Чим підживити грушу восени 2024 року для гарної зимівлі і рясного плодоношення

Питання, чим удобрити грушу восени для кращого врожаю і захисту від шкідників, виникає, коли дерево погано росте, хворіє і не плодоносить. Не потрібно чекати проблем – їх можна уникнути, якщо грамотно вносити добрива, враховувати вік груші, особливості сорту, родючість і pH грунту.

Для чого груші потрібні осінні підгодівлі

У період вегетації плодове дерево активно споживає поживні речовини, макро і мікроелементи. Осінні підгодівлі попереджають виснаження грунту і потрібні для кращої зимівлі груші і гарного врожаю в наступному сезоні.

Особливості внесення добрив

На врожайність впливає стан грунту. При посадці саджанців фосфорно-калійні добрива додають в посадкову яму, змішуючи їх з родючим грунтом. Їх запасу вистачить на два роки. З третього року життя груші кожну осінь підгодовують. Добрива вносять трьома способами :

 • сухими сумішами в борозни (лунки) під перекопку ;
 • розчинами в борозни ;
 • розчинами по листу.

Добринні суміші вносять в два етапи. Першу підгодівлю проводять у вересні після збору врожаю. Її мета – прискорити дозрівання деревини, забезпечивши закладку квіткових і вегетативних нирок. Цьому сприяє калій і фосфор.

Важливо!

Азотні добрива під зиму не вносять – вони уповільнюють визрівання деревини і знижують зимостійкість.

Другу осінню підгодівлю проводять, коли все листя обліт. Добрива вносять після санітарної обрізки груші. У дерева видаляють пошкоджені і сухі гілки, вовчки, зскрібають відставши кору. Щоб на наступний рік був хороший урожай, використовують засоби, що містять важливі елементи живлення.

Які добрива можна вносити

Питання, чим краще підгодовувати груші восени перед зимівлею, виникає через велику кількість добрив на прилавках магазинів. Органікою – перегноєм, компостом і торфом – мульчують приствольне коло, в грунт вносять мінеральні добрива або золу, по листу обприскують комплексним мінеральним добривом :

ПризначенняРецептДобривоКількість на кожен квадратний метр крони

Спосіб внесення

Для підвищення зимостійкості і відновлення родючості грунту

1

Простий суперфосфат1 ст. л.Навколо стовбура на рівному радіусу крони відстані роблять лунки глибиною 20-40 см, засипають суміш і рясно поливають
Сульфат калію1 ст. л.
2Зола200 мПід перекопку по всій площі приствольного кола

3

Хлористий калій1 ст. л.Розчином проводять кореневу або позакореневу підгодівлю
Суперфосфат2 ст. л.
Цинк10 м
Мідь5 м
Магній180 м
Борна кислота15 м
Вода10 л
При симптомах дефіциту заліза1Залізний купорос5 г на 10 л водиОбприскують листя і гілки

У рецептах фігурує суперфосфат. Це фосфорне добриво, яке підвищує опірність груші морозам. Сульфат калію вносять восени, щоб мінерал до весни перейшов в доступну для рослин форму.

Калій збільшує врожайність, підвищує стійкість до хвороб і покращує якість плодів. Замість сульфату калію можна використовувати інші калійні добрива :

 • кісткову борошно ;
 • монофосфат калію.

У золі міститься калій, кальцій, магній і ряд інших важливих елементів. Органічне добриво, отримане шляхом спалювання дров, трави, соняшнику та інших рослинних відходів, підвищує стійкість плодових дерев до низьких температур і нормалізує кислотність грунту. Зола – то, чим можна удобрювати груші восени для кращого врожаю.

Коли удобрювати груші восени 2024 року

Після збору врожаю, коли листя починає жовтіти і облітати, вносять перші осінні добрива. Найчастіше план підгодівлю складають на вересень і жовтень. Інтервал між двома підгодівлями – 21 день.

У листопаді дерева вступають в стан спокою, тому не потребують додаткового харчування. Пізніше внесення добрив і потепління сприяють набухання нирок, що критично для врожаю наступного сезону. Через різке похолодання ожилі нирки можуть замерзнути, тоді навесні цвітіння буде слабким.

За місячним календарем

Підживлення груш восени 2024 року за місячним календарем гарантує хороший результат і 100% засвоєння поживних речовин. Мінеральні добрива і органіку під плодові дерева добре вносити :

 • на спадну місяць в Раку, Тельців і Діві – 01.09, 02.09, 03.09, 24.09, 25.09, 29.09 і 30.09 ;
 • на зростаючий місяць в Вагах, Скорпіоне, Стрільці і Козерозі – 09.09, 10.09, 11.09, 12.09, 13.09, 14.09, 15.09 і 16.09 ;
 • на спадну місяць в Діві, Тельці і Раку – 03.10, 04.10, 21.10, 22.10, 26.10 і 27.10 ;
 • на зростаючий місяць в Скорпіоне, Стрільці і Козерозі – 08.10, 09.10, 10.10, 11.10, 12.10 і 13.10.

У ці дні плодові дерева можна поливати і удобрювати рідкими і сухими добривами. На спадну місяць в Тільці (21.10, 22.10) і зростаючий в Овнен (19.10) і Водолії (14.10, 15.10) добре проводити санітарну обрізку.

По регіонах

Добрива вносять з урахуванням кліматичних особливостей. Основні осінні заходи по догляду за грушею планують на кінець серпня, вересень і першу половину жовтня.

 • Остання декада вересня, перша декада жовтня ;

Зауваження!

Борозни для внесення рідких і сухих добрив роблять на відстані 50-60 см від стовбура.

З холодної грунту дерева не засвоюють поживні речовини, тому добрива вносять за місяць до настання сильних заморозків.

Як правильно удобрювати грушу в осінній період

Досвідчені садівники знають, чим підгодувати плодоносну грушу восени для гарної зимівлі і рясного плодоношення. У південних регіонах, якщо грунт кисла (pH <7), застосовують золу. Сорти, виведені для півдня, краще ростуть і плодоносять в нейтральному грунті, а зола працює як розкислитель.

Сорти, виведені для північних регіонів, не страждають від підвищеної кислотності грунту. Їм розкислитель не потрібен. Тому восени золу використовують замість калійно-фосфорних добрив і як засіб від грибкових хвороб і шкідників.

Збудників хвороб і шкідливих комах в саду багато. Для профілактики зараження плодові дерева восени обприскують розчином, приготованим за перевіреною рецептом :

 • відстояна вода – 10 л ;
 • зола – 300 г ;
 • кип’ятити 5 хвилин ;
 • остудити, процідити ;
 • додати 20 г сечовини і 40 г рідкого мила.

Важливо!

За 3 тижні до настання морозів здійснюють полив. На дерева 3-5 років витрачають 80 літрів води, деревам 6-10 років буде потрібно від 100 до 150 літрів.

Цією сумішшю груші окропують ввечері. Сечовина бореться з шкідниками і інфекціями. Зола виконує дві функції :

 • знищує грибок ;
 • живить і відновлює родючість грунту.

Будь-яку кореневу підгодівлю здійснюють після рясного поливу. Це обов’язковий захід необхідно для кращого засвоєння макро і мікроелементів і захисту коренів від опіку мінеральними добривами.

Внесення добрив після збору врожаю

Восени плодові дерева потребують додаткового харчування. Грамотно внесені добрива позитивно впливають на :

 • загальна кількість плодів ;
 • розмір і смак плодів.

Під перекопку сухі добрива і золу вносять в приствольний коло молодих саджанців, починаючи з 4 року життя. Суміші засипають в ямки, викопані по периметру крони. Ці ямки копають на штик лопати. По поверхні добрива не розкидають – вони зв’язуються грунтом і не приносять рослинам користь.

Після збору врожаю і санітарної обрізки проводять полив. Приствольне коло очищають від опалого листя і мульчують. Як мульчирующего матеріалу використовують :

 • перегній ;
 • компост ;
 • торф ;
 • тирсу.

Органіка відновлює родючість і покращує структуру ґрунту, захищаючи кореневу систему від морозів.

Осінні підгодівлі, проведені з урахуванням кліматичних особливостей регіону, складу грунту, вікових і сортових потреб, допомагають плодовому дереву зимувати, успішно протистояти шкідникам і хвороб.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал