Як заморожувати ягоди – полуниця в морозильній камері в домашніх умовах

Замороження – перевірений спосіб зберегти продукти на тривалий термін. Цей метод застосовували в далекому минулому, але в наш час з’явилися технології, які дозволили значно спростити цю задачу. Тепер нікого вже не здивують морожені овочі, м’ясо, фрукти. А як правильно заморозити полуницю? Є різні методи, більшість з них розглянемо в цьому матеріалі.

Загальні принципи підготовки та зберігання

Підготовка

Насамперед все ягоди попередньо перебирають, видаляють пом’яті, підгнилі. Потім їх ретельно промивають, прибирають листя, розкладають на кухонному рушнику, щоб усунути зайву вологу. Важливо використовувати для заморозки суху, чисту полуницю.

Тара

З одного боку, зручно тримати в морозильній камері більшу ємність з плодами. Але якщо місця не так багато, і немає окремих відсіків для зберігання, то такий контейнер займе велику частину простору. Для інших продуктів залишиться мало місця, тому потрібно підшукати зручну упаковку.

Не варто зберігати в морозилці скляні банки, оскільки можливі складнощі з розморожуванням, витяганням.

Контейнери практичніші: вони не б’ються, тому краще помістити ягідне пюре в них.

Також практичною може стати одноразовий посуд із пластику: стакани і інші ємності. Вони легко складаються в відсік, після застосування їх можна відразу викинути. Ще один практичний предмет – вакуумні пакети або мішечки з поліетилену.

Температура та терміни зберігання

Перед тим, як заморожувати полуницю, варто зафіксувати температуру всередині камери. Так, якщо показник становить -20 ° С, вміст добре збережеться до початку наступного сезону.

Щоб зберегти ласощі до зими, підійде проста морозилка і стандартний режим заморозки.

До закладки бажано вказати на тарі дату, коли були зроблені заготовки. При цьому не радять піддавати їх повторному впливу низьких температур після відтавання. Таким чином, заздалегідь розраховують і ділять порції, щоб вжити всі за раз.

Способи заготівлі

Сухий спосіб заморозки цілих плодів

При охолодженні цілої полуниці, вона не злипається, добре зберігає форму, природний відтінок і смакові якості. З неї печуть пироги, додають в коктейльні напої, прикрашають десертні страви, варять компоти. Як це зробити?

Беруть не переспілі ягоди, на яких немає вм’ятин. Запакувати їх можна в пакет-слайдер. Також годяться звичайні пластикові ємності. Оптимальне «сусідство» таких продуктів – з овочами, фруктами. Заготовки промивають під краном або занурюють в миску з водою. Далі відривають чашолистки, розкладають на піддоні або дошці і дають висохнути. Після відправляють цілими ягодами в морозилку на пару годин. Наступний крок – пересипати все в пакет і щільно закрити.

Половинка

Як заморозити полуницю на зиму в холодильнику половинками або шматочками? Знадобиться кілограм промитих, перебраних, очищених сухих плодів. Їх нарізають невеликими шматками (на 2 або 4 частини), перемішують.

Далі розкладають половинки в одноразові силіконові або пластикові ємності, стаканчики. Коли вони заповнені, їх прибирають в холодильник. Застосовують для начинки пирогів, вареників та інших страв.

В цукрі

Також можна заморожувати суницю на зиму. Для цього способу підійдуть не дуже великі ягідки. Тому суниця добре підійде для цих цілей. Цукор розраховують за смаком. Він м’яко розмочує плід, робить його структуру більш вузький. На кілограм приблизно знадобиться 150 г цукрового піску. Заготовлені ягоди засипають, все змішують ложкою з дерева, заповнюють тару. При цьому бажано, щоб виділився сік покривав все. Таким чином, заморожена суниця або полуниця настоюється у власному соку.

Полуничне пюре

Стиглі плоди без чашолистків засипають в високу чашу і подрібнюють занурювальним блендером. Це найшвидший і зручний спосіб. Якщо господиня хоче уникнути зіткнення продуктів з металевими насадками для блендера, вона може взяти дерев’яну толкушкой і потовкти їх.

Кашку розливають в коробочки з пластика і щільно закривають кришкою. Така заморожена полуниця готується без цукру.

В льоду

Для цього методу підійдуть великі формочки для льоду. Невеликі цільні або порізані на половинки ягідки укладають по одній в осередку, заливають кип’яченою охолодженою водою, щоб рідина покрила їх. Форми кладуть в холодильник, в той відсік, де зазвичай заморожується лід. Час – від 5 до 8 годин. Такий спосіб годиться для приготування коктейлів, додавання в напої і догляду за шкірою обличчя. Готові кубики потім можна перекласти в одноразові пакетики.

В стаканчиках

Щоб зробити заготовку на зиму без варіння і зберігати її в морозильнику, суницю перемішують з цукровою пудрою (співвідношення – 1: 1). Інакше вона втратить солодкість. Після цього масу подрібнюють (для пюрірованія підійде та ж толкушкой), розливають по склянках, відправляють заморожувати. Таким чином, можна зробити полуничне морозиво.

В крижаних брикетах

Заморожену полуницю в брикетах з цукром застосовують як добавку до різних напоїв. Спочатку готують сироп з 450 г цукрового піску і 600 мг води, після – остуджують. Садову ягоду складають в силіконові форми гарної форми, поливають сиропом. Наступний крок відправити їх в морозильник.

В цукровому сиропі

Щоб заготовити з цукром полуницю дрібних розмірів, її можна не різати, а охолоджувати цілком. Нею прикрашають торти, кекси і використовують для приготування страв з різних інших рецептами. Покрокове приготування:

  1. Великі ягоди ріжуть на кілька частин, розкладають по ємностей.
  2. Далі додають цукор в воду (450 г на 600 мл), ставлять на середній вогонь.
  3. Час кип’ятіння 2-3 хвилини.
  4. Потім ягідки заливають і остуджують, а після – заморожують.

Такий сироп може зберігатися від 6 до 8 місяців.

В власному соку

Щоб запастися полуницею на зиму, її перебирають і відривають хвостики. Для заморожування підійдуть середні плоди. Решта (дрібні і великі) складають окремо, для приготування пюре. Їх подрібнюють блендером і підцукровують (1-2 столові ложки або за смаком). Маса повинна бути однорідною, час пюрірованія – 2 хвилини.

Відібрану полуничку укладають в тару, закривають і трохи трясуть, щоб краще її розподілити. Далі ємності знову відкривають, заливають ягідним пюре до країв. Потім закритий контейнер трохи струшують (пюре повинно заповнити всі порожнечі).

Термін придатності

Суницю, заморожену на зиму, допустимо зберігати в холодильнику від 9 до 12 місяців, за умови, що її НЕ будуть розморожувати.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал