Роботи в саду і городі в квітні на 2025 рік, що потрібно зробити

Зміст

В квітні городникам і садівникам хочеться скоріше приступити до робіт на городі або в саду, адже після зими потрібно дуже багато всього зробити!

Можна почати обробляти землю, але не варто поспішати. Все-таки в Україні зима довга і має звичай повертатися навіть у квітні. Основним критерієм проведення робіт є фізичний стан ґрунту і температура повітря.

У сьогоднішній статті ми поговоримо про те, за яку роботу потрібно братися в квітні і що зробити треба обов’язково.

В яких регіонах і яка робота починає проводитися в квітні в саду і городі

До обробці ділянки потрібно приступати після того, як розтане сніг, і висохне земля. Ділянки перекопують, видаляють коріння бур’янів і рихлять землю.

У південних регіонах в теплиці переносять розсаду на початку-середині місяця, в північних це потрібно зробити лише в кінці квітня. Заздалегідь обмірковують утеплює покривний матеріал на випадок поворотних заморозків.

Які роботи потрібно зробити в квітні в саду

Деякі заходи потрібно зробити до початку сокоруху, інші – після його настання.

Посадка та догляд за саджанцями

Молоді дерева висаджують на постійне місце в саду в період, коли температура повітря встановиться в районі 10 градусів, а після останніх заморозків мине не менше 3 тижнів. У Середній смузі це зазвичай друга половина квітня. Посадочні ями краще зробити мінімум за 2 тижні до висадки.

Уже посаджені в саду молоді дерева можна захистити від негативного впливу яскравих сонячних променів. Використовують тонкий покривний матеріал, роблять з нього курінь, відкритий з північного боку. Так саджанець звикне до нового місця без зайвого стресу.

Обробка плодових дерев

Після того, як розтане сніг приступають до догляду за деревами в саду:

  • внесення добрив;
  • зняття укриттів;
  • побілка стовбура;
  • санітарна обрізка (формує – для молодих екземплярів);
  • профілактична обробка фунгіцидами від грибкових захворювань.

ДОВІДКА. Гранули азотних добрив, необхідні навесні для нарощування зеленої маси, можна розкидати ще по снігу. Зробити це потрібно для того, щоб разом з розтанула водою вони поступово надходили до коріння.

Укриття з культур в саду потрібно знімати в безвітряний похмурий день. Дерева звикнуть до нових умов. Відразу білять стовбури, щоб раптово з’явилося сонце не обпекло кору.

Також треба зробити санітарну обрізку, при якій видаляють підморожені, підсохлі, пошкоджені гілочки, а також ті, що ростуть вниз або всередину крони.

Насадження в саду для профілактики обробляють бордоською рідиною (1-2%) або іншим фунгіцидом (Швидкість, Хорус і подібні) відповідно до інструкції.

Догляд за ягідними чагарниками

У квітні знімають покривний матеріал і дозволяють гілкам випрямитися. Обрізають пошкоджені, сухі гілки і обробляють чагарники в саду від паразитів і можливих хвороб. Смородину, яка була вражена борошнистою росою, можна обробити препаратом “Фітоспорін”.

У теплих регіонах, де садівники в квітні вже чекають цвітіння, приступають до наступного етапу обробки засобами проти комах і грибка. На початку розпускання бутонів використовують ті ж хімічні препарати, що і при набуханні нирок. Прихильники органічних методів боротьби користуються водними розчинами мила і золи.

Догляд за декоративними кущами і газоном

В квітні в саду знімають залишилася укриття захист з усіх чагарників. Зробити це потрібно в похмурий день без сильного вітру.

Надають час для адаптації. Після цього чагарники обрізають і обробляють.

Також в саду очищають газон, прибирають стару траву, на спорожнілих місцях розкидають нове насіння. Підсівати можна як зелений, так і квітучий газон.

Що потрібно зробити в квітні в городі

Ряд робіт в квітні потрібно зробити і в городі.

Посадка зелені

Відразу після досягнення температури ґрунту плюс 5 градусів можна висаджувати:

  • редис;
  • кріп;
  • цибуля;
  • петрушку;
  • салат;
  • шпинат.

Якщо висадити в теплицю при таких же температурних умовах, то через днів 10 можна буде вже зрізати зелень.

Підготовка грядок

Приділяють увагу порожнім ділянок і тим, на яких ростуть багаторічні культури. Потрібно відгорнути землю з цибулі, часнику і ревеню.

Порожні ділянки перекопують, формують грядки, розпушують. Можна внести азотні добрива (30 г на 1 кв.м). Перед посівом слід дати час на усадку ґрунту.

Розкислення ґрунту

Якщо ґрунт занадто закислен, то в квітні потрібно зробити вапнування.

ДОВІДКА . Про підвищеної кислотності свідчить атака дротяники в минулому році і поява наростів на бульбах і коренях овочів.

В ґрунт вносять золу або вапно з розрахунку 200 г на кв.м., після чого проводять розпушування на глибину 3-6 см.

Догляд за садової суницею

У Середній смузі догляд за садової суницею відновлюють в кінці квітня, в Південних краях – раніше. В цей час на кістках з’являються перші зелені листочки.

Етапи проведення робіт:

  1. Зняття укриття. Проводиться в похмурий, теплий і тихий день.
  2. Збір сухого листя. Не потрібно використовувати граблі, щоб не пошкодити нові листочки і точку росту. Краще користуватися секатором. Сухе листя спалюють для запобігання розвитку зимували на них грибкових спор і шкідників.
  3. Розпушування і підсипка ґрунту. Коріння у суниці поверхневі, тому рихлити ґрунт потрібно дуже обережно. У місця, де коріння оголені, підсипають трохи землі.
  4. Видалення загиблих кущиків.

Після робіт суницю підгодовують звичним добривом і мульчують для уповільнення випаровування вологи і уповільнення росту бур’янів.

Що потрібно зробити в квітні з розсадою

В квітні на розсаду висаджують ранньостиглі овочі, зелень і квіти.

ДОВІДКА. Для північних регіонів необхідно вибирати скоростиглі сорти.

В квітні вже підросли рослини (суницю, перці, томати) відокремлюють один від одного, тобто здійснюють пікіровку.

На початку місяця сіють однорічні квіти, у другій половині можна почати пророщувати бульбові гладіолуси і жоржини.

В прохолодних регіонах різні види капусти на розсаду висаджують в теплицях, в південних – на відкриті ділянки.

УВАГА. Якщо в березні не встигли посадити однолітні на розсаду (чорнобривці, гвоздики, настурції, агератум і інші), то це можна зробити і на початку квітня.

Будинки огірки, кабачки і баштанні на розсаду в регіонах з помірним кліматом сіють на початку місяця, в північних широтах це потрібно зробити в кінці квітня.

Пікіровка томатів і перців

Переміщати розсаду в теплицю можна за умов прогрівання ґрунту в ній до 15-20 градусів. При цьому денна температур повітря на вулиці повинна стабільно встановитися на позначці плюс 15 градусів.

Що потрібно зробити в теплиці?

Обробка теплиці

До роботи в парнику або теплиці можна приступати ще до того, як сніг повністю розтане на вулиці, щоб встигнути підготувати її до остаточного встановлення теплої погоди.

Перекопка і розпушування

Після підсихання землі приступають до її перекопки. Іноді досить лише розпушування. Частину, що залишилася мульчу можна змішати з ґрунтом.

Відразу варто розмежувати місця для майбутнього вирощування томатів, перців.

ДОВІДКА. Раннє вирощування зелені не порушить планів по пересадці інших овочевих культур, тому на городі або в теплиці можна зробити невеликі грядочки, куди посіяти швидкозростаючі сорти салату, листової гірчиці і іншої зелені.

Посів

у Середній смузі України при досягненні температури в теплиці 15-20 градусів висаджують:

  • редис;
  • базилік;
  • салат.

Посів проводять з метою отримання розсади або для вирощування зелені вже до початку травня.

Які роботи в квітні проводять в винограднику

Крім саду і городу варто приділити увагу і виноградній лозі.

ВАЖЛИВО! Якщо восени не проводили обрізку, то до початку сокоруху це можна зробити в квітні.

Регіони з помірним кліматом

Після того, як ґрунт підсохне, а температура повітря досягне 15 градусів, приступають до зняття укриттів. Проводять прибирання, розпушують ґрунт, обрізають кущі і поливають. Разом з поливом можна внести мінеральні добрива. В цей же час проводять профілактичну обробку проти шкідників і захворювань.

В кінці квітня готують зелені саджанці до висадки у відкритий ґрунт. Спочатку їм дають можливість звикнути до яскравого освітлення, виставляючи на сонці на 1-2 години. Після час перебування під прямими сонячними променями збільшують.

Південні райони

Звільнені від укриття виноградники підв’язують залежно від типу форміровки куща.

Лозу додатково оглядають на наявність підморожених і пошкоджених ділянок. В середині-кінці квітня готують посадочні ями для вегетуючих саджанців. З приходом теплої погоди їх висаджують.

Які роботи проводять в квітні з квітами

До догляду за клумбою приступають ще в той час, коли лежить сніг.

Відведення зайвої вологи і прибирання в квітнику

на початку квітня необхідно переконатися в тому, що немає затоплення насаджень. Для відводу вологи лопатою викопують канавки, по яких тала вода буде стікати.

Сніг переносять на вільні ділянки і до стовбурів дерев. Перезволожений ґрунт не варто втоптувати, щоб не нашкодити квітам.

Як тільки ґрунт достатньо підсохне можна приступати до збирання торішнього листя і залишених надземних частин квіткових кущиків.

Пікіровка

Квіткові посіви минулого місяця пікірують у фазі розвитку першого повноцінного листа. Для цього вибирають холодну теплицю, захищену склом, веранду або лоджію. Оптимальна відстань між великими рослинами – 4-5 см, дрібними – 2-3 см.

Всі квіти (крім гвоздики) можна заглибити, контролюючи, щоб не закрилися землею сім’ядолі. Зверху насипають шар прожареного піску (0,5-1 см).

Підживлення

Багаторічні і цибулинні культури розкривають ще до закінчення танення снігу.

Навесні квіти потребують азотних добривах (1 ч.л. аміачної селітри або половину чайної ложки сечовини на 1 кв.м. квітника).

Обробка рослин в квітні

До початку сокоруху, коли нирки ще не розпустилися, сад обробляють мідним купоросом для знищення відкладених яєць і личинок під корою.

Особливо процедура актуальна для старих плодових дерев зі зниженим плодоносінням.

РЕЦЕПТ: 320 г мідного купоросу розводять в 10 л води і рясно обприскують дерева.

Підготовка до посадки картоплі в квітні

У північних регіонах картопля ще не саджають на городі, а тільки лише готують до посадки:

  • перебирають;
  • очищають від землі;
  • просушують в темному місці.

Підготовлені бульби розкладають в один шар в освітленому теплому місці (7-18 градусів). Через 7-12 днів з’являються паростки, картопля готовий до посадкових робіт.

Місячний календар робіт в саду і городі в квітні 2025 року

Найбільш вдалими днями для пікіровки зірки визначили кілька днів: 3-5, 10, 11, 25, 26, 28 квітня. 6 і 7 числа виключають поділ розсади по окремим контейнерів і прищіпку.

З 19 квітня до кінця місяця не варто робити обрізання.

Наприклад, формувати крону найкраще в шостий і сьомий дні квітня, а зайнятися санітарної обрізанням гілок 10, 11, 13, 14 квітня.

8, 9, 25 і 26 числа не стануть вдалими для знищення паразитів і збудників хвороб. Краще провести процедури 1-3 і 28 квітня.

В 13,14, 23 і 24 дні квітня виключають окуліровку.

ВАЖЛИВО! 12 квітня – молодик, 27 – повний місяць. У ці дні не рекомендується посадка і посів.

28 квітня не варто займатися пересадкою, розмноженням цибулинних і бульбоцибульних. Також варто відмовитися від обрізки, в іншому випадку, обов’язково потрібно дезінфікувати зрізи.

В останні два дні місяця обмежують:

  • полив;
  • будь-які операції з кореневою системою (негативно позначиться на житті рослин);
  • розпушування ґрунту.

Посів

1 і 2 квітня краще не займатися посівом, якщо тільки метою вирощування не є отримання насіння.

На убуваючому місяці (з 1 по 10 квітня, з 28 по 30 включно) рекомендується посів коренеплодів, цибулинних, бобових, картоплі.

11 квітня місяць ще убуває, але день вважається важким для посадок, розпушування та роботи з корінням.

28 числа, в день після повного місяця, краще не займатися цибулинними і картоплею (поділ, посадка). Вони можуть загнити, а урожай буде водянистим.

15-17 квітня – ідеальні дні для динь, кучерявих видів і тих, у яких є вуса (наприклад, огірки або полуниця).

дні 23, 24 квітня вибирають для посадки ліан, в’юнів, культур з надземними корінням.

29 і 30 квітня – для будь-яких коренеплодів.

Для заходів з листовими, зеленими, баштанними і плодовими культурами добре вибрати період зростаючого місяця (13-26 квітня включно). При цьому:

  1. Для рослин з трав’янистою їстівної частиною є неблагопристойні дні в цьому діапазоні – 15, 16 і 17 квітня.
  2. Плодових і ягідних не варто займатися 14, 15 числа . Це стосується і посадочних робіт і обрізки.
  3. 18 і 19 числа виключити посів, пікіровку і пересадку трав’янистих рослин, дерев і чагарників, бульб, в’юнів і Ампеліо.
  4. Овочеві, посаджені 23 і 24 квітня, добре приживуться, але не дадуть хорошого врожаю.

Газонних трав рекомендується сіяти в перші 2 дні місяця.

19 квітня добре посадити декоративні однорічні рослини, а 20-22 квітня комфортні умови для початку зростання будь-яких рослин. 25 і 26 дні місяця відмінно підходять для посадки всіх бульбових, декоративних кущів і троянд.

Часті помилки

  1. Швидке переміщення розсади в город. Посадка в холодну і перезволожених ґрунт може викликати загнивання коренів і загибель рослин. У квітні в помірних широтах ще є ризик повернення заморозків.
  2. Ігнорування сівозміни. Збільшити врожайність на городі і в саду допомагає завчасне планування розміщення рослин на ділянці з дотриманням правил їх чергування.
  3. Ігнорування змішаних посадок. Варто пам’ятати про корисний сусідстві деяких культур, а також про те, що на городі не варто садити культури одного сімейства поблизу.

ВАЖЛИВО! Якщо з посадкою запізнилися, то для насаджень вже може бути недостатньо вологи. В цьому випадку їх можна вкрити плівкою для уповільнення випаровування і забезпечити додаткові поливи.

Відповіді на часті питання

Як визначити готовність ґрунту до посіву?

Жменя землі стискаємо в кулаці, формуючи грудку, і кидаємо на землю з висоти 1 метра. Якщо мокрий липкий грудка не розсипається, то така земля не підходить.

Як вибрати хорошого сусіда для рослин?

Є чудові приклади добросусідства культур. Моркву і цибулю відганяють один від одного шкідників. Селера здатний відлякати метеликів-капусниця від будь-якого виду капусти. Кольрабі добре уживається з салатом. Тривалість плодоношення огірків вище, якщо вони стеляться по кукурудзі. Томати відмінно почувають себе з базиліком.

Висновок

При проведенні робіт в саду і городі орієнтуються на температуру навколишнього середовища і на стан ґрунту.

Грунт повинен досить висохнути для зручної роботи з інструментами і виключення загнивання коренів.

В відкриті зони висаджують холодостійкі культури. У домашніх умовах пікірують підросли рослини і сіють інші види скоростиглих культур.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал