Орхідея дендробіум: догляд в домашніх умовах, особливості вирощування

Дендробіум – численний рід трав’янистих епіфітних орхідей. Назва утворена від грецьких коренів «дендрон» – дерево і «біос» – життя, перекладається як «живе на дереві». Рід назвав і описав в 1799 р Петер Улоф Шварц. Розрізняють близько 1200 видів роду , Які ростуть в тропічних лісах Південної Азії, Австралії, Полінезії.

Ботанічний опис

Дендробіуми – орхідеї з симподіальним типом росту. Пагони – псевдобульби утворюють паростки основи за допомогою кореневища – різоми.

Коріння розгалужені, вкриті білуватим веламеном.

Пагони мають циліндричну форму, у різних видів гладкі або ребристі, часто потовщені.

Розміри пагонів залежно від виду варіюються від 2 см до 5 м в довжину.

Листя подовженої еліптичної або ланцетовидної форми, плівчастими підставами охоплюють втечу по всій довжині або зосереджені на його вершині. Види з вираженою сезонністю зростання можуть бути листопадними.

Суцвіття дендробіума представляють собою кисті від 2-3 до безлічі квіток, з’являються по сторонам втечі або звисають з верхівки. Квіти різноманітні за забарвленням і розміром, у деяких видів ароматні. Нижній чашолисток – губа у всіх дендробіумів згорнута трубочкою навколо колонки.

Географія росту

Ареал поширення дендробіумів – тропічні ліси Південно-Східної Азії, починаючи з Гімалаїв, а також Індонезія, Океанія, Австралія, Нова Зеландія.

Частина видів зустрічається на південноамериканському континенті. Велика частина дендробіумів епіфіти, деякі є літофіти.

Дендробіуми охороняються законом, вивезення орхідей з природи заборонений міжнародною конвенцією CITES.

Будова рослини

Будова дендробіума становить практичний інтерес для його розмноження.

Дендробіум відноситься до симподіальним орхідей. Це означає, що доросла рослина складається з декількох стебел, несучих листя і квіти. Дорослі стебла у деяких видів скидають листя.

Стебла дендробіума є псевдобульбамі – органами, запасающими воду і поживні речовини.

У підстави псевдобульби пробуджується нирка, з якої проростає новий пагін, на ньому утворюються листя, в нижній частині – коріння.

Початкова псевдобульби згодом стає задньої, запасаються органом. Наступні в міру визрівання також стають сховищами запасів і продукують молоді пагони. Такі послідовні ланки утворюють розгалужену колонію.

Стебло дендробіума складається з члеників, розділених піхвами листя. Листя на стеблі виростають тільки один раз, якщо внаслідок посухи або інших причин вони опали, нові вже не з’являться. У місцях прикріплення листя утворюються квіткові бруньки, а іноді – повітряні коріння або пагони-дітки. У деяких видів, наприклад, дендробіума фаленопсис, квіткові кисті утворюються з вершини втечі.

Види і різновиди

Для вирощування орхідеї в будинку підходять наступні види: дендробіум благородний (д. Нобілі), дендробіум моніліформе, дендробіум фаленопсис, дендробіум Кінга, дендробіум Ліндлея , дендробіум Паришів. У продажу можна знайти гібриди, виведені за участю дендробіума благородного і дендробіума фаленопсис. Природні види частіше зустрічаються в колекціях ботанічних садів або орхідеістов – любителів.

Гібриди і сорти

Найбільшого поширення набули сорти і гібриди дендробіума благородного і дендробіума фаленопсис.

Дендробіуми Ямамото

Лінія тетраплоідних гібридів на основі дендробіума благородного. Їх відрізняють компактні прямостоящие стебла, 40-50 см заввишки, в період цвітіння густо посипані яскравими квітами. Гібриди Ямамото нескладні в вирощуванні, добре ростуть в кімнатних умовах. Популярні групи сортів Himezakura, Fancy Angel (на фото нижче), Spring Dream, New Century, Red Emperor, Yellow Song і інші.

Дендробіум Стардаст

Дендробіум Стардаст (Stardust) – популярний гібрид за участю дендробіумів унікального і моніліформе. Має тонкі стебла до 50 см заввишки, вузькі листя. Квітконоси проростають в междоузлиях стебел, містять 1-5 жовтих або оранжевих квіток розміром 6 см, губа з коричневими прожилками. Цвітіння рясне. На фото нижче представник даного гібрида.

Дендробіум фаленопсис

Популярні гібридні сорти дендробіума фаленопсис:

  • Anna Green з жовто-зеленими пелюстками і контрастною малиновою губою (на фото нижче);
  • темно-бордовий з коричневим відтінком Black Beauty,
  • білоквіткові сорти Bon White, Big White і Snow White;
  • зеленувато-жовті Jade Green і Lemon Green.

Фото різних сортів

Himezakura

New Century

Yellow Song

Bon White

Jade Green

Посадка і розмноження в домашніх умовах

Є кілька способів розмноження даного виду, нижче ми розглянемо основні з них.

Розмноження дітками

Дітки дендробіума – повітряні пагони, які виростають на стовбурі з вегетативних бруньок в пазухах листків. Пагони від нижньої частини рослини дітками не є.

  • Дітки можна відокремлювати, коли втеча утворює перші листочки, і довжина коренів сягатиме 5 см.
  • Їх поміщають в горщики зі стерилізованим субстратом або дрібною фракцією кори, змішаної з сфагнумом, зволожують субстрат.
  • Містять при 22-25 С °. До вкорінення дітки поливають помірно, краще обприскування.
  • Коли дитинко активно піде в зростання, її можна буде поливати, як доросла рослина.

Розмноження насінням

Насіннєве розмноження дендробіума вимагає спеціальних знань і умінь. Пилоподібні насіння висівають на стерильну живильне середовище в скляних колбах і вирощують в лабораторних умовах.

Розмноження дендробіума живцями

  • Стебловими живцями розмножують листопадні види.
  • Від материнської рослини відрізають псевдобульби і поділяють їх на відрізки з 2-3 міжвузлями.
  • Живці кладуть в поліетиленовий пакет з вологим мохом сфагнумом і витримують до появи корінців .
  • Після цього висаджують живці в субстрат і доглядають як за дітьми, обережно поливаючи. Через деякий час з’являються молоді паростки.

Розподіл куща

Простий і доступний спосіб. Ланка із трьох компонентів: задня псевдобульби – зріла псевдобульби з листям – молода нирка (зростання) використовують для розмноження дендробіума. Можна брати частину куща з числом пагонів більше трьох.

Для цього виймаємо дендробіум з горщика, знаходимо відповідне ланка, акуратно перерізуємо кореневище – різому і обережно відділяємо. Місце розрізу присипаємо деревним вугіллям. Намагаємося не пошкодити коріння і стебла. Отсаженного в окремий горщик частина трохи підсушують, надалі поливаємо як доросла рослина.

Догляд за орхідеєю

Догляд за орхідеєю дендробіум включає дотримання життєвих вимог рослини: освітленість, температура, полив, вологість повітря, відповідний субстрат. Крім того, догляд передбачає дотримання сезонних ритмів вегетації, властивих орхідеї в природі. Умови утримання визначаються стадією розвитку орхідеї і мають сезонний цикл, що імітує природні умови.

Температура

Виділяють кілька умовних температурних груп дендробіумів:

Види помірної температурної зони, для яких необхідна нічна температура близько 10 ° С. До цієї групи належить дендробіум нобілі.

Види помірно-теплої зони, що вимагають нічних температур близько 15 ° С;

Види теплої зони, які потребують температурі 15 ° – 18 ° С вночі. До цієї групи належить дендробіум фаленопсис.

Якщо ви не знаєте, який вид дендробіума придбали, поспостерігайте за реакцією рослини на різні режими температур. Більшість видів і гібридів добре росте при 20-25 С °. У стані спокою нічні температури знижують до 12-15 С °. Гібриди більш толерантні до умов кімнат.

Вологість

Вологість повітря, відповідна для дендробіумів – від 40 до 60%. Влітку рослини потрібно обприскувати. Краще, якщо орхідея знаходиться на відкритому повітрі – на лоджії або в саду, в тіні дерев.

Важливо! Вода не повинна застоюватися в пазухах листків.

Зростаючий дендробіум поливають рясно, не доводячи ґрунт до повного висихання. Частота поливів близько двох разів на тиждень. У стані спокою ґрунт між поливами повинен повністю просихати. Поливну воду беруть відстояну або фільтровану, кімнатної температури.

Взимку багато видів знаходяться в стані спокою і обходяться без додаткових заходів підвищення вологості. Вегетуючим можна зволожити повітря, розставивши ємності з зволоженим мохом або керамзитом.

Місце

Дендробіуми – світлолюбні рослини. Найкращим для них буде яскраве розсіяне світло.

Припустимо сонячне світло вранці і ввечері. Полуденне сонце викликає опіки листя і стебел, тому навесні і влітку орхідею слід притенить.

В осінньо-зимовий період дендробіум поміщають можливо ближче до вікна. Для рослин, квітучих взимку, підійдуть південно-східні, південні, південно-західні вікна. Східні і західні – оптимальний варіант для більшості гібридів. Зовсім не підходять вікна північній орієнтації, рослині потрібно підсвічування штучним освітленням.

Місцезнаходження орхідеї має забезпечувати хоча б невелику різницю денних і нічних температур.

Грунт

Дендробіуми – епіфіти, тому звичайна земля і торф’яні грунти для них неприйнятні. Придбайте спеціальний грунт для орхідей, вони продаються в магазинах.

Можна скласти субстрат для дендробіума самостійно. Компоненти субстрату:

  • проварена соснова кора, розміри шматочків 0,5-1,5 см;
  • нарізаний мох-сфагнум;
  • деревне вугілля.

Деякі любителі додають в субстрат нарізані коріння папороті.

Дрібні види дендробіума добре ростуть на блоках з соснової кори. Щоб висадити орхідею на блок, корінці обертають мохами і примотують до пластини кори. Орхідеї на блоках потребують частого обприскування і підвищеної вологості повітря. Простіше утримувати їх в зимовому саду або в скляному флораріуме.

Догляд під час цвітіння

Квітучий дендробіум поставте в світле прохолодне місце, щоб цвітіння тривало довше.

Не переставляйте рослина без потреби і не повертайте горщик, інакше бутони можуть впасти.

Взимку не варто обприскувати квітучий дендробіум, це необхідно робити тільки в льотну спеку. Обприскуючи рослина, стежте, щоб краплі не затримувалися на квітах – на сонце ніжні пелюстки отримають опіки.

На замітку! Підвищити вологість повітря на підвіконні взимку можна локально. Поставте кашпо з орхідеєю в піддон, наповнений вологим керамзитом або мохом сфагнумом, так, щоб вода не змочувала горщик. Підійдуть також ультразвукові зволожувачі повітря.

Полив

Полив дендробіума залежить від фази розвитку рослини. Під час вегетації рослині забезпечують рясний полив. Субстрат між поливами повинен підсихати і провітрюватися.

Поливають дендробіум шляхом короткочасного занурення коренів орхідеї в ємність з м’якою, відстояною водою. Цілком рослина в воду занурювати не треба. Потім горщик виставляють для просушування, щоб вода стекла повністю, і лише тоді дендробіум можна повернути на постійне місце.

Воду після поливу необхідно злити з піддона через півгодини.

Обережно! Не замочуйте рослина на тривалий час! Надлишок води дендробіума протипоказаний.

В період зростання корисно періодично обмивати рослина під теплим душем. Для профілактики засолення субстрату його також промивають під душем кілька хвилин, потім проливають декількома літрами фільтрованої води.

Із закінченням зростання і визріванням молодих пагонів частоту поливу скорочують. Рясний полив в цій стадії може викликати утворення діток замість цвітіння. Коли з’являться квіткові бруньки, полив відновлюється.

Пересадка

Дендробіуми болісно ставляться до пересадки, коріння у орхідеї дуже тендітні. Не слід пересаджувати рослину під час цвітіння.

Для пересадки виберіть період спокою або початок вегетації – пробудження ростових нирок.

Розмір горщика підбирається пропорційно обсягу кореневої системи, на 1-2 см більше кореневого кома.

Для дендробіумів підійдуть напівпрозорі і непрозорі пластмасові, а також керамічні горщики. У прозорих горщиках для орхідей можливий перегрів субстрату.

Підживлення і добриво

Дендробіуми підгодовують тільки в стадії вегетації – цвітіння і наступного за ним циклу зростання. Оптимальна частота підгодівлі – один раз в два тижні.

Добриво для орхідей розчиняють в поливальної воді, в яку занурюють горщик з рослиною. Першу і останню підгодівлю дають рослині в зменшеній наполовину дозі.

Догляд після цвітіння

Відцвілий дендробіума забезпечують період спокою, після якого почнеться новий цикл зростання.

Для видових дендробіумів тривалість періоду спокою краще уточнити в спеціальній літературі. Швидше за все, ви – щасливий володар гібрида, пристосованого до кімнатних умов.

Дотримуйтеся наступних загальних рекомендацій.

  • Годувати дендробіум добривами припиняють.
  • Полив рослини поступово скорочується.
  • Проміжки між поливами збільшують, поступово доводячи їх до висихання субстрату.
  • Рослина поміщають в прохолодне місце, де можливо забезпечити різницю денних і нічних температур – лоджію, літню веранду. У звичайній квартирі можна скористатися періодами відключення центрального опалення – квітень-травень або вересень-жовтень.
  • Коли ви побачите проростання нирок у кореневої шийки – поступово збільшуйте полив рослини.

Обрізка

Під час цвітіння дендробіум не варто турбувати обрізанням. Дочекайтеся закінчення цвітіння.

Навіть якщо ви – перфекціоніст, не поспішайте обрізати відцвілі безлисті стебла.

Ми пам’ятаємо, що вони запасли в собі поживні речовини, щоб забезпечити зростання молодих пагонів.

обрізки стебла підлягають в двох випадках:

  • сильно зморщені, пожовклі і засохлі стебла – вони виробили свій ресурс і віднімають життєвий простір у молодих пагонів.
  • Явно загниваючі, пошкоджені псевдобульби – щоб запобігти поширенню інфекції на період до закінчення кущ.

Хвороби і шкідники

Дендробіуми хворіють грибковою інфекцією при неправильному догляді.

Хвороба викликають холодні протяги, перегрів, перезволоження грунту, особливо в період спокою.

Спробуйте врятувати рослина. Вийміть орхідею з горщика, відріжте все гнилі частини, що залишилися присипте порошком деревного вугілля або протравите фунгіцидами Фундазол, Максим. Посадіть орхідею в свіжий субстрат. Далі рослина необхідно підсушити 7-10 днів.

Орхідея може постраждати від нападу шкідників. Найчастіше на орхідеї в кімнаті нападають павутинний кліщ, борошнистий червець або попелиця-щитівка.

Щотижневий душ, промивання рослини стримують поширення павутинного кліща. При сильному зараженні застосуєте розчини препаратів Фитоверм або Актеллік.

Профілактика хвороб

Хвороби орхідеї – наслідок порушення життєвих умов. Профілактика хвороб полягає в дотриманні основних вимог змісту:

  • Не допускати застою вологи в горщику.
  • Просушування субстрату між поливами.
  • Хороша вентиляція.
  • Відсутність протягів взимку.
  • Притенение від сонячних опіків.
  • Карантин від шкідників. Не ставте поруч з орхідеями садових букетів, фруктів і овочів, щойно придбаних рослин.

Помилки при вирощуванні

  • Недотримання періоду спокою. Рослина продовжує зростання, але через деякий час виснажується. Часто орхідея НЕ зацвітає або утворює діток замість цвітіння.
  • Нерівномірний полив під час вегетації. Молоді пагони викривляються, листя набувають форму «гармошки». При нестачі вологи пагони можуть зупинити зростання.
  • Занадто рясний полив викликає закисання субстрату і загнивання коренів.

Часті питання і відповіді на них

Нижче ми підготували відповіді на актуальні питання.

Чому зморщилися стебла? Що я роблю неправильно?

Зморщування стебел – природний процес. Молоді пагони зростає за рахунок материнської рослини, забирають у нього харчування, і псевдобульби «худнуть». Посилений полив не припинить всихання, а навпаки, може спровокувати гниль коренів. Пагони також можуть зморщуватися в період спокою. Збільшувати полив слід тільки з моменту появи квіткових бруньок.

Обпадають листя, що робити?

Часткове опадання листя у дендробіума відбувається після цвітіння, під час спокою. Зазвичай листя всихають поступово, починаючи з низу стебла.

Увага! Раптове пожовтіння і опадання листя по всьому стеблу може сигналізувати про загнивання коренів!

Дендробіум не зацвітає, в чому причина?

Відсутність стимулу до зацвітання – періоду спокою. Переставте рослину в більш прохолодне місце, скоротіть полив.

Причина може ховатися в недостатнього освітлення або, навпаки, дуже гарячих місцезнаходження.

  • Замість квітконосів на стеблі ростуть дітки. Рослині необхідний спокій після закінчення росту: скорочення поливу і добові коливання температури в межах 10 градусів.
  • Втеча пожовтів або став коричневим, це не небезпечно?

Старі псевдобульби, що втратили листя, зазвичай залишаються зеленими або жовтуватими. Різка зміна кольору – ознака грибкової або бактеріальної інфекції.

Чому ростуть пагони тонкі або криві?

Молодий стебло набирає товщину після дозрівання, стаючи дорослим. Викривлення втечі в бік вікна говорить про нестачу світла. Деформація паростків викликається також перепадами вологості і температури в період зростання, рідкісним і нерівномірним поливом.

Орхідея скидає квіти

Перевірте, чи не потрапляє ваша орхідея під дію холодних протягів з вікна. Можлива причина – пересушування під час зацвітання.

На листі і стеблах з’явилися липкі крапельки, що це?

це нормальне явище. Припускають, що в природі рослина привертає мурах для свого захисту. Однак перевірте, чи немає на рослині щитівки або інших гризуть шкідників. Можливо, полив рослини слід трохи скоротити.

Корисне відео

Дізнайтеся більше про орхідеї дендробіум з відео нижче:

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал