Що робити, якщо розсада томатів сильно витягнулася і дуже тонка

Іноді буває так, що розсада помідорів сильно витягнулася і стала дуже тонкою. Чи не кожен дачник знає, що робити в цьому випадку.

Вирощування розсади – це важке і відповідальне справа. Помилки можуть траплятися навіть у досвідчених городників. Будь-які неточності при вирощуванні можуть привести до проблем. Щоб бути впевненим у якості розсади помідорів, необхідно строго дотримуватися правил догляду.

Причини, чому розсада тонка

Спочатку коротко перерахуємо основні причини витягування і стоншування розсади, а потім розберемо кожен фактор більш детально. Отже, саджанці помідорів можуть витягнутися і стати тонкими з наступних причин:

 • Недолік світла.
 • Надлишок азотних добрив.
 • Перелив.
 • Низька вологість.
 • Коливання температури.

Чому витягується розсада помідорів

Якщо мали місце такі причини, то нормальний розвиток розсади буде порушено. У підсумку це призведе до ослаблення томата і стоншення стебла.

Рясний полив

При занадто інтенсивному поливі порушується нормальний розвиток рослини. Через надлишок вологи розростання кореня гальмується, а стебла – прискорюється. В результаті він стає довшим і тонше.

Знижена вологість

Для розсади важливо, щоб повітря не ставав занадто сухим. Якщо так сталося, то нестача вологи призводить до витягування стебел.

Брак освітлення

Якщо при вирощуванні розсади власник не забезпечив необхідного освітлення, то від цього розсада почне слабшати. Через дефіцит світла саджанці стануть тонкими.

Ранній посів

Насіння рекомендують висаджувати не раніше 20 березня. Якщо це зробили раніше, то світловий день буде занадто коротким і не дозволить зміцнити стеблинка розсади.

Порушено порядок підгодівлі

Розсаду помідорів слід підгодовувати за певним графіком. Не можна, щоб їм не вистачало потрібних речовин або щоб був надлишок. Через неправильну підгодівлі слабшають листя і стовбур.

Неправильний вибір насіння

УВАГА: Для посіву помідорів необхідно використовувати тільки якісне насіння. Найкраще їх для цього купити в спеціалізованому магазині. Перед посадкою рекомендується провести обробку слабким розчином марганцівки. Це потрібно для знезараження насіння.

Порушено порядок посадки

При занадто частому розташуванні насіння їм не вистачає життєвих сил. Через тісноту саджанець помідора почне витягуватися.

Що робити, якщо розсада витягнулася відразу після входів

За станом розсади потрібно уважно стежити. Якщо стало видно, що томати тонкі і витягнулися, потрібно вжити заходів.

При цьому помідори не можна скоротити, але можна зміцнити і уповільнити розростання надземної частини. Для цього слід використовувати кілька способів.

Зміна температури

Умови вирощування помідорів повинні бути здоровими. При цьому потрібно враховувати вплив температури. Якщо вона надмірно висока, то це призводить до прискореного зростання рослини. Дуже скоро можна помітити, що воно витягнулося. Якщо температура низька, то розростання припиняється.

ВАЖЛИВО: Щоб припинити розростання розсади, її досить перенести на відповідне місце. Для цього підійдуть сіни, сарай, опалюючи теплиця. У квартирі в такій ситуації можна скористатися балконом. Якщо в приміщенні саджанці поставити на підлогу, то там температура буде на 2-3 градуси нижче.

Світло

При вирощуванні потрібно забезпечити рослина якісним освітленням. Якщо ящик з помідорами стояв в кутку, краще буде його перенести на добре освітлене місце. Якщо цього недостатньо, то підключають додаткове штучне освітлення.

Підживлення

При нестачі або надлишку добрив можна зіткнутися з тонкими сходами. Особливо шкідливий надлишок нітратних добрив. Він сприяє посиленому набору зеленої маси.

В результаті помідори можуть витягнутися і стати тонкими.

Дія нітратів можна компенсувати додатковою порцією калійних добрив. В цьому випадку нарощування зеленої маси припиниться.

Для цієї мети часто застосовують монофосфат калію. Пекацід має такий же склад, але в трохи інших пропорціях. Результатом використання стане припинення росту надземної частини і прискорений розвиток кореневої системи.

Деякі для того, щоб позбутися від надлишку азоту, застосовують більш рясний полив. Цей спосіб не призводить до бажаного результату. Причина полягає в тому, що азот не може вийти з контейнера, а підвищена вологість може привести до гниття коренів або появі грибка.

Полив

Хоча рослина любить вологу, необхідно враховувати, що зелена маса при цьому буде рости швидше. Полив повинен бути оптимальним – не більше і не менше норми. При нестачі води рослина ослабне, стане тонким і витягнеться. Тому при посиленні росту саджанців слід зменшити надходження вологи, але при цьому не дати розсаді засохнути.

Пікіровка

Виконання пікіровки – це ще один спосіб впоратися з проблемою. Після появи другого листочка слід виконати таку процедуру:

 1. Необхідно приготувати індивідуальні ємності для паростків.
 2. Субстратом заповнюють обсяг наполовину.
 3. Дістають паростки. Це зручно робити за допомогою спеціальних дерев’яних кілочків.
 4. Корінь разом з грудочкою землі встановлюють не вертикально, а плазом.
 5. Стеблинка викладають по широкій спіралі, присипаючи субстратом. Треба, щоб на поверхні залишилася тільки верхівка тонкого рослини.
 6. Росток виставляють в прохолодне і яскраво освітлене місце.

При виборі відповідних горщиків важливо пам’ятати, що не можна використовувати ті, які мають занадто маленький обсяг.

Що робити, якщо розсада витягнулася після пікіровки

Переросли тонкі помідори рекомендується пересаджувати в окремі горщики. При цьому коренева система почне освоювати обсяг пам’яті, доступний і почне розширюватися. Протягом усього цього часу ріст стебла відбуватися не буде.

Можливою причиною цього є використання невеликих горщиків. Треба перевірити їх і при необхідності пересадити рослини в більш просторі.

Як врятувати, витягнуті пагони

Якщо пагони вже витягнулися, необхідно зробити наступні дії:

 1. Полив рослини зробити мінімально допустимим.
 2. Максимально збільшити освітлення. Корисно для цієї мети додатково використовувати спеціальну синю лампу.
 3. Збільшити дозу підгодівлі суперфосфатом або сульфатом калію. Ці добрива уповільнюють зростання стебел і листя, сприяє росту і розвитку кореневої системи, робить помідор здоровіше і товщі.
 4. Використовувати регулятори росту. При їх застосуванні необхідно ретельно дотримуватися дозування і правила, певні інструкцією по експлуатації.
 5. Обрізати нижні листки на стеблі. Цей захід дозволить тимчасово сповільнити подальше витягування рослини.

Можна зрізати верхню частину розсади з 4-5 листям, укоренити у воді і висадити окремо.

Що робити, якщо розсада помідорів лягає

ВАЖЛИВО. Якщо розсада витягнулася настільки, що виглядає безнадійною, можна скористатися наступним способом. Томат висаджують в ґрунт під кутом 45 градусів трохи глибше, ніж звичайно. Поступово від підземної частини стебла почнуть рости корінці. Таким чином, саджанець коротшатиме. Поступово він прийме вертикальне положення і буде готовий для пересадки на постійне місце у відкритий або закритий ґрунт.

Які препарати можна застосовувати, щоб розсада не витягувалася

Для того, щоб уникнути витягування розсади, можна скористатися спеціалізованими препаратами. «Стоп зростання» і «Атлет». У складі вони мають речовини, які збагачують ґрунт потрібними мікроелементами. Після проведення обробки ріст надземної частини томата зупиняється, а сам помідор стає товщі. При цьому відбувається прискорений розвиток кореневої системи.

При використанні регуляторів росту треба точно дотримуватися рекомендованого дозування. Обробку проводять, виконуючи вказівки інструкції. Наприклад, при використанні препарату «Тура» потрібно застосовувати засоби індивідуального захисту.

Часті помилки

При правильному вирощуванні розсади стебла витягуватися не будуть. Недосвідчені городники можуть допускати такі помилки:

 1. Внесення підгодівлі частіше, ніж 1 раз протягом 10 днів. В результаті томат отримує занадто багато добрив.
 2. Перші підживлення особливо важливі для розвитку томата. Якщо був порушений їх порядок, то рослина не зможе повноцінно розвиватися. Першу підгодівлю виконують через 10 днів після висадки. Це повинен бути розчин нітрофоски. Ще через 10-12 днів буде потрібно підгодівля розчином деревної золи і аміачної селітри.
 3. Після проростання насіння контейнери з сіянцями не переносять в прохолодне місце. Потрібно пам’ятати, що з цього моменту городник повинен забезпечити 16-18 градусів протягом дня і 12-14 вночі. Перенесення роблять після того, як проклюнулось перший насіннячко. Не потрібно чекати, поки зійдуть всі сіянці томатів.
 4. Не був встановлений зволожувач, що призводить до висушування повітря. Щоб цього уникнути, можна поставити поруч ємність з водою або робити обприскування за допомогою розпилювача.
 5. Не забезпечується достатній рівень освітлення. Щоб розсада була здоровою, помідор повинен отримувати достатньо світла. Якщо його будуть давати уривками, то паростки вийдуть кволими.
 6. Насіння були посаджені занадто часто. Щоб все зробити правильно, потрібно в одну ямку поміщати 2-3 насінини. Їх закопують на глибину 2-3 см в землю. Відстань між паростками має становити 8-10 см.
 7. Земля не була продезінфікована. При посадці розсади ґрунт потрібно продезінфікувати слабким розчином марганцівки.

Ретельне дотримання правил догляду дозволить уникнути утворення витягнутих стебел.

Відповіді на часті питання

Питання: «Чому саджанці з переріс стеблом небажані?»

Відповідь: «Така розсада не тільки слабша, але і має слабку стійкість до хвороб. На неї особливо погано впливають несприятливі погодні умови. Довгі стебла мають низьку механічну міцність і можуть легко зламатися. Урожай виходить пізніше, ніж зазвичай. Це відбувається через те, що зазвичай перші квіткові кисті засихають ».

Питання: «Чи достатньо буде світла для розсади, якщо її тримати на підвіконні?»

Відповідь: «Цього вистачить, якщо погода ясна і сонячна. При похмурій погоді без додаткового освітлення томат ослабне. Для того щоб цього уникнути, необхідно організувати додаткове штучне освітлення ».

Питання: «Чому розсаду можна висаджувати занадто рано?»

Відповідь: «В цей час більш короткі дні. Тривалості дня і ночі такі, що послаблюють життєві сили паростків. Вважається, що висаджувати насіння помідорів слід приблизно 20 березня ».

Висновок

Основною причиною утворення витягнутих саджанців помідорів є порушення правил вирощування. Якщо виникла така ситуація, можна скористатися способами, про які розказано в статті.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал