Чим знезаразити грунт перед посадкою насіння і розсади

Чим хвилюватися за якість субстрату, в якому буде рости розсада, краще відразу знезаразити землю перед посадкою насіння.

Це позбавить від безлічі проблем, пов’язаних з подальшою боротьбою з хворобами саджанців і комахами-шкідниками.

В цій статті ми поговоримо про різні методи знезараження ґрунту і з’ясуємо, який з них найбільш ефективний.

Навіщо проводити знезаражування ґрунту

Багато хто запитає: «А чи так уже необхідно дезінфікувати ґрунт перед посадкою насіння і висадкою саджанців?»

Якщо відповісти коротко, то так.

Справа в тому, що в землі можуть мешкати суперечки патогенних грибків, вірусів і бактерій, які атакують рослини. Якщо їх не знищити, то потім будуть проблеми під час вирощування.

Особливо це стосується при використанні городньої землі як компонента субстрату для розсади.

Городня земля – ​​просто розсадник самих різних патогенів. Вони зимують в ґрунті. Крім того, тут же можуть знаходитися личинки і яйцеві кладки шкідників.

У тому числі і тому городню землю і не радять використовувати для посадки саджанців.

Тепер про покупному субстраті з магазину.

Взагалі добросовісний виробник зобов’язаний потурбуватися про те, щоб належним чином підготувати ґрунт перед продажем . Тобто в ідеалі покупну землю знезаражувати не треба.

Але нерідко навіть така земля буває зараженої.

Так що краще обробити і її теж. Тим більше, що процедура не займе занадто вже багато часу.

Які способи обробки ґрунту є

Є безліч способів знезаразити землю. Розглянемо кожен з них детальніше.

Термічна обробка землі перед посадкою

Напевно, найпростішим способом знезаразити землю перед посівом насіння на розсаду є термічна обробка.

про знезараження холодом розповімо нижче, а зараз поговоримо про обробку високими температурами, а саме прожарювання і пропарювання.

Прожарювання

Під час цієї процедури земля під розсаду піддається прогріванню на деку. Проводиться прожарювання наступним чином: висипте землю на деко шаром в 4-5 см і поставте в духовку. Тримати півгодини при температурі 90 градусів.

З мінусів даного методу варто згадати шанс знищити не тільки патогенну, а й корисну мікрофлору. У підсумку земля стане неродючому, і в ній не можна буде нічого вирощувати.

Пропарювання

Даний метод полягає в ошпарюванні землі гарячою парою або окропом. Щоб пропарити ґрунт, помістіть його в полотняний мішок і розмістіть над киплячою водою.

ВАЖЛИВО! Після термічної обробки ґрунту треба дати охолонути і насититися киснем. Для цього рівномірно розсипте її на поверхні шаром в 5 см і дайте охолонути.

Як знезаразити за допомогою холоду

Крім теплової обробки, ґрунт можна знезаразити за допомогою холоду. А точніше, за допомогою заморозки.

Щоб знезаразити землю для вирощування овочів холодом, її виносять на мороз нижче -15 градусів. В такому температурному режимі субстрат треба протримати цілих 7 днів. Потім ґрунт відігрівають і знову заморожують.

Мінусом цього методу є те, що він не знищує суперечки найпоширенішого грибка – фітофтори.

Як провести обробку препаратами або хімічними засобами

знезаразити субстрат можна, обробивши його хімічними препаратами. Це високоефективний метод, але використовується він тільки тоді, коли не допомогли всі інші більш безпечні методи.

Вапно

Ефективне речовина, які випалює майже всю патогенну мікрофлору. Обробити землю треба за півроку до посадки саджанців.

Якщо ви використовуєте городню землю, то фактично обробку хлорним вапном треба провести відразу після завершення дачного сезону. Норми обробки – 200 гр хлорного вапна на квадратний метр землі.

Мінус – не всі культури приживаються.

Формалін

Застосовується за 15 днів до посіву. Щоб речовина діяло краще ґрунт поміщають під укриття на 3-4 дні.

Формалін дуже ефективний від чорної ніжки.

ТМТД

Плюс даної речовини в тому, що воно нешкідливе для саджанців. Обробку проводять перед висадкою. Можна використовувати як суспензію, так і порошок.

Біологічне знезараження ґрунту

Оптимальним рішенням для обробки ґрунту є використання біологічних препаратів. Вони не тільки знищують патогенну мікрофлору, але і насичують землю поживними речовинами, роблячи його більш придатним для посадки.

Тріходермін

Антибіотик, що знищує патогенну мікрофлору. Ефективний при знезараженні зараженої городньої землі. На кожен кілограм ґрунту потрібен всього 1 грам триходерміну, розчиненого у воді.

Байкал ЕМ-1

Робочий розчин готується з 150 мл препарату і 10 л води. На кожен квадратний метр землі витрачається 2,5 л робочого розчину. Можна застосовувати перед посадкою насіння і по закінченню дачного сезону.

Алірін-Б

Засіб для знищення грибків-збудників кореневої гнилі . На 2,5 л води треба всього півтаблетки води. Поливати землю можна навіть після посадки рослин.

Фітоспорін-М

Один з найбільш ефективних і безпечних препаратів. Однаково корисний і при дезінфекції ґрунту при посадці насіння і для того, щоб знезаразити ґрунт перед висадкою саджанців на город.

Фітоспорін не тільки знищує патогени, але і збільшує стійкість рослин до хвороб.

Як застосовувати народні засоби

Народні засоби, за великим рахунком, не так ефективні як покупні препарати. Але вони вигідні своєю дешевизною, а також тим, що є екологічно чистими і не шкодять рослинам.

Розчин марганцівки

Всього 5 гр марганцівки вистачить на відро води, яким можна обробити весь город. Для розсади можна приготувати розчин всього з 1 кристала.

Розчин часнику

Цей засіб ефективний в основному проти личинок комах, але одночасно з цим пригнічує розвиток патогенної мікрофлори. Для приготування концентрату 1 головку часнику тиснуть і заливають літром окропу. Наполягають протягом тижня.

Для робочого розчину використовують всього 50 мл концентрату.

Можна знезаразити землю перед посадкою розсади, а можна обробити город, якщо є підозра на наявність шкідників.

Настій золи

150 гр золи залити літром води, закип’ятити і дати настоятися. Верхній шар зняти, розчинити у воді в співвідношенні 1 до 2 і полити ґрунт під розсаду.

Як знезаразити ґрунт перед посадкою розсади

У порівнянні з городом землі для посадки розсади потрібно зовсім небагато, тому використовувати краще термічний метод, розчин марганцівки і Фітоспорін-М.

Землю перед посадкою розсади можна прожарити в духовці, а потім полити Фітоспорін або Байкалом. Це не тільки допоможе вам знищити шкідливі мікроорганізми, а й наситить ґрунт корисними мікроелементами, зробить його більш поживним.

На замітку. Покупної ґрунт від перевіреного виробника можна просто полити розчином Фітоспорін.

Обробка ґрунту у відкритому ґрунті

Вирощування розсади закінчується її посадкою у відкритий ґрунт. Щоб убезпечити саджанці від патогенних мікроорганізмів, землю теж можна обробити.

Так як городню землю важко піддати термічній дезінфекції, її знезаражують за допомогою хімічних або біологічних засобів. Підійдуть такі препарати:

 • Вапно;
 • Формалін (200 мл на відро води на квадратний метр за 2 тижні до посадки);
 • ТМТД ( дезінфекцію проводити відразу перед висадкою);
 • Мідний купорос (дезінфекція проводиться перед зимою після закінчення дачного сезону);
 • Байкал ЕМ-1;
 • Алірін-Б;
 • Фітоспорін-М;
 • Настій золи.

Як обробляти і чим після різних культур

Різні овочеві і ягідні культури залишають після себе патогенну мікрофлору. Тому ґрунт перед новою посадкою обробляють.

 • Після томатів, перців і баклажанів – мідний купорос, Тріходермін, Фітоспорін.
 • Після картоплі – Фітоспорін.
 • Після огірків, гарбуза і кабачків – Фітоспорін, борна кислота.

НА ЗАМІТКУ. Також можна посадити сидерати, вони не тільки пригнічують розвиток патогенної мікрофлори, а й сприятливо позначаються на ґрунті.

Як проводити обробку ґрунту в різні пори року

Взагалі ґрунт вимагає регулярного догляду протягом усього року. Розглянемо, як доглядати за землею протягом усього сезону.

 • Весна. Перша обробка проводиться відразу після сходу снігу. У цей час можна використовувати або народні речовини, або «хімію». Біологічні препарати не підійдуть, так як бактерії в них активізуються тільки при високих температурах. Оптимальні речовини: розчин марганцівки, мідний купорос, хлорне вапно.
 • Літо. Літня дезінфекція проводиться у міру потреби. У цю пору року краще застосовувати біологічно активні препарати. Наприклад, Фітоспорін-М, Байкал ЕМ-1. Вони не тільки будуть боротися з патогенами, а й благотворно позначаться на рослинах.
 • Осінь. Після збору врожаю, якщо дозволяє погода, можна знезаразити біологічними препаратами. Якщо немає, використовуйте мідьномістні засоби і розчин золи.

Часті помилки

 • Висока температура при термічній обробці. Не можна перевищувати значення в 90 градусів і час в 20-30 хвилин, якщо ви не хочете погубити субстрат під розсаду.
 • Після прожарювання і заморожування земля не оновлюється поживними речовинами. Якщо ви вибрали термічний спосіб, щоб знезаразити землю, то обов’язково обробіть її біологічними засобами, щоб повернути її родючість.
 • Використання великої кількості мідного купоросу. Мідь у великій кількості шкодить рослинам, тому треба знати міру при виготовленні робочого розчину.
 • Змішування хімічних препаратів і біологічно активних речовин. «Хімія» вб’є не тільки хвороботворні мікроорганізми, а й корисні бактерії. У підсумку земля буде неродючому.
 • Використання землі, вже була у використанні. Поряд з помилками у використанні методів дезінфекції нерідко дачник намагається заощадити і використовує для розсади ґрунт, вже використовувався під рослинами. Так робити не можна не тільки через те, що земля може бути заражена, але і тому що вона вже буде не такою родючою.

Відповіді на часті питання

Чи треба знезаразити покупної субстрат?

Бажано. Взагалі виробник гарантує, що земля пройшла повну дезінфекцію на заводі. Але іноді краще зайвий раз перестрахуватися.

Який спосіб знезаразити землю ефективніше?

Деякі види грибків здатні виживати при холоді. Але зараження такими спорами покупної землі має дуже низьку ймовірність.

Якщо ви вирішили знезаразити покупної субстрат, то можна використовувати будь-який спосіб.

Городню землю краще прожарювати в духовці і поливати протигрибковими складами.

Чи треба застосовувати кілька методів або вистачить якогось одного?

В цілому, однієї обробки землі для розсади буде достатньо.

Висновок

Багато дачники забувають знезаразити землю перед посадкою насіння на розсаду. Але ж ця процедура уберігає саджанці від багатьох хвороб.

Навіть покупної ґрунт може бути неякісним. Краще витратити трохи часу на дезінфекцію, ніж потім довго і болісно боротися з інфекціями або зовсім пересівати розсаду заново.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал