Побілка – спосіб захисту дерев від несприятливих погодних умов. Білий колір добре відображає сонячні промені, захищає кору від тріщин і перегріву. Щоб побілка дерев осінню-2024 дала позитивний ефект, необхідно приготувати розчин з правильним співвідношенням вапна.
Навіщо білити дерева восени
Кора – захисна оболонка рослини. Вона приймає на себе несприятливі фактори навколишнього середовища: коливання температур, яскраві сонячні промені, мороз, зуби гризунів. Згодом вона грубіє, тріскається і розшаровується. Побілка – процедура, яка захистить рослина від зазначених факторів.
З цієї причини її використовують не тільки в декоративних цілях. Після засихання вапняного складу на корі дерева утворюється плівка, яка забезпечує наступні функції :
- захист від шкідливих комах і гризунів ;
- профілактика грибкових і вірусних хвороб ;
- загоєння ран від мохів і лишайників ;
- захист від опіків, обморожень і заледеніння.
Процедура потрібно і декоративним, і садовим рослинам. Коли краще білити дерева – восени або навесні – залежить від речовини для побілки. Якщо використовувати водоемульсійну або водно-дисперсну фарбу, роботи можна виконувати раз в сезон.
Важливо!
Завдяки побілці взимку стовбур буде нагріватися і охолоджуватися рівномірно.
Коли краще білити дерева осінню 2024 року
Роботи виконують в суху безвітряну погоду. Для побілки слід вибрати похмурий день, коли листя вже опали і встановилася стійка температура повітря в +5 С. Необхідно дочекатися закінчення сезону дощів.
Важливо!
Необхідно орієнтуватися на прогноз погоди. Якщо сезон дощів завершився і встановилася стабільна погода, роботи відкладати не можна.
Сприятливі дні за місячним календарем
Білити дерева можна як на зростаючий, так і на спадаючий місяць. Єдине обмеження: від робіт слід відмовитися в дні повного місяця і молодика. Їх перелік наведено в таблиці :
Місяць | Несприятливі дні |
Вересень | 7, 21 |
Жовтень | 6, 20 |
Листопад | 5, 19 |
При роботі в несприятливі дні вапняний склад буде нерівномірно лягати на стовбур. Побілка швидше змиється опадами.
Чим краще білити дерева
Є три варіанти, ніж побілити плодові дерева восени від хвороб і шкідників: водоемульсійна, водно-дисперсна фарба або вапняний розчин. Перші два варіанти економічніше: швидше за все, побілку не треба буде оновлювати навесні. Щоб фарба краще трималася, її розбавляють водою (на 1 л фарби – 5 л рідини). На фарбі має бути зазначено, що її можна використовувати для садових робіт. Якщо речовина призначене виключно для будівельних робіт, використовувати його не можна.
До складу водно-дисперсної фарби входять антисептики. Після обробки кору не пошкоджуватимуть комахи, в ній не відкладають яйця шкідники. Завдяки наявності в складі латексу фарба може триматися на стовбурі до десяти років. Єдиний інгредієнт, який слід додати, – вода. Нею регулюють густоту.
Нанесення вапняного розчину повторюють навесні. А якщо склад змиється, то і влітку. Його готують так: в 10 л теплої води розводять 2-2,5 кг гашеного вапна і 100 г казеїнового клею. Іноді замість казеінового клею додають борошняний клейстер. Для приготування в 1 л води розчиняють 250 г борошна. Рідина переливають в емальовану ємність, ставлять на вогонь. Масу доводять до кипіння, потім зменшують вогонь і готують до загустування. Клейстер використовують після охолодження до кімнатної температури. Зберігати його не можна.
Якщо вапно негашене, її потрібно спочатку погасити. У відро насипають 2 кг речовини, додають 2 л води. В середньому потрібно 2 години, щоб пройшла реакція гасіння. Вона супроводжується бурлінням, розчин може розбризкувати. Тому потрібно брати високу тару і використовувати засоби індивідуального захисту (рукавички, респіратор). Розчину можна додати певні властивості, якщо додати до нього одне з речовин :
Речовина | Кількість (на 10 л води) | Ефективність |
Мідний купорос | 100 м | Профілактика хвороб і шкідників |
Сіль | 500 м | Захист від мохів і лишайників |
Зола | 2 кг | Захист від хвороб і шкідників |
Молочна сироватка | 2 ст. л. | Зміцнення місцевого імунітету |
Глина | 0,5 кг | Розчин краще тримається на стовбурі, побілка не змивається |
Господарське мило | 100 м | Дезінфекція |
Важливо!
Перш ніж додавати речовини в розчин, їх слід розчинити в 1 л води (крім молочної сироватки). Речовини рекомендується щороку чергувати. Розчин з мідним купоросом щорічно використовувати не можна: речовина накопичується в корі, отруюючи її.
Щоб продовжити термін служби побілки, в розчин додають спеціальний склад. Для його приготування потрібно 1 л молока. Чим білити плодові дерева восени, щоб побілка не змивається :
- молоко поставити на ніч в тепле місце для скисання ;
- пропустити вміст через друшляк ;
- масу, яка залишилася в друшляк, двічі промити під проточною водою ;
- перекласти в тканинний мішок і помістити в киплячу воду ;
- варити до википання жиру ;
- перекласти на дерев’яну поверхню для просихання ;
- перш ніж додавати речовина в розчин, його розбавляють бурою до консистенції сметани.
Молоді дерева білять вапняним молочком (співвідношення вапна і води 1: 3). В іншому випадку великий ризик пошкодити молоду кору. Деякі садівники взагалі не білять дерева до трьох років життя. Кору загортають мішковиною або білим спанбондом.
Підготовка інвентарю для побілки
Щоб спростити процедуру, використовують плоскі малярні махові або флейцевих кисті, малярні валики. Кистями працювати простіше: вони однаково рівномірно розподіляють вміст по шорстким і гладким стовбурах. Якщо в саду дерев багато і вони рослі, раціональніше використовувати фарбопульт.
Інструменти для обрізки і шпателі для видалення лишайників слід обробити будь-яким антисептиком. Для приготування розчину рекомендується використовувати пластмасові або скляні ємності.
Як правильно білити дерева
Підготовчі процедури включають очищення і дезінфекцію стовбура. Якщо ці роботи не проводити, побілка виконуватиме лише естетичну функцію. Послідовність виконання побілки :
- Якщо дерево пошкоджено грибковими інфекціями, за добу до побілки його обробляють розчином мідного купоросу (200 г речовини на відро води). Можна використовувати препарати «Хом», «Абіга-пік». Обприскування проводять з дрібнодисперсного розпилювача.
- Приствольне коло застеляють целофаном. Зі стовбура видаляють мохи і лишайники.
- Пошкоджені ділянки обробляють садовим варом або пастою «Раннет». При їх відсутності склади можна замінити самостійно приготованої глиняною бовтанкою (200 г глини і 100 г коров’ячого гною змішати з водою до пастообразной консистенції).
- При необхідності прибирають хворі і пошкоджені гілки.
- Побілку виробляють на відстані 1,5 м від поверхні землі. Білять ствол і скелетні гілки.
- Побілку завдають рівномірно. Товщина шару не повинна перевищувати 3 мм, інакше засохлий склад з часом осиплеться.
Важливо!
Після завершення робіт все сміття необхідно спалити.
Вапняний склад повітропроникний, при цьому він захищає ствол від впливу ультрафіолетових променів. При осінньої обробці знижується кількість кліщів, кольороедов, златогузок, тлі. Єдиний недолік – труднощі у визначенні консистенції вапна. Якщо перестаратися, можна обпекти кору молодих дерев. Є певні труднощі і з визначенням термінів: якщо нанести склад занадто рано, його змиє опадами.
Нескладна процедура поліпшить імунітет плодових дерев, збереже їм здоров’я на довгі роки. «Забарвлений» сад виглядає яскравіше і привабливіше.