Цю лікарську траву бачив і знає кожен, але як зберегти її цілющі властивості на 3-5 років розуміють далеко не всі. Ми зібрали для вас найкращі способи, як сушити чистотіл на зиму, впоратися з якими вийде навіть у початківців заготівельників.
Ліки від сотні хвороб: як вибрати, зібрати і підготувати сировину
Вся користь чистотілу криється в його соку, тому для виготовлення з нього ліки використовується вся рослина: листя, квіти, стебла і коріння.
Ще з часів Стародавньої Греції люди задавалися питанням, чи можна сушити чистотіл. Тоді і було відкрито потужне лікувальну дію цієї рослини. Цілитель Теофраст, учень самого Аристотеля, використовував свіжі або висушені пагони для лікування зубного та головного болю, усунення папілом і бородавок, вирішення проблем із зором. Йому приписують вислів «ліки від ста хвороб».
Збір сировини
Найбільша концентрація корисних речовин досягається в період цвітіння, що стає хорошим орієнтиром, коли збирати чистотіл для сушіння на зиму. Рослина викидає бутони в кінці квітня, а жовті, добре впізнавані квіти, з легким характерним ароматом можна побачити до самого серпня. Весь цей період чистотіл придатний для сушки.
- Збирати чистотіл переважно в жарку, суху погоду, після того як висохне ранкова роса. Вважається, що оптимальний час збору – період зростаючого місяця.
- Більше користі приносять рослини визріваючі в тіні. Та й самі кущики воліють рости під кронами дерев або покровом кущів. На присадибних ділянках висаджувати чистотіл прийнято в малинниках, під кущами аґрусу, смородини, в тіні плодових дерев з розкидистою кроною.
- Вибирати місця для збору чистотілу потрібно ретельно, адже він вбирає всі шкідливі речовини з навколишнього середовища. Тому доведеться відмовитися від заготівлі пагонів неподалік від великих промислових підприємств, кладовищ, автомобільних доріг, великих міст і звалищ, або на територіях, заражених радіонуклідами.
- Рослина, призначене для приготування ліків, має виглядати здоровим, з листям рівномірно-яскравого зеленого кольору. На них не повинно бути ніяких пошкоджень, вкраплень, плям, гнилі або цвілі. При викопуванні зверніть увагу, щоб в кореневище не було черв’яків або слідів їх життєдіяльності (отворів, пошкоджень).
Стебла у рослини досить міцні, гнучкі, тому зривати їх руками незручно і складно. Оптимально скористатися гострим садовим секатором, ножем або серпом. Однак багато досвідчених заготівельники рекомендують викопувати всю рослину цілком за допомогою лопати, акуратно збити кореневище від залишків ґрунту, а вдома розбиратися, що з ним робити. Транспортувати сировину найпростіше в мішках або відрах без утрамбовування.
Будьте гранично уважні і обережні: чистотіл (Chelidonium) – це отруйна рослина. При сильних отруєннях воно викликає параліч центральної нервової системи. Тварини його зазвичай не їдять, крім плямистих оленів, для яких містяться в соку алкалоїди нешкідливі. Саме тому всі роботи по збору і сушці потрібно робити в рукавичках і масці або респіраторі. Слідкуйте за тим, щоб пилок або сік не потрапляли на слизові або відкриті ділянки шкіри. При найменших ознаках отруєння відразу зверніться до лікаря.
Підготовка
Принесені додому рослини, потрібно правильно підготувати до сушінні, щоб вони не втратили своєї користі. Якщо кущ викопувався цілком, то кореневу систему потрібно ретельно промити від залишків ґрунту під проточною водою. Обрізати або обривати при цьому нічого не потрібно. Залишати траву лежати купою більше 3-5 годин небажано, так як в ній починаються процеси гниття, розлучається цвіль.
У разі, коли сушити передбачається тільки верхню частину рослини, коріння краще зовсім не викопувати. Відтинайте стебла в 5-10 сантиметрах від землі. Мити пагони, квіти і листя не прийнято, щоб вони не вбирали зайвої вологи перед сушінням. Тому є сенс вибирати найбільш чисті частини або вимити їх на корені. Різати чистотіл небажано, так він втратить більшу частину своїх цілющих властивостей.
Як правильно сушити чистотіл в домашніх умовах
Існує кілька способів, як засушити чистотіл. Кожен з них має переваги і недоліки, які варто дізнатися перш, ніж приступати до процесу.
На відкритому повітрі
Час сушіння: 6-14 днів.
Такий варіант сушіння вважається природним і найбільш підходящим для чистотілу. При ньому в стеблах і кореневищах зберігається найбільше корисних сполук. Однак тривалість просушування багато в чому буде залежати від факторів навколишнього середовища: вологості, температури, вітру. Є два варіанти такої сушки.
На мотузці
Зв’яжіть рослини, незалежно від того, з корінням вони або без, пучками по кілька штук.
- Натягніть міцну сувору нитку, мотузку для білизни або волосінь в потрібному місці. Це може бути кухня, сарай, навіс, балкон або горище. Досвідчені сушильники роблять спеціальний короб з гратчастим дном над плитою. Так процес йде швидше, головне стежити, щоб сировина не просочилося сторонніми запахами.
- Розвісьте вийшли «букети» кореневищами або зрізами стебел догори так, щоб вони не стикалися один з одним.
- Раз в день оглядайте сушку, при потребі міняйте пучки місцями.
На піддонах
Для сушіння можна застосовувати не тільки піддони, але і будь-які горизонтальні поверхні: столи, перевернуті ящики, листи та решітки від духовки, сита.
- Застелите піддони папером, можна пекарської, або чистою тканиною.
- Розкладіть стебла чистотілу в один шар.
- Один або два рази на день ворушити траву, щоб вона висихала рівномірно.
В чистотілі багато соку, тому потрібно вибирати тепле, добре провітрюваному місці. Щоб прискорити процес можна направити на рослини струмінь повітря з тепловентилятора. Якщо сушіть на горищі, відкривайте всі вікна, якщо в приміщенні, не забувайте кілька разів на день провітрювати його.
По листю перевірити готовність сушки не вийде. Вона швидко підсихає і починає кришитися. Однак це не означає, що вся рослина добре висохло. Стебла повинні ламатися з хрускотом, зовсім не гнутися.
У електросушарці або дегідратором
Час сушіння: 10-14 годин.
Цей метод значно скоротить термін висушування, але від впливу температури частина корисних речовин неминуче буде втрачено.
- Розкладіть стебла або коріння на решітки.
- Встановіть температуру 50-60 ° С або режим «Трави».
- Один раз за 2-3 години міняйте решітки місцями.
Готовність потрібно періодично перевіряти, ламаючи краю стебла, щоб не пересушити продукт.
У духовці
Час сушіння: 8-10 годин.
Такий варіант ще більше скоротить час, але застосовувати його допустимо зовсім в екстрених випадках, коли переробити рослини потрібно в самі стислі терміни.
- Застелите листи або решітки пекарської папером.
- Розкладіть стебла або корені чистотілу в один шар, щоб вони не торкалися одне одного.
- Встановіть температуру не вище 60 ° с.
- Сушіть траву до готовності з відкритими дверцятами.
Великої різниці, яка у вас духовка немає, сушити траву чистотілу можна в будь-який. Однак в газовій потрібно залишити зазор в 16-24 сантиметри, а в електричній 4-8, щоб забезпечити вільну циркуляцію повітря. Добре, якщо є режим «Конвекція», тоді рух повітряних мас забезпечить вбудований вентилятор і дверцята можна буде щільно зачинити.
Сушений чистотіл: типи зберігання
При правильному підході чистотіл не втратить своїх властивостей протягом тривалого часу. Корінці, просто загорнуті в папір, що лежать в сухому місці з хорошою вентиляцією придатні до вживання до 5 років. Пучки можна залишити висять, як вони сушилися, обмотавши марлею від комах. Стовбури, квіти і листя можна розкласти в підходящі ємності.
- Паперові пакети.
- Полотняні мішечки.
- Дерев’яні короби.
- Картонні коробки.
Термін придатності таких заготовок досягає 3 років. Потрібно пам’ятати, що приміщення має бути не тільки добре провітрюваним, але також темним. Ультрафіолет знищує хлорофіл, а також ряд корисних сполук, що призведе траву в непридатність всього за 6-12 місяців.
Набивати в коробки або пакети траву, щільно утрамбовувавши, не можна. Вона повинні лежати досить вільно, щоб в ній міг циркулювати повітря. Це вбереже від виникнення цвілі і гниття. Не завадить кілька разів на місяць діставати чистотіл і ворушити його, щоб провітрити.
Застосування сушеного чистотілу
Про користь чистотілу знали ще наші далекі предки. Рецепти з екстрактами використовуються для лікування шлунково-кишкового тракту, нормалізації роботи внутрішніх органів, регуляції обміну речовин. Найчастіше вони зустрічаються в гомеопатії, але народна і традиційна медицина теж не обходять траву стороною.
Коріння чистотілу найчастіше використовують в лікарських цілях, перебивають їх в порошок. Це можна зробити за допомогою побутової кавомолки. Деякі рекомендують товкти їх в дерев’яній або глиняної ступці, щоб виключити контакт з металом.
- Відвари.
- Настоянки (спиртові та водні).
- Екстракти.
- Мазі.
З сушеної травою приймають ванни, які не тільки допомагають позбавитися від запальних процесів на шкірі, але і загоюють рани, лікують акне, фурункули, заспокоюють свербіння при екземі.
Незважаючи на всю користь сушеного чистотілу, потрібно пам’ятати, що все ж це отруйна рослина, здатне завдати серйозної шкоди здоров’ю. Тому перш, ніж проводити з ним будь-які процедури або, тим більше, приймати всередину, обов’язково порадьтеся зі своїм лікуючим лікарем.