Чому жовтіє і опадає листя у троянди в червні, що робити і чим підживити

Пожовтіння і опадання листя – природна реакція троянд на зниження температури і скорочення світлового дня восени. Але поява жовтого листя на кущі влітку або навесні нехарактерно для цих квітів і вимагає уваги садівника. Не тільки плями і смуги, рівномірний зміна забарвлення листа також може бути симптомом патологічних процесів.

Можливі причини

Проти пожовтіння листя троянд не існує єдиного лікування, оскільки викликають таку реакцію різні причини. Найчастіше проблема виникає в результаті:

 • невідповідного догляду;
 • недостатнього харчування;
 • впливу хвороботворних мікроорганізмів;
 • активності шкідників на рожевих кущах.

Умови середовища

Часто поява жовтого листя спровоковано несприятливими умовами:

 • Недолік світла. Трапляється у троянд, що ростуть в теплицях або в тінистих куточках саду. Листя жовтіють на тій частині куща, якій найменше дістається сонячних променів, решті листяний покрив має здоровий вигляд. Як правило, страждають листя нижнього ярусу. Кущ погано цвіте, пагони неприродно тонкі й довгі, схожі на батоги, квітки можуть бути блідими і дрібними.
 • Перезволоження ґрунту. Затяжні дощові періоди або надлишок зрошень згубно позначаються на стані коренів рослини, особливо, при вирощуванні на важких глинистих ґрунтах або в низинах, в умовах поганого відводу вологи. Першими в цьому випадку жовтіє і опадає нижнє листя.

На замітку! Полив трояндових кущів водопровідною водою також може стати причиною пожовтіння листяного покриву – через що міститься у воді хлору. Для зрошень бажано використовувати дощову, відстояну воду.

 • Засуха. Крім пожовтіння, при нестачі поливів у листя троянд спостерігається скручування країв і кінчиків. Жовте забарвлення змінюється бурою, лист засихає. Також характерно припинення росту пагонів і опадання квіток.
 • Різка зміна температур. В цьому випадку листя швидко змінюють забарвлення і обпадають, кущ відразу втрачає значну частину листяного покриву.

Дефіцит харчування

Жовті листя можуть вказувати на недостатність деяких поживних речовин в раціоні троянди:

 1. Азот. Лист в цьому випадку блідне, а після набуває рівну жовте забарвлення. Симптоми спочатку з’являються на нижніх листках, поступово весь кущ набуває «осінній» вигляд. Навесні при дефіциті азоту можуть спостерігатися відхилення у забарвленні молодих пагонів – паростки стають коричнево-жовтими або блідо помаранчевими, тоді як в нормі повинні мати темно-пурпурову забарвлення. Листочки на таких пагонах замість червоних стають жовто-зеленими.
 2. Калій. Уражаються старе листя, при цьому спочатку змінюють колір кінчики, пізніше жовтизна «повзе» від країв до центру, але не зачіпає прожилки. Краї листової пластини набувають буро-фіолетове забарвлення і засихають.
 3. Кальцій. На листках з’являються світло-жовті плями, спостерігається скручування краями вниз. Молоде листя виростає дрібних розмірів, засихають верхівки пагонів.
 4. Залізо. Характерно здрібніння і пожовтіння, скручування молодого листя. На старих листках з’являються великі хлоротическі плями.
 5. Марганець. Освіта смуг і плям жовтого відтінку на нижніх листках. При цьому прожилки і невеликі ділянки тканин навколо них зберігають зелене забарвлення. Пожовтіння починається з країв листової пластини.

Захворювання троянд

Дзвонити пожовтіння і опадання листя на кущах руж здатні деякі грибки, бактерії і віруси:

 1. Чорна плямистість. Хвороба викликає грибок, симптоми зазвичай з’являються в другій половині літа. Спочатку на листках і стеблах троянд з’являються коричневі плями з жовтою облямівкою, після листя жовтіє, скручується й обсипається. Кущ може позбутися більшої частини листя. Перестають рости пагони, не відбувається цвітіння.
 2. Жовтуха. Бактеріальне захворювання, при якому пожовтіння листя починається з прожилок, поступово поширюючись по решті частини пластини. Листя можуть скручуватися або підніматися вгору.
 3. Вірус мозаїки резуха. На нижніх листках з’являються цяточки і плями жовто-зеленого відтінку, через нетривалий термін відбувається масове опадання листя.
 4. Вірус бронзовості томата. Пожовтіння передує поява світлих плям і освітлення прожилок у молодого листя. Після цього листя набувають жовтого забарвлення, деформуються, на них розвивається некроз. Відзначається нестандартна форма квіток, на пелюстках можуть з’являтися плями.

Важливо! Хвороби троянд часто супроводжуються недоліком калію. Чорна плямистість частіше з’являється на кущах, які страждають від нестачі світла і перезволоження, бактерії і віруси, як правило, з’являються разом з шкідниками, які є їх носіями. Тому лікування повинно бути комплексним, що враховує всі фактори.

Вплив шкідників

Жовтизна листя супроводжує атаки таких комах, як:

 1. Павутинний кліщ. Появі симптому передує утворення безлічі білих точок на листі, які з часом перетворюються в знебарвлені плями. Кліщі дислокуються на зворотному боці листя, через дрібних розмірів розрізнити їх неозброєним оком важко. При великому ураженні листя здаються запиленими з тильного боку, на рослині з’являється тонка павутинка, відмирають пагони.
 2. Попелиця. Часто з’являється незадовго до цвітіння троянд. На молодому листі і пагонах з’являються дрібні (до 2 мм в довжину) комахи, які можуть мати зелену, червону, чорну, білу забарвлення. Існують і крилаті різновиди попелиці. Листя стоншуються, скручуються і жовтіють, на рослині з’являються ділянки липкого нальоту. Згортаються верхівки пагонів, деформуються і обпадають, що не розкриваючись, бутони.
 3. Трояндова щитівка. З’являється на трояндах рідше, ніж тля або павутинний кліщ. Виявити шкідника можна по червоним і жовтим плямам на листках, краплях липкого нальоту на рослині, що здобуває з часом чорне забарвлення, зупинки росту пагонів. Поступово листя жовтіє і скручуються, на їх зворотному боці і пагонах утворюються білі нарости, що представляють собою щитівок, покритих восковими панцирами.
 4. Галова нематода. Зовні ураження нематодою проявляється в ослаблення кущів, в поганому цвітінні, появі дрібних, деформованих квіток. Листя жовтіють, після стають бурими і скручуються. Якщо викопати хворе рослина, на коренях можна виявити здуття і вузлики. Ці освіти викликані розростанням тканин кореня, в товщу якого проник шкідник.

Реанімація троянд після впливу несприятливих умов

Якщо троянди пожовкли внаслідок поганих умов, в першу чергу слід виключити вплив негативного фактора. Кущі, які постраждали через нестачу вологи, потрібно полити теплою водою, в разі перезволоження ґрунту – припинити зрошення на тиждень або подбати про знімному водонепроникному навісі для захисту від опадів. У разі значних коливань добових температур потрібно забезпечити укриття кущів на ніч. Якщо реакція троянд пов’язана з недоліком світла, допоможе тільки пересадка в інше місце.

Усунути наслідки стресу, перенесеного рослинами, допоможуть «реанімаційні» заходи:

 1. Провести полив кущів «Цирконій» (1 ампула на відро). У розчин можна додати ампулу «Цітовіта» або розчинити 1 г «Корневином». Під кущ потрібно вилити 1,5-2 літра засобу, безпосередньо перед процедурою слід полити рослину чистою водою.
 2. Через 3 дні рекомендується обробити кущ препаратом «Епін» (8-10 крапель на 1 літр).
 3. Через 14 днів після поливу «Цирконій» потрібно дати підгодівлю гумату калію.

Поради досвідчених садівників! Якщо пожовтіння кущів супроводжується сильним пригніченням росту пагонів, слід провести обприскування кущів розчином янтарної кислоти (таблетка на літр води) або препаратом «НВ-101» (крапля на літр води). Рекомендується чергувати ці засоби з розчином вітаміну B2 (ампула на 200 мл води), виконуючи обприскування раз в тиждень.

Якщо постраждали коріння (в разі застоїв води або тривалого пересихання грунту), потрібно дати рослинам позапланову підгодівлю фосфором – це допоможе троянді швидше відростити нові корінці. В інших випадках ослаблені рослини досить підгодувати калієм для підвищення імунітету. Рекомендується позакореневого метод внесення для швидкого засвоєння харчування – в цьому випадку розводять 15 г суперфосфату або 10 г сульфату калію на відро води. Можна поєднувати в одному підживленні обидва елементи, використовуючи монофосфат калію (10 г на 10 літрів).

Попередити пожовтіння листя допоможе забезпечення базових умов для вирощування троянд:

 1. Висадка на добре освітлених ділянках. Під прямими сонячними променями кущ повинен знаходитися не менше 5-6 годин на добу.
 2. Забезпечення відведення вологи з ґрунту. При вирощуванні в низинній місцевості, кущі потрібно «підняти» над лінією ґрунту, тобто посадити на штучно створену з ґрунту насип. У важкі ґрунту перед посадкою слід внести пісок для розпушення.
 3. Оптимальний режим поливів. Кущі троянд потрібно поливати раз на тиждень, даючи кожному по 10 літрів води. Якщо можливість регулярного догляду відсутня, зберегти вологу допоможе мульчування пристовбурного кола торфом або свіжоскошеної травою. У спекотне літо зрошення проводять 2 рази на 7 днів. Вода повинна бути теплою.

Заповнення нестачі харчування

В разі виявлення дефіциту поживних речовин потрібно дати трояндам позапланову підгодівлю. Якщо потрібно підживлення мікроелементами (залізо, кальцій, марганець), роблять обприскування кущів поживними розчинами. Калій і азот потрібно вносити і через листя, і в ґрунт.

 1. Азот. Кореневе підживлення карбамідом (15 г на відро – обсяг для поливу 2 кущів) або аміачною селітрою (17 г на 10 л). Для позакореневого підживлення можна використовувати тільки карбамід, в цьому випадку в 10 літрах розчиняють 5 г речовини. Найбільшу потребу в азоті рослини відчувають навесні.
 2. Калій. Бажана позакореневе підживлення сульфатом калію (10 г на відро води) або калійної селітрою (7 г), під корінь потрібно внести калімагнезію.
 3. Кальцій. Дають кальцієву селітру (15 г на 10 літрів).
 4. Марганець. Обприскування сірчанокислим марганцем (5-10 г на відро).
 5. Залізо. Для підгодівлі застосовують розчини препаратів «Мікро-Fe», «Феррілен», «Феровіт» згідно з інструкцією.

Профілактика полягає в проведенні всіх необхідних підгодівлі за сезон і спостереженні за станом рослини. Існують додаткові фактори, що впливають на засвоєння рослинами поживних речовин:

 1. Азотом бідні легкі і піщані ґрунти. У холодну погоду і при дефіциті калію рослини гірше засвоюють елемент з грунту.
 2. Калієм бідні важкі і торфові грунти. Сприйнятливість рослин до речовини знижується через високий вміст кальцію і магнію в грунті.
 3. Кальцію найчастіше міститься мало в кислих і торф’яних ґрунтах.
 4. Недолік заліза і марганцю найчастіше спостерігається у кущів , що ростуть на лужних грунтах.

Рада агрономів! Іноді ґрунт защелачує в результаті непомірних доз вапна чи доломітового борошна, внесених для зниження його кислотності. Народний метод закислення ґрунту – викопати невелику ямку біля коренів куща, в яку слід залити близько 2,5 літрів розчину коров’яку.

Лікування і профілактика хвороб

Один з найгірших варіантів, якщо пожовтіння листя викликано хворобою. Цей симптом характерний для важких захворювань, частина з яких (вірусні) не має дієвих схем лікування.

Чорна плямистість

Пошкоджені грибком пагони і листя троянд потрібно обрізати, після цього провести обприскування кущів. Для лікування чорної плямистості застосовують фунгіциди «Швидкість», «Ридомил голд», «Строби», «Фалькон», «Профіт», «оксихом».

З народних засобів ефективна обробка розчином мідного купоросу (1%) або бордоською рідиною (1%), розчином сірки (0,3%), зеленим настоєм, відваром хвоща. Також застосовують припудрювання кущів деревною золою.

З метою профілактики чорної плямистості рекомендується:

 1. Не допускати надмірного азотного живлення. Забезпечувати рослини достатніми дозами фосфору і калію.
 2. Подбати про приведення кислотності ґрунту до норми – хвороба частіше вражає троянди, що ростуть на кислих ґрунтах.
 3. Уникати густий посадки кущів, регулярно очищати клумбу або квітник від бур’янів.
 4. Проводити профілактичні обприскування кущів мідним купоросом або бордоською рідиною двічі на рік – до початку руху соків у весняний період і перед зимівлею.
 5. Протягом сезону робити кілька обробок кущів біофунгіцид «Фітоспорін» (також забезпечує профілактику бактеріальних інфекцій).
 6. Посадити біля трояндових кущів лаванду або шавлія.

Жовтуха троянди

При появі симптомів захворювання необхідно видалення пошкоджених пагонів і листя, а також обробка антибактеріальними препаратами – «Фітоспорін», «Фітофлавін», «Споробактерін». Це біологічні засоби, безпечні для трояндових кущів і сусідніх посадок. Пожовтіння, що поширився на весь кущ, є сигналом до того, що рослина слід знищити. Уражені троянди, як і віддалені під час обрізання листя, необхідно спалювати.

Профілактика жовтяниці:

 1. Боротьба з комахами-переносниками бактерій. Жовтяницю поширюють цикадки і листоблошки.
 2. Дезінфекція садового інвентарю спиртом або розчином марганцівки (100 г перманганату калію на відро води).

Вірус мозаїки резуха і бронзовості томатів

Лікування і профілактика цих вірусів збігаються. У початковій стадії захворювання рекомендується обрізка уражених листя і пагонів. Місця зрізів слід продезінфікувати порошком з деревного вугілля або блідо-рожевим розчином перманганату калію. Якщо хвороба продовжує прогресувати, необхідно викопати і спалити хворий кущ, щоб припинити поширення збудника на інші рослини. Ефективних препаратів для лікування вірусних захворювань у рослин не існує.

Профілактика вірусів у троянд:

 1. Боротьба з будь-якими сисними шкідниками троянд – саме ці комахи є основними рознощиками вірусів. Вірус мозаїки резуха найчастіше переносять трипси.
 2. Періодичне застосування спеціальних препаратів для зміцнення імунітету рослини. Наприклад, «Епін-екстра».
 3. Дезінфекція садових інструментів.

Корисно! До попередження вірусу бронзовості томатів слід додати дотримання максимально можливої ​​дистанції між посадками троянд та інших вразливих до нього культур – в першу чергу томатів і тютюну.

Стійкі сорти

Існує велика кількість сортів троянд, що відрізняються сильним імунітетом щодо хвороботворної мікрофлори. Вибір їх позбавляє садівника від великого пласта турбот, пов’язаних з профілактикою і лікуванням. Деякі з них:

 • «Remembrance»;
 • «Peace»;
 • «Westerland»;
 • «Leonardo da Vinci»;
 • «Golden Wedding»;
 • «Amber Queen»;
 • «Scarlet Queen Elizabeth»;
 • « Glenfiddich»;
 • « Arthur Bell»;
 • « Chanelle»;
 • « Pierre de Ronsard» ;
 • «Beautiful Britain»;
 • «Golden Celebration»;
 • «English Miss»;
 • «Black Magic»;
 • «Fragrant Delight»;
 • «William Shakespeare 2000»;
 • «Anisley Dickson»;
 • «Jubilee Celebration»;
 • «Fellowship»;
 • «Augusta Luise»;
 • «Anne Harkness»;
 • «Wishing»;
 • «City of London»;
 • «Abraham Darby»;
 • «Double Delight»;
 • «The Times Rose»;
 • «Nostalgie»;
 • «Harvest Fayre»;
 • «Dame Wendi»;
 • «Flammentanz»;
 • «Apricola»;
 • «Queen Elizabeth»;
 • «Cherry Girl»;
 • «Jubile du Prince de Monaco»;
 • «Golden Years»;
 • «Aspirin Rose»;
 • «Margaret Merril»;
 • «Crimson Meidiland»;
 • «Valentine Heart»;
 • «Escimo»;
 • «Oranges and Lemons»;
 • «Toprose»;
 • «Chippendale»;
 • «Korresia»;
 • «Chatsworth»;
 • «Princess Alexandra of Kent».

Лікування і профілактика шкідників

Найважливіше в боротьбі з будь-яким шкідником – виявити ураження на ранній стадії, що підвищує шанси на благополучний результат лікування. Тому радять регулярно оглядати рожеві кущі і при виявленні комах негайно вживати заходів.

Павутинний кліщ

При обробці кущів троянд проти кліща слід враховувати, що основна маса шкідників ховається на зворотному боці листя.

З хімічних препаратів для обприскування троянд підходять акарициди – «Неорон», «Актеллік», «Антіклещ», «Вертімек» , «Борнео». Грунт в квітнику обробляють йодовмісними засобами, наприклад, «Фармайод» або «ПВПйод».

Народні засоби:

 • Мильний розчин. У 5 літрах гарячої води потрібно розчинити 1/2 бруска господарського або дігтярне мила. Бажано не обприскувати, а протирати листя і стебла троянд мильним розчином, видаляючи кліщів також механічно.
 • Часник. Зубці часнику потрібно ретельно розчавити, щоб вони пустили сік, і залити з розрахунку 200 г на літр (зазвичай готують невеликий обсяг засобу, оскільки настоянка використовується як концентрат). Часник наполягають 5 днів, після проціджують і розводять 60 мл (4 столові ложки) засобу в відрі води. Для розведення настою часнику воду можна змішати з настоєм кропу (50/50), це підвищує ефективність засобу. Для приготування настою 500 г листя кропу заливають 5 літрами окропу і настоюють 3 години.

Рекомендація! Посадка часнику, якщо вдасться прилаштувати цю культуру в квітнику, значно знизить ризик ураження рослин практично будь-якими шкідниками.

 • Цибуля. У боротьбі з кліщем використовують лушпиння цибулі, 30 г якої слід залити 5 літрами теплої води. Настоюють 5 годин, після проціджують.
 • Чорнобривці. Сушені квіти рослини потрібно засипати у відро і залити теплою водою так, щоб сировина знаходилося під рівнем води. Наполягають 2 дня, після проціджують і використовують для обробки кущів і поливу грунту.

Народними засобами обробляють кущі 3 рази з перервами 5-7 днів.

Профілактика павутинного кліща:

 1. Достатня зрошення. Кліщ не любить вологості, тому частіше атакує рослини, які страждають від нестачі поливів. В даному випадку корисний полив методом дощування.
 2. Посадка в квітнику відлякують шкідника культур. З декоративних рослин – хризантема, календула. Але можна доповнити композицію на клумбі базиліком або кропом.
 3. Правильне харчування. Достатній вміст в ґрунті фосфору перешкоджає появі кліща. І навпаки, надлишок азоту провокує шкідника.

Тля

У знищенні попелиці великого ефекту можна досягти, обливаючи рослин струменем води. Комахи, що впали на землю, як правило, не здатні повернутися на кущ і гинуть.

Для обробок найбільш дієві такі інсектициди, як «Кінмікс», «Децис Профі», «Біотлін», «Актара». Але хімічні засоби знищують аромат квітів і роблять непридатними пелюстки рослин для кулінарних і косметичних цілей. Більш щадним буде використання біоінсектициди – «Фитоверм», «Акарін», «Актофіт». В обох випадках проводять 3 обробки кущів з перервами в 7 днів.

Результативні і народні засоби, якщо зробити ними кілька обробок за сезон (раз в тиждень). Ефективні варіанти:

 1. Оцет. У 10 літрів води потрібно влити 150 мл 9% -ного або 450 мл 3% -ного оцту. Цим розчином можна обприскувати молоді пагони і бутони.
 2. Настій з томатів і часнику. 300 г розчавлених головок часнику (можна замінити аналогічним об’ємом лука) і 400 г подрібненого листя помідорів потрібно залити 3 літрами води. Після настоювання протягом 7-8 годин і проціджування в настій вливають 7 літрів води і розчиняють в ньому 1/5 частина бруска господарського мила.
 3. Молочна сироватка. Застосовується для обробки ніжних ділянок рожевого куща – молодих листочків і бутонів. Засіб застосовують, чи не розбавляючи водою.
 4. Картопляний настій. Свіжу бадилля картоплі потрібно подрібнити і залити окропом (1 кг сировини на відро води). Наполягати засіб потрібно 2 доби, після процідити і додати 50 г мильної стружки.

Цікаво! Самий екологічний метод боротьби з попелиць – залучення в сад комах, основною їжею яких є шкідник. Це сонечко, журчалка, щипавка, златоглазка, жужелиця.

Крім звичайних санітарних заходів, які запобігають появі багатьох шкідників і хвороботворних мікроорганізмів, для профілактики попелиці рекомендується:

 1. Знищення мурашників на ділянці. Комахи протегують шкідникові, оскільки харчуються виділяється попелиць паддю.
 2. Висадка на клумбі з трояндами рослин, запах яких відлякує тлю. Є можливість вибрати декоративні культури, здатні прикрасити квітник – лаванду, настурції, календулу, фенхель, ромашку далматська, пеларгонію запашну.

Трояндова щитівка

Пагони, на яких влаштувався шкідник, слід обрізати і спалити. Після цього потрібно провести обробку системними інсектицидами, проникаючими в тканини рослин, оскільки контактні препарати не принесуть шкоди комасі, захищеному восковим «панциром». Відповідними засобами в цьому випадку будуть «Актара», «Банкол» і препарати на основі малатиона ( «Фуфанон», «Карбофос»).

Через 4-5 днів після хімічної обробки слід обприскати кущі народними засобами. Обробки проводять кілька разів з інтервалами по 5-7 днів.

Народні відвари проти щитівок:

 1. З стручкового перцю. Потрібно нарізати 0,5 кг плодів свіжого перцю, занурити в 5 літрів окропу і варити близько 5 хвилин. Після охолодження і проціджування відвар готовий до застосування.
 2. З тютюну. 2-3 кг свіжих тютюнового листя слід подрібнити і залити відром води. Настій потрібно кип’ятити 30 хвилин, після залишити на 2 доби.
 3. З чистотілу. 3-4 кг нарізаної зелені чистотілу потрібно залити відром гарячої води і залишити під кришкою на 24 години. Після цього прокип’ятити протягом півгодини і процідити.

Для профілактики розаної щитівки:

 1. Не варто висаджувати кущі троянд поруч з іншими вразливими до шкідникові культурами – малиною, ожиною, суницею. При появі комах необхідно проводити профілактичну обробку всіх схильних до ураження рослин. Кущі дикого шипшини, якщо вони є поблизу ділянки, доцільно викорчувати.
 2. Уникати надмірного харчування трояндових кущів азотом.
 3. Раз на півроку підтримувати рослини стимуляторами імунітету. Наприклад, «HB-101», «Оберіг».
 4. Давати трояндам повноцінне харчування калієм. У разі несприятливих умов або виснаження рослин потрібно зробити додаткову позакореневе підживлення сульфатом калію.

Нематода

Ефективних методів боротьби з цим шкідником не існує. Необхідно зосередитися на зупинці поширення нематод. Уражені кущі слід викопати і знищити (спалити), а ґрунт, на якому вони росли, рясно полити окропом. Після настання холодів ґрунт потрібно перекопати на повний штик лопати, щоб вцілілі шкідники вимерзли.

Рада! На місці, де росли уражені троянди, бажано посіяти календулу або чорнобривці. Не слід висаджувати в зараженому ділянці гладіолуси, флокси або півонії. Чи безпечні нематоди для однорічних трав.

Відгуки садівників

Марина, 36 років:

«В рослинні настоянки для обприскування кущів проти павутинного кліща корисно додати 300 мл спирту (чистого) на відро розчину. Ефект від такого засобу буде вище. Найкраще спирт працює саме проти кліщів, але його можна застосовувати і в боротьбі зі щитівкою – спирт розчиняє «щит» шкідника, роблячи вразливими до впливу контактних препаратів. Ми робимо так: спочатку потрібно змочити кущі спиртовим розчином, а на наступний день обприскати інсектицидом. За рахунок цього можна зменшити число хімічних обробок з належних трьох до однієї, але після невеликої перерви потрібно продовжувати обприскування «народними» засобами. Для знищення кліщів спирт теж можна застосовувати окремо. Він знищує личинки і яйця, за рахунок цього вже не потрібно повторювати хімічну обробку (вона зазвичай спрямована на «друге покоління»). Менше хімії – менше шкоди трояндам».

Наталя, 44 роки:

«Всі знають про користь сонечок і златоглазок в боротьбі і профілактиці попелиці, але не всім відомо, як їх залучити на свою ділянку. Ці комахи люблять рослини з квітками жовтих і оранжевих відтінків (наприклад, календулу, чорнобривці, пижмо, буркун), також вважають за краще зонтичні – морква, фенхель кріп. «Привабливі» рослини потрібно розмішати острівцями по всій ділянці, в тому числі і в квітнику. Ще одна корисна і менш відоме комаха – щипавка. Любить селитися в тирсі. Можна поставити в квітнику кілька коробочок зі стружкою».

Маргарита, 32 роки:

«Є цікавий працює рецепт відвару проти павутинного кліща. Засіб непрактично, тому що для нього потрібні бульби цикламенів, але в запущених випадках, якщо дуже не хочеться вдаватися до хімії, можна спробувати – діє відмінно. Беру приблизно 100 г бульб на літр води, нарізаю кубиками і відварюю протягом 40-50 хвилин. Залишаю настоюватися на 24 години. Засіб готовий».

Яка б не була причина появи жовтого листя у садової троянди, якщо це відбувається в другій половині літа, слід особливо ретельно готувати постраждале рослину до зимівлі. Ослабілі троянди не тільки уразливі перед хворобами і шкідниками, а й втрачають стійкість перед впливом низьких температур. Необхідно підтримати кущі імуномодуляторами і калійним живленням.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал