Коли садити картоплю в 2024 році за місячним календарем

Зміст

Якщо ви вибираєте час, коли садити картоплю в 2024 році, то який би місяць ви не вибрали, необхідно звірятися з місячним календарем.

У сьогоднішній статті ми розповімо, як і коли садити картоплю які і сорти, а також розберемо деякі нюанси догляду за культурою.

Коли садять картоплю в залежності від сорту

Існує безліч сортів картоплі. Визначити серед них однозначно кращі або гірші неможливо.

Всі вони відрізняються один від одного якими-небудь ознаками: у одного швидкий період визрівання бульб, в іншого хороший термін зберігання, у третього велика врожайність, у четвертого великі за розміром картоплини. Перераховувати можна до нескінченності.

Однак при виборі насіннєвої картоплі варто звертати увагу на час визрівання, так як від цього буде залежати період висаджування.

Сорти картоплі української селекції

сорти картоплі української селекції

За терміну дозрівання сорту можна поділити наступним чином.

Ранні

Збирання картоплі можна проводити через 55-60 днів після висадки. Викопувати таку картоплю можна вже в липні, але через великий вміст крохмалю в бульбах і сухих речовин дані сорти не годяться для тривалого зберігання.

Найпоширеніші – Жуковський ранній, Удача, Ред Скарлет, Аріель, Олена. Ідеальний час, щоб садити насіннєвий матеріал – наступ перших ознак теплої весняної погоди.

Середньоранні

Плодоносять через 65-80 днів після висадки.

Найбільш популярні середньоранні різновиди: Єлизавета, Невський, Горобина, Скарлетт, Іллінський.

Дані сорти підходять для нетривалого зберігання (1-2 місяці) через досить великий вміст крохмалю (практично 50% від маси сухих речовин ). Садити краще в найбільш вдалі дні в кінці травня.

Середньостиглі

Термін дозрівання 80-95 днів. Дані сорти мають відмінні смакові показники, однак схильні до хвороб, оскільки термін визрівання доводиться на час активності патогенної мікрофлори.

Найпопулярніші: Діброва, Синьоока, Луговський. Висадку виробляють на травневі.

Середньопізні

Викопують таку картоплю через 95-110 днів. Дані види садять в південних регіонах, оскільки їм потрібно досить багато часу для визрівання.

Такі коренеплоди стійкі до хвороб, мають відмінні смакові показниками, підходять для тривалого зберігання.

Найбільш популярні представники цієї категорії: Астерікс, Журавлинка, Нікулінський, Раменский. Садити рекомендується в середині або наприкінці травня.

Пізньостиглі

Період визрівання не менше 120 днів. Такі коренеплоди мають відмінні показники лежкості, більш того, зберігають весь період зберігання свої корисні властивості.

Ці сорти стійкі до заморозків.

Найбільш відомі сорти: Лорха, Атлант, Сатурн. Садити рекомендують ближче до літа в сприятливий день за місячним календарем.

Як визначити відповідний день для посадки картоплі

Найчастіше городники садять ті чи інші культури, дивлячись на сусідів, проте існує наукове пояснення вибору часу для проведення посадкових робіт – температура землі на глибині 10 см (це глибина найбільш оптимальна) повинна бути +8 … + 10 градусів, оскільки саме при цій температурі очі починають проростати.

УВАГА! Є навіть так звана «формула три десятки». Ця формула містить в собі три необхідні умови для великої врожайності овоча: глибина розміщення коренеплоду повинна бути 10 см, температура грунту на цій глибині повинна бути +10 градусів і середньодобова температура повітря повинна бути теж +10 градусів.

На замітку. Також не можна забувати про вибір часу за місячним календарем.

Перед посадочними роботами рекомендується прослухати прогноз погоди на найближчі дні. Якщо є небезпека зливових і затяжних дощів, то краще почекати з висадкою, оскільки насіння може захворіти або згнити. Ідеальна погода – теплий сонячний день.

Коли садити картоплю за місячним календарем в 2024 році, сприятливі дні

Досвідчені городники завжди мають під рукою місячний календар висадки рослин, в якому вказані сприятливі дні для цих заходів і несприятливі.

Ріст рослин і місячні фази знаходяться в прямій залежності. Добрими днями для висаджування коренеплодів вважається період спадною Місяця.

У місячному календарі 2024 року сприятливими днями для посадочних робіт вважаються:

 • Березень – 1-5, 8-11, 28-30 квітня;
 • Травень – 1, 2, 5-10, 27-29 травня;
 • Червень – 2-9 червня.

Коли садити картоплю в 2024 році за місячним календарем можна

Несприятливими днями вважаються дати, що збігаються з днями Молодика і повного місяця, так як сили рослин знаходяться на мінімумі і насіння не зможуть прорости і загинуть, а також період зростання Місяця.

В цей період садять рослини, що ростуть над землею.

Крім того, не саджають картоплю в знаку Водолія (цей знак вважається безплідним).

Несприятливими днями для посадки картоплі в 2024 році за місячним календарем вважаються:

 • квітень – 6, 7, 12, 13-26, 27 квітня;
 • травень – 3, 4, 11-26, 30, 31 травня;
 • червень – 1 , 10 червня.

Які прикмети є, пов’язані з терміном посадки картоплі

В давні часи наші предки орієнтувалися при посіві різних культур на народні прикмети, які давали чіткі орієнтири для вибору сприятливого посадкового часу.

 • Картоплю садять як тільки зацвіте черемха і бузина.
 • Прийшов час садити картоплю, коли розмір листя на березі стане з рубль (В старі часи вважалося: «На березі лист з копійку – саджай картоплю скоріше, а як стане з п’ятачок – садить тільки дурник». Царська копійка приблизно дорівнює розміру сучасного рубля .)
 • Якщо садити картоплю в суботу або середу, то вона буде швидко псуватися.
 • Не можна садити картоплю на Вербної тижня, в Чистий четвер і в Страсну п’ятницю.
 • Якщо земля не липне до лопати, а кришиться, то урожай обіцяє бути багатим.

Як правильно посадити картоплю, різні способи і схеми посадки

Існує досить багато способів садити картоплю навесні. Нижче представлені найбільш відомі з них.

Під лопату

Даний спосіб підходить абсолютно для будь-якої ділянки. Суть методу полягає в тому, що в ряду на відстані 30 см один від одного роблять лунки глибиною приблизно 10 см, в які саджають бульби, а також компост. Далі лунки засипають землею. Відстань між рядами становить 70 см. Після того, як картоплини укладені, їх присипають землею, потім рівняють граблями грунт з метою запобігання втрати вологи.

Тепличний метод

Для прискореного дозрівання врожаю перекопаний, добрив ділянку накривають чорною плівкою, в якій роблять хрестоподібні отвори розміром 10 на 10 см, в які саджають пророщені картоплини. Перед збиральної, зрізають бадилля, потім знімають плівку, збирають картоплю.

В мішки

Вибираються невеликі щільні мішки з дихаючого матеріалу, в які насипають трохи зволожена земля шаром в 20 см, потім кладеться картопля, засипається землею і ставиться на сонячне місце. Картопля, що вирощується подібним способом, потребує поливу.

Голландський спосіб

Попередньо робляться ряди з відстанню між рядами 70-75 см, в які через кожні 30 см насипається зола і перегній, а потім поміщаються картоплини, які з двох сторін присипаються землею. В результаті формуються гребені. У міру зростання картоплі, рослини підгортають і гребені піднімаються вище.

Метод Митлайдера.

Суть даного методу полягає в формуванні грядок шириною 40 см під висадку картоплі.

Грядки робляться на відстані 100 см один від одного. У грядки закладаються цибулиння, зола і перегній. Картоплини висаджуються в грядках в два ряди в шаховому порядку на відстані 30-40 см одна від одної.

Одного разу підготовлені грядки залишаються назавжди на своїх місцях. Такий метод висадки картоплі дає високу врожайність і виключає необхідність підгортання рослин.

На яку глибину садять картоплю

Оптимальна глибина коливається в межах 10 см плюс-мінус 3 см. більш дрібні картоплини садять не так глибоко, як більші.

Що кладуть в лунки при посадці картоплі?

Для того щоб отримати хороший урожай картоплі рослині необхідний комплекс поживних речовин: калій, азот, фосфор, цинк, магній, мідь, марганець. Вважається, що найбільш ефективно вносити добрива в лунку перед посадкою.

У магазинах продається безліч готових комплексних добрив, які відповідно до інструкції вносяться перед посадкою в грунт. Однак можна приготувати мінеральні та органічні суміші самостійно. Рекомендується вносити такі суміші (в розрахунку на квадратний метр):

 • 1 склянка деревної золи, 1 відро перегною і 50 гр. нітрофоски;
 • 1 відро перегною, 30 м селітри, 2 ст. л. сульфату калію і 0,5 кг. доломітового борошна.

Досвідчені городники знають, що внесення деяких органічних продуктів значно покращує якість врожаю і його кількість. Серед внесених продуктів виділяють: курячий послід, гній, деревна зола, цибулиння, сечовина, курячий послід.

ОБЕРЕЖНО! Вносити свіжий гній як добрива небезпечно, оскільки він є згубним для бульб.

Як підготувати бульби до посадки

Картопля – дуже невибаглива культура, але варто дотримуватися деяких правил вирощування цього овоча.

Картопля необхідно правильно підготувати. Це дасть можливість посадкового матеріалу бути стійким до можливих хвороб і шкідливим мікроорганізмам.

Перший крок – озеленення бульб. Посадковий матеріал викладають на сонці, на світлі в бульбах відбувається процес утворення хлорофілу і токсичної речовини – солонина. Ця речовина є захистом бульб від гризунів, а також грибків і бактерій.

Другий крок – калібрування. Сортування картоплин за розміром і, як наслідок, висадка на різних грядках дасть можливість посадкового матеріалу зійти і рости рівномірно, не заважаючи один одному.

Третій крок – пророщування бульб. Це крок прискорить схожість посадкового матеріалу і дасть захист від фітофтори. Пророщування можливо декількома способами. Найбільш простий варіант розкласти картоплю на підлозі, в піддонах, або просто залишити в сітках в світлому теплому приміщенні і приблизно через 20 днів картопля дасть паростки.

Четвертий крок – знезараження. Перед посадкою посівний матеріал обробляють, щоб виключити можливість ураження грибками або бактеріями. Це можна зробити перед пророщуванням за допомогою таких препаратів, як Фітоспорін-М, пенцикурон, Престиж або Максим. Обробка проходить методом обприскування. Ефективний захист дає замочування на 25-30 хвилин в розчинах борної кислоти або марганцівки.

На якій відстані садять картоплю одну від одної?

Рекомендується садити картоплю на відстані 30 см один від одного і між рядами зберігаючи відстань приблизно 70 см. Таким чином, кущі будуть знаходитися один від одного на достатньому для провітрювання відстані і не перекривати один одному сонячне світло.

Часті помилки

Неможливо отримати хороший урожай тільки при наявності якісного насіннєвого матеріалу.

 • Не можна затягувати з термінами висадки, оскільки картопля просто не встигне дозріти.
 • Не можна згущати плантацію. Якщо садити занадто часто, то вийде, що кущики виростають, щільно притискаючись один одному, перекриваючи промені сонця і заважаючи один одному добре розвиватися.
 • Якщо за період зберігання посадкового матеріалу на ньому з’явилися довгі паростки, то їх потрібно прибирати . Інакше вони будуть довго давати сходи, а найчастіше просто не виростуть.
 • Необроблені від грибкових захворювань і бактерій картоплини дуже часто піддаються різного роду захворювань, що створює небезпеку для майбутнього врожаю.
 • Обов’язково потрібно рихлити ґрунт правильно і підгортати кущі картоплі.
 • Варто акуратно вносити азотисті добрива , вони створюють сприятливі умови для нарощування зеленої маси, але при цьому сповільнюються ріст і розвиток. Більше необхідні калій і фосфор.
 • По можливості, не варто садити картоплю на одному і тому ж місці більше 6 років. В землі накопичуються збудники захворювань картоплі та шкідники. На землі після картоплі ростуть добре багато овочів, за винятком пасльонових.
 • Не рекомендується вирощувати тільки один різновид, варто запастися 2-3 сортами картоплі.

УВАГА! Вирощування декількох різновидів дасть можливість за будь-яких умов бути з урожаєм. Різні терміни дозрівання також дадуть можливість отримувати урожай з червня і до вересня.

Відповіді на часті питання

Для чого підгортати картоплю?

Підгортання дає можливість коріння отримувати додатковий приплив кисню і вологи, оскільки порушується шар кірки на поверхні, а також виключається можливість перегріву шару грунту.

Коли потрібно поливати картоплю після посадки?

Якщо період бутонізації та цвітіння випадає на посушливе і спекотне час, то поливати картоплю необхідно один раз в 7-10 днів. Полив припиняють після того, як закінчується цвітіння. Картопля потребує поливу три рази: після посадки, в період утворення бутонів і по завершенні цвітіння.

Як зберегти картоплю?

Після викопування картоплю необхідно просушити протягом 3-4 годин, видалити пошкоджені бульби, далі урожай прибирають в темне прохолодне місце, регулярно проводячи огляд на предмет псування. Ідеальна температура зберігання +2 … + 3 градуси.

Який оптимальний розмір картоплі?

Бульби, які ви будете садити, в першу чергу, повинні бути без пошкоджень і дефектів. Великі екземпляри проростають досить повільно, а дрібним не вистачає поживних речовин для гарного і правильного росту. Оптимальним вважається розмір приблизно рівний розмірами курячого яйця.

Висновок

Картопля – один з найулюбленіших овочів на столі української людини. Хіба можна уявити собі наше життя без так званого «другого хліба»?

Картопля – дуже невибаглива культура і не вимагає спеціального догляду. Однак варто дотримуватися вищевикладені правила, і результат не змусить себе довго чекати. Посаджені бульби картоплі нагородять свого господаря хорошим і смачним урожаєм. Адже ні в одному магазині, нехай навіть найдорожчому, неможливо купити таку смачну картоплю, яку можна виростити власними силами.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал