Садівники прекрасно знають, що гладіолуси в принципі не найкапризніші квіти, але для по-справжньому пахучою клумби потрібно точно знати, як садити гладіолуси, щоб вони не падали.
Нічого в цьому важкого немає – важливо тільки заздалегідь сортувати посадковий матеріал на великі, середні і маленькі цибулини, а кожну при посадці закладати на певну рекомендовану глибину.
Чому падають стрілки гладіолусів
Гладіолуси не люблять висаджування близько до поверхні ґрунту. Якщо таке трапляється, то стрілки, які розвиваються до моменту цвітіння досить високими і важкими, будуть під власною вагою падати горизонтально. Щоб вони не падали, і важливо чітко знати, як садити гладіолуси правильно.
Більшість садівників дотримується двох головних принципів:
- По-перше, впорядкувати цибулини перед тим, як садити , на великі, середні і дрібні (хтось дотримується правила сортування на великий і середній матеріал, а маленький взагалі відбраковують).
- По-друге, для кожної «купки» вибрати свою рекомендовану глибину залягання в грядці.
Якщо практикувати ці нехитрі правила, то в подальшому ви напевно не зіткнетеся з проблемою, що гладіолуси швидко падають. Хоча вам все одно і доведеться для створення кращої клумби підв’язувати рослини, щоб вони не падали, робити це буде простіше і легше.
На яку глибину садити гладіолуси, щоб вони не падали при цвітінні
Створюючи грядки, дотримуйтеся усталену думку, що для гладіолусів краще вибрати залягання далі від поверхні, чим ближче до неї.
При цьому важливий і тип ґрунту:
- на легких, пухких ґрунтах максимально цибулини можна садити на 15 см углиб;
- на важких глинистих ґрунтах – не більше 12-13 см.
Більшість садівників дотримуються простого правила, що найчастіше досить виміряти діаметр цибулини, щоб точно зрозуміти, як садити гладіолуси, щоб вони не падали і зацвіли на 1 вересня.
В стандарті застосовано для більшості ґрунтів і видів клімату, що глибина посадки становить діаметр посадкового матеріалу, помножений на коефіцієнт 3. Якщо в цибулинки всього 3 см, то розуміємо, що від дна грядки до її поверхні має бути не менше 9 см.
ВАЖЛИВЕ . Допускається невелика похибка + 2-3 см. Але тут важливо уточнити, що краще намагатися садити на 2-3 см глибше отриманого числа, чим ближче до поверхні ґрунту.
Найбільш досвідчені садівники також змінюють коефіцієнт в залежності від типу ґрунту. Наприклад, на легких ґрунтах множать діаметр посадкового матеріалу не на 3, а на 4 або 5. А на важких ґрунтах зменшують з 3 до 2,5. Це ще один із секретів майстерності у формуванні ідеальної клумби, щоб квіти менше падали.
Як правильно посадити гладіолуси навесні, щоб вони тримали квітучу стрілку
В основному оптимально не тільки вибирати правильні пропорції грядки. У питанні, як садити гладіолуси, щоб вони не падали, не меншу роль грає вибір відповідного часу для посадки у відкритому ґрунті.
Так, історично склалося, що:
- на півдні займаються посадкою квітів вже в середині і наприкінці квітня, коли зійшов сніг, пішли зворотні заморозки і ґрунт прогрівається достатнім чином;
- трохи пізніше, на початку травня і тільки іноді в останніх числах квітня, садять гладіолуси в середній смузі;
Одним з відмінних «індикаторів», коли садити гладіолуси, щоб не падали, є і народна прикмета. Згідно з її, оптимальна погода наступає, коли листя на березі досягли розміру однієї гривні монети.
Правда, до того моменту посадковий матеріал повинен бути повністю підготовлений до робіт на відкритому грунті (отже, що дістати його і покласти в світлому місці потрібно за 2 тижні до цього).
Чому гладіолуси ростуть кривими
Найчастіше вся проблема кривих стрілок гладіолусів і того, що вони рано падають, криється в тому, що в момент посадки була обрана неправильна глибина грядки.
Справа в тому, що далеко не просто так рекомендується чітко вибирати глибину закладання посадкового матеріалу з зовсім невеликою похибкою.
Якщо гладіолус виявиться близько до поверхні, то квітучі стрілки будуть майже напевно падати під власною вагою. Але і гладіолус, закопаний нижче допустимої глибини в 15 см, не зможе розвиватися правильно, швидко і найкращим чином.
Відповідно, квітка дуже багато сил витратить, щоб прорости і вже навряд чи сформує красиві, сильні стрілки.
Зовсім не дарма кажуть, що максимально цибулину садять на 13-15 см в глибину. Якщо більше – гладіолуси виростуть кривими, будуть швидше падати на землю. Якщо менше – то теж пустять стрілки горизонтально по землі. Так що пам’ятайте: 9-15 см – це найпоширеніша пропорція грядки, яка найкраще підійде для залягання гладіолусів.
Другий за популярністю причиною кривого зростання гладіолусів і того, що вони падають, є або недолік калію в ґрунті, або перекормка азотистими добривами.
Як вибрати вдалий час для посадки
Народні прикмети – справа хороша. Але важливо орієнтуватися і на інші більш точні складові.
Наприклад, не завжди терміни, щоб садити гладіолуси точні з року в рік. Буває і рання весна, і пізня.
Вважається, що найкращий час настає, коли:
- вже точно немає снігу, і земля просохла під весняним сонцем;
- температура ґрунту досягає + 10 ° С.
Причому важливий момент: така температура ґрунту повинна бути на глибині залягання цибулин гладіолусів , тобто на 9-14 см від поверхні.
РАДА: перевіряється температура ґрунту відносно легко. Береться звичайний градусник, викопується ямка і підстава стовпчика термометра впирається в дно лунки. Через 10-15 хвилин ви дізнаєтеся досить точну температуру землі.
Чи потрібно підв’язувати гладіолуси, щоб не падали
З великою часткою ймовірності гладіолуси доведеться підв’язувати в будь-якому випадку. До речі, не тільки для того, щоб вони не падали, але і просто росли рівними і красивими на клумбі. Це правило актуально у всіх випадках, навіть якщо рослини спочатку посадили на ідеальну глибину.
Вся причина в тому, що гладіолус активно зростає вертикально і рано чи пізно, але незмінно його стрілка падає горизонтально.
Можна розмістити або кілочки у кожного куща, або встановити сітку, по якій вести гладіолуси вертикально вгору. Займатися таким краще заздалегідь, коли пагони досягають не більше 10-15 см у висоту, а не коли квіти встигли сформуватися великими і вже активно один за одним падають під власною вагою.
Що робити при посадці, щоб домогтися пишного цвітіння
Існує ряд особливостей, як садити гладіолуси, щоб стрілки не падали, а цвітіння було самим пишним.
- У першу чергу, підбирайте «правильний» посадковий матеріал. Наприклад, цибулини гладіолусів в умовах клімату Росії можуть красиво цвісти тільки перший сезон, а потім загинути. Або не зацвісти взагалі.
- Цибулини для посадки відбирайте і готуйте до висадки на відкритий ґрунт заздалегідь, в нормі за 2 тижні до початку робіт. Звільніть їх від оболонки, розкладіть в світлому місці без прямих сонячних променів, а за 9-10 годин до висадки замочіть в антисептичними розчинами «фундазолом».
- Рекомендується кожні 2-3 роки міняти місце зростання гладіолусів. Якщо не дотримуватися техніки сівозміни, то з кожним роком квіти будуть менш рясно цвісти, більше хворіти, швидше падати на ґрунт.
- Чим більше сонця протягом дня потрапить на клумбу, тим більш пишним і раннім буде цвітіння.
- Восени ділянку для майбутніх гладіолусів потрібно добре перекопати на 20-30 см в глибину, після чого під зиму добре удобрити.
- Постарайтеся вибирати місце, де не застоюється вода і глибоко залягають ґрунтові води, інакше цибулини по весні будуть більше гнити.
Але і не варто забувати про прописні істини. На весь період вегетації для гладіолусів важливі регулярні поливи, прополка, розпушування, підживлення і обробка інсектицидами для захисту від шкідників.
Часті помилки
Найбільш частою помилкою, коли саджають гладіолуси, прийнято вважати неправильний вибір глибини для його цибулин. Щоб стрілки не падали при цвітінні, важливо не весь посадковий матеріал садити на одну глибину, а в ідеалі вибирати для кожного куща своє відстань від дна грядки до поверхні.
Щоб полегшити працю, багато садівники сортують цибулини на кілька купок з приблизно однаковим діаметром, після чого для кожної формують «свої» рядки. Так виходить рівномірна і здорова клумба гладіолусів.
Крім іншого, рівні за розмірами цибулини будуть менш конкурувати один з одним і «забивати» слабший посадковий матеріал.
І в цьому завданні немає нічого нездійсненного. Як і завжди буває, все неодмінно приходить з досвідом.
Відповіді на часті питання
Чому зійшли не всі цибулини?
Практикується, що дорослі цибулини гладіолусів треба садити окремо від маленьких, інакше останні будуть «забиті».
Як правильно підв’язувати гладіолуси, щоб не падали?
Найпростіше, це вбити поруч з кожною квіткою кілочок і прив’язувати до нього стебло у міру зростання.
Коли приступати до підв’язування гладіолусів?
В нормі, коли рослина ще досить маленьке і поки сама не падає стрілками на ґрунт.
Висновок
Досить невибагливі гладіолуси в кліматі України, Росії і Білорусії в принципі здатні вирости навіть без догляду.
Але якщо є бажання отримати саме пахучу клумбу, варто знати деякі тонкощі, як садити гладіолуси, щоб вони не падали. Всього лише важливо вибрати правильну глибину залягання посадкового матеріалу, та й практикувати час від часу підв’язку стрілок у міру їх зростання.