В деяких сім’ях чавунний посуд передається з покоління в покоління. При правильному догляді якісний чавун практично вічний. Але, якщо раптом ви виявили бабусину сковорідку заржавілою і непридатною до вживання через неправильне зберігання і експлуатацію, не поспішайте її викидати – є спосіб повернути її до життя. Також, поради нижче, стануть в нагоді тим, хто тільки придбав або збирається купити чавунний посуд, адже її потрібно правильно вибрати і до початку експлуатації обробити.
Сильний нагар і іржа на старій сковороді
Якщо ваша сковорода покрита товстим шаром нагару, а також слідами іржі, – не мучте, відтираючи його! Найпростіший спосіб позбутися від пригорілої їжі і жиру – це покласти сковорідку в багаття! Дочекайтеся, поки чавун НЕ розжариться дуже сильно, практично до червоного. Після цього все що налиплого на нього, відвалиться самостійно.
У цьому способі є один важливий нюанс: вийнявши сковороду з вогню, ні в якому разі не остуджувати її, опускаючи в воду. Чавун має охолонути повільно і самостійно. Запам’ятайте: чавун взагалі не можна різко охолоджувати!
Вибір нової сковороди
Практика показує, що найкращий за якістю чавун виготовлявся в колишньому Радянському Союзі. Якщо є можливість десь купити посуд того часу – це буде оптимальний варіант. Якщо ж ви налаштовані придбати новий виріб, то краще звернути увагу на виробників з України, Білорусії та Росії. Більшість підприємств з цих країн все ще працюють за старими ГОСТам, які регламентують зміст небажаних речовин в сплавах, чого, на жаль, не скажеш про виробників з азіатських країн. Дорожчий, але також якісний чавунний посуд виробляється в країнах Європи і в США.
Попередня обробка нового посуду.
Часто в інструкції чавунної сковороди написано, що її необхідно прожарити, насипавши на дно кухонну сіль. Це потрібно для того, щоб видалити з пір залишки технічного масла.
Перед нагрівом рекомендується помити посуд за допомогою звичайної рідини для миття посуду.
Попередня обробка іржавого посуду.
Намагаючись відновити і обробити чавунний посуд в домашніх умовах, в першу чергу її потрібно позбавити від іржі.
Є кілька способів звільнити поверхню від рудого нальоту: глибоке прожарювання, механічне очищення (наприклад, наждачним папером або металевою щіткою), а також вплив кислоти. Найчастіше у нас під рукою виявляються оцтова або ортофосфорна кислота (присутній, наприклад, в пепсі і кока-колі, позначається, як регулятор кислотності Е338). Попередньо миємо сковороду миючим засобом за допомогою металевої губки. Потім в будь-яку ємність набираємо дуже гарячу воду, виливаємо туди оцет (досить 6% або 9%) і повністю занурюємо сковорідку. Ми залишаємо приблизно на півгодини.
До речі, якщо заливати посуд пепсі або кока-колою, завдяки ортофосфорної кислоті, на поверхні чавуну утворюється додатковий захисний шар.
Після півгодини дістаємо сковороду з розчину, ще раз проходимся по ній металевої губкою, обмиваємо і ставимо гарненько прогріватися на плиту.
Після цього відправляємо сковорідку на годину в розігріту до максимуму духовку. До речі, полімеризація відбувається не тільки від високих температур, а й, наприклад, від ультрафіолету. Тому, в принципі, оброблену олією сковорідку можна просто виставити на сонце. Правда, при такому способі обробки знадобиться набагато більше часу.
Дуже важливо! Після того, як обробка в духовці завершена, піч необхідно вимкнути, залишивши посуд остигати всередині.
В ідеалі, для міцного покриття процес обробки потрібно повторити тричі. Ваші чавунні сковороди стануть блискучими, ніби покритими лаком і отримають дійсно антипригарні властивості.
Під час процесу обробки через вигоряння олії в кухні може бути димно, тому рекомендується працювати при відкритому вікні.
Ще більше подробиць і нюансів догляду за чавунним посудом – в відео нижче.