Перше, з чого потрібно почати підготовку теплиці до посадки навесні, це обробити її від хвороб і шкідників.
Якщо слідувати чітким планом, завдання стає здійсненним. Якщо заходи з підготовки до сезону посадок ще не проводилися, то саме час цим зайнятися.
Як саме і чим обробити землю, ми розповімо в сьогоднішній статті.
Навіщо теплиці весняна обробка?
Обробити теплицю навесні від хвороб і шкідників необхідно з наступних причин:
- На стінах і схилах даху накопичується бруд, а в землі – шкідливі комахи і мікроорганізми.
- Підвищена вологість створює сприятливі умови для розвитку гнильних хвороб.
- Шкідники люблять «обґрунтовуватися» тут на зимівлю, відкладати личинки і лялечки. Також грунт вимагає періодичної підживлення і іноді заміни.
ВАЖЛИВО! Якщо в теплиці щороку висаджувати різні культури, то захворюваність помітно знизиться
Підготовку та дезінфекцію теплиці проводять регулярно, навіть якщо в попередній період не було навали шкідників і захворювань.
Чи можна обробити теплицю без заміни землі ?
При заміні землі виходять з необхідності самої процедури. Якщо помітно знизився урожай, у рослин погані коріння, присутній гнильний запах необхідна заміна землі. У випадках спалаху інфекцій і зараження шкідниками досить зняти верхній шар приблизно на 20см і засипати новий. Заміну проводять раз в 4-5 років.
Для профілактики хвороб краще регулярно дезінфікувати, обробляти і удобрювати грядки в теплиці.
Народні засоби обробки ґрунту в теплиці навесні
якщо хімічні бактерициди були закуплені, на виручку прийдуть народні методи.
Хвойний відвар
Обробити землю в теплиці навесні від хвороб і шкідників можна за допомогою хвойного відвару .
Голки (2 кг) або гілки сосни утрамбовують до половини відра, заливають водою, наполягають близько тижня. Ефективний відносно шкідників.
Тютюновий пил
Пил готується з відходів тютюнових виробів. Застосовують для боротьби з блошками, трипсами, попелиць, мошками, павутинним кліщем і в якості добрива.
Пил вносять під час перекопування з розрахунку 3-4 грами на 1 кв.м. Перед висадкою розсади порошок засипають в лунки.
Зола від хвороб і шкідників
Зола містить калій і фосфор, нейтралізує кислотність. Золу закладають також при перекопуванні землі в теплиці. Вона захищає від хвороб і комах (цибулевої мухи, попелиці, борошнистої роси).
Часник від хвороб
Щоб обробити теплицю, готують настій часнику: подрібнити 40 грам часнику, залити відром води, настоювати добу.
Цибулиння
Відвар цибулиння відлякує тлю, павутинного кліща, блішок, трипс і плодожорку. Відвар можна приготувати так: 2 великих жмені лушпиння залити 10 л води, прокип’ятити 5 хвилин і настояти 4 години. Для профілактики появи шкідливих комах розкидають лушпиння цибулі по периметру теплиці.
Народні способи доступні, але все ж більше підходять для профілактики заражень.
Ефективні препарати для обробки землі в теплиці навесні
«Пристрої для знезаражування» діляться на інсектициди (знищують шкідників) і фунгіциди (знищують спори грибків).
До поширених інсектицидів належать «Інта-Вир», «Актара», «Іскра». Інсектициди розводять у воді, а потім вже ними треба обробити стінки, дах і землю в теплиці.
Перед процедурою землю зволожують. Полив проводять не пізніше 1 місяця перед висадкою розсади.
Фармайод
Бактерицид позбавляє від грибків, вірусів, бактерій і шкідливих комах. Його використовують для поливу поверхні і дезінфекції конструкції. Після цього двері щільно закривають і 4 дня не заходять усередину.
Мідний купорос
Мідний купорос ефективний відносно спор грибків, інфекцій, вбиває личинки шкідливих комах.
Щоб обробити мідним купоросом з метою профілактики, готують розчин слабкої концентрації – 75 грам на 10 л води. При наявності шкідників і після хвороб беруть 150 грам на 10 л. Бордосска рідина, суміш купоросу і гашеного вапна, має схожу дію.
ВАЖЛИВО! Мідь відкладається і накопичується у верхніх шарах землі, підвищує кислотність, впливає на врожайність негативно.
Фітолавін
Антибіотик захищає субстрат і рослини від гнилей, плямистостей, хвороб. «Фітолавіном» замінюють токсичні агресивні препарати на початку захворювання і помірному зараження.
Антибіотик накопичується в плодах (в мікродозах), тому більше двох процедур за сезон не проводиться.
Сірчані шашки
Сірчаною шашкою необхідно обробити теплицю в складних запущених випадках. Під час процедури закривають вікна, щільно прикривають двері. Шашку покласти на негорючую поверхню, підпалити і відразу вийти. На 10-20 куб.м. приміщення вистачає однієї шашки 300 г.
Заходити можна через 2 дня, садити рослини через два тижні.
ВАЖЛИВО! Шашка псує конструкцію (викликає корозію металевих покриттів, помутніння полікарбонату, мікротріщини), знищує корисну мікрофлору землі, а діоксид сірки опадає в поверхневому шарі.
Аптечні засоби
Багато патогени не переносять перекис водню. Для поливу 1 ст.л 3% перекису розбавляють 1 л води.
Можна приготувати розчин марганцівки: взяти 5 гр кристалів на 10 л води, добре розмішати, обробити поверхню (близько 50 мл на 1 кв.м).
Культури висаджують через 2 тижні після процедури.
ВАЖЛИВО! Багато засобів для дезінфекції агресивні і токсичні, тому не забуваємо засоби захисту: респіратор, рукавички, окуляри.
Які біологічні засоби обробки землі в теплиці можна застосовувати навесні?
Біологічні засоби насичують поверхневі шари землі в теплиці корисними мікроелементами. До біопрепаратам відносяться:
- Біофунгіциди
- ЕМ-препарати
- Сидерати
- Біофунгіциди культури бактерій і корисних грибків. Вони витісняють ворожі культури, «допомагають» рослині. Препарати застосовують навесні після дезінфекції.
- Тріхоцін бореться з гниллю і грибком. Засобом поливають верхній шар ґрунту, обприскують рослини. Він покращує властивості плодових культур, усуває «стрес» від хімікатів. До препаратів цього ж виду належать «Триходерма», «Тріхоплант», Гліокладін ».
- Фітоспорін-М – це універсальний препарат, їм обробляють ґрунт і конструкцію. Засіб бореться з хворобами і шкідниками, а також з фітофторою. До препаратів цього виду відносяться Алірін-Б, Гамаір.
- Биокомплекс БТУ – це комплексна добавка корисних бактерій, в складі гриби, корисні бактерії, фітогормони.
- ЕМ-препарати – ефективні мікроорганізми. До препаратів категорії відносяться «Сяйво», «Байкал-М», «Екомік», «Біоспектр».
ЕМ-ки не накопичуються в рослинах, навпаки, покращують їх якості, насичують мікроелементами.
Посів сидератів
Сидерати – рослини, що допомагають боротися зі шкідниками та хворобами ; насичують поверхню корисними мікроелементами.
Перед висадкою в теплицю розсади навесні можна посіяти гірчицю, календулу, фацелію, редьку. Зрізають їх до цвітіння і частково закладають в верхній шар землі.
Хрестоцвіті (редька, редис), що не сіють, якщо в теплиці будуть посадки культур цього сімейства (тоді краще посіяти фацелію).
Як використовувати термічну обробку теплиці?
Термічна дезінфекція це вплив на шкідників екстремальними температурами.
Виморозки проводять так: ґрунт збирають в мішки, ставлять у тепле місце на два тижні. За цей час організми в ньому «оживуть». Потім мішки виносять на вулицю і тримають на морозі (чим нижче температура, тим краще).
Шкідливі організми знищують під дією високих температур. Для цього беруть гарячу воду або обробляють землю в теплиці паром. Перед процедурою перекопують грядки на глибину багнета лопати. Беруть крутий окріп, проливають поверхню і відразу накривають плівкою, що не пропускає пар. Можна повторити через тиждень.
Дезінфекцію паром навесні проводять так: ґрунт збирають в мішки і поміщають на решітку (сито) над чаном з киплячою водою приблизно на 1,5-2 години.
Після термічної обробки можна внести добрива.
Механічні способи обробки ґрунту в теплиці навесні
Механічні способи – це перекопування, зняття верхнього шару з заміною на удобрений і збагачений, мульчування. Заміна – зняття поверхневого шару землі товщиною близько 30 см.
Ранньою весною багато дачники збирають сніг для зволоження і насичення ґрунту (надає рихлість), накидають сніг на грядки в теплицю.
Мульчування збагачує ґрунт: користуються корою дерев, гноєм (перепрілий від 4 місяців), компостом (готується заздалегідь з осені), вапном (розпушує глинисті структури), тирсою (перепріли в компості).
Мульча привертає черв’яків, які добре рихлять грядки.
Як обробити ґрунт перед висадкою розсади?
перед висадкою розсади землю в теплиці обов’язково треба підготувати і обробити:
Етапи підготовки:
- Прибирання торішнього сміття, перекопування
- Дезінфекція (знезараження) проводиться хімічними або термічними методами
- Внесення мінеральних добрив або органіки (перепрілий гній, компост), мульчування. Якщо ґрунту в теплиці кислі, їх обробляють вапном, доломітового борошном, золою, натрієвої або кальцієвої селітрою.
- Перед висадкою рослин, після внесення добрив, витримати період в 1 тиждень-10 днів
За який час проводити обробку ґрунту, перш ніж щось посадити
Підготовка навесні починається приблизно за місяць до висадки розсади. Потрібно встигнути обробити приміщення, внести добрива. Прожарювати ґрунт (парою, гарячою водою) радять за 2 тижні до посадок. Корисно посадити сидерати або скоростиглі культури: гірчицю, кріп, редис, шпинат.
Забирають зелень за 10 днів до висадки розсади.
Чи потрібно мити теплицю і як швидко це зробити?
Зсередини стіни і дах конструкції миють, щоб прибрати бруд. Якщо минулого літа були інфекції, обробляють інсектицидами. Спочатку змивають бруд водою зі шланга або протирають ганчіркою.
Для миття використовують розчин господарського мила, соди (300 г на 10 л), купоросу міді (120 г на 10 л). Багато дезінфектори підходять для ґрунту і для конструкції (купоросу міді, «Фітофторін», «Фармайод»).
На замітку. Прибирання пройде швидше, якщо користуватися пульверизатором, не забувши про респіратор, рукавички і окуляри.
Часті помилки
- Недостатній догляд за ґрунтом перед посадками.
- Захоплення «хімією».
- Перенасичення добривами. Перенасичення погано впливає на розвиток рослин і врожай, у всьому потрібна міра.
Правило «золотої середини»: спостерігати за станом ґрунту, її вологістю, слідувати інструкції на упаковці, не захоплюватися пестицидами. Агресивні бактерициди вбивають всю мікрофлору в ґрунті, а недостатній догляд призводить до хвороб і інфекцій.
Відповіді на часті питання
Коли починати перекопування і підготовку землі?
Поверхня землі повинна бути готова до початку обробки. Визначити можна дослідним шляхом: беруть грудку землі (не з самою поверхні, глибше) і з силою кидають. Якщо він розсипався на дрібні грудочки, то ґрунт готова.
Чи можна не займатися перекопкою землі в теплиці навесні?
Перекопувати грядки НЕ обов’язково, якщо ця процедура проводилася восени. При цьому враховують тип ґрунту. Щільна глиниста структура потребує додаткової копанні. Підкопати досить на глибину півштика лопати.
Яке добриво вибирати навесні?
Навесні вносять ті добрива, які швидко засвоюються, розчиняються. Вони будуть відразу працювати на благо посадженим культурам. До таких засобів відносяться багаті азотом добрива.
Висновок
За своєю суттю, теплиця – це закрита ізольована система для посадок, і тому вона вимагає уважного ставлення і дотримання правил підготовки. Від проведених заходів залежить врожайність посаджених тут культур.