Підготовка винограду до зимівлі

Як підготувати виноград до зими потрібно знати всім, хто вже вирощує культуру або тільки планує це робити. Процедура включає комплекс заходів, в числі яких не тільки укриття від морозу, але і полив, підгодівля, обрізка. Догляд за виноградом восени, підготовка до зими здійснюється виноградарями в різні терміни. Тут багато що залежить від регіону. Осіння підготовка винограду до зимівлі – запорука гарного врожаю і нормального стану рослини в наступному році. Але якщо немає впевненості в правильності своїх дій, варто ознайомитися з рекомендаціями досвідчених виноградарів і подивитися відео, де все докладно описано і наочно продемонстровано.

Як правильно підготувати до зими молоді кущі

Підготовку саджанців винограду восени перед укриттям на зиму проводять обов’язково. Тут немає залежності від кліматичних умов регіону, де розбили новий виноградник – такий догляд потрібен рослині і на Півдні Росії, і на Півночі, і в середній смузі, і в Україні, і в Білорусі. Хоча терміни і розрізняються, основні процедури однакові. Так, щоб зберегти молоду виноградну лозу першого року взимку, потрібно :

 1. Обрізка. Молоду лозу обов’язково потрібно піддати цій процедурі, так як без неї рослина не переживе морози. Маніпуляцію виконують через 2 тижні після того, як виноград скине листя.
 2. Зволоження. Полив винограду восени перед укриттям на зиму і настанням морозів потрібно знизити. Це сповільнить розвиток рослини і активує процеси його підготовки до періоду спокою.
 3. Підживлення. Придбати молоду виноградну лозу не потрібно, це здатне спровокувати активне зростання рослини і, як результат, воно не встигне підготуватися до зими і загине.
 4. Обробка. Якщо правильно готувати виноградну лозу до зимівлі, то обприскати її від шкідників і захворювань не можна. Без цієї процедури є велика ймовірність ураження рослин вже навесні. Обробляти молодий виноград восени потрібно залізним або мідним купоросом, концентрація складів потрібно та ж, що і для дорослих рослин – 3%.
 5. Укриття. Правильно прибирати молодий виноград на зиму перед холодами під агроволокно, мішковину, плівку і потім присипати землею, при цьому використовують тунельний метод. Тобто, лозу притискають до грунту. Можна також викопати траншею вздовж посадок глибиною 20-30 см і укласти туди лозу, присипавши її зверху грунтом. Шар повинен бути 30 см і більше. Варіант з прикопуванням вважають найнадійнішим, нехай він і досить трудомісткий.

Увага!

Якщо не підготувати до зими виноград, посаджений навесні, не вкрити його, молоді саджанці, цілком ймовірно, вимерзнуть.

Догляд восени перед зимівлею

Доглядати за виноградом восени перед зимою треба, незалежно від того, вкривний він чи ні. Послідовність процедур, в цілому, однакова для лози будь-якого віку, але деякі нюанси, що стосуються окремих маніпуляцій, все ж, є. Догляд за вкривним і немає виноградом починають з перших днів вересня, і вже до кінця теплого періоду треба встигнути полити, підгодувати, обрізати і утеплити рослини перед зимою. Це заповнить сили і дасть захист лозі від захворювань, шкідників і холодів.

Осіння обрізка виноградної лози в залежності від віку

Обрізку виконують заточеним і продезінфікованим інструментом. Процедура обов’язкове для винограду будь-якого віку, але для кожного її проводять з деякими відмінностями :

 1. Якщо саджанець маленький і був посаджений недавно, не встиг наростити надземну частину, його верхівку зрізають, залишаючи лише 2-3 нирки.
 2. Для 2-х річного винограду, у якого повинна з’явиться друга гілка, потрібно обрізка нового і минулого втечі до 4 нирок.
 3. Виноград, що зростає 3 роки, обрізають, орієнтуючись на його стан. Так, якщо є тільки 2 повноцінних втечі, їх вкорочують на 2 нирки. Якщо 3 – одну гілку зрізають на 2 очка, на парі інших зберігають 4-5. Якщо лози 4, то 2 втечі вкорочують до 4 нирок, а на інших залишають по 6. Обрізають симетрично – з одного й іншого боку має бути по 1 короткої і 1 довгої гілці.
 4. На 4 рік рослина вже сформовано, так як є 4 повноцінних втечі. У цьому віці і далі виноград обрізають восени по одній і тій же схемі. На кожній гілці має бути 2 стебла – 1 довгий на 4-10 нирок і 1 короткий – на 2-3 вічка (сучок заміщення). Останній вид гілки на наступний сезон дасть безплідні пагони, а ще через рік вони стануть стрілками і почнуть плодоносити.

На замітку!

Будь-яка обрізка має на меті виростити 4 міцних втечі, пара з яких буде плодоносити по черзі – рік через рік.

На 5 рік і далі обрізку проводять, по черзі скорочуючи до 2-3 нирок плодоносні пагони. Щороку міняти стрілку важливо, це гарантує хорошу врожайність винограду. Але необхідно зрізати так, щоб основна гілка завжди стояла вище сучка заміщення, так як інакше правильного розподілу сил і соків рослини домогтися не вийде.

Чи потрібно осінню поливати виноград

Після завершення плодоношення виноград виснажений, тому перехід в період спокою в такому стані може закінчитися загибеллю рослини. Щоб відновити сили лози потрібно полив. Його рясність залежить від виду грунту.

У разі глинистого грунту потрібно рідкісний, але рясний полив. Для сухих піщаних грунтів необхідний часте, але не дуже сильне зволоження. Так, в жовтні – початку, середині або наприкінці, залежить від клімату регіону – виконують останній, вологозарядний, полив. Він необхідний для захисту кореневої системи від вимерзання.

Увага!

Якщо полити виноград до того, як вдарили морози, не вийшло, треба залишити цю процедуру вже на весну. В іншому випадку рослина загине через переохолодження кореневої системи.

Чим підгодувати виноград перед зимівлею

Після збирання винограду потрібно підгодувати рослини перед зимою. Це необхідно, щоб вони відновили сили, що були витрачені за сезон. Приймають виноградник в залежності від типу грунту :

 • 1 раз в 3 роки – якщо земля родюча і пухка;
 • 1 раз в пару років – коли супесчаний грунт;
 • щорічно – при вирощуванні на піску.

У складі добрив восени обов’язково повинен бути калій і фосфор, добре, якщо в них присутня цинк і магній. Ці сполуки підсилюють імунітет рослин і підвищують їх зимостійкість. Також треба використовувати і органіку – гній (не свіжий), компост або курячий послід.

Осінню підгодівлю краще проводити в 2 етапи: спершу вносять органіку, а потім мінеральний комплекс. Також, на початку вересня, щоб лоза визріла, варто удобрити рослини монофосфатом калію – 10 г засобу на 10 л води.

Приймають виноград восени :

 1. Курячим послідом. Вносять як в сухому, так і в рідкому вигляді. Послід розводять водою в співвідношенні 1: 4, наполягають в теплі 10 діб. Перед використанням складу розбавляють в пропорції 1:10. На кожен кущ потрібно 0,5 л настою на курячому посліді.
 2. На початку листопада вносять фосфор і калій. Гранули розсипають по грунту, а потім роблять перекопку і полив. Але можна і просто зволожити землю під виноградом. Припустимо і варіант поливу рідким добривом. На 10 л потрібно 20-25 г суперфосфата і 10 г калійної солі (сернокислого калію), 2 г сірчанокислого цинку і 1 г борної кислоти. Витрата розчину – 10 л на 1 м2. Але можна також викопати траншею навколо куща діаметром 45-50 см і лити поживний розчин туди.
 3. Золою. Якщо грунт нормальний і не виснажений за сезон виноградом, можна просто використовувати як добриво золу. Її закладають під час перекопки в сухому вигляді. Але можна приготувати і розчин: в 10 л води додають 300 г золи. Це порція на 1 кущ.

На замітку!

У деревній золі присутній в доступній для рослинних культур формі кальцій, фосфор, натрій, калій і магній. При цьому вона знижує кислотність грунту і зменшує ймовірність ураження винограду шкідниками.

Після внесення добрив восени виноград потрібно мульчувати. Це потрібно, щоб запобігти вимивання поживних з’єднань з грунту під час затяжних дощів. Мульчують хвоєю або скошеною травою. Підходить і перепрівший компост. Також мульча є додатковим шаром захисту кореневої системи винограду від морозів.

Обробка від шкідників і хвороб

Обробкою винограду восени не варто нехтувати. Ця процедура допомагає запобігти проблемам з шкідливими комахами і захворюваннями по весні. Також, що не менш важливо, здорова виноградна лоза, яка була оброблена перед зимою, за умови дотримання інших агротехнічних норм вирощування, дає багатий урожай. Якщо виноград не був обприскати восени, то виникає ймовірність не тільки його ослаблення, але і навіть загибелі.

Осінню обробку виноградної лози виробляють в цілях профілактики і лікування. Першу роблять, щоб запобігти нашестя шкідників і поразки рослин хворобами навесні. В принципі, якщо виноградар її не встиг провести, ймовірність фатальних наслідків для чагарників невисока. Але, все ж, не варто забувати робити профілактичне обприскування восени – це, як мінімум, позбавить від непотрібних клопоту навесні і дозволить приділити час іншим садово-городніх робіт, яких в цей сезон досить багато.

Якщо виноград страждає від захворювань або навали комах-шкідників, його піддають лікувальній обробці з відповідним препаратом. В цьому випадку обприскування гостро необхідно – без нього виноградна лоза, з високою часткою ймовірності, зиму не переживе.

Так як токсичні для збудників хвороб і шкідників склади можуть не тільки захищати виноградну лозу, але і накопичуватися в ній, важливо дотримуватися графік обробки. Є препарати, що використовують відразу після зняття врожаю, а існують ті, які варто застосовувати вже після опадання листя. Але завжди проводять обприскування виключно в безвітряну погоду, коли немає опадів, інакше процедура не дасть необхідний результат.

Комплексна обробка восени має на увазі використання і інсектицидів, і акарицидів, і фунгіцидів. Перший вид препаратів захищає від комах на всіх стадіях їх розвитку. Застосовують ці склади після збору врожаю. Найдієвіші засоби :

 • Каліпсо і Актара – від жуків, тлі, цикадок, листоблошек і білокрилок.
 • Бі-58 Новий – від гризуть і смокчуть, ефективний і проти кліщів;
 • Інсегар – стерилізує дорослого шкідника, заважає дозріванню личинок і окукліванію гусениць;
 • Моспілан – від жуків і напівжорсткокрилих, лускокрилих, равнокрилих комах.

Акарициди захищають виноград від кліщів. Найбільш результативні препарати :

 • Дельтаметрин, Цигалотрін, Тетраметрин і подібні з групи піретроїдів – безпечні для птахів, бджіл, людини ;
 • Санмайт, Омайт і інші сіркосодержащі засоби або пропаргити – ефективні, але токсичні для комах-запилювачів і риб ;
 • Неорон і інші бромпропілати – неефективні на стадії яєць, нетоксичні для тварин, людини, рослин ;
 • Феназахін, Клофентезін, Пірідабен і інші азотовмісні склади – вважають найбільш дієвими, ліквідують і дорослих кліщів, і їх кладки.

Фунгіциди перешкоджають розвитку грибка на винограді і знищують його суперечки. Восени використовують такі препарати :

 • Орвего – для усунення хвороб, що провокуються ооміцетами ;
 • Поліфам ДМ – блокує ферменти, можна застосовувати кілька сезонів поспіль, так як грибок до нього не виробляє імунітет ;
 • Стробі – не змивається, ефективний і безпечний для комах-запилювачів, не токсичний.

Увага!

При осінньої обробці винограду строго дотримуються дозування і концентрацію препаратів. В іншому випадку засіб або не подіє, або стане причиною опіків, некрозу і навіть загибелі лози.

Підготовка винограду до зими, коли потрібно приховувати лозу

Не всі рослини потрібно приховувати. Тут багато що залежить від умов вирощування і різновиди винограду. Так, морозостійкі сорти і ті рослини, що розміщені в теплиці, в укритті на зиму не потребують. Для всього іншого винограду процедура обов’язкова.

Щоб було простіше укрити рослини, слід лозу спершу закріпити у грунту. Для цього застосовують металеві скоби або цеглини. В останньому випадку все роблять дуже акуратно, щоб не травмувати пагони або нирки.

Кущі пригинають за 2-3 тижні до того, як будуть накривати їх. Це обумовлено тим, що під впливом холоду лоза твердне, а передбачити, коли точно прийдуть заморозки, важко. В цьому випадку пригинання винограду заздалегідь послужить страховкою від пошкоджень в ході укриття. Також, саме в цей же період – за 2-3 тижні до утеплення на зиму, слід підготувати і всі матеріали. Так, якщо раптово вдарять морози, можна буде швидко укрити виноград.

Увага!

Лозу вкривають тільки після перших заморозків, рослина має пройти деяку гарту. Але, коли температура мінусова, не можна залишати виноград без утеплення більш ніж на 5 діб.

Прикривають виноград при стабільній температурі вдень 0 … – 1 ° С і вночі -5 … – 10 ° С. Тому кліматичні умови місця вирощування мають прямий вплив на вибір часу, коли лозу потрібно «заховати» від морозів. Терміни укриття винограду на зиму відрізняються в залежності від регіону.

Для укриття винограду на зиму використовують :

 • землю;
 • тирсу;
 • сніг;
 • лапник;
 • поліпропілен;
 • солому і опале листя;
 • рубероид;
 • шифер;
 • плівку.

На зиму, якщо виноград не морозостійкий, не росте в теплиці або його вирощують в північних регіонах, приховувати лозу потрібно. Але перед цією процедурою рослині потрібен повноцінний догляд, що включає обрізку, полив, підгодівлю, обробку від хвороб і шкідників. Без такої підготовки до зими виноградник, особливо молодий, може вимерзнути. А якщо і переживе холоду, то навесні рослини будуть сильно схильні до зараження шкідливими комахами і захворюваннями. У підсумку, врожайність лози знизиться або ягід не буде зовсім. Тільки правильна підготовка винограду з осені гарантує нормальну зимівлю і хороші показники плодоношення на наступний рік.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал