Нещодавно я почала займатися йогою. Вирішила, що це не тільки помірні фізичні вправи, яких так не вистачає на карантині, а й відмінна дихальна практика.
Наш інструктор, а за сумісництвом і мама моєї подруги, все перше заняття розповідала про правильне дихання. Неймовірно корисна інформація!
Виявляється, я дихала неправильно весь цей час. Складно повірити, що таке можливо, адже простіше нічого придумати не можна. Але я потренувалася, ловила себе на помилках і намагалася вдихати та видихати так, як говорила мама подруги. Знаєте, вже через тиждень це увійшло у звичку. Тепер я відчуваю себе краще, а сил і енергії більше! Розповідаю, як дихати правильно.
Як розпізнати неправильне дихання
На жаль, більшість з нас дихає неправильно. Хочете дізнатися, як дихаєте ви? Прослідкуйте за собою. При вдиху ваші плечі підіймаються вгору, тіло розтягується вертикально, а при видиху знову опускається? Такий тип дихання називається «вертикальний», і він неправильний.
Річ у тому, що ви не робите повний вдих, коли дихайте вертикально. При такому виді дихання використовується верхня частина легенів. Це найменша частина цього органу. Якщо ви залучаєте тільки її, ваш організм не отримає необхідну кількість кисню.
Це не єдиний мінус вертикального дихання. Ви до того ж можете повністю видихнути повітря з легенів. Виходить, позбавляєте себе можливості вдихати свіжий кисень. Можливо, вам знайоме відчуття, ніби ви не можете глибоко вдихнути? Це повітряний голод, викликаний вертикальним диханням. Він може привести до серйозних захворювань.
Як же може наш організм придумати те, що йому шкодить? Ні-ні, вертикальне дихання – це не завжди погано. Наприклад, коли ви схвильовані або займаєтеся спортом, вертикальне дихання виручить вас. Воно швидко доставить в кров необхідний кисень. Але такий тип дихання зовсім не підходить для спокійної ситуації.
Чому люди дихають неправильно?
Здається дивним, що організм людини помилився. Адже це точний механізм, який не став би робити те, що шкодить. Навіщо йому дихати вертикально, коли ви відпочиваєте або працюєте?
Стрес
Навчання, робота, хамовита продавчиня в магазині, батьківський чат у Вайбері, погана поведінка дітей, пандемія, іпотека та кредити. Думаю, в цьому реченні кожен побачив частину свого звичайного дня. Напевно, тільки йоги, монахи та філософи можуть собі дозволити ставитися спокійно до того, що відбувається навколо. Наш організм сприймає ці речі як міні загрози. Ось і реагує відповідно – включає вертикальне дихання.
Постава
Зараз мало людей можуть похвалитися відсутністю проблем зі спиною. На жаль, від поганої постави не застрахований ніхто. Провести паралель між викривленим хребтом і неправильним диханням дуже просто. Будьте уважні до своєї спині, спіть на якісних матрацах і тримайте спину рівно!
Ожиріння
Зайві жирові відкладення можуть тиснути на грудну стінку і діафрагму. Це буде заважати нижній частині легенів вдихнути необхідну кількість повітря. Організм відреагує миттєво – перемкне дихання на вертикальне.
Незручний одяг
Так, краса вимагає жертв, але не таких серйозних. Безперечно, компресійні шорти, білизна, що корегує або вузькі штани підкреслять вашу фігуру, але можуть значно ускладнити процес дихання. Звичайно, від пари виходів у світ в такому одязі нічого не буде. Але будьте обережні з вибором щоденного гардероба.
Забруднення повітря
Ваш організм відчуває, коли повітря навколо занадто забруднене. Природно, він не буде дозволяти легеням робити глибокі вдихи, щоб не допустити потрапляння великої кількості шкідливих речовин в кров.
Як правильно дихати
Як ви вже здогадалися, якщо вертикальний тип дихання неправильний, то горизонтальний – правильний. Дихати потрібно не грудьми та плечима, а м’язами діафрагми. Тобто, грудна частина повинна залишатися нерухомою, а ось живіт – рухатися.
Хочете зрозуміти, як виглядає правильне дихання? Існує проста вправа. Ляжте на підлогу і покладіть на живіт стопку книг. Вдихайте і видихайте саме животом. Ви повинні бачити, як книги то піднімаються, то опускаються. Тим, хто звик до вертикального дихання, може бути важко спочатку.
Після того, як ви звикнете дихати животом, встаньте і зробіть вдих. Нагадую: плечі та груди повинні залишатися нерухомими. Уважно стежте не тільки за вдихом, а й за видихом. Більшість робить помилку саме в останньому. Правильне дихання – це просто, якщо постаратися.
Здавалося б, що такого в тому, що ви дихаєте вертикально? Навіщо переучуватися? На жаль, стрес і вертикальне дихання взаємопов’язані: одне викликає інше. Виходить, не тільки стрес провокує вертикальне дихання, але і навпаки. До того ж знижуються концентрація та увага, з’являється швидка втома, болі в голові й шиї, проблеми з травною системою. Щоб переконатися в правильності горизонтального дихання, потрібно лише спробувати!
Інформація призначена тільки для ознайомлювальних і освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Даний матеріал не має науково доведеної лікувальної дії. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть у вас виникнути про стан здоров’я.
УВАГА! Інформація надана виключно в інформативних цілях. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.