Як і коли садити цибулю під зиму в 2022 році за місячним календарем

Посадка цибулі під зиму в 2022 допоможе отримати урожай вже на початку літа. Озимі сорти не вимагають ретельного догляду, але, щоб насіння закріпилися і підготувалися до морозів, необхідно підготувати грядки, визначитися з сортом і не пропустити термін посадки. Досвідчені городники рекомендують не тільки орієнтуватися на капризи погоди, вибираючи час посіву цибулі під зиму, а й дивитися коли садити овоч в 2022 році, за місячним календарем. Вплив супутника землі на всі рослини вже підтверджено офіційно, науковими дослідженнями.

Переваги посадки цибулі на зиму

Існує безліч причин вирощувати озимі сорти городньої культури :

 1. Чи не доведеться витрачати час на догляд. Для проростання досить вологи, накопиченої при таненні снігу.
 2. Урожай можна отримати на кілька тижнів раніше.
 3. У цибулі, який пережив зиму, вище стійкість до температурних перепадів і грибкових захворювань.
 4. Уже в травні можна зрізати пір’я.
 5. Цибулини виходять більші і соковиті.

Потрібно враховувати і економію, адже на зиму висаджують невеликий сівок, вівсюжку, який все одно висохне за зиму. До того ж він не стрілкуется.

Увага! 

Недоліки вирощування в зиму: лежкость у озимих сортів нижче, ніж у ярих, і грядки доведеться навесні досівати. Чи не весь сівок переживає зиму, до того ж при помилку з термінами врожайність знижується.

Які сорти цибулі можна садити в зиму

До кращих озимих сортів відносять цибулю голландської селекції :

 1. Радар – висока схожість, солодкуватий смак. Головка злегка приплюснута, в середньому досягає 200 г, але може дорости і до 500 м.
 2. Трой – з золотистими лусочками і високою морозостійкістю. Навесні швидко дозріває. Вага головки – до 100 м.
 3. Шекспір – універсальна культура для всіх регіонів. Він не найбільший – не більше 75 г, але дуже соковитий і витримує без снігового покриву морози до -15 ° С.
 4. Сеншуй стійок до хвороб і шкідників, відрізняється високою лежкостью.
 5. Стурон легко дізнатися за характерною витягнутої формі цибулин і темним лусочок. Середньостиглий сорт, можна висівати і як озимий, і як яровий.
 6.  Центуріон – довгастий з гострим смаком. Схожість висока, головки близько 100 м.

Щоб отримати ранній урожай, краще зупинитися на Центуріон. У нього солодкуватий смак, щільні лусочки золотистого кольору. Легко переносить незначні заморозки.

Терміни посадки цибулі

Плануючи посів вівсюжки або насіння цибулі під зиму, необхідно підготувати ділянки – добре перекопати грунт на глибину не менше 15 см, внести підгодівлю. Один з варіантів – 1 кг перегною і 15 г суперфосфата на 1 м². Якщо кислотність на ділянці висока, додають пушонку або доломітову борошно.

Посадковий матеріал калибруют. Вівсюжку і головки до 2 см краще садити окремо, тоді навесні буде ясно, які сорти потрібно досівати.

Якщо немає можливості просушити посадковий матеріал, знезараження шляхом замочування в дезінфікуючих розчинах не проводять. Вологі цибулини загинуть при ранніх заморожувах. Досить вибрати міцні головки, без ознак пошкодження.

Увага! 

Щоб уникнути стрілецького, за 2 дні до посадки цибулини прогрівають, поміщаючи над джерелом тепла, а перед приміщенням їх у відкритий грунт поливають грядки окропом.

Коли садити цибулю під зиму в 2022 році за місячним календарем

Щоб отримати великі головки, дні посадки краще запланувати на спадну місяць, на перо – на зростаючий.

Коли садити цибулю під зиму в 2022 році, таблиця по числах :

Терміни Вересень Жовтень Листопад Грудень

На перо

8-15 7-13 6-9, 17-24 5-6, 14-21

На ріпку

23-26 21-23, 26-28 17-18, 22-24 1-2, 14-16, 20-21, 29-31

Несприятливі дні

7, 17-18 6, 14-15 5, 10-11 4, 8-9

Не дуже сприятливим періодом вважається повний місяць – занадто висока енергетика рослин. Якщо при весняній посадці це на благо, швидше з’являються паростки, то при осінньої подібне небажано, особливо теплої осені. Якщо витягнуться пір’я, головки в землі ослабнуть і загинуть навіть при незначному похолоданні. Тому краще утриматися від висадки озимих сортів цибулі 21-22 вересня, 20 жовтня, 19-20 листопада і 19 грудня.

Увага! 

Дні, що не увійшли до таблиці, є нейтральними.

Догляд за цибулею після посадки

Важливо дотримуватися правильної схеми висадки. Щоб отримати великі головки, на відстані 20 см один від одного формують борозенки глибиною 6 см. Проміжки між великими цибулинами – 15 см, дрібними – 8 см. Після того як грядки засипали грунтом, їх потрібно утрамбувати, але не сильно.

Для вівсюжки досить кроку в 5 см, а глибини лунок – 4 см. Зазвичай таку схему використовують для вигону на перо. Зверху борозенки краще спочатку присипати річковим піском, а вже потім – грунтом. Після посіву грядки заливати небажано: досить легкого зволоження, щоб посадки не вимерзли.

Увага! 

Якщо осінь дощова, а грунт занадто вологий, то грядку відразу ж не засипають, їй потрібно дати постояти хоча б годину. Після утрамбовки грунту по периметру грядки формують дренажні канавки.

Через 2 тижні після посіву можна починати підготовку до зими. Поспішати не варто: в теплу погоду головки проростуть, у вологу – намокнуть і почнуть гнити. Для утеплення посадки мульчують. Товщина шару залежить від клімату регіону: в теплому досить 5-8 см, в холодному – до 15 см. Для мульчі можна застосувати торф, тирса, солому, висушені листя. Щоб вітер не видував утепляющий шар, на нього викладають лапник або рубероид.

Мульчу знімають, як тільки весною розтанув сніг. Паростки зимника з’являються рано і не бояться заморозків до -4 …- 5 ° С. Якщо запізнитися з видаленням укриття, озимий цибулю може згнити.

Не можна для утеплення використовувати плівку – під нею накопичується конденсат, через що майже весь посадковий матеріал подмерзает або випревает.

Поширені помилки

Помилки недосвідчених садівників можуть значно знизити врожайність озимої цибулі. До найбільш частих відносяться :

 1. Використання поліетиленової плівки в якості утеплення на зиму.
 2. Раніше видалення мульчі навесні. В цьому випадку при заморожувах потрібно буде на ніч прикривати ділянок агроволокном. Якщо немає можливості часто відвідувати ділянку, товщину шару мульчі можна зменшити, але повністю її прибирати не варто.
 3. Восени вносять не тільки калійно-фосфорні, але і азотні добрива. Це прискорює вигін пера, і посадковий матеріал не переносить зиму.
 4. Занадто сильне заглиблення, через що головки загнивають, або поверхнева посадка – цибулини вимерзають.

Неправильний вибір терміну посадки озимої цибулі і недотримання агротехнічних заходів негативно позначаються на врожайності. Але, якщо зимовий встигне вкоренитися і матеріали для мульчі обрані правильно, вже в травні можна буде зрізати на салат молоді пір’я, а в червні викопувати соковиті цибулини.

Всі роботи потрібно закінчити за 3 тижні до похолодання. Щоб не помилитися, слід прислухатися до довгострокових прогнозами синоптиків і спиратися на рекомендації місячного календаря.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал