Що робити, якщо листя орхідеї стали м’якими і млявими

Зміст

Однією з найбільш частих проблем, з якими стикається квітникар при вирощуванні орхідеї – це м’які і мляві листя.

Щоб допомогти рослині зміцніти і не допустити в’янення, необхідно спочатку розібратися в причинах втрати тургору.

Що таке тургор?

Орхідея – дуже красивий тропічний квітка, який можливо вирощувати в кімнатних умовах. Всі квітникарі хочуть, щоб їх квіти були здоровими, довго цвіли і мали потужну листя. На жаль, іноді листя орхідеї стають м’якими і млявими.

Здорові листя орхідеї яскраво-зеленого кольору і з глянцевим блиском.

Нормальний стан листової пластини називається тургором. Хороший тургор має наступні характеристики:

 • листя стоять прямо;
 • мають щільну структуру, а не мляві;
 • пружні, а не м’які;
 • з легким восковим нальотом.

Щільний і здоровий лист активно бере участь в процесі фотосинтезу. Завдяки цьому орхідея отримує всі необхідні поживні речовини.

Головні причини того, що листя стає м’яким і млявими, – неправильний догляд, інфекційні захворювання і ураження шкідниками.

Чому листя у орхідеї можуть стати млявими і м’якими, основні проблеми, пов’язані з доглядом

На помилки людини в догляді, в першу чергу, реагують листя, які стають м’якими і млявими. Станом листя судять про здоров’я всієї рослини.

Листя орхідеї стали м’якими через брак поливів

В пересушеній грунті у орхідеї можуть не просто стати млявими і м’якими листям, вона взагалі може загинути. Однак єдиного графіка поливу цієї тропічної культури не існує – кожен екземпляр унікальний. Тому перед поливом необхідно оцінити стан грунту в квітковому горщику. Грунт завжди повинен бути злегка зволоженим і пухким.

Що робити?

У терміновому порядку помістити орхідею разом з горщиком в теплу воду на 30 хвилин.

Далі поливати в міру підсихання верхнього шару грунту, але не частіше ніж один раз на тиждень, не допускаючи надлишку вологи.

Орхідею перелили

Листя можуть ставати м’якими і млявими через надмірне поливу і застою води в піддоні горщика. Надлишок вологи викликає загнивання коренів. Ослаблені корінці не можуть давати повноцінне харчування, листові пластини стають м’якими і млявими.

Що робити?

Потрібно перевірити наявність отворів для відводу води в дні квіткового горщика. Не можна заливати орхідею водою, щоб ємність під ним завжди була суха. Приміщення необхідно часто провітрювати.

Надлишок сонця і перегрів у орхідей

Орхідея – тропічна культура, і вона дуже любить сонячний світло і тепло. Однак прямі сонячні промені жарким літом, особливо після полудня, завдають їй великої шкоди.

Коли сонця занадто багато, важко дотримуватися оптимальний рівень вологості. Повітря стає сухим, і грунт в горщику пересихає – стає гарячим. При цьому коріння рослини будуть відчувати нестачу вологи.

Ще одна ознака перегріву – листочки зморщилися, стали млявими, м’якими, і з них виділяються краплі води. В результаті листові пластини і цветонос не зможуть отримувати необхідні поживні речовини. Зовні це виглядає як м’які і мляві листя.

Що робити?

Орхідею відразу переносять в тінь і обприскують. Дуже важливо, щоб вода не потрапила на суцвіття. Якщо вчасно не допомогти орхідеї, незабаром вона загине. Потрібно чуйно стежити за температурним режимом в літню пору.

Взимку коріння можуть перегріватися через опалювальних батарей. Корінцях не вистачає вологи, тому листя стає м’яким і млявими.

На замітку! Хороший спосіб допомогти – пересадити в подвійний горщик. Внутрішній горщик повинен мати отвори для відводу зайвої вологи, а зовнішній – немає. У герметичний горщик засипають гальку або керамзит і вставляють другу ємність з квіткою. Таким чином, вода після поливу буде йти на камені і випаровуватися. Завдяки цьому простому пристосування коріння будуть зволожені, і перегрів їм не загрожує.

Переохолодження квітки

У зимовий період горщик потрібно розташувати таким чином, щоб на нього не потрапляв холодне повітря з вулиці. Різке зниження температури повітря призводить до переохолодження. Цвітіння припиняється, бутони і квітки обпадають, а листя зморщується, стає м’яким і млявими.

Що робити?

Подбати про мікрокліматі: зробити температуру в приміщенні комфортної і нормалізувати рівень вологості.

Орхідея посаджена в неправильний ґрунт

Якщо для посадки використовували неякісний грунт, то він з часом сильно ущільнюється. Це означає, що від поливу водою земля просідає, і в ній можуть з’явитися відкладення солей, грибок і навіть цвіль.

В таких умовах кисень погано надходить до коріння рослини, і його наземні частини страждають. Не варто забивати грунт торфом і мохом.

Що робити?

Регулярно проводити пересадку і міняти ґрунт. Під час пересадки всі пошкоджені тканини і відростки необхідно видалити, а місця зрізів обробити антисептиками.

Грунт попередньо знезаражують спеціальними препаратами.

Краще укоренити орхідею допоможуть засоби «Алірін» і «Максим».

УВАГА! Необхідно використовувати тільки якісний субстрат, призначений для даної кімнатної культури.

Надлишок підживлення орхідеї

Квітам необхідно помірне внесення добрив з регулярністю один раз на місяць – приблизно під час кожного третього поливу. У період цвітіння можна підгодовувати два рази протягом місяця.

На замітку! Потрібно уважно вивчати склад добрив. Наприклад, азот активує зростання листя, але може погано впливати на тиск, робити їх млявими і м’якими. Для підгодівлі орхідеї підходять комплексні добрива, які містять фосфор, гумат калію і натрію.

Що робити?

Удобрювати не частіше двох раз в місяць спеціальними препаратами, наприклад: «Bona Forte», «Florovit», «Агрікола».

Неправильна пересадка

Зів’янення орхідеї після пересадки – часта проблема. Однак якщо вона продовжує в’янути, а листові пластини все більш м’які, то це означає, що під час переміщення були допущені помилки:

 • неправильно обраний грунт;
 • порушений кислотно-лужний баланс грунту;
 • в горщику немає отворів для відведення зайвої вологи.

Що робити?

Квітка потрібно пересаджувати тільки в спеціальний горщик з продуманим дренажем, а грунт повинен бути рихлим і складатися переважно з дрібних фракцій кори.

Хвороби і шкідники орхідеї, при яких в’януть листя

Стан листових пластин погіршується не тільки через неправильний догляд, а й внаслідок інфекційних хвороб і ураження комахами-шкідниками.

Хвороби листя

Часто втрата тургору відбувається через грибкової або бактеріальної інфекції.

Різні темні плями або білий наліт на млявих листі – ознаки розвитку таких захворювань, як: плямистість, антракноз і борошниста роса.

Плямистість

Плями на м’яких листі можуть бути чорного, жовтого або оранжевого кольору – в залежності від того, який грибок є збудником захворювання.

Що робити

При першому підозрі на грибкову інфекцію заражений екземпляр ізолюють від інших квітів і дезінфікують поверхню, де стояв горщик.

Всі уражені хворобою тканини потрібно зрізати, і обробити зрізи деревним вугіллям або антисептиком. Квітка цілком обробляють «Фітоспорін» або іншим відповідним фунгіцидом.

Антракноз

Захворювання зустрічається досить часто. Виявляється у вигляді сухих світлих або коричневих плям з жовтим обідком. Зовні плями на листових пластинах можуть відрізнятися, можна переплутати їх з опіками від сонця.

Що робити

Лікування проводять таке ж, як при будь-якому вигляді плямистості: ізоляція, обрізка млявих листових пластин до здорових тканин, обробка спеціальними препаратами – фунгіцидами.

Борошниста роса

Перша ознака захворювання – білий наліт на що стали м’якими листі. Пізніше тканини під нальотом висихають, що може привести до загибелі рослини.

Що робити

Необхідно відразу ж ізолювати «хворого». Для обробки застосовують колоїдну сірку або препарати «Швидкість» та «Топсин-М».

Хвороби кореневої системи у орхідей

Потрібно дістати рослина з горщика і провести огляд коренів: коричневі плями – це ознака гниття. Найпоширеніші хвороби кімнатних орхідей – це сіра, чорна, фузаріозна і коричнева бактеріальна гниль.

Для ефективного лікування видаляють всі пошкоджені частини рослини і проводять обробку фунгіцидами.

Шкідники орхідей, які впливають на листя

Шкідники не тільки псують зовнішній вигляд орхідеї, але і можуть її знищити.

Найчастіше листову масу вражають такі паразити, які і роблять листя м’якими і млявими:

 • Білокрилка – метелик мікроскопічного розміру. Здатна відкладати личинки на коренях і зворотному боці листя орхідеї. Після цього вони жовтіють, стають м’якими, потім млявими і засихають один за іншим.
 • Тля – небезпечний шкідники. Швидко заселяє кожну частину квітки, особливо багато її на нижньому боці аркуша. Ознаки її появи: наліт білого кольору на стеблі і листках. Призводить до деформації і скручуванню листової пластини.
 • Нематоди – поїдають листову масу і роблять в ній тунелі. Тому тканини чорніють і незабаром відмирають.
 • Трипси мають довжину тіла від 1 до 1,5 мм і по два парних крила. Розмноження комах відбувається в пазухах листків. Харчуються за рахунок поїдання тканин і переносять збудників небезпечних вірусних інфекцій.

 • Щитівка – паразит, який присмоктується до листа рослини, щоб харчуватися його соками. Активно розмножується і може відкласти до 2 тис. Яєць.

На замітку! Легко виявити шкідників можна в воді, якщо ненадовго занурити туди горщик.

Для того щоб швидко усунути паразитів, використовують інсектициди: «Фитоверм», «Інта-Вир», «Актара »та інші.

Квітка отримала стрес

Стрес безпосередньо впливає на стан листя орхідеї, робить їх млявими. Рослина звикає до певних умов життя і відчуває труднощі в процесі пристосування до нового місця.

Приклади стресових ситуацій: переїзд на нове місце або часте переміщення ємності. У деяких випадках рослина відновлюється самостійно. Однак якщо ситуація довгий час не нормалізується, то адаптацію можна прискорити – створити звичне середовище перебування.

Крім того, орхідея не любить, коли поруч з нею знаходяться інші тропічні культури.

Чому кривляться листя у квітучої орхідеї?

Найчастіше зморщування відбувається через перегрів і обмороження. У першому випадку допоможе перенесення в комфортне місце, обприскування або обтирання водою. Якщо листя обморожені, і м’які і мляві саме через це, то їх необхідно обрізати.

Чи можна врятувати орхідею якщо листя стали м’якими і млявими?

Квітку можна врятувати, якщо вчасно виявити ознаки старіння і вжити необхідних заходів.

Як реанімувати в’ялу квітку?

Відновити тургор орхідеї можливо різними способами . Вибір методу залежить від причини в’янення.

Після видалення пошкоджених частин і обробки препаратами, потрібно підгодувати зеленого вихованця коктейлем з вітамінів групи B і C. За однією ампулі кожної речовини розчиняють в літрі води і поливають 1 раз в місяць.

Заходи профілактики

 1. Поливати по мірі того, як світлішають коріння. Ні в якому разі не заливати і не допускати пересихання грунту.
 2. Регулярно оглядати на наявність комах-шкідників.
 3. Проводити профілактику від хвороб і шкідників за допомогою обробки спеціальними препаратами.
 4. Контролювати температуру в приміщенні, де знаходиться тропічний гість.

Як правильно доглядати за орхідеями, щоб не в’янули листя

Одна з основних задач в догляді за тропічними квітами – уважно стежити за станом листя. Щоб вони були блискучими і з хорошим тургором, що не були млявими і м’якими, потрібно дотримуватися таких правил:

 • Полив необхідно проводити, коли коріння стали сірими і конденсат всередині горщика зник. У літню пору приблизно раз в 7 днів, а взимку ще рідше.
 • Підгодовувати під час цвітіння добривами, дозволеними для орхідей. У їх складі містяться необхідні мінерали, вітаміни і мікроелементи. Препарати стимулюють зростання нових листя, збільшують кількість зав’язей і запобігають хлороз. Важливо починати підживлення в фазу активного росту і строго слідувати інструкції по застосуванню.
 • Пересаджувати можна тільки в весняний період.
 • Необхідно тримати листову пластину в чистоті – протирати її м’якою тканиною, змоченою в бутильованої воді. Так орхідея зможе отримувати достатньо сонячного проміння. У воду додають трохи бурштинової кислоти – 1 таблетка на літр води.
 • Орхідея повинна стояти в правильному місці, де листові пластини не зможуть обгоріти на сонці.
 • Пошкоджені, засохлі і пожовкле листя обов’язково видаляють, щоб вони не приваблювали шкідників .
 • Не варто наносити на листя різні поліролі для блиску, адже вони можуть сприяти появі опіків.

На замітку! У продажу можна знайти спреї для догляду за кімнатними квітами. Наприклад, “Для орхідей” фірми Боні Форте або «Доктор Фолі». У їх складі містяться вітаміни і мінеральні речовини. Крім того, є спреї для обробки від шкідників. Потрібно обприскувати листя, але ні в якому разі не допускати потрапляння препарату на пелюстки під час цвітіння, тому що це зіпсує його зовнішній вигляд. Також на оброблену листя не повинні потрапляти прямі промені сонця – це викликає хімічні опіки.

Часті помилки

 1. Не можна відразу ставити нові квіти поруч з тими, що вже давно живуть в приміщенні.
 2. При виявленні перших ознак захворювань необхідно відразу виявити причину і почати лікування.
 3. Якщо поставити орхідею під прямі сонячні промені, то на листках можуть з’явитися опіки.

Відповіді на часті питання

Які умови необхідні, щоб листочки не стали м’якими і млявими?

Помірний полив, пухкий родючий ґрунт, розсіяне сонячне світло і тепло.

Чи завжди можливо зберегти пошкоджені листя?

Ні. У разі сильного пошкодження або обмороження листкову масу необхідно видалити повністю.

При якій температурі потрібно вирощувати орхідею?

Оптимальна температура для росту цієї тропічної культури – від 17 ° до 25 ° C.

Висновок

Орхідеї відомі як вибагливі кімнатні рослини. Вони будуть нормально розвиватися тільки в тому випадку, якщо ретельно дотримуватися всіх рекомендацій по догляду. У разі відхилень від норми необхідно знайти причину і відразу усунути її, щоб не допустити загибелі культури.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал