В природі каланхое виростає в тропічному кліматичному поясі.
Він належить до роду сукулентів сімейства толстянкових. Науці відомо більше 200 видів цієї рослини, що відрізняються між собою розмірами, конфігурацією квітів і листя.
Товсті стебла і листя каланхое містять запас вологи. Завдяки йому квітка стійкий до нетривалих посушливим періодам.
Для закладання квіткових бруньок каланхое потрібно короткий 8- 9 годинний світловий день. Довгий світловий день, сприяючи фотосинтезу, стимулює посилене нарощування вегетативної маси.
Як часто цвіте?
В природі каланхое цвіте 1 раз в рік. Цей період передує посухи і доводиться на той час, коли трохи знижується температура повітря і коротшає світловий день.
Умови цвітіння каланхое
Цвітіння каланхое
Цвітінню передує закладання квіткових бруньок, а відбувається це тільки за певних параметрах мікроклімату, таких як:
- температура;
- освітлення;
- вологість.
ДОВІДКА. Час утворення квіткових бруньок залежить від сорту каланхое. Але максимальна його тривалість 24 дня.
Температура
Температура це один з важливих параметрів, який ініціює закладення квіткових зачатків і забезпечує їх розвиток.
Для ініціації необхідно забезпечити різниця денної і нічної температур в межах від 15 до 28 ̊С .
При цьому, вночі, стовпчик термометра не повинен підніматися вище позначки в 20 ̊С. Якщо ця умова не буде виконана, то каланхое може не зацвісти.
Вологість повітря
Незважаючи на те що каланхое – виходець з тропіків, вологість повітря практично не впливає на його ріст, повноцінний розвиток і цвітіння. Тому воно нормально росте при вологості повітря характерною для житлових приміщень.
гладколисті його сорти можна обприскувати, а каланхое з пухнастими листям не люблять потрапляння на них крапель води.
РАДА. У літні спекотні періоди квітка можна рясно обприскувати або протирати листя вологим диском. Взимку цього не можна робити, рослина може переохолоджуватиметься і навіть загинути.
Освітлення
Каланхое цвіте при короткому світловому дні
Найважливішим параметром мікроклімату, що забезпечує цвітіння є освітлення. Причина цього в тому, що каланхое закладає квіткові зачатки тільки при малому світловому дні (не більше 8-9 годин на добу).
При виконанні цієї умови протягом місяця – каланхое розквітне. Навіть при найменшому порушенні світлового режиму цвітіння можна так і не дочекатися.
РАДА. Прибираючи рослина в темне місце або накриваючи його непрозорим ковпаком можна коригувати тривалість світлового дня.
Місце-знаходження
Розташувати квітку потрібно в добре освітленому місці, яке піддається тривалому впливу прямих сонячних променів і протягів.
Для розміщення горщика з каланхое найвдалішим (по освітленості) місцем є південно-східна або східна сторона квартири. Під променями сонця листя квітки можуть почервоніти. А при тривалому їх впливі листя можуть отримати опіки.
ВАЖЛИВО. Каланхое дуже чутливий до потокам холодного повітря (протягів). Тому рослина не можна розміщувати в безпосередній близькості від кватирок, кондиціонерів, балконних дверей.
Чому не цвіте?
Основні причини через які рослина не зацвітає криються в значних відмінностях природного і “квартирного” мікроклімату. А саме:
- тривалий світловий день;
- недолік освітлення;
- неправильно підібраний ґрунт;
- органічні добрива;
- недолік або надлишок підгодівлі.
На заваді цвітінню можуть також хвороби рослини.
Що робити щоб зацвіла?
Каланхое збільшує зелену масу
Рясне цвітіння безпосередньо залежить від стану кімнатної квітки. Тільки сильні і здорові рослини зможуть його забезпечити. Тому все літо і осінь каланхое збільшує вегетативну масу готуючись до цвітіння. У цей період рослина періодично (один раз в два тижні) підгодовують добривом для сукулентів.
Крім цього потрібно правильно формувати кущ, прищипуючи молоді відростки. Після того як кущ сформувався, рослині вкорочують світловий день до 8-9 годин і забезпечують зниження нічної температури до 15-20 ̊С. Виконання всіх цих умов гарантує появу довгоочікуваних бутонів.
ДОВІДКА. У середній смузі короткий світловий день, що передує цвітінню каланхое, починається в жовтні і триває до березня.
Догляд під час цвітіння
Після того як каланхое розцвів, йому необхідно забезпечити:
- яскравий, але розсіяне світло ;
- 8-9 годинний світловий день;
- підгодівлю не частіше 1 разу на 2 тижні;
- видалення зів’ялих квітконосів.
Догляд після цвітіння
після цвітіння для каланхое настає період спокою. Догляд за рослиною в цей час полягає в:
- видаленні всіх квітконосів;
- обрізку рослини;
- приміщенні квітки в прохолодне, затемнене місце;
- максимальному зменшенні поливу;
- припинення підгодівлі.
Після закінчення 1,5 місяців спокою каланхое повертають на звичне місце, відновлюють оптимальний режим поливу і підгодівлі.
Як поливати?
Каланхое накопичує вологу в листках і стеблах. Завдяки цьому він з легкістю переносить невеликі посушливі періоди, а ось надмірне зволоження ґрунту призводить до загнивання коренів і подальшої загибелі рослини.
Також надлишок вологи може спровокувати появу цвілевих грибків і гнилі.
Виходячи з цього потрібно уважно поставитися до вологості ґрунту. Поливати рослину потрібно так, щоб вода повністю промочила землю, але її надлишок з піддону потрібно зливати.
Наступний полив проводять після повного висихання ґрунту. Влітку каланхое поливають 1 раз в 3-5 днів. Взимку, при зниженні температури, між-поливний період збільшують до 10-14 днів.
УВАГА! Для поливу кімнатних рослин досвідчені рослинники настійно радять використовувати тільки м’яку, відстояну, теплу воду. Холодна вода викликає стрес у жителів півдня.
Помилки при пересадці
Пересадка каланхое
Пересаджуючи каланхое новачки квітникарі роблять помилки, через які погіршується стан квітки. Деякі з них, згодом призводять до небажаних змін в життєвому циклі рослини. Найбільш поширені з них:
- Використання універсального субстрату. Найчастіше початківці квітникарі використовують універсальну ґрунтосуміш для кімнатних рослин, яка зовсім не підходить для каланхое. Для його посадки слід використовувати субстрат для сукулентів. Він має легку, крихкою структурою з хорошою аерацією.
- Неправильно підібрана ємність. Для пересаджування квітки досить часто вибирають широкі і глибокі горщики. Але така форма не підходить для каланхое. У ній активізується ріст кореневої системи, що в результаті перешкоджає своєчасному цвітінню. Новий горщик повинен бути широким, але неглибоким, трохи більше попереднього.
- Активні підгодівлі. Іноді рослина підгодовують відразу ж після пересадки. Це не правильно. Добриво може тільки нашкодити пошкодженим корінням. Квітці потрібно дати час на повну адаптацію (близько 1 місяця). Тільки після того як стане зрозуміло що рослина прижилася потрібно внести добрива.
- Перезволоження. Нерідко після пересаджування каланхое починає в’янути. Причина криється в пошкодженні кореневої системи в процесі пересадки. А новачки квітникарі пов’язують це з браком поливу і починають посилено поливати рослину, ніж тільки погіршують стан коренів.
Особливості обрізки для цвітіння
Квіткова брунька формується на кінці кожного відростка.
Для отримання пишної шапки квітів на кущику, необхідно збільшити кількість таких відростків. Для цього втечу прищипують, залишаючи на ньому 2-3 пари листя.
З часом, в місцях розташування верхніх листочків з’являться нові пагони. З ними потрібно вчинити так само. Формуючи пишний красивий кущ квітникар, тим самим готує рослина до цвітіння.
Втративши непотрібних відростків, каланхое концентрує запаси поживних речовин, а не витрачає їх на вигонку пагонів.
Обрізка каланхое
Підживлення для стимулювання цвітіння
Спеціальних підгодівлі для стимуляції цвітіння каланхое не потрібно. Рослина періодично підгодовують в період зростання і цвітіння мінеральними добривами для сукулентів. Не рекомендуються органічну підгодівлю.
Важливість періоду спокою
Від 2 до 4 місяців каланхое радує свого власника цвітінням. По завершенню цього процесу настає період спокою. У природних умовах цей період збігається з посухою.
Квітучий каланхое
Для людей із вадами тривалим цвітінням рослина, захищаючись від несприятливих кліматичних умов, призупиняє більшість фізіологічних процесів, а деякі припиняє зовсім.
Період спокою – не просто пристосування до несприятливих умов, а й необхідна ланка онтогенезу рослин. Відсутність цього періоду несприятливо позначається на інтенсивності росту рослини.
Відповіді на питання
Помилково вважається що каланхое зовсім вибаглива рослина і не вимагає особливого догляду. Дотримуючись цієї думки, початківці квітникарі стикаються з тим, що рослина витягується вгору, зовсім не цвіте. Це викликає у них масу питань.
Чому випускає тільки листя?
Виною всьому довгий світловий день . Сприяючи фотосинтезу, він викликає у каланхое посилене нарощування зеленої маси. Для появи кольорів потрібно зменшити світловий день.
В який час цвіте?
У середній смузі каланхое зацвітає в зимові місяці. Саме в цей час світловий день зменшується до 8-9 годин на добу. Але якщо штучно вкоротити світловий день, то можна змусити рослину цвісти в будь-яку іншу пору року.
Скільки раз цвіте?
В звичайних умовах каланхое цвіте 1 раз на рік, але відома методика отримання додаткового цвітіння. Її суть зводиться до обмеження світлового дня до 8-9 годин.
Часті помилки
Будь-які відхилення від норми у розвитку і зростанні каланхое безпосередньо пов’язані з помилками в догляді. Найбільш поширеними з них є:
- Недостатні підгодівлі під час цвітіння. Приводять до обпадання нижнього листя. Для вирішення проблеми рослина потрібно підгодувати мінеральним комплексом.
- Розташування рослини на сонці. Як результат – опік листя, який спочатку виглядає як сухе сіре або світло-коричнева пляма. Згодом воно поширюється на весь лист. Такі листи відпадають. Усунути проблему можна переставивши каланхое в інше місце, недоступне прямих променів сонця або забезпечивши затінення на старому.
- Перезволоження субстрату. Тягнуть за собою поразку коренів рослини гнилизною. Виправити становище можна скоротивши полив.
ОБЕРЕЖНО! Поливаючи каланхое потрібно намагатися не потрапляти на стовбур, тому що волога може спровокувати початок гниття .
Корисне відео
Дізнайтеся більше про цвітіння каланхое з відео нижче:
Висновок
Каланхое досить невибаглива в догляді рослина. Але все ж, квітникарям слід знати про деякі особливості цієї квітки, щоб уникнути поширених помилок в догляді, через які каланхое не цвіте.