Посадка цибулі, вирощування і догляд за розсадою в домашніх умовах

Зазвичай цибулю отримують з сіянки, але деякі дачники люблять займатися посадкою цибулі, вирощуванням та догляд за розсадою в домашніх умовах. Так вони впевнені в якості врожаю, можуть самостійно визначати сорт і регулярно отримувати посадковий матеріал. Крім того, такий спосіб вирощування культури виходить набагато більш економічним, ніж щорічна покупка сіянки.

У даній статті буде розказано про вибір сортів цибулі, посадки насіння і догляді за розсадою.

Як вибрати сорт цибулі для посадки?

Навіщо вирощувати розсаду цибулі? Зазвичай цибуля росте з сіянки. Це такі маленькі цибулини, які садять в грядки на городі. Але сіянка коштує дуже дорого. Крім того, частина купленого посадкового матеріалу може бути неякісною.

Вирощування цибулі з розсади – це відмінний спосіб отримати сіянку практично задарма. Адже насіння коштує не дуже дорого. Крім того, зернятка можна зібрати самостійно.

Також є сорти, з яких великі головки можна отримати протягом всього лише одного сезону.

Сорт вибирають з урахуванням кількох факторів:

 • Термін дозрівання овоча. Цибуля буває ранньостиглою (близько 90 днів), середньостиглою (110 днів), пізньостиглою (близько 130 днів).
 • Розмір головки.
 • Смакові якості.

ДОВІДКА. Вибір сорту здійснюється, виходячи з переваг і поставлених завдань.

В цілому через розсаду можна виростити абсолютно будь-який сорт. Але краще ростити великоплідні різновиди з незвичайними смаковими якостями.

Як вибрати час для посіву цибулі на розсаду, таблиця термінів по місяцях?

При посадці цибулі на розсаду в домашніх умовах треба обов’язково звертати увагу на місячний посівний календар.

Як відомо, посадка насіння на розсаду проводять на висхідний місяць. Але це правило поширюється на такі культури, як помідори, перці, баклажани, капуста, огірки. Тобто ті овочі, чиї плоди ростуть над землею.

Цибуля же відноситься до коренеплодів. А коренеплоди садять на убуваючий місяць.

На замітку. Тут правило таке. Коли місяць убуває, соки і живильні речовини рухаються до кореня, що й обумовлює посадку розсади цибулі на місяць за місячним календарем.

Для зручності ми зібрали рекомендовані дати посадки зерен по місяцях в одну таблицю.

Місяць Сприятливі числа
Січень 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 29, 30, 31
Лютий 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 28
Квітень 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 29, 30, 31
Травень 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 27, 28, 29, 30, 31

Березень 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 28, 29, 30

Разом з тим є ряд дат, коли проводити посадку зерняток не варто. Мова, звичайно ж, про повний місяць і молодий. Це однозначно невдалий час для того, щоб проводити посівні роботи.

В 2021 р утримуємося від посадки насіння в домашніх умовах в наступні числа:

 • У січні – 13, 28 .
 • У лютому – 11, 27.
 • У березні – 13, 28.
 • У квітні – 12, 27.
 • У травні – 11, 26.

Умови для посадки цибулі

Отже, ви купили або зібрали зерна, визначилися, в який день будете проводити посадку. Тепер кілька слів про те, що ж з умов потрібно розсаді цибулі на етапі посадки зерен.

Від того, наскільки хороші умови догляду ви створите, буде залежати схожість насіннєвого фонду, а також якість сходів. А, чим здоровіший схід культури, тим сильніші будуть дорослі рослини.

Який грунт потрібен для розсади цибулі?

Якість грунту важливо, так як перші 2-2,5 місяці життя в домашніх умовах саме субстрат буде джерелом основних поживних речовин для розсади.

З грунтом краще нічого не вигадувати, а купити в магазині звичайний субстрат для розсади. Це нейтральна грунт, досить пухка і поживна.

На замітку. Для розсади цибулі також підійде суміш дерну, органіки і перегною.

Яка тара потрібна?

Цибулю в домашніх умовах не вирощують в торфових таблетках і окремих стаканчиках. Це просто невигідно.

Оптимально використовувати великі контейнери або касети. Підійдуть лотки з-під тістечок.

ВАЖЛИВО! Не забувайте про дренажні отвори. Вони потрібні для відводу зайвої вологи, надлишок якої призводить до початку гнильних процесів.

Температурний режим

Особливу увагу початківцям дачникам слід звернути на температурний режим при вирощуванні розсади цибулі в домашніх умовах.

На відміну від більшості інших овочів, які вирощуються розсадним методом в домашніх умовах, цибуля не любить високої температури.

Оптимальні показники при догляді за цією культурою +15 +17 градусів.

На замітку. При цьому в той період, коли сходів ще немає, температуру потрібно підтримувати трохи вищою (+20 +22).

Вологість

В домашніх умовах зазвичай дуже низька вологість повітря через що працює батерейне опалення. Тому дуже важливо регулярно її підвищувати. Але не допускайте, щоб вологість була вище 70%. Надлишок вологи призводить до розвитку чорної ніжки.

Якщо у вас немає автоматичного зволожувача, то цю проблему в догляді можна вирішити за допомогою пульверизатора.

Тільки не забувайте про те, що вода повинна бути відстояною і теплою (як мінімум кімнатної температури).

Освітлення

Ще варто сказати про те, що цибуля – це дуже світлолюбна культура. Її потрібно до 16 годин надходження ультрафіолету в день!

Це означає, що доведеться для правильного догляду організувати додаткове підсвічування. Можна використовувати світлодіодні стрічки необхідного спектра.

Придбати такі краще заздалегідь в будь-якому інтернет-магазині. Світлодіоди набагато вигідніше інших фітоламп, так як працюють довше, а енергії витрачають набагато менше.

ВАЖЛИВО! До верхнього кінчика цибулевої пір’їнки має бути не менше 30 см, інакше великий ризик ультрафіолетового опіку.

Як правильно садити насіння цибулі

Тепер поговоримо про те, як садити насіння цибулі при різних способах його вирощування в домашніх умовах.

Є кілька способів посадити цибулю на розсаду. В цілому вони дуже схожі, і догляд за саджанцями в будь-якому випадку буде однаковим. Проте, розглянемо кожен з них окремо.

Підготовка насіння

Підготовка насіння проходить однаково при будь-якому способі посадки.

Крок 1. Замочування насіння у воді (30-40 градусів) на 8 годин. Можна додати 1-2 кристала марганцівки.

Крок 2. Замочування в стимуляторі зростання (Епін, Циркон (по інструкції), сік алое (2 краплі на 100 мл).

Крок 3. Промиваємо насіння і сушимо.

Насипаємо в контейнери ґрунт, робимо борозенки глибиною 1 см з інтервалом в 5 см. Насіння висівають на відстані 1 см. Засипаємо ґрунтом.

Якщо ви проводите посадку в касети, то в кожну клітинку треба укласти по 2-3 зернятка.

Замотуємо контейнер харчовою плівкою і ставимо в тепле місце (20-25 градусів). Чекаємо появи паростків. Після чого укриття знімається.

«Равлик»

Можна використовувати одноразові пелюшки або підкладку для ламінату (наприклад, Пленекс).

Спочатку треба нарізати пелюшки шириною близько 10 см. Далі другим шаром кладемо туалетний папір, який обприскуємо стимулятором росту.

Відступаємо від краю пару сантиметрів і укладаємо зерна з кроком в 2 см. Насипаємо тонкий шар ґрунту, зволожуємо, накриваємо другим шаром пелюшки і скручуємо.

Рулон перехоплюємо гумкою і ставимо в одну ємність. Накриваємо плівкою і залишаємо проростати в теплі.

Догляд та вирощування розсади цибулі в домашніх умовах

Розібравшись з посадкою цибулі, тепер треба поговорити про вирощування та догляду за розсадою цього овоча.

ДОВІДКА! Цибуля – цікава культура. Адже при вирощуванні можна отримати не тільки розсаду. Удома можна вирощувати цибулю на пір’я. Так у вас навіть взимку буде свіжа зелень, яку можна буде додавати в супи і салати.

Як поливати розсаду цибулі

Зрошувати розсаду цибулі в домашніх умовах необхідно крапельним поливом. Використовувати краще звичайний медичний шприц.

Не забувайте про те, що воду для зволоження треба відстоювати.

Як підгодовувати розсаду цибулі

Якщо ви вирощуєте цибулю в домашніх умовах виключно для подальшої пересадки на грядки і не плануєте зрізати зелень, то можна проводити комплексні підгодівлі.

Рекомендується використовувати аміачну селітру з розрахунку 10 гр на 10 л води для першого підживлення і калійно-фосфорно-азотну суміш для наступних підгодівль (2 гр суперфосфату, 1 гр сечовини і 0,5 гр калієвого хлориду на літрову банку).

Пікіровка

Пікіровка цибулі – справа досить клопітка, але важлива при догляді за розсадою. Проводять пікіровку, коли пір’я виросте до 3 см. Пікірують зазвичай в більш простору ємність.

Спочатку за кілька годин до пікіровки зволожують ґрунт з пульверизатора.

Потім приступають до процедури. У нову ємність насипають ґрунт, роблять борозенки. Потім акуратно за допомогою зубочистки або дерев’яної палички від морозива витягають рослини зі старої ємності і переносять в нову.

Розпушування

Розпушування – важливий агротехнічний прийом як під час вирощування в домашніх умовах, так і після пересадки на постійне місце.

Рихлити треба після кожного поливу. Це робиться, щоб земля не «забилася», тобто не стала важкою. Друга причина рихлити ґрунт – забезпечити доступ повітря до корінців.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Під час вирощування розсади цибулі в домашніх умовах небезпека для овоча представляють грибкові та бактеріальні інфекції. Лушпиння муху можна не боятися, якщо тільки ви не придбали заражене насіння.

При виникненні гнилі, хворі саджанці обов’язково треба знищити, а ґрунт в контейнері обробити фунгіцидами. Наприклад, полити розчином марганцівки або Фітоспорін.

ВАЖЛИВО! Щоб попередити розвиток хвороб і появ комах-шкідників, проводите передпосівний обробіток насіння цибулі.

Висадка розсади цибулі у відкритий ґрунт

Через 2 місяці після прокльовування перших паростків і догляду в домашніх умовах розсаду цибулі можна сміливо пересаджувати на постійне місце у відкритий ґрунт.

На замітку. Висадку розсади після вирощування в домашніх умовах проводять, коли потеплішає. Зазвичай не раніше травня. День для процедури вибирають сухий.

Процес пересадки досить простий.

Спочатку приділяємо увагу підготовці грядки.

 • Перекопуємо ґрунт.
 • Робимо борозенки (глибина 2 см). Відстань між сусідніми борозенками не менш 30 см.
 • Рясно зрошуємо борозенки.

Тепер переходимо до розсади.

 • Сортуємо саджанці. Викидаємо зовсім слабкі та пошкоджені.
 • У решти укорочуємо на третину кореневу частину і пір’я.

 • Вимочуємо в розчині коров’яку і глини.
 • Розсаджувати рослини з кроком в 8 см.
 • Поливаємо.

Часті помилки

 • Занадто глибока посадка. Посадку треба проводити в лунки і борозенки не більше 1 см глибиною.
 • Відсутність освітлення. Цибуля дуже любить світло. У домашніх умовах розсаді треба обов’язково забезпечити додаткове підсвічування.
 • Занадто висока температура. Догляд за розсадою цибулі в домашніх умовах має на увазі вирощування при температурі близько 16 градусів. Більш високі показники приведуть до того, що розсада почне витягуватися.
 • Сходи не проріджуються. Щоб саджанці розвивалися добре, їх обов’язково треба проріджувати. Забирають слабкі і хворі сходи. Це дуже важливий момент у догляді за цибулею.

Відповіді на часті питання

В якому віці треба висаджувати розсаду на город?

Залежно від сорту розсаду пересаджують на постійне віком від 60 до 75 днів.

Чи треба підгодовувати розсаду цибулі після пересадки на город?

Першу підгодівлю проводять азотним добривом (наприклад, сечовиною) через 2 тижні після пересадки. Далі використовують калійні і фосфорні добрива.

Якщо ж ви ростите цибулю на пір’я, а не на ріпку, то можна продовжувати азотні підживлення і потім.

Чи треба прищипувати розсаду цибулі?

Періодично цибулю прищипують на 2/3 висоти. Першу прищіпку проводять, коли овоч випустив третю пір’їнку.

Чи можна сіяти насіння цибулі відразу у відкритий ґрунт?

Коли потеплішає, можна , але тоді виростити цибулини за один сезон не вийде.

Як часто треба поливати?

Полив в домашніх умовах здійснюється в міру просихання ґрунту в ємності.

Чи треба проводити загартовування?

Так, так як загартована розсада краще переносить висадку у відкритий ґрунт.

Висновок

Вирощування цибулі через розсаду має ряд переваг. Це можливість культивування навіть в самих північних регіонах України, економія місця на невеликій дачній ділянці, економія грошей на насіннєвий фонд.

Звичайно, догляд за розсадою зажадає від вас уважності до умови вирощування. Так, що вибір за вами!

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал