Як позбутися від капустянки “медведки” назавжди в городі і в теплиці

Капустянка – грізний ворог городу. З її появою на ділянці в’яне розсада і гинуть сходи. Засихають молоді дерева і псуються недавно зібрані коренеплоди. Вивести комаха важко – шкідник добре пристосовується до несприятливих умов, на полювання вибирається частіше ночами. Необхідні комплексні заходи – одночасне застосування хімікатів і народних засобів.

Опис шкідника

Капустянка – велика комаха. Розмір тіла становить до 5 см в довжину і до 1,5 см в ширину. Зверху воно забарвлене в коричневий колір, знизу – в жовто-бурий. Голова і передня частина комахи покрита міцним хітиновим панциром. По всьому тілу – найдрібніші волоски.

У комахи є 2 пари крил, вуса-антени. Біля щелеп розташовані щупальця. Є 3 пари кінцівок, кожна з яких складається з тазика, вертлуга, гомілки, стегна і лапки. Задні кінцівки комахи сильні, призначені для руху. Передні представляють собою риє апарат і схожі на клешні. Слухові отвори розташовані на передніх ногах. Тертям жорстких надкрилок комаха створює звуки потужністю до 1,4 МВт.

Важливо! Комахи отримали свою назву за схожість з ведмедем: великі розміри, коричневе забарвлення, масивні передні лапи і опущене тіло. Життєвий цикл шкідника складає 2-3 роки.

Чим небезпечна капустянка

Шкідники пошкоджують коріння, кореневу шийку, насіння, а іноді – сходи і молоді рослини. Вони гублять овочеві, баштанні, садові та ягідні культури. Шкідник становить небезпеку і деревам лісу – дубів, Буків, сосен, смерек. Крім рослинної їжі, комаха знищує дощових черв’яків, сонечок, личинок хрущів.

Наявність капустянки на ділянці легко розпізнати по звивистих ходах. Пухкі торф’яні валики особливо помітні після дощу. Шкідник частіше пошкоджує кореневу систему молодих рослин. Вона у саджанців сильно обгризуть або перекушу.

Як позбутися від капустянки раз і назавжди

Для знищення, на ділянку привертають природних ворогів капустянки – птахів, жаб, їжаків. Кроти і землерийки також винищують шкідника. Мурахи і жужелиці харчуються яйцями і личинками.

Хімічні методи

Позбутися від капустянки назавжди допоможуть спеціалізовані препарати. Вони не проникають в тканини рослин, як це роблять інші інсектициди.

Назва препаратуЯк використовувати
МедветоксПоблизу ходів проробляють борозенки глибиною 5 см. Насипають туди засіб і закопують ямки. Ефект настає протягом 2 тижнів
Антімедведка, Фенаксін плюс, ГрімОдну щіпку гранул насипають в борозенки глибиною 3-5 см
МедвецидВ одну ямку закладають 5-10 гранул. Відстань між закладками – 1 м
РембекЗасипають гранули в ходи
БоверинРечовина наносять на ґрунт, уникаючи попадання на рослини. Частота обробок – 1 раз в 2 тижні
ГрізліПрепарат вносять в лунки глибиною 2-5 см на відстані 5-10 см від культурної рослини
БанколВикористовують приманку, змішану з інсектицидом. Відварюють макарони або зерно, охолоджують до кімнатної температури. Додають 2 ст. л. рослинного масла і 10 г препарату
МедвегонВносять в ґрунт на глибину 2-3 см. Норма витрати – 20 г/10 м². Комаха гине не тільки від поїдання гранул, але і від контакту з ними. Усуває ще і мурах, дротяників
НемабактЗасіб пригнічує личинок капустянки. Норма витрати – 1 упаковка на сотку землі

Важливо! Хорошу ефективність показали препарати Актара і Престиж. Інсектицидами обробляють всю ділянку.

Народні засоби

Боротьбу з медведками у відкритому ґрунті починають восени. Для цього перекопують ґрунт на ділянці. Морозне повітря швидко погубить теплолюбних комах. Щоб залучити шкідників, роблять приманку. У кількох місцях викопують ямки глибиною 50 см. У них поміщають свіжий коров’як. Ями закопують. Гній приверне увагу комах, які захочуть перезимувати в ньому. Через пару днів пастку відкривають, медведок знищують вручну.

Для усунення шкідника влітку і навесні використовують пастку з пластикової пляшки. Як виготовити:

 • в місцях знаходження ходів викопують лунку глибиною 20 см;
 • в неї поміщають пляшку з обрізаним шийкою;
 • закривають верх бинтом (приклеїти );
 • ємність закопують під кутом 45º;
 • в бутель наливають 200 мл цукрового сиропу, пива або води з розчиненим медом.

Приманка приверне шкідників – вони прогризуть бинт і назад вибратися вже не зможуть. Періодично пастки змінюють. Процес виготовлення можна подивитися на відео.

Прогнати комаха з ділянки допоможуть рослини, запах яких їм не подобається. Між грядками садять коріандр, часник, чорнобривці. Розкладають лушпиння цибулі. Перелік інших перевірених засобів наведено в таблиці.

НазваЯк приготуватиЯк застосовувати
ГасДо 10 л води додати 100 мл гасу, добре перемішати.Увечері вилити по 40 мл в кожну нору
Гас + пісокна 100 г піску – 30 мл гасуРозсипати в міжряддях
МилоШматок господарського або дігтярне мила подрібнити на крупній тертці . Розчинити в 10 л води, інтенсивно перемішуючиВлити по 500 мл у кожну нору
Яєчна шкаралупаШкаралупу підсушити, потовкти в ступці. Змішати з соняшниковою олієюПомістити в борозенки на глибину 3-4 см. Принади робити біля нір
КарбофосУ глибоку миску насипати 1 кг зерна. Додати 50 г інсектициду і 30 г соняшникової оліїПринаду закопати в місцях підземних ходів капустянки. Використовувати з обережністю – засіб небезпечно для інших комах і птахів
Карбід кальціюКристалічна речовина отримують шляхом нагрівання оксиду кальцію і коксуКристали засипати в нори, полити водою. Ходи закрити дрантям або іншим підручним матеріалом

Важливо! Під час літа на медведок (і в травні) встановлюють світлові пастки. Запалюють ліхтар, внизу ставлять таз з водою. У неї додають гас. Комах приваблює світло, і вони, дезорієнтовані, потрапляють в рідину. Гас обволікає їх тіла, викликаючи задуху і смерть.

Ультразвукові відлякувачі

Прилади випромінюють сигнали, які негативно впливають на стан комах. Капустянка відчуває дискомфорт, який змушує її йти з ділянки. Існують 2 різновиди відлякувачів:

 1. Пристрої на сонячних батареях – забезпечений безперебійний термін служби 4 роки. Акумулятор заряджається самостійно, але можна використовувати і батарейки.
 2. Електронні – використовуються рідше, так як їх проблематично застосовувати на відкритій ділянці. Є кілька режимів роботи, які не дають комах пристосуватися.

Важливо! Ультразвук впливає на органи дотику шкідника.

Недоліки ультразвукового відлякувача – прилад втрачає силу дії, натикаючись на перешкоди. Також варто враховувати, що сигнал не проникає глибоко в землю.

Як позбутися від капустянки в теплиці

В закритому ґрунті боротися зі шкідником складніше. Тут оптимальні умови для капустянки – висока температура і вологість повітря. Гірше, коли теплиця слабо провітрюється. Якщо комаха живе в парнику або теплиці з полікарбонату, назавжди прогнати його допоможуть народні методи:

 • поливати нори нашатирним спиртом – 1 ст. л. активної речовини на відро води;
 • на вулиці по периметру теплиці зробити канавки, всередину яких помістити ганчір’я, змащену гасом;
 • поблизу нір розкласти приманку з листя волоського горіха, подрібненого часнику і коріандру;
 • висаджувати розсаду в пластикових пляшках з обрізаним дном.

Щоб не допустити потрапляння капустянки в теплицю з помідорами, конструкцію поглиблюють в землю на 0,5 м. Для цього беруть будь-який матеріал, який не пошкоджується в ґрунті: шифер, металеві листи. З огляду на, що гнізда капустянки знаходяться не глибше 50 см, вона не зможе пробратися в теплицю.

Профілактика появи капустянки

Запобігти появі шкідника в городі набагато простіше, ніж усувати наслідки навали. Поради фахівців допоможуть не допустити появи капустянки:

 • перекопувати ґрунт навесні і восени;
 • своєчасно знищувати бур’яни;
 • періодично обробляти посіви інсектицидами;
 • прибирати фрагменти рослин після збору врожаю;
 • дотримуватися правил поливу;
 • викопати по периметру борозни з нафталіном;
 • систематично оглядати завозяться на ділянку підгодівлі (гній) і ґрунту на предмет наявності капустянки.

Капустянка частіше мешкає в кислих ґрунтах. Тому для профілактики появи шкідника ґрунт періодично розкислюють доломітовим борошном.

Вибір засобів проти капустянки великий. Кожне з них має певну ефективністю і його застосовують в залежності від обставин.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал