Що можна садити після часнику на наступний рік

Часник – частий гість на городі, але на наступний рік після нього краще садити інші овочі.

Сезонне чергування культур на городі – запорука багатого врожаю. Дотримання цього правило має важливе значення при вирощуванні часнику. Тому ще з осені необхідно визначитися, де помістити ароматне рослина на грядці і який продукт можна садити на наступний рік.

Як часник впливає на грунт?

Часник в процесі вегетації споживає велику частину корисних мікроелементів з грунту. На наступний рік грунт починає виснажуватися і втрачає свої родючі властивості. Тому, якщо садити пряна рослина повторно на одне місце, то його врожайність помітно знизиться.

Крім цього на наступний рік в ґрунтовому шарі залишаються сліди життєдіяльності різних шкідливих організмів. Найчастіше грунт вражають:

  • цибулинні гниль;
  • борошниста роса;
  • цибулева мушка;
  • трипс тютюновий;
  • коренева гниль;
  • часниковий кліщ.

Багато шкідники здатні виживати в грунті протягом трьох років. Заражена і втратила свою силу земля стає на наступний рік непридатною для вирощування овочів.

Можна залишити на тривалий час грядку для відпочинку, щоб відновити її плідність. Але це не завжди вдалий варіант для городника. Більше ефекту принесе, якщо на наступний сезон садити культури, здатні поповнити її корисний запас.

Що таке сівозміна і як вона впливає на врожайність

Продуктивне вирощування овочів вимагає особливого підходу. Основним критерієм високої родючості є правильно організований сівозміну на весь наступний період. При грамотному чергуванні різних культур на одній ділянці можна знизити ризик захворюваності рослин, забезпечити ефективне їх розвиток і збільшити врожайність.

Розрізняють декілька типів сівозміни:

  1. Проста – зміна однієї культури кожного виду до встановленої черговості висаджування. У такій схемі беруть участь певна кількість рослин, що зручно при вирощуванні овочів на городі. Можна в сезонної послідовності садити багаторічні культури, завдяки яким якість ґрунтового складу на наступний рік значно зростає.
  2. Складовою – поєднання двох видів сівозміни простого типу. Такий варіант чергування дозволяє ефективно боротися з багаторічними шкідниками. Якщо садити в такій послідовності можна підвищити різноманітність вирощуваних продуктів.
  3. Складною – інтервальна висадка однотипних культур. Даний спосіб ефективний для боротьби з певними шкідливими організмами і дозволяє грамотно розподілити робоче навантаження використовується ділянки і поліпшити в наступному році родючість грунту.

Досвідчені городники нерідко практикують послідовний сівозміну. Принцип такого методу чергування полягає в тому, що допускається садити одну культуру протягом двох років.

Для часнику в наступному сезоні можна використовувати простий метод сівозміни. У процесі попереднього підбору рослин для чергування необхідно враховувати хвороби попередників і їх вплив на грунт.

ВАЖЛИВО! Повторно садити часникові зубки на ту ж саму грядку можна не раніше, ніж через 4 роки. Правильно спланований сівозміну дозволить скоротити перерву його висадки без втрати врожайності.

Що можна садити на грядку на наступний рік після часнику?

Пізній збір врожаю вимагає підбору рослин, які можна садити на наступний рік. Добрими культурами-послідовниками стануть:

  • кабачки;
  • помідори;
  • огірки;
  • перець;
  • гарбуз.

Також можна садити картоплю, моркву і буряк. Коренеплоди мають здатність поглинати мікроелементи глибоко з землі, наповнюючи корисними речовинами верхні шари грядки. Завдяки такому сівозміні збагачена грунт дозволить на наступний рік отримати якісний і багатий урожай.

Для ефективного чергування багато городники використовують правило:

Якщо садити спочатку вершки, то після краще використовувати корінці.

Тому на наступний сезон можна садити бобові культури. Вони плідно розвиваються після часнику, одночасно відновлюючи мінеральний баланс виснаженого грунту.

Що посадити після часнику в червні, одразу після збирання

Багато різновидів часнику дають можливість зібрати урожай ще в середині літа. Раннє звільнення грядки дозволяє відразу садити нові культури, які принесуть плоди в цьому ж році.

При підборі рослин-послідовників необхідно враховувати сезонність їх вирощування. Можна садити після часнику в липні рослини з коротким періодом вегетації.

Вдалим рішенням для вирощування в цей же рік стануть:

  • огірки ранніх сортів;
  • редис;
  • капуста пекінська;
  • рукола;
  • шпинат;
  • селера;
  • кріп;
  • салат.

Швидкий розвиток цих культур, дасть можливість вже восени порадувати урожаєм.

ВАЖЛИВО! Перед тим, як садити рослини-послідовники слід провести обробку грунту і внести комплексні мінеральні добрива.

Які рослини можна посадити восени після часнику

В сівозміну часто включають культури, які добре вирощувати на грядці під зиму для отримання врожаю на наступний рік. Восени можна садити різні сорти полуниці.

Ягідні рослини – це кращі послідовники часнику. На наступний рік кущі виростуть міцними і дадуть хороший урожай.

Досвідчені городники часто практикують висадку восени петрушки, моркви, салату, буряка й редису. Для цього використовуються холодостійкі сорти. Грядку необхідно накрити. Можна використовувати мульчу або покривний матеріал. Такий посів дасть ранній урожай на наступний сезон.

Таблиця сівозміни після посадки часнику

Непридатні Бобові рослини – квасоля, горох

Послідовники Можна садити на наступний сезон Допустимі Непридатні
Помідори капуста, бобові, огірки, сидерати, ріпа, часник, зелень буряк гарбуз, томати, картопля
Огірки, кабачки картопля, цибуля, помідори, капуста, квасоля, горох зелень, буряк огірки, кабачки
суниця, капуста, картопля, цибуля, огірки, гарбуз, кабачки морква, буряк, помідори, перець, зелень горох, кукурудза, квасоля
Картопля горох, квасоля, огірки, капуста, гарбуз, кабачки цибуля, часник, все коренеплоди перець, баклажани, томати
морква капуста, картопля, кабачки, огірки, зелень або цибулю часник, помідори, баклажани і перець буряк, морква
Капуста квасоля, горох, часник, цибуля, кабачки, огірки, картопля, гарбуз
Буряк зелень, огірки, кабачки, гарбуз, картопля помідори, цибуля, часник, кукурудза, квасоля, горох, морква і зелень, перець капуста
Перець, баклажани Зелень , кабачки, огірки, квасолю, капуста, морква, часник, цибуля буряк гарбуз, томати, картопля
Зелень горох, квасоля, цибуля, часник, гарбуз, огірки, кабачки картопля, перець, кукурудза, помідори, буряк, баклажани морква, капуста

За допомогою такої таблиці можна спланувати свій сівозміну. Культури необхідно садити в правильній послідовності. Дотримання цього правило порадує багатим урожаєм вже на наступний рік.

Чи можна садити цибулю після часнику

Для успішної організації сівозміни на городі не рекомендується використовувати два роки поспіль культури зі схожими захворюваннями. Що залишилися в грунті після попередника шкідливі мікроорганізми стануть загрозою для висаджується культури. Тому цибуля не рекомендується садити після часнику на наступний рік.

Також необхідно враховувати, що обидва овоча розвиваються в одному і тому ж ґрунтовому шарі. Посадка в виснажену і заражену землю цибулі негативно позначиться на стані рослини і знизить якість врожаю.

Чи можна садити часник після часнику?

В процесі розвитку часникові коріння поглинають з землі велику кількість мікроелементів необхідних саме для зростання. На наступний рік знижується рівень корисних речовин. Тому повторно садити рослина не слід. Такі дії призведуть до проблем з врожайністю і підвищать ризик захворюваності.

ВАЖЛИВО! Деякі городники практикують вирощування овочу два роки поспіль з правильною підготовкою використовуваного ділянки. Використовувати такий варіант можна, тільки якщо часник висаджується вперше на грядці.

Потрібно садити після часнику сидерати і які

Оновити в наступному році виснажений ґрунтовий склад на городі можна за допомогою однорічних рослин з розвиненою зеленою масою і розгалуженою кореневою системою. Такі культури виступають в якості сидератів, які здатні комплексно збагатити землю без застосування хімічних складів.

Користь після часнику на наступний рік грядці принесе висадка таких рослин:

  • жито;
  • гірчиця;
  • овес;
  • гречка;
  • фацелія.

Сидерати наповнять ґрунт азотом, знизять рівень кислотності і знищать велику частину шкідників. На наступний сезон хороший ефект можна отримати при з’єднанні двох і більше культур. Овес рекомендується садити з викою і редькою олійною, а гірчицю з горохом.

Як підготувати грядки до посадки інших культур після часнику

Після збирання врожаю земля часто заражається різними шкідниками. Тому на наступний сезон без агротехнічних дій в такий грунт садити рослини-послідовники недоцільно.

Для створення сприятливих умов для інших культур необхідно попередньо:

  • видалити бур’яни;
  • скопати використовувана ділянка;
  • провести обробку фунгіцидними засобами;
  • внести добрива.

Дезінфекцію грунту можна провести за допомогою розчину одновідсоткового мідного купоросу. Його розводять в співвідношенні 200 г на 20 л води. Такий суміші вистачає для обробки 4 кв. м.

В якості добрив добре підходить сечовина, перегній і гній. Заповнити на наступний сезон живильний запас після часнику можна за допомогою фосфорно-калійних підгодівлі. Перед тим як садити овочеві рослини грунт необхідно добре зволожити.

Відгуки дачників

Олег Разіньков, Житомир

«Часник висаджую на грядці практично щороку. Вирощування не вимагає багато зусиль. Міняю на наступний рік з горохом або квасолею ».

Іраїда Гайдукова, Київ

«Петрушка, кріп і салат ростуть після часнику досить швидко, і використовувати її можна в той же сезон».

Світлана Коржавіна, Львів.

«Більше ефекту приносить посів редьки і вівса на одній грядці. Така композиція прискорює процес сівозміни, а часник саджу вже на третій або четвертий рік після них ».

Часті помилки

Початківці городники часто на наступний сезон стикаються з проблемою низької врожайності. Причиною тому стають помилки, допущені при чергуванні культур на грядці:

  • посадка на одному місці кілька років поспіль;
  • використання в послідовності сівозміни культур з однаковими захворюваннями;
  • посадка на наступний рік в необроблену грунт;
  • використання в чергуванні невідповідних культур.

Для якісного сівозміни неприпустима висадка одного виду рослин кілька років поспіль.

Відповіді на часті питання

Багатьох дачників цікавить, що, в першу чергу, краще садити після часнику і можна замінити заміну культури постійним внесенням добрив і обробкою.

Але що використовувати на наступний рік після пряного овоча вирішує тільки сам городник . Головне щоб вона сприятливо впливала на стан виснаженої грунту.

Принесе позитивний результат регулярне внесення підгодівлі для щорічного вирощування часнику на одному місці?

Ні, грунт повинен відпочити. У той же час, за допомогою перерви можна на наступний сезон знизити кількість шкідників. Щоб відновити родючий шар можна садити сидерати. Вони швидко поповнять корисні запаси грунту на наступний сезон.

Висновок

Сівозміна має чимале значення при вирощуванні часнику. Правильне чергування рослин на городі дозволить не тільки підвищити врожайність овоча, а й на наступний рік зібрати якісні плоди інших культур.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал