Як і коли обрізати абрикос восени 2025 року

Обрізка абрикосів восени – важливий захід, який дозволяє зберегти здоров’я дерева, запобігши загрозу інтенсивного поширення грибних спор, домогтися підвищення врожайності та якості плодів. Видалення непотрібних пагонів, а також їх укорочення дає можливість сформувати красиву крону, яка буде рівномірно висвітлюватися, що підвищить продуктивність рослини незалежно від сорту.

Коли обрізати абрикос восени 2025 року

На визначення термінів проведення восени обрізки абрикоса (і формування крони першого, другого року, і омолодження) впливають кілька факторів. В першу чергу слід враховувати агрокліматичні особливості регіону вирощування (тривалість сокоруху, прихід холодів), сортові особливості, а також не можна забувати про місячних фазах.

Обрізати абрикос восени за місячним календарем

Місяць – природний супутник Землі, який, безперечно, впливає на все живе. Відливи і припливи – тому доказ. Подібно морях і океанах рухається рідина і в рослинах. Коли місяць убуває, сік направляється до кореневої системи, коли ж небесне світило зростає, він приливає до вегетативної маси. Виходячи з цього, найсприятливіший період припадає на спадаючу фазу. Однак варто враховувати і знаходження Місяця в різних знаках зодіаку. Варто уникати безплідних сузір’їв. Крім того, не можна проводити обрізку в фази молодика і повного місяця. В цей час краще відмовитися від будь-яких робіт в саду.

На замітку! Щоб рани швидко зажили, дерево пішло в зиму зміцнілим, проводити процедуру слід до настання морозів. Оптимальні температурні значення – 5-8 ° C.

Технологія обрізки для початківців (схеми)

Перед обрізанням абрикоса восени за обраною схемою спочатку готують інструмент. Найважливіше: інструмент для обрізки повинен бути заточений, оскільки тупі леза не дозволяють добитися рівного зрізу, утворюють задирки. Це провокує розвиток хвороб. Для молодих гілок підійдуть садові ножиці або секатор. А ось більш потужні і старі пагони ними зрізати не вдасться. На допомогу прийде ножівка. Незалежно від обраного інструменту перед застосуванням його обробляють антисептичним засобом – спиртом, розчином марганцю.

Слід не просто протирати леза, а замочувати їх в антисептику. Тривалість процедури – півхвилини. Якщо має бути обробка декількох дерев, краще повторювати обробку, переходячи до кожного нового рослині. Тоді можна бути впевненим, що хвороба не пошириться з сусіднього дерева.

З метою омолодження

У міру дорослішання рослини урожай зміщується на верхні і бічні пагони , оскільки щорічні прирости слабшають. Виявляється тенденція до всихання гілок. Виправити ситуацію допомагає омолоджує стрижка. Послідовність дій:

  1. Вирізують пагони, які сплелися між собою. Перш за все видаленню підлягають ті, що більшими.
  2. Укорочують центральний провідник. Максимальна висота, яка може залишитися після процедури, – 3,5 м.
  3. На відстані півметра від грунту зрізають всю поросль на стовбурі.

Оскільки при омолодження дерева видаляють до половини всієї вегетативної маси, такий вид стрижки називають кардинальної. Місця зрізів при проведенні процедури обов’язково обробляють антисептиком. Добре себе зарекомендував садовий вар.

Для плодоношення

Абрикос – культура, яка самостійно не може регулювати продуктивність. Якщо запилення було успішним, утворилася зав’язь, то вона вся буде визрівати. У перші роки така особливість культури радує садівників, які отримують можливість зібрати велику кількість плодів. Але з часом, коли зав’язі стає ще більше, пагони не витримують вагу і починають ламатися. Уникнути цього допоможе обрізка за такою схемою:

  1. У віці 3-4 років у абрикоса видаляють частину зав’язі.
  2. Вирізують пагони, що ростуть усередину крони.
  3. Укорочують гілки для збереження акуратного вигляду.

Агротехнічне захід дозволяє підтримати оптимальний баланс між формуванням врожаю і зростанням пагонів. Проводять його в поєднанні з санітарної стрижкою.

Для лікування

Часто у абрикосів гілки деформуються. Це відбувається як через погодні умови (сильний вітер, мороз), так і через рясного врожаю. Такі пагони зрізують. Якщо ж втечу зламався або надламався, важливо очистити краю зламу, обрізавши всі нерівні частини. Така процедура сприяє прискоренню процесу одужання. До того ж обрізку проводять і при ураженні органів рослини захворюваннями. Видаляють втечу до здорової тканини, захоплюючи її.

На замітку! Після обрізки для лікування дерево обприскують з метою профілактики. Ефективно використовувати бакові суміші, спрямовані на знищення шкідників і патогенних організмів.

Як правильно обрізати абрикос восени в залежності від віку дерева

На схему обрізки впливає вік рослини. Приступають до формує обрізку абрикоса восени з першого року розвитку. Формування займає кілька років. У цьому віці не тільки проводять формуючу стрижку, але і поєднують її з іншими (раніше описаними) видами. А ось старі дерева потребують проріджуванні загусла крони (санітарна стрижка), а також в омолодження.

Осіння обрізка абрикоса в 1 -й рік життя

Першою стрижці підлягає саджанець. У помірному кліматі вкорочують його на висоті в 70 см. Якщо абрикос висаджений в більш холодному кліматі, орієнтуються на висоту в 1-1,5 м. Скелетні пагони підрізають, зберігаючи третину довжини. Якщо абрикос щеплений, різку роблять вище місця щеплення, залишаючи близько чотирьох нирок. У однорічного рослини формують гілки другого порядку. У довжину після осінньої процедури вони повинні бути по півметра. В цей же час видаляють слабкі пагони, що ростуть неправильно.

Осіння обрізка абрикоса на 2-3-й рік життя

Після досягнення деревами двох років у них формується чашоподібна крона. Скелетні пагони першого порядку вкорочують трохи сильніше, ніж розташовані вище. Зрізають всю поросль на штамбі нижче гілок першого ярусу. На кожній з них в наступному сезоні залишають кілька нових довгих пагонів. Їх вкорочують приблизно на третину, віддаючи перевагу тим, які ростуть вглиб крони. Одночасно видаляють органи, загущаючі крону, і частина плодоносних гілочок, щоб самостійно відрегулювати врожайність і зберегти здоров’я дерева.

Осіння обрізка дорослих абрикосів

Процес не відрізняється від заходу, проведеного в попередньому сезоні: видаляють зайві нирки і зав’язі. Гілки у 4-річної культури краще не чіпати. У дорослого дерева не обійтися без процедури омолодження. Необхідно вирізати поросль на траві, вкоротити центральний провідник.

Обрізка старого абрикоса

Такий вид стрижки актуальний, коли сад починає старіти, оскільки термін життя плодових гілок абрикоса складає 2-3 роки, пагони потрібно регулярно видаляти. Послідовність дій:

  1. Спилюють все або майже всі гілки, на яких навесні зав’язуються бутони.
  2. Видаляють сухі, хворі, що перехрещуються, що ростуть вглиб крони і уражені лишайником гілки, а також ті, кора на яких потріскалася і відходить від деревини.
  3. Зберігають два яруси скелетних пагонів, по 5-7 штук в кожному, зрізають з них дрібні гілочки і прищипують кінці.
  4. Усіх травмованих місця обробляють садовим варом.
  5. Щоб рослина швидше відновився, його підгодовують калійними добривами з невеликою кількістю азоту.

На замітку! В найближчі два-три роки належить зробити формуючу обрізку. При правильному її проведенні урожай порадує по закінченні цього терміну. ​​

Плюси і мінуси осінньої обрізки абрикоса

Єдиний недолік проведення процедури в цей час пов’язаний з неправильним визначенням термінів. Травмовані дерева відчувають стрес, вони повинні встигнути відновитися до настання стабільних холодів. Але і поспішати сильно не можна, оскільки при інтенсивному сокоруху обрізка чревата погіршенням здоров’я культури.

Переваг у процедури набагато більше. Варто виділити наступні:

  • підвищення зимостійкості;
  • поліпшення імунітету;
  • збільшення кількості зав’язі і плодів;
  • підтримку охайності крони ;
  • продовження життєвого циклу і продуктивного віку.

Вирощування абрикосів передбачає проведення ряду важливих заходів. Стрижка не виняток. Щоб провести восени правильну обрізку абрикоса, для початківців підготовлені покрокові схеми, які їм в цьому допоможуть.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал