макроелементи, які надають на рослину загальнозміцнюючу дію.
Ці добрива розчиняються у воді, завдяки чому їх зручно використовувати . Такі підживлення можуть замінити гній, аміачну селітру і сечовину.
Вони відрізняються тривалим ефектом: коли активні речовини потрапляють в землю, вони зберігаються в ній 2-3 роки. Чи безпечні для екології.
Також популярний і комплекс з Фінляндії «Кеміра». У його складі – всі необхідні поживні речовини і мікроелементи (азот, фосфор, калій, магній, марганець, цинк та інші). Речовина у вигляді гранул розфасована по пакетиках, на яких вказана маса. Є й рідка «Кеміра». У складі відсутній хлор.
Екологічно чисте і біоактивні добриво «Еффектон» – натуральний субстрат, в складі якого торф і мінеральні добавки. Даний засіб покращує грунт, допомагає розвитку корисної мікрофлори і стимулює ріст кореневої системи.
Увага!
Деякі вчені стверджують, що це добриво знижує рівень радіонуклідів і канцерогенів в землі.
Також до групи популярних підгодівлі відносять нітрофоску, амофос та ін. До сильних сторін відносять склад, т. К. Немає необхідності самостійно змішувати інгредієнти і підбирати точні пропорції.
Один з найпопулярніших препаратів – нітроамофоска, для приготування розчину треба розчинити у відрі води 20-25 г речовини.
Народні засоби
Також хороші при дотриманні дозування. Вони підійдуть для будь-якій стадії розвитку.
Дріжджова підгодівля
Універсальний варіант добрива для томатів.
Увага! Якщо використовувати для підгодівлі дріжджі, то на цей період необхідно відмовитися від застосування мінеральних добавок.
Завдяки цьому культура швидко відновлюється після хвороби, підвищується імунітет, а також буде нарощена зелена маса і коренева система. Для приготування розчину треба змішати в відрі води 10 г сухих дріжджів і 4 ст. л. цукру.
Кропив’яний настій
Кропива – рослина, яке збагачує овоч необхідними мікроелементами. Цю траву використовують багато власників городніх ділянок для рідкої підгодівлі.
Рецепт приготування настою:
- У велику ємність додати траву так, щоб вона заповнила половину тари.
- Залити до країв водою і залишити на сонці.
- На наступний день в ємність додати трохи золи, будь-якого старого варення і Фітоспорін.
- Не зайвим буде додати мелену яєчну шкаралупу і аптечний настій валеріани.
- Залишити для бродіння на 3-10 днів.
Готовий розчин треба розвести в співвідношенні 1:10. Полити їм культуру під корінь.
Молочна сироватка
Для підгодівлі томатів городники застосовують і молочну сироватку. Вона може похвалитися великою кількістю корисних бактерій. Така підгодівля запобігає появі на листі грибка і підвищує імунітет овоча.
Чим підгодувати помідори після висаджування у відкритий ґрунт
Перший раз підгодовувати томати необхідно через 2 тижні після посадки у відкритий ґрунт. Коли перед посадкою ґрунт був слабо підживлено, потрібно внести:
- настій коров’яку або пташиного посліду з додаванням золи;
- трав’яний настій;
- 1 ст. л. нітрофоски на відро рідини. На один кущ знадобиться 1 л готового препарату;
- будь-яке комплексне добриво мінерального походження.
Якщо перед посадкою помідор ґрунт отримав досить добрив, треба внести:
- калімагнезію – 1 ч. л. на відро води;
- сульфат калію – 1 ст. л. на 10 л рідини.
При першій підгодівлі не треба використовувати азотовмісні добрива, т. к. вони спровокують буйний ріст зеленої маси.
Чим полити помідори у відкритому ґрунті, щоб краще росли і плодоносили
Для активного росту до відповідного період культуру потрібно підгодувати фосфором і азотом. Поєднання цих елементів забезпечить правильний розвиток овоча.
Завдяки отриманню фосфору в необхідній кількості відбувається стимуляція розвитку кореневої системи. А азот дозволяє в максимально короткі терміни набрати рослині зелену масу.
На початку цвітіння і протягом усього періоду використовувані підгодівлі необхідні для зав’язування плодів. Якщо культура потерпає від браку калію і фосфору, з кущів почнуть опадати квітки, так і не встигнувши запилитися.
Увага! В цей час варто уникати застосування азотовмісних підгодівлі.
На початку розпускання другий квіткової кисті в відрі води треба розчинити 500 мл курячого посліду, додати туди 1 ст. л. суперфосфату і 1 ч. л. сульфату калію. Готовий розчин добре розмішати. Полийте їм помідори, витрачаючи по 1 л на кожен кущ.
Також хороша репутація і у таких розчинів:
- 1 ст. л. «Агріколи Вегето”, 1 ст. л. суперфосфату, 1 ч. л. сульфату калію або хлористого калію розвести в 10 л води;
- 1 ст. л. добрива «Синьйор Помідор» розчинити у відрі рідини.
При розпусканні третьої квіткової кисті в 10 л води необхідно розвести по 1 ст. л. рідкого гумату калію і нітрофоски. На 1 м² буде потрібно 5 л засобу.
Останнє добриво необхідно під час плодоношення з метою поліпшення смаку овоча і прискорення дозрівання. Плодоносні кущі потребують йоді, калії, борі і марганцю.
Якщо помідори отримають таке харчування, то плоди будуть м’ясистим і солодкими. Нехтування цим етапом призведе до того, що смак овоча буде неяскравим.
Увага! Всі підгодівлі треба завершити за кілька днів до збору врожаю.
Після зав’язування плодів підгодувати томати слід 1 ст. л. суперфосфату, розчиненої в 10 л води. На 1 м² потрібно 10 л розчину.
Внесення підгодівлі, якщо жовтіє листя помідорів
Городники можуть стикатися з такою проблемою, як пожовтіння листя помідорів. Відбувається це через надлишок поживних речовин, тому необхідно дотримуватися дозування і схему при внесенні підгодівлі.
Так, якщо рослина відчуває нестачу, то жовтіти починають верхні листочки. Повернути життя таким кущах допоможе слабкий розчин суперфосфату: 1 ст. л. засобу на 10 л рідини. Під кожен кущ потрібно 20 мл речовини.
Плями жовтого кольору на поверхні листя сигналізують про дефіцит цинку. У цій ситуації потрібно підживлення томатів розчином сульфату цинку в концентрації 0,1%. Якщо не вистачає заліза, то нижні листочки, а з часом і всі інші стають світло-жовтими або білими. Позбутися від проблеми допоможе препарат «Хелат». Використовувати його треба за інструкцією на упаковці.
За словами досвідчених аграріїв, використання бананової шкірки при вирощуванні помідорів, допомагає позбутися від пожовтіння, а також поліпшити смак овочів. Шкірку слід нарізати невеликими шматочками, висушити і прикопати навколо кущів.
Як правильно вносити добрива
Мало тільки використовувати добрива при вирощуванні культури. Необхідно ще правильно це робити, щоб зібрати багатий урожай.
Основні аспекти:
- Удобрювати через 1,5 тижні після висадки на постійну грядку кореневих або позакореневого способом.
- Для підвищення плодоношення треба підгодувати рослина під корінь після появи перших зав’язей.
- Позакореневі обробки потрібні в першій половині вегетаційного періоду. Кореневі можна проводити протягом всього розвитку томатів.
- Вносити добрива краще в суху погоду вранці або ввечері.
- Чергувати кореневі і позакореневі добрива.
- Азотні препарати треба вносити тільки по весні.
Увага! Не можна застосовувати для добрива помідорів хлористий кадій, т. к . він пригнічує саджанці рослини.
Якщо культуру все ж перегодували, необхідно відразу рясно полити її під корінь, використовуючи 10 л води під кожен кущ. Проводити процедуру краще в спекотний день.
Підживлення помідорів – важлива частина догляду за рослинами. Необхідно дотримуватися певних правил і точне дозування добрив, щоб не нашкодити культурам.