Город, наповнений травами і овочами, сміливо можна назвати багатим на урожай. Люди, що займаються вирощуванням на ділянках, мають власні секрети і хитрощі, що дозволяє отримувати смачні продукти. Часом дачники під зиму висаджують тільки часник, не здогадуючись, що так можна вчинити і з зеленню або овочами. Такий спосіб прискорить їх зростання, і вже до початку літа на столі буде свіжий урожай. Що можна посадити під зиму, як правильно це робити, чи є недоліки такого способу і головні переваги посадки зелені восени.
Чи можна садити зелень восени під зиму
Досвідчені дачники рекомендую садити під зиму, тому що культури сходять набагато раніше звичайного терміну. Це дозволяє накрити стіл з натуральними продуктами вже навесні. Дотримуючись ряд правил, використовуючи необхідні сорти і удобрюючи грунт, можна домогтися гарного результату.
На замітку!
При використанні підготовленої, а також удобреної землі, сухих насіння і вибираючи ту зелень, яка добре переживає нестачу світла і морози, можна виростити до весни чимало корисних культур.
Переваги та недоліки осінньої посадки зелені
Зелень сіяти осінню 2024 року, вже не нововведення, і про це знають городники. У висаджування овочів під зиму, дачники виділили ряд переваг :
- великі плоди і соковита листя – однозначно величезний плюс для збору врожаю ;
- ранній збір – не потрібно чекати середини або кінця літа, щоб побалувати себе домашнім продуктом ;
- захист паростків – шкідники знаходяться в сплячці, тому рослинам нічого не загрожує ;
- трата сил – навесні набагато менше доведеться сіяти і доглядати за урожаєм.
Коли виробляють висаджування культур під зиму, існують і мінуси. Це викид стрілки – плоди після посіву восени, навесні можуть дати лише насіння. Також рослинна культура від зимових заморозків може постраждати.
Тим не менш, незважаючи на недоліки, городники і дачники починають вирощувати зелень і овочі восени, щоб ранньою весною їх чекав свіжий урожай. Для цього існує ряд правил по обробці городу і список культур, які можна посадити.
Кращі сорти зелені для зимового вирощування
Вибираючи, яку зелень посадити восени на дачі, потрібно напевно знати, що морози не знищать урожай. Тоді до весни на столі будуть свіжі прянощі. Серед культур, які можна посадити восени, виділяють :
- Кріп. Коли виникає дилема, яку зелень садити під зиму в городі, пріоритет віддається саме це запашної траві.
- Шпинат. Добре підходить для посіву восени, не любить багато світла і жару.
- Петрушка. Легко переносить мороз. Варто висівати в лунки глибиною близько 1,5 см.
- Китайська капуста. Якщо на городі є грядка в тіні гілок, то це найкращий з варіантів, яку зелень посадити восени під зиму під деревами. Китайська капуста не вимагає багато світла, також не боїться морозів.
- Салат. Дозрівання відбувається в кінці травня, легко переносить холод.
- Рукола. Незважаючи на нелюбов до тіні, вона стійко переносить морози і не потребує постійного світлі.
На замітку!
Посів зелені восени допоможе перенести частину роботи, яку городники планують на весну, а також дасть ранній свіжий урожай.
Коли краще садити зелень під зиму
Коли дачник збирається садити восени, слід орієнтуватися на погодні умови. Посів проводити краще листопад.
Посів зелені або овочів варто виробляти, коли заморозки стануть стабільними, а теплої погоди найімовірніше вже не буде. Основне правило – це сіяти насіння в подмерзшую грунт.
У відкритий грунт
Садять на майданчик, яку попередньо очистили і її не займають овочі або декоративні рослини. Зелень, посаджена взимку, не вимагає поливу, замочування або пророщування, тому насіння кладуть в землю сухими. Грунт варто удобрити, але нічим не поливати. Рекомендують посадки закривати від опадів і стежити, щоб насіння не проросли раніше покладеного терміну.
У теплиці
Після літнього збору врожаю, як на грядках, так і в теплиці, можна посадити інші культури. Для початку потрібно зрозуміти, що слід садити в першу чергу. Існує поняття «прожорлівої» культури – це рослини, догляд за якими дуже вимогливий.
На замітку!
Вони вимагають багато сонця і вологи, тому їх варто садити в першу чергу. Відразу після можна висадити рослини з меншою потребою в поживних речовинах.
Небажано засаджувати грядку кілька разів поспіль однієї і тієї ж культурою. Висока ймовірність позбавити грунт необхідних для зростання речовин. Також в землі можуть залишитися збудники хвороб, які зашкодять нової зелені або овочам.
Найчастіше навесні в теплицю висаджують такі культури, як перці, огірки або томати. На зміну їм восени використовують :
- Цибуля. Один з безвідмовних варіантів для посіву восени. Добре простоїть в мороз, тому що невибагливий.
- Часник. Має такі ж особливості, як і цибуля. Найчастіше, саме часник садівники висаджують в зиму.
- Ревінь. Чи не боїться холодної погоди і не вимагає багато світла.
- Салат. За характеристиками і вимогам, схожий з ревнем.
- Редис. Корисно вирощувати після збору першого врожаю.
На замітку!
Для кожної культури і порядку сівозміни варто використовувати відповідні добрива для грунту.
Як підготувати ділянку для висадки зелені
Вирішуючи зайнятися посадкою під зиму, потрібно враховувати аграрні правила. А саме:
- Необхідно підібрати розташування і виділити і очистити в городі площа для засадження культурами, які зійдуть навесні.
- Сіяти і садити овочі або зелень потрібно в певний час, максимально дотримуючись терміни відповідно до кліматом і культурою.
- Щоб уникнути збитку від морозу, слід подбати про захист рослин, для чого готують легке укриття.
Часом тепло в листопаді здатне спровокувати проростання культур. Саме тому дачники радять висаджувати зелень і овочі в січні.
Підготовка повинна проходити заздалегідь. Наприклад, в період «бабиного літа» слід очистити і підготувати грядку або створити насип. Завдяки піднесенню, насіння не вимокнуть і збережуть свої сили для зростання. Необхідно гарненько все очистити і перекопати. Все це виробляють після збору врожаю і приблизно за 1,5 місяця до нового посіву.
Глинисту грунт удобрюють, тому що без належного підгодівлі, взимку земля стане ще біднішими, що утруднить проростання посівів. По поверхні слід пройтися граблями для розпушення.
Посадочного матеріалу, тобто насіння, знадобитися більше ніж навесні. Морози часто знищують частину висадженого.
Технологія посадки і вирощування зелені
Ключове правило – сухість насіння. Також не варто використовувати добавки або стимулятори росту, тому що на етапі висадки вони не повинні швидко зійти. Слід вибирати свіжий посадковий матеріал. Термін придатності написаний на упаковках. Не слід поливати насіння. Волога і потепління можуть сприяти передчасному проростання. При рясному дощі, посіви необхідно укрити плівкою. Захистом від морозів для посаджених під зиму культур можуть стати :
- торф ;
- перегній ;
- листя ;
- тирса.
На замітку!
При випаданні снігу, варто розподілити його на посаджених грядках. Це дозволить не прорости зелені до настання тепла.
Культури зелені і овочів можна садити восени під зиму, щоб отримати навесні стиглий урожай. При цьому слід попередньо підготувати грядку і удобрити грунт. Садівники, городники і дачники давно практикують цей спосіб і знаходять його вельми продуктивним.