Чим підживити капусту у відкритому ґрунті

Капуста, як і інші овочі, потребує поживні елементи. Якщо не використовувати підживлення, качани ростуть дрібні, розтріскуються або гірчать. Після внесення добрив посилюється зростання, поліпшується якість врожаю, збільшується термін його зберігання. Підживлення капусти у відкритому ґрунті можлива як промисловими препаратами, так і народними засобами. Речовини вносять по графіку, щоб рослини отримували необхідні елементи точно в строк.

Види добрив для підживлення капусти

Щоб отримати хороший урожай овочів, необхідні 3 хімічні елементи: калій, азот і фосфор. Тому при вирощуванні вносять фосфорні, калійні або азотні підживлення. Вони можуть бути мінеральними, але дозволено застосовувати і органіку.

Крім основних хімічних елементів, капуста потребує невеликої кількості інших речовин – кальцій, бор, молібдені, залозі, сере, магнії і інших. Органічну підгодівлю корисніші для культури. Вони не накопичуються в плодах, як хімічні препарати. Тому багато городників воліють користуватися народними засобами, щоб підвищити врожайність.

Терміни підживлення капусти у відкритому ґрунті

Відразу після посадки розсади на грядку починають вносити добрива. Для різновидів з пізнім і середнім терміном дозрівання необхідно до 4 підгодівлі. Іншим потрібно не більше 2 процедур. Якщо капуста посаджена в піщаний ґрунт, корисні речовини витрачаються швидше. Тому підгодівлі вносять додатково. Якщо ґрунт родючий, кількість процедур зменшують.

Строки внесення корисних речовин:

  1. Якщо в момент висадки розсади в лунки не додавала добрива, першу підгодівлю виконують через 14 днів. При вирощуванні в родючому ґрунті процедуру виконують через 1-1,5 місяця, в червні.
  2. Другу підгодівлю вносять через 20 діб, на початку липня.
  3. Втретє капусту удобрюють на етапі утворення качанів в серпні. В цьому випадку живильні речовини необхідні для формування якісного врожаю.
  4. У четвертий раз овоч підгодовують за 3 тижні до збирання качанів на початку вересня. Добрива вносять виключно під пізні сорти, щоб поліпшити лежкість.

Важливо! Підживлення вносять не тільки згідно з графіком. Якщо є ознаки дефіциту корисних речовин, добрива використовують додатково.

Чому так важливо годувати капусту

При вирощуванні культури овочівники намагаються отримати великі, щільні качани. Вони не повинні розтріскуватися. Саме такі виходять при своєчасному внесення добрив. У цієї рослини коренева система розвинена погано. Мінеральні комплекси і органіка допомагають її наростити. До того ж, корисні речовини необхідні для росту листя, що утворюють пружні качани.

Перед використанням добрив важливо звернути увагу на стан рослин:

  1. Якщо качани дрібні, нижнє листя жовтіє і опадає, не вистачає азоту.
  2. Бугристость і висихання листових пластин говорять про дефіцит калію .
  3. Білясті плями з’являються, якщо в ґрунті мало кальцію.
  4. Бліді плями між прожилками – ознака нестачі магнію.
  5. якщо не вистачає фосфору, листя стає дуже темними , а качани дрібними.
  6. При дефіциті бору качани зовсім не утворюються.

Увага! Перенасичення ґрунту хімічними елементами також небезпечно, як і їх дефіцит.

Чим підживити капусту у відкритому ґрунті

На різних стадіях вегетації овочевої культури необхідні свої добрива. Дозування також залежить від етапу вирощування. Зазвичай городники використовують безпечні народні засоби або мінеральні комплекси. В останніх всі корисні речовини підібрані в потрібних пропорціях, що спрощує їх застосування. Рідше овочівники користуються хімічними препаратами, оскільки у них обмежений термін дії і їх складніше дозувати.

Готові добрива

Основні види добрив, які підходять капусті:

  1. Для отримання хорошого врожаю застосовують монофосфат калію. Цей препарат складається з 55% фосфору і 33% калію. Засіб розчиняють у воді і вносять під корінь. Препарат чудово вбирається через кореневу систему і діє швидко.
  2. Багато овочівники використовують нітроамофоску, щоб рослини добре росли і давали багатий урожай. У складі цього препарату немає мікроелементів, але присутні основні речовини, необхідні капусті – азот, калій і фосфор.
  3. Органо-мінеральне добриво для капусти містить мікро- та макроелементи. Також в ньому присутні корисні бактерії і гумінові речовини. Препарат випускають в гранулах. Їх розсипають під рослинами, а потім добре поливають грядку водою.
  4. У магазинах для садівників і городників є препарат Агрікола. Крім основних корисних для рослин хімічних елементів він містить інші потрібні речовини – магній, цинк, бор і марганець.

На замітку! Схожий з Агріколой складу мають препарати Растворин, Акварин овочевий, дженджик люкс. Вони підходять як для внесення під корінь, так і для обприскування по листу

Хімічні речовини

Такі добрива містять один діючий елемент. Їх можна вносити окремо або комбінувати з іншими препаратами. Хімічні добрива ділять на

  • аміачні – необхідні на початковому етапі для швидкого зростання;
  • фосфорні – використовують на етапі цвітіння і зав’язування плодів для поліпшення якості врожаю;
  • калійні – потрібні для отримання хорошого смаку плодів, збільшення термінів їх зберігання.

Основні хімічні препарати:

  1. Сечовина або карбамід на 46% складається з азоту. Препарат випускають у вигляді кристалів білого кольору. Через високу концентрацію діючої речовини працювати з ним потрібно з обережністю. Перевищення дозування призведе до непередбачуваних наслідків.
  2. У аміачну селітру міститься 34% азоту. Препарат білого кольору, кристалічний, з невеликою кількістю домішок. Як і у випадку з карбамідом, не можна перевищувати дозу через високу концентрацію азоту. Це призводить до накопичення нітритів в плодах.
  3. Сульфат амонію. Концентрація азоту в ньому знижена до 21%. При його використанні необхідно періодично перевіряти ґрунт на кислотність, оскільки до складу входить сірка, що підвищує цей показник.
  4. Хлористий калій – кристалічний порошок білого кольору. Він на 60% складається з діючої речовини, добре засвоюється кореневою системою рослин.
  5. У складі сірчанокислого калію частка корисного елемента знижена до 50%. Також до складу гранул входять натрій, сірка і залізо. Цей препарат позитивно впливає на кислотність ґрунту.
  6. Суперфосфат містить до 22% фосфору. Це добриво розчиняють тільки в гарячій воді. Його використовують на етапі формування качанів. У продажу зустрічається також подвійний суперфосфат, в якому концентрація фосфору досягає 45%.

Важливо! Аміачна селітра потребує відповідного догляду. Вона вибухонебезпечна.

Народні засоби

Підживлення дріжджами застосовують для поліпшення росту. Грибкова культура прискорює обмін речовин в ґрунті. Для приготування підгодівлі 1 кг сирих дріжджів змішують з 1 л підігрітої води. Додатково вводять 2 ст. л. цукру. Концентрат залишають в теплому місці на 24 години. Потім розбавляють його водою у співвідношенні 1:10. Перед внесенням дріжджового розчину підживлюють овоч калієм і кальцієм.

Часто під капусту вносять коров’як. 1 частку гною розбавляють 5 частинами води, залишають на 3 діб перебродити. Потім концентрат розводять чистою водою в пропорції 1:10. За таким же принципом використовують пташиний послід. Але концентрацію знижують вдвічі, оскільки в ньому більше азоту, щоб уникнути опіку кореневої системи.

Часто підгодівлю роблять з деревної золи. Вона містить залізо, магній, цинк і кальцій. Деревну золу використовують для підпудрювання рослин. Також з неї роблять розчин для обприскування по листу. Для поливу під корінь розводять в 10 л води 1 стакан просіяного попелу і залишають настоятися на 2-3 години.

Схема підгодівлі капусти

В перший раз капусту удобрюють азотними речовинами, щоб посилити зростання. Зазвичай використовують коров’ячий або кінський гній, компост, пташиний послід. Можна взяти і суперфосфат. Оскільки в цей час рослини ще маленькі, на кожен кущик беруть невеликий обсяг розчину.

Для другої процедури підходить суперфосфат в поєднанні з компостом. Спочатку готують розчин з органіки:

  1. 1 кг компостній маси розмішують в 10 л води.
  2. Залишають настоятися на 3 доби.
  3. Концентрат проціджують і розводять такою ж кількістю води.

Перед застосуванням на кожні 10 л додають по 40 г суперфосфату. Під кожен кущ виливають по 1 л підгодівлі.

Для третьої процедури беруть суперфосфат. Його розводять водою в кількості 40 г на 10 л. Можна взяти подвійний суперфосфат, але знизити концентрацію відповідно – в 2 рази.

Для останньої підгодівлі використовують препарати, що не містять азот. Підійде розчин з 10 л води, 10 г калійної солі і 30 г суперфосфату.

Капусту можна підгодовувати народними засобами або промисловими хімічними препаратами. У магазинах є великий вибір вже готових мінеральних комплексів. Своєчасна підгодівля спрощує вирощування овочевої культури. Качани виходять великими, щільними, не розтріскуються і довго зберігаються.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал