Чим підживити кімнатні квіти для швидкого росту і рясного цвітіння

Зміст

Будь-який садівник повинен чітко розуміти: мало просто поливати кімнатні квіти, для швидкого росту і рясного цвітіння знадобиться вносити в ґрунт різні органо-мінеральні суміші. На жаль, без цього ніяк не обійтися, тому що нормальному розвитку рослини не вистачатиме тих корисних елементів, які містяться в обмеженій кількості ґрунту його тари.

Як зрозуміти, що кімнатним квітам і рослинам потрібне підживлення?

Брак корисних речовин в ґрунті відразу дає про себе знати. Як правило, досить просто звернути увагу не зовнішній вигляд кімнатної квітки.

Незначна нестача може виражатися чахлим видом, що обпадає листям, уповільненим ростом, відсутністю цвітіння.

Якщо справа зовсім погано, то квітка частіше хворіє, висихає, поки остаточно не загине.

Коли ваші квіти:

 • активно скидають листя, а іноді відмирають навіть цілі галузі;
 • практично не ростуть;
 • багато і серйозно хворіють;
 • стають крихкими, ламкими;
 • менш рясно цвітуть;
 • в цілому втрачають фарби і глибину забарвлення.

Це вірна ознака нестачі поживних речовин в ґрунті. Потрібно поливати і одночасно збагачувати ґрунт.

Як вносити підживлення під час поливів правильно?

Діє класичне поняття, що додаткові мікро і макроелементи необхідні кімнатним квітам в той час, коли вони активно набирають зелену масу, випускають бутони і розквітають. Це час випадає на теплу пору року (травень – серпень), частково – на першу декаду осені. У кімнатних рослин в теплу пору року посилено розвивається зелена маса, йде бутонізація, відростають нові і посилюються старі корінці. І ось тоді необхідно допомагати їм, додаючи в ґрунт все необхідне.

Починати удобрювати і поливати слід з приходом тепла навесні аж до середини вересня. В кінці вересня догляд поступово припиняють, готуючи квіти до зими. Поливати їх теж треба помітно рідше.

Однак є такі кімнатні квіти, які в домашніх умовах продовжують швидко зростати і відрізняються рясним цвітінням навіть взимку. В такому випадку не потрібно зупинятися і додавати корисні речовини і сполуки в ґрунт разом з поливами (в міру необхідності).

Що потрібно кімнатних квітів для рясного цвітіння?

Для гарного і рясного цвітіння потрібно використовувати комплекс різних методик. Сьогодні з цим простіше, так як без праці можна купити комплексні мінеральні добрива, які вже містять в складі всі необхідні елементи.

Якщо ж не вноситимуть комплексні засоби, то слід чергувати дві великі групи: органічні та мінеральні різновиди.

Перші є продуктом життєдіяльності організмів (гній, акваріумна вода, компост), або мають рослинне походження (торф, зола). Але у всіх випадках їх головна цінність в наявних хімічних сполуках. Так, гній багатий азотом, а зола – калієм і фосфором.

Другі – мінеральні – наслідок роботи добувної галузі, а також продукти переробки різних хімічних сполук. Мінеральні добрива можуть містити тільки один елемент, а можуть відразу кілька (комплексні). Основними діючими речовинами для всіх кімнатних квітів є все ті ж NPK (азот, фосфор, калій).

Необхідно також згадати про сумішах на основі гуматів. Причому сам по собі гумус на зростання квітів і рясне цвітіння велику роль не робить, але разом з мінералами – інша справа. Найчастіше садівники цінують гумат калію.

Які кімнатні квіти потрібно підгодовувати частіше, а які рідко

Поливати кімнатні квіти для швидкого зростання і рясного цвітіння підгодівлею треба, але слід знати міру.

Першорядне відмінність в частоті внесення поживних сумішей – між однорічними і багаторічними квітами.

У першому випадку однорічні види реагують на корисні речовини в субстраті найшвидшим зростанням і рясніше цвітуть. Однак важливо не забувати, що краще віддавати перевагу м’яким і збалансованим комплексним добривам, ніж строго органіці або строго мінеральним сумішей.

Так, наприклад, айстри погано переносять органічні добрива, зокрема гній. В іншому випадку вони багато хворіють і майже не йдуть в зростання. А чорнобривці, настурція і левкой при підвищеному внесення органіки дають більше зеленої маси і практично не цвітуть.

Багаторічні кімнатні квіти слід підгодовувати частіше. Наприклад, кореневі і кореневищні багаторічні (гладіолуси, півонії) з початку весни буде потрібно удобрювати засобами з високим вмістом азоту, в літній період – комплексними сумішами, а в середині осені – фосфорно-калійними різновидами для кращої зимівлі.

Існують і негласні правила поведінки садівників. Так, для гарного росту троянд просто не вийде обійтися без органічних видів добрив. А для самого рясного цвітіння кількість підгодівлі у весняно-літній сезон не повинно бути менше 4-х.

Кімнатним квітам, які вважають за краще кислі ґрунти, слід додавати рясніше інших торф і золу. Таким чином, виходить підтримувати кислотність ґрунту в потрібних межах.

Народні засоби підгодівлі кімнатних квітів

Особливе місце в домашніх підгодівлі квітів займають народні методи. Вони часто гранично прості, доступні кожному, але нерідко і досить ефективні, щоб допомагати кімнатних квітів швидко йти в ріст і рясніше цвісти.

Перекис водню для квітів

Серед універсальних способів наситити квіти – застосування перекису водню. Засіб не тільки активізує ріст і гарантує рясне цвітіння, але паралельно пригнічує шкідливі бактерії, мікроорганізми, грибки.

Рецепт простий:

 1. Перекис в кількості 2 ст. ложок необхідно повністю розмішати в 1 л води.
 2. Поливати кожен другий день протягом півтора – двох тижнів.

Зазвичай засіб застосовують в період бутонізації та цвітіння, але воно також є недопустимим для профілактики захворювань в осінньо-зимовий період, коли квіти відпочивають.

Застосування настою яєчної шкаралупи

Шкаралупа яєць буде корисна кімнатних квітів через те, що вона складається до 93% з кальцію, а також калію, заліза, цинку, фосфору і міді.

 1. Шкарлупки очистити від залишків білка і плівки ( щоб не гасли).
 2. 100-150 гр. шкаралупи подрібнити до стану порошку і змішати з 3 л води.
 3. Наполягати близько 1 тижня, а потім розбавити з чистою водою в пропорції 1: 3 і поливати квіти під корінь.

Швидке зростання і рясне цвітіння від яєчної шкаралупи демонструють: камелія, гортензія, азалія, фіалки, кассіопея.

Можна використовувати як настій яєчної шкаралупи, так і склад в сухому вигляді (ретельно перемелений, подрібнений до пилку і просто замішувати в ґрунт).

Як використовувати настій бананової шкірки

Бананової шкіркою перегодувати квіти важко. Тим часом, вони багаті за складом мікроелементами не менш, ніж яєчна шкаралупа.

 1. В 1 л теплої води додають 2-3 шкірки банана.
 2. Суміш нещільно закривають кришкою і залишають на 5-7 днів.
 3. Після настій розбавляють з чистою водою 1: 1 і поливають квіти під корінь до 2 разів на тиждень.

Особливо люблять настій з бананом орхідеї і декабристи.

Великий плюс добрив на основі бананової шкірки – вони довго діють на кімнатні квіти.

Застосування йоду

У чистому вигляді йод застосовувати на квітах категорично заборонено. Необхідний слабкий розчин.

 1. Краплю йоду розчиняють в 1 л чистої води.
 2. Поливати рясно на всьому протязі цвітіння.

Йод благотворно позначається на якості цвітіння, плюс захищає від розвитку безлічі хвороб. Основне завдання, яке виконує йод, це утворення з’єднань з калієм в ґрунті і краще засвоєння цього важливого елемента кореневою системою рослин.

Янтарна кислота для квітів

Це засіб – улюблене харчування полуниці, хавортії, маранти, всіх цитрусових, але взагалі воно допустимо до застосування зі всіма домашніми культурами.

Спосіб приготування:

 1. Одна таблетка на 1 л чистої відстояної води.
 2. Квітка можна обробляти по листу або рясно поливати його під корінь раз в 2-3 дня на протязі до 14 днів.

Янтарна кислота добре зарекомендувала себе як засіб для швидкого росту рослин і збільшення термінів цвітіння. Застосовувати розчин потрібно взимку або навесні перед початком активної вегетації.

Настій цибулиння

Великою популярністю користується настоянка цибулиння. Така суміш багата і мікроелементами в складі, і фітонцидами, які відлякують шкідників і перешкоджають розвитку багатьох квіткових хвороб (гниль, чорна ніжка, наліт на листках).

 1. Лушпиння цибулі залити водою на 6-12 годин.
 2. Застосовувати раз в 3 дня протягом 1-2 тижнів.

Дуже важливо для настою відправляти тільки хорошу лушпиння цибулі, без гнилі і ушкоджень на ній.

Як застосовувати звичайний цукор

Звичайний цукор буде розпадатися в ґрунті на глюкозу і фруктозу – необхідні енергетичні речовини для швидкого зростання не тільки рослин, але і всього живого.

 1. Взяти 1 ст. ложку цукру і розвести її в 0,5 л води.
 2. Поливати цим настоєм землю в горщику 1 раз в тиждень.

Як варіант, деякі просто рясно посипають поверхню ґрунту цукром, після чого стандартно поливають кімнатні квіти. Ефект той же.

Використання кавовій гущі

Немає нічого простіше додавання кавової гущі в ґрунт ваших квітів. Досить просто не виливати гущу в раковину, а поливати нею квітка, розпушивши після ґрунт.

Плюс від такого методу – підвищується кислотність ґрунту. Також на користь йде розпушування, так як до коріння надходить більше повітря, звідси стабільне зростання і краще цвітіння.

Чайна заварка для квітів

Для лілій, азалій, гладіолусів і троянд також буде корисна чайна заварка. Вона підвищує кислотність ґрунту, як і кава.

Однак важливо поливати квіти заваркою чаю з обережністю і нечасто, так як чай обожнюють чорні мошки сциарід.

Як розводити золу для настою

Деревна зола є одним з найпростіших народних засобів підживлення рослин калієм. Вона часто застосовується на відкритих ґрунтах, в городах і садах, але нерідко використовується для кімнатного квітникарства.

 1. Концентрований розчин не потрібен: досить 100-150 гр. золи на відро води (8-10 л).
 2. Поливати кімнатні квіти під корінь не частіше 1 разу на місяць.

Зола прекрасно підходить для профілактики багатьох хвороб, а через велику кількість калію і фосфору в складі також допомагає квітам швидше рости і рясніше цвісти.

Як поливати квіти пивом

Поливати рослини потрібно не пивом, а розчином з пива. Для цього:

 1. Пива дають постояти і видихнути.
 2. Розводять напій з чистою водою в пропорції не менше, аніж 1:10.

Корисними в такому методі будуть дріжджі, а також містяться в складі пива мікроелементи.

Полив квітів настоянкою часнику

Своє дію на швидке зростання і рясне цвітіння надає і настоянка часнику.

 1. Зубчики очистити від шкірки, подрібнити або розчавити.
 2. Додати в пропорції 90-100 гр. часнику на 1 л теплої води.
 3. Залишити на 5 діб настоюватися.
 4. Після розчин процідити і розбавити з чистою водою в пропорції 1:10.
 5. Поливати рослини під корінь, чергувати зі звичайним поливом, робити перерви 2 тижні між внесенням часниковою суміші.

Корисними в такій суміші будуть фітонциди, ефірні масла, амінокислоти, вітаміни і мікроелементи, що потрапляють в ґрунт з зубчиків часнику.

Як застосовувати сік алое для квітів

Мало хто знає, але сік алое є справжнісіньким стимулятором швидкого зростання рослин, причому має повністю природне походження.

 1. Одну чайну ложку соку алое потрібно розвести в 1,5 л теплої води. Настояти.
 2. Поливати сумішшю замість звичайної води.

Ті, хто використовував подібний народний метод, впевнено заявляють, що він допомагає в найкоротші терміни виростити запашний і здоровий квітка з рясним цвітінням.

Настій цитрусової шкірки

Дуже простий спосіб, який вражає великою кількістю корисних мікро і макроелементів, потрібних для швидкого зростання і підвищення імунітету всіх домашніх квітів.

Цитрусові кірки для обробки герані

 1. Шкірку будь-яких цитрусових (апельсини, мандарини, лимон) необхідно замочити в 1 л води.
 2. Дати розчину настоятися як мінімум ніч.
 3. Поливати через день до 10 днів.

ДОВІДКА. Це засіб дуже м’яке, завдати шкоди їхньому здоров’ю майже неможливо.

Як розводити дріжджі

Дріжджі для квітів є справжньою джерелу корисних мікроелементів, вітамінів групи B і фітогормонів. Все сприяє швидкому росту коренів і серйозно збагачує мікрофлору ґрунту.

 1. 10 гр. натуральних пресованих дріжджів потрібно розвести на 1 л теплої води і додати 1 столові ложки цукру. Настояти 3 години.
 2. Або сухі концентровані дріжджі – 1 гр. на 1 л води + 1 ч.ложка цукру. Настояти 2-3 години.
 3. Після настоювання розвести суміш з чистою водою 1: 5.

Поливати рослини таким дріжджовим розчином досить 1-2 рази в тиждень.

Які готові рідкі добрива використовувати для квітів

Все рідкі добрива можна розділити на дві великі групи: органічні та мінеральні.

Перші роблять на основі природних відходів (вони неприємно пахнуть). Другі створюються шляхом додавання хімічних сполук. Рідкі добрива завжди дуже концентровані, тому їх необхідно розводити з чистою водою.

Найбільший плюс рідких засобів – вони швидко засвоюються рослинами. А найбільший мінус – з концентрацією можна переборщити і нанести опік кореневої системи.

Використання мінеральних добрив для кімнатних квітів

Мінеральні добрива завжди багаті на певні групи макроелементів:

 • азот;
 • залізо;
 • марганець;
 • сірка.

Без цих компонентів рослині буде важко сформувати міцну кореневу систему, а значить, мати міцне імунітетом і швидко розвиватися.

Найбільш дієві препарати для швидкого зростання на мінеральній основі містять відразу кілька макроелементів. Наприклад, азот, калій і магній.

Гранульовані підгодівлі для квітів, як розводити і використовувати

Дуже зручною формою випуску більшості комплексних мінеральних добрив є гранули. Їх просто застосовувати, легко витримувати необхідну концентрацію, а ефективність при цьому нітрохи не поступається іншим способам.

Найбільше гранульовані добрива застосовуються для всіх овочевих культур в саду і городі, а також для кімнатних квітів.

Гранули є пористі капсули, які розкриваються при підвищенні вологості. Найчастіше їх просто розкидають по поверхні ґрунту, а вони самі починають діяти при поливі або опадах.

Гранульовані засоби дуже концентровані, тому їх не застосовують частіше 2 разів на рік для багаторічних квітів і 1 разу на рік – для однорічних.

Які аптечні препарати можна використовувати для підживлення квітів

В догляді за кімнатними рослинами знайшли своє застосування і найпростіші лікувальні препарати, які можна купити в будь-якій аптеці без рецепта.

Аспірин

Всього 1 таблетка аспірину на 1 л води дозволить поліпшити колір і глибину відтінку рослин, посприяє зміцненню їх імунітету і просто призведе до швидкого зростання.

ДОВІДКА. Рекомендується використовувати метод не частіше 1 разу на 2 місяці в період вегетації (весна-осінь).

Кетамін

Касторку рекомендується додавати в воду і поливати кімнатні квіти в момент цвітіння.

 1. Досить розвести 1 ч.ложку на 1 л води.
 2. Поливати квіти цим розчином можна відразу з перервами 1 -2 дня між поливами.

Вважається, що касторка допомагає рослинам швидко рости, рясно цвісти і менше хворіти.

Часті помилки

Підживлення – необхідний етап догляду за рослинами нарівні зі звичайним поливом. Проте, в цій справі теж важливо не робити часті помилки, властиві всім новачкам.

 • Наприклад, важливо не забувати про точному дотриманні дозувань. Навіть нешкідливі на перший погляд речі на зразок чайної заварки можуть принести більше шкоди, ніж користі при надмірному використанні.
 • Різні засоби краще чергувати, а не поливати одним і тим же весь рік.
 • Рослина може виглядати хирляві навіть з урахуванням правильних і постійних підгодівлі. Треба пам’ятати також, що кімнатні квіти для швидкого росту і рясного цвітіння доведеться періодично пересаджувати в більш об’ємну тару.

Відповіді на часті питання

Яким засобам краще віддавати перевагу: покупним або народним?

Куплені засоби ефективніше, а народні – м’якше. Але правда і в тому, що деякі народні методики можуть зрівнятися за якістю з покупними препаратами.

Скільки підгодівлі потрібно на рік?

Майже для всіх кольорів для швидкого зростання – мінімально одна навесні. Оптимально для рясного цвітіння – не менш 2-3 в період з весни по вересень. Тільки деякі кімнатні квіти вимагають 4 і більше підгодівлі в році.

Чи можна поливати одним і тим же засобом різні квіти в будинку?

У більшості випадків так.

Висновок

Є маса варіантів того, чим зрошувати кімнатні квіти. Вибрати треба щось одне, не треба поливати всім відразу. Тому складіть план підгодівлі і дотримуйтесь його.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал