Як правильно посадити виноград осінню

Посадка винограду осінню – варіант, який практикують садівники, щоб зняти перший урожай вже через 3 роки. Це можна зробити живцями. Але багато хто воліє не чекати, поки вкорінюватися чубуки, а посадити восени однорічний або дворічний саджанець, тобто – виноград вже з корінням. Цей варіант простіше, але якщо розміщувати рослина на постійному місці в зиму, треба враховувати багато моментів. Поради досвідчених виноградарів і відео з інструкціями допоможуть розібратися в тому, як посадити виноград восени. Якщо не слідувати цим правилам, рослини не переживуть зиму.

Переваги осінньої посадки винограду

Якщо правильно посадити виноград осінню, рослини добре візьмуться, але і навесні саджанці непогано вкорінюються на постійному місці. Багато садівники навіть вважають останній варіант кращим. Проте, в порівнянні з посадкою виноградної лози навесні, у осені теж є певні переваги, які укладені в наступних моментах :

 1. Плодоносні нирки в цей час вже перейшли в фазу спокою. Це означає, що рослина буде витрачати всі сили на формування кореневої системи, а не на нарощування зеленої маси. Це позитивно відбивається на майбутніх показниках врожайності.
 2. Після зимівлі рослини, що посаджені восени, починають активно розвиватися. Це обумовлено тим, що саджанці відразу отримують багато вологи і поживних з’єднань.
 3. Пропонують більший асортимент рослин. Тому вибрати здоровий саджанець винограду потрібного віку і сорту буде простіше, ніж навесні.
 4. Загартовані морозами саджанці винограду, посаджені восени, якщо їх правильно укрити, мають більш міцний імунітет. Так, рослини стають менш схильними до характерним культурі захворювань.
 5. У виноградаря більше вільного часу, так як збір врожаю і багато інших садово-городні роботи вже завершені.

На замітку!

Як мінус посадки виноградної лози восени можна назвати ймовірність раптових заморозків, які настали, незважаючи на всі прогнози синоптиків.

Коли садити виноград осінню

Термін посадки саджанців визначають, орієнтуючись на кліматичні умови регіону, поточну погоду і прогнози синоптиків на найближчий місяць-півтора. Саме цього періоду рослині вистачить на те, щоб воно нормально адаптувалося на новому місці зростання. Вибирати час, щоб посадити виноград восени саджанцями, треба з урахуванням того, що днем відмітка градусника повинна бути на рівні + 15 ° C, а нічна температура не опускалася менш, ніж до + 5 ° C.

Не рекомендують виконувати посадку, якщо температура стрімко падає. Краще зберегти саджанці до весни. Але, коли погода змінилася раптово, треба терміново приховувати рослини, а не викопувати їх.

На замітку!

Сприятливим часом для посадки винограду восени за місячним календарем є період фази зростання. Небажаним для процедури терміном можна назвати повний місяць, молодик і перебування супутника Землі в Водолії.

Основні правила посадки

Посадку лози краще робити в похмурий день, тоді рослина зазнає менший стрес. В основні правила розміщення винограду на постійному місці восени входить :

 1. Вибір відповідного часу. Рослина має піти в стан спокою, показник – облетіли листя.
 2. Вибір відповідного ділянки для посадки.
 3. Підготовка посадкової ями.
 4. Передпосадкова обробка саджанця – використання стимуляторів росту, знезараження, обрізка пошкоджених частин, якщо потрібно.
 5. Догляд за рослиною після процедури – звичайний і вологозарядний полив, підгодівля (за потребою), обприскування.
 6. Укриття рослини на зиму.

Якщо не виконати будь-яке з цих правил, молода виноградна лоза може не пережити зиму. Рослина також вимерзає, якщо не встигне вкоренитися. Це можливо, коли температура повітря стрімко падає або пропущені оптимальні терміни. В цьому випадку не варто розміщувати виноград на постійному місці восени, краще почекати до весни.

Вибір саджанця для посадки

Щоб підібрати якісний посадковий матеріал, потрібно знати, яким він може бути. Є 2 види саджанців :

 1. Вегетативний. Чореня або чубук. Матеріал готують на початку весни, заглиблюючи в землю, а до моменту осінньої посадки на ньому з’являється листя. Саме через це його ще називають зеленим саджанцем.
 2. Одевний. Річний кущик. Коренева система досить розвинена.

Якість посадкового матеріалу є запорукою приживлюваності, нормального розвитку рослини і, відповідно, його хороших показників врожайності і регулярного плодоношення в майбутньому. Тому вибирати саджанець виноградної лози для осінньої посадки потрібно, враховуючи наступні параметри :

 1. Розвиненість кореневої системи. Повинно бути 3-6 молодих корінців. Довжина п’яткових коренів зобов’язана складати 15 см і більше.
 2. Розвиненість куща. На саджанці повинні бути присутніми зелені пагони. Їх довжина зобов’язана бути не менше 15-20 см. У висоту саджанець повинен досягати 40-55 см. Товщина основного втечі зобов’язана бути не менше 8 мм.
 3. Стан рослини. Треба оглянути штамб, нирки, коріння. Вони повинні бути здоровими і без ознак пошкоджень.

Увага!

Якщо на саджанці є пошкодження, ознаки ураження захворюваннями і шкідниками, він не підходить для осінньої посадки. Всі сили такої рослини спрямовані на відновлення, тому приживатися він буде довго і важко, і, швидше за все, не перенесе зиму, незважаючи на всі зусилля виноградаря.

Де найкраще посадити саджанець на ділянці

Фактично, весь успіх процедури і врожайність рослини згодом залежить від правильності вибору місця для посадки винограду. Тому, при визначенні ділянки під лозу, треба брати до уваги наступні моменти :

 • болотисті області і низини не підходять для культури;
 • місце повинно бути захищеним від вітру і протягів;
 • ділянку під виноград потрібен добре освітлений сонячними променями;
 • треба розташовувати саджанець на відстані 4 м від інших плодових рослин.

Так, місце під виноград бажано виділяти з південного боку ділянки, добре захищене від вітру, особливо – північного, і протягів. Лозу варто розташовувати на видаленні від будівель і огорож.

Підготовка грунту до посадки

Для винограду вкрай важлива якість грунту. Так, грунт повинен бути:

 • пухкий;
 • повітропроникний;
 • легкий;
 • родючий.

Якщо такого грунту на ділянці немає, виноград посадити, все ж, можна. Але доведеться спеціально для нього готувати грунт. Процедура залежить від вихідного виду і якостей грунту:

 1. Піщаний або кам’янистий. Вносять гумус до посадки.
 2. Глинистий або торф’яної. На дні ями організовують дренажний шар з щебеню, керамзіта або інших відповідних матеріалів.
 3. З високим заляганням ґрунтових вод. Роблять штучне піднесення, щоб виноград не страждав через підтоплення коренів.

Увага!

Садити виноград можна за різними схемами, це потрібно враховувати, вибираючи місце для саджанців. Скорочувати відстань між ними самими та іншими культурами менше, ніж рекомендують, неприпустимо. В іншому випадку потім кущі треба буде розсадити або перенести на інше, більш підходяще для них, місце.

Звичайна лунка

Яму для винограду готують за 2-3 тижні до процедури. Якщо викопати лунку для лози безпосередньо перед посадкою, грунт осяде і стане щільніше. У підсумку, кущ буде знаходитися нижче необхідного рівня. Підготовку місця для посадки винограду роблять так :

 1. Викопують квадратну яму зі стороною і глибиною 80 см.
 2. Грунт з ями ділять на 2 частини: верхній родючий шар грунту і залишилася земля.
 3. На дні організовують дренажний шар. Потім яму для посадки винограду слід заправити добривами. Так, родючий грунт змішують з 2 відрами перегною, 0,5 кг суперфосфата і 1 кг деревної золи. Цей поживний субстрат розташовують на дні лунки.
 4. Поверх удобреного грунту насипають шар звичайної землі. Він повинен складати 50 см. Це роблять, щоб коренева система не отримала опік.

Після підготовки посадкової ями її добре поливають. Якщо грунт сильно осідає, досипають ще в міру необхідності.

Розумна яма

Це лунка з дренажним шаром, як і звичайна яма, але ще є і вкопана труба для глибинного поливу. Щоб підготувати таке посадкове місце, потрібно :

 1. Організувати дренажний шар 10-15 см.
 2. Встановити з краю трубу для поливу діаметром 10-15 см, її кінець повинен виступати на 10 см з землі.
 3. Заповнити яму поживним субстратом і звичайною землею.

Здебільшого, для розумної ями застосовують азбестоцементний трубу. Але підходять і інші варіанти. Кінець труби треба закривати заглушкою, коли її не використовують для поливу – так забезпечують безпеку різних дрібних тварин від попадання в смертельну для них пастку.

На замітку!

Концепцію розумної ями, незважаючи на наявність у неї шанувальників, нерідко критикують. Це обумовлено тим, що дренажний шар і труба потенційно може перешкоджати нормальному розвитку кореневої системи і її розростання. Тим більше, що і облаштування ями вимагає невиправдано великих зусиль і часу, а полив за такою системою досить клопітний і далеко не завжди зручний.

Способи посадки восени

Посадка одно- або дворічного саджанця винограду восени є досить трудомістким, хоча і нескладним, процесом. Тут треба враховувати 2 моменти: процедура поетапна і рослині після неї потрібен хороший полив, буде потрібно близько 30 л води.

Найкраще саджанець відправляти на ділянку відразу після покупки, не затягувати, щоб не пропустити терміни. Єдине що, перш ніж розміщувати виноград восени на постійному місці, його потрібно підготувати до посадки. Це роблять так:

 1. Куплені рослини опускають в холодну воду. У ній вони повинні простояти близько доби. У воду допустимо додати препарати для стимуляції корнеобразованія (Корневін і подібні), знешкоджують засоби (перманганат кальцію, розчин світло-рожевий). Але краще від цього утриматися, щоб у рослини не з’явилося вад розвитку в майбутньому.
 2. Коли час перебування у воді минув, саджанець оглядають і обрізають, залишаючи 3-4 нирки. Також видаляють і всі верхні корінці, вкорочують нижній вузол на 1-2 см, щоб стимулювати його активний розвиток.
 3. Саженець обробляють фунгіцидами, щоб запобігти ймовірність розвитку грибкових захворювань. Можна для приготування розчину використовувати препарат Днока.

На замітку!

Якщо саджанець із закритою кореневою системою, його можна просто обрізати і обробити фунгіцидами.

Класична посадка винограду

Необхідно правильно посадити виноград, саджанцями і восени це покроково роблять так :

 1. Рослина опускають в посадкову яму на невелике, спеціально зроблене, піднесення. З цього горбку акуратно розправляють коріння. «П’яти» орієнтують на південь, їх розташовують на глибині 50 см. Крайня нижня нирка винограду повинна бути заглиблена на 15 см.
 2. Яму поступово заповнюють, підсипаючи грунт. Його трохи утрамбовують.
 3. Заглиблені саджанці рясно поливають, навіть якщо грунт волога.
 4. Коли вся вода буде ввібрана, а земля кілька осіла, підсипають ще грунту, до колишнього рівня. Верхній шар повинен бути пухким.

Увага!

До настання заморозків саджанець потрібно полити, як мінімум, 2 рази. Після кожного зволоження грунт, коли він вбере рідина, треба акуратно розпушити.

Посадка саджанців в свердловини

Замість класичної посадкової ями в цьому випадку роблять свердловини за допомогою брухту або бура. Глибина повинна бути 60-65 см.

Саженець опускають на дно свердловини, після злегка його піднімає. Це роблять, щоб корінці розпрямилися і правильно розташувалися. Так вони будуть під кутом 45 °. Якщо проігнорувати цей момент, коріння почнуть відмирати через деформацію. Нові ж відросте далеко не відразу. Для саджанця це загрожує уповільненням або зупинкою розвитку.

Коли рослина на місці, свердловину засипають, грунт трохи утрамбовують. Зверху роблять невеликий горбок. Поливають саджанець рясно, як і в разі класичної посадки.

На замітку!

Посадка в свердловини є оптимальним варіантом в разі, коли місця на ділянці мало і його потрібно економити.

Посадка саджанців винограду з закритою кореневою системою

Саджанці із закритою кореневою системою продають в контейнерах. Зазвичай такі рослини коштують дорожче, ніж інші варіанти посадкового матеріалу. Розмір кореневої системи обмежений ємністю. Подібні саджанці досить швидко приживаються на новому місці, так як у них є свій земляний ком, який не розбивають при посадці. Також такий виноград рідше хворіє.

Але не можна перетримувати саджанець в контейнері. Це обумовлено тим, що ємність обмежує розвиток кореневої системи. Якщо вона переросла, вегетативна маса перестає розвиватися через брак харчування, саджанець починає хворіти і погано приживається згодом.

Посадку винограду з закритою кореневою системою здійснюють, коли температура на вулиці вночі не менше + 12 ° C. Покроково процес виглядає так :

 1. Рослина витягають з контейнера дуже акуратно, щоб не пошкодити земляний ком.
 2. Оглядають стирчать з земляного кома корінці. За необхідності видаляють пошкоджені частини, місця зрізів присипають подрібненим активованим або деревним вугіллям.
 3. Так як «п’ятки» не видно, то саджанець просто розташовують в центрі підготовленої посадкової ями під невеликим кутом. Для такого винограду потрібна лунка глибиною 30 см – в разі важких грунтів, і 20 см – коли грунт піщаний або інший.
 4. Саженець накапують і рясно поливають.

На замітку!

Розміщувати на ділянці саджанці з закритою кореневою системою можна не тільки восени або навесні, але навіть влітку.

Установка опор

Вибір виду опор вкрай важливий для винограду. Це обумовлено тим, що всі з’єднання, з яких складається кущ, виробляються завдяки гарній освітленості листя сонцем. Тому, якщо обраний невідповідний вид опори, то не тільки не буде рясного плодоношення, а й сам кущ може загинути.

Конструкція може бути різною, вибирати конкретну потрібно з урахуванням наступних факторів :

 • схема посадки;
 • сорт рослини;
 • метод формування куща.

Досвідчені виноградарі облаштування виноградника починають саме з установки стаціонарної конструкції. Такий підхід дозволить зібрати перший урожай вже на 3 рік після посадки саджанців. Застосування тимчасових опор, виходячи зі спостережень, не приносить такий результат. Але, якщо іншого виходу немає, можна застосувати і цей варіант. Тимчасові опори організовують так :

 1. Коли вбивають поруч з саджанцями.
 2. Між стовпчиками натягують дріт або синтетичні мотузки – по ним рослина буде витися вгору.

На замітку!

Замість дроту або мотузки можна використовувати шнури з капронової нитки або інший варіант. Головне, щоб матеріал не боявся вологи, перепадів температури і був міцним.

Є кілька видів опор для винограду. Для рослини роблять шпалери, перголи, навіси, арки, решітки, стійки, трельяжі. Всі ці види можна комбінувати. Вибирати конкретний тип стаціонарної конструкції варто з урахуванням того, яких саме результатів хочуть домогтися.

Підготовка саджанця до зими

Цей етап можна назвати найважливішим при посадці саджанців винограду восени. Саме від нього залежить подальший розвиток і виживання рослини після зими. Після посадки, якщо лунка і сама рослина було підготовлено до процедури правильно, ніякого догляду, крім поливу не потрібно. Але з похолоданням потрібно приховувати молоду виноградну лозу. Вид захисту від зимових морозів залежить від клімату регіону, де вирощують рослина.

У південних регіонах можна просто насипати горбок з грунту поверх саджанця.

 • рослини загортають в поліетилен, але не щільно;
 • насипають зверху земляний горбок 50 см;
 • вистилають лапником або шаром тирси.

Крім цього способу укриття виноградного саджанця на зиму є й інші:

 1. Одягання обрізаних пластмасових пляшок, які засипають землею. Шар роблять 20 см.
 2. Укриття брезентом. В цьому випадку, як і при використанні пластикових пляшок, саджанці засипають грунтом, шар якого 20 см.

На замітку!

Коли випаде сніг, його також треба насипати поверх саджанців. Шар для північних регіонів повинен бути 50 см і більше, для середньої смуги можна зробити менше.

Не можна поспішати з укриттям винограду, так як рослина може почати пріти при потеплінні. Втепляти лозу потрібно тільки після перших заморозків. Такий підхід, до того ж, сприяє загартовуванню рослин, що, відповідно, покращує їх імунітет.

Посадка винограду саджанцями восени – один з кращих варіантів. Такі рослини, при дотриманні термінів, технології процедури і правил догляду після, краще розвиваються і мають більш міцним імунітетом. Але важливі не тільки ці моменти. Треба і правильно вибирати рослини – посадковий матеріал повинен бути якісним, без ознак пошкоджень, районованого сорту. В іншому випадку виноград може не взятися.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал