Як обрізати карликову яблуню осінню

Карликові яблуні тільки набирають популярність. Власники присадибних господарств, зацікавлені в зборі хорошого врожаю, відкривають для себе нові сорти. Європа, а слідом за нею і Україна «розпробували» невеликі плодові дерева. В догляді за ними є свої нюанси, і один з них – обов’язкова обрізка карликової яблуні, восени 2021 року її також варто не забути зробити.

Для чого потрібно обрізати карликову яблуню

Основна необхідність регулярної обрізки в тому, що коренева система такого дерева невелика. У неї немає довгого, що минає далеко вниз центрального стрижня кореневища. Навіть розвинена, вона займає трохи місця.

На замітку!

Якщо гілки будуть розростатися безконтрольно, крона стане занадто великою, коріння буде важко забезпечити її поживними речовинами. Тому може погіршитися визрівання плодів.

Кожна гілка, листок і яблуко вимагають свою порцію мікроелементів. Для успішного дотримання балансу між зростанням коренів і кроною проводять обрізку. Це допомагає правильному формуванню дерева, його розвитку і врожайності.

Для підтримки яблуні в здоровому стані восени потрібно прибрати хворі або травмовані гілки, щоб бактерії не поширювалися далі. Можуть зустрічатися сліди гниття, підранені місця, шкідники. Все це призведе до загибелі дерева, якщо в потрібний час не усунути причини майбутніх хвороб. Запобігти масовій поразці допомагає своєчасне видалення постраждалих пагонів. При цьому можна успішно позбутися відразу від шкідників і гнилі, мікроорганізмів.

Якщо дерево старе, то підстрижка допомагає його омолодити. Позбавляючись від старих гілок, яблуня замість них пускає нові. Для їх інтенсивного зростання потрібні ресурси. Вони і звільняються, коли пропадає необхідність постачати старі, непотрібні дереву гілки, які, до речі, тягнуть чимало мікроелементів з кореневої системи.

Акуратно оформлені крони надають красивий доглянутий вигляд не тільки деревам, але і всьому садовій ділянці. Вчасно віддалені зайві гілки відкривають доступ сонячним променям для решти. Це стимулює правильний ріст яблук, збільшує їх соковитість, покращує визрівання, смак і зовнішній вигляд.

Терміни проведення обрізки карликової яблуні

Сприятливий час для обрізання вибирають, орієнтуючись на погоду. Важливо дочекатися, коли все листя будуть скинуті природним шляхом. Не потрібно і запізнюватися. Дереву потрібен запас часу, щоб встигнути залікувати місця зрізу.

На замітку!

Враховується, що восени це відбувається набагато повільніше, ніж влітку. Потрібно все встигнути зробити до перших заморозків.

Необхідно зловити момент до того, як дерево піде в зимовий сон, але коли вже завершилося активне рух соку. Досвідчені садівники визначають термін приблизно в 14 днів, які будуть потрібні дереву, щоб залікувати місця зрізів і спилів. Температура повітря потрібна не менше 5 ° С. Погода повинна стояти суха, бажано сонячна. Залежно від клімату це може бути вересень, а в окремих районах жовтень.

Особливості обрізки

Для збереження здоров’я і при цьому нормального плодоношення дерева максимальна висота дорослої яблуні визначається в 2-2,5 м. Довжина гілок – близько 0,5 м. Обрізати їх коротше покладеного не потрібно, навіть шкідливо. Крона не отримуватиме потрібного харчування, дерево сильно постраждає.

Які інструменти потрібні для роботи

Інструменти, що використовуються в саду, повинні бути гостро заточені, добре очищені. Що знадобиться для роботи :

 • секатор ;
 • ножівка ;
 • сучкоріз або садовий ніж ;
 • драбина ;
 • вар, матеріал для перев’язі.

На замітку!

Ні в якому разі не повинно бути іржі на ріжучої кромці.

Як правильно обрізати карликову яблуню осінню

Для успішної обрізки потрібно проявити уважність, акуратність і добре підготуватися. Правильно обраний момент для обрізання не зашкодить дереву, дасть йому час на загоєння, вбереже від загнивання. З огляду на особливості клімату, час для видалення непотрібних гілок для південних районів вибирається в кінці вересня, а північних – в середині жовтня. Знаючі яблуневоди вміють визначати цей сприятливий період за погодою, станом рослини, іншим варто радитися з професіоналами.

Дуже важливо мати гостро заточений інструмент з хорошого металу (він не повинен бути занадто м’яким). Такий секатор відкусить гілку одним рухом, не завдаючи зайвих пошкоджень, розколів.

Формуючи крону, слід дотримуватися схеми обрізки, уважно оглядаючи дерево, звертаючи увагу на всі пошкодження. Видаляються гілки :

 • великі неплодоносні;
 • старі або зламані;
 • криві і виглядають слабкими, занадто тонкими;
 • з потертостями, здертою корою, переплутані між собою;
 • зайві;
 • з пеньками.

Все зрізане обов’язково спалюють. Для запобігання поширенню гнилі, небажаних мікроорганізмів і шкідників зберігати на ділянці або поблизу нього обріз не рекомендується.

Після закінчення робіт потрібно перевірити, чи є нерівні зрізи і спини. Якщо так, то їх потрібно залікувати. Садовий вар потрібно для обробки місць спилів. Всі пошкодження і подряпини на дереві можна обробити і масляною фарбою.

На замітку!

Натуральна оліфа також часто застосуються для закладення зрізів.

Обрізка карликової яблуні по віковим групам

Санітарна обробка дерева проводиться щороку, це обов’язкова процедура. Вона необхідна не тільки для додання акуратності саду, але і для здоров’я плодових культур і гарного врожаю. Проводиться обрізка по віковим групам. Їх важливо враховувати, щоб не порушити правильний зростання кореневої системи, стовбура і крони дерева.

Правила обрізання гілок за віком :

 1. При посадці саджанці трохи зрізають зверху, щоб бічні пагони пішли в активне зростання. Їх повинно залишитися не більше двох-трьох.
 2. Однорічні яблуні оберігають від зайвого витягування вгору. Їх довжина повинна бути не більше 50 см. Видаляють занадто низькі, близькі до землі пагони. В цей час формуються основні великі гілки. Їх може бути до п’яти штук.
 3. Дворічні саджанці підрізають зверху приблизно на дві долоні, скорочуючи центральний стебло. В обов’язковому порядку видаляють пагони, що ростуть вниз. Потрібно вкоротити і бічні гілки, залишивши три-чотири листочка.
 4. Трирічним підрізають бічні пагони на дві-три долоні. Прибирають верхівку стовбура, якщо він витягується занадто високо. Всі молоді гілочки вкорочують на три листа, як і дворічним.
 5. Доросле рослина стрижуть щороку. Довжина бічних гілок не повинна перевищувати півметра, а висота всієї яблуні бути не більше 2-2,5 м. Вертикальним може бути тільки центральний ствол, інші відгалуження і роздвоєння видаляються. Крона не може бути занадто густою (її проріджують).

Є кілька форм крон, які можна формувати. А саме:

 • форма веретена ;
 • пірамідальна ;
 • ярусно-розріджена ;
 • віялова пальметта ;
 • у вигляді чаші ;
 • плоский шпиндель.

На замітку!

Карликові і напівкарликові яблуні славляться високою врожайністю, якщо за ними своєчасно доглядати.

При правильному догляді невеликі акуратні яблуньки будуть радувати рясним урожаєм і красивим видом квітучого саду. Навіть трохи дорожча вартість саджанців не стане перешкодою для початківців садівників. При дотриманні схем і описів обрізки в картинках покроково або в відео догляд не здасться складним.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал