Що додати в побілку для дерев, щоб довше трималася

Один з найпростіших і популярних агро-прийомів по сезонної побілки дерев все одно з року в рік у ряду садівників народжує питання, що додати в побілку дерев, щоб довше трималася?

З одного боку, сьогодні випробувано безліч народних способів, є десятки пропозицій вже готових сумішей, що продаються в магазинах.

Але що з усього різноманіття вибрати саме для своєї ситуації, а що застосовувати в конкретних умовах регіону і в певну пору року – тут краще гарненько знати особливості всіх варіантів побілки, щоб діяти напевно.

Чим зазвичай білять дерева?

Побілка дерев – важливий агротехнічний прийом, основним завданням якого є захист дерев.

В першу чергу оброблене дерево не боїться сонячних опіків на корі, і може краще розвиватися протягом всього теплого сезону.

У другу – побілка служить додатковим захисним шаром від перепадів температур. Саме тому в ідеальних умовах дерева білять ранньою весною і/або пізньої осені – щоб спочатку від спеки убезпечити, і потім від сильних морозів.

Нарешті, нанесена товстим шаром побілка добре перешкоджає поширенню на корі грибків і інших рослинних хвороб. А якщо в засіб що-небудь додати, то побілка буде довше триматися і додатково відлякувати комах-шкідників, навіть деяких гризунів.

Причому найпоширеніші і одночасно прості способи побілити дерева – приготувати розчин гашеного вапна або розвести засіб на основі крейди.

Однак існує велика кількість інших народних прийомів або готових покупних засобів, де крім побілки в складі присутні склади, що клеять, інсектицидні або фунгіцидні препарати – все для того, щоб проста побілка дерев в той же самий час крім захисної функції додатково вирішувала завдання корисною, ефективною, підгодовують обробки.

Як правильно приготувати класичний розчин для побілки дерев

Найбільше поширені тільки два види побілки дерев:

  • гашеним вапном;
  • крейдою.

У випадку з застосуванням вапна виходить біла суміш, яка прекрасно відбиває сонячні промені, що дуже необхідно самої ранньої весни , коли у дерев ще не з’явилися листя.

Гашене вапно дуже добре зарекомендувала себе в першу чергу в захисті кори дерев від опіків.

Але при використанні тільки вапна неможливо приготувати побілку, щоб вона довше трималася. Навіть всього пару перших опадів досить легко її змивають.

Приблизно ті ж властивості характерні для другого за популярністю методу нанесення побілки – з розведенням у воді крейди. У такому випадку досягається яскравий білий колір, який не так притягує сонячні промені, але змивається фарба теж досить легко і швидко.

Плюсом крейдяний побілки для дерев безсумнівно буде те, що вона зовсім не шкідлива для людини і рослин, ніж та, яка приготована на основі вапна.

Що додати до складу для побілки, щоб довше трималася фарба

Відповідно, садівники йдуть на найрізноманітніші хитрощі, додаючи до складу побілки для дерев різні додаткові інгредієнти, щоб фарба довше трималася або виконувала якісь інші супутні функції.

Глина

Глина з гашеним вапном або крейдою підвищує стійкість фарби до звичайних природних опадів. Але є у способу і більш серйозні переваги.

  1. По-перше, можна просто використовувати білу або жовту глину ні з чим її не розмішуючи, завдаючи на кору до перших гілок.
  2. По-друге, суміші з добавкою глини або просто нанесена глина помітно більш в’язкі в порівнянні зі звичайною вапном або крейдою, а значить краще «лягають» на кору дерева, буквально прилипають. Такий засіб простіше наносити, а коли воно застигає, то довше тримається в саду.

Глина паралельно щільно закупорює тріщини і будь-які пошкодження на корі. Вони ж, як відомо, є головними воротами для проникнення інфекцій всередину культурних рослин. У нерівностях кори також справжній рай для різних шкідників і їх личинок. Засіб з глиною не дозволить їм спокійно жити і розмножуватися.

Фунгіцидні препарати

Досить часто садівники вдаються і одночасно до побілки стовбурів рослин, і профілактиці грибкових захворювань. У цьому питанні допомагають різні фунгіцидні добавки.

Напевно найпростіший варіант – мідний купорос. Він дешевий і доступний, найчастіше його ж додають навіть в покупні суміші для побілки, так як в ефективності засоби сумніватися не доводиться.

Побілка дерев з використанням фунгіцидів і сама по собі допомагає в профілактиці розвитку самих різних грибків та інфекцій, але і може послужити одним з етапів додаткової обробки саду після основного весняного протруювання.

ДО РЕЧІ. Альтернативою мідного купоросу може стати бордосская рідина, залізний купорос або покупної фунгіцид «Хом». Додаючи засіб, важливо використовувати рекомендовані дозування.

Молоко та молочні продукти

Якщо ж додати в побілку для дерев, щоб довше трималася, молоко або, наприклад, сироватку, то вона теж відносно добре буде «прилипати» до кори дерев. Також, розчин з молоком в якійсь мірі підгодує рослини корисними мінералами. За деякими даними, пригнічується деяка патогенна мікрофлора.

Карболова кислота

Ще однією «хитрістю» деяких садівників можна вважати добавку до гашеного вапна або крейди в побілки дерев карболової кислоти. Крім того, що вапно і крейда відлякують шкідників-гризунів – мишей і зайців – підсилює ефект добавка кислоти. Тварини з небажанням наближаються до оброблених деревам і псують кору, так як не переносять запах карболової кислоти.

Що додавати, щоб побілка не змиваються під час дощу?

Звичайна гашене вапно, крейда, та й інші класичні способи побілки дерев ніби й прості, але очевидно, що далеко не самі довговічні. Часто достатньо один-два рази трапиться дощу, і вся робота змивається майже дочиста.

Саме тому, щоб побілка не змиваються під час дощу, слід додавати в класичні рецепти додаткові інгредієнти.

Клей

Можливо, найефективнішою і тому дуже популярною добавкою для побілки дерев, щоб вона не змивалася дощами, є клей. Причому в садівництві однаково широко використовуються різні види клею: столярний, для шпалер, казеїновий. Рідше ПВА, так як він хоч і є дуже доступним, простим в застосуванні і економічним, все ж гірше переноситься рослинами. Зокрема, деревам важче дихати під шаром побілки з додаванням в неї клею-ПВА.

А в цілому побілка з клеєм головними своїми якостями дуже підкуповує: вона довго тримається, слабо шкодить деревам, а й одночасно не дозволяє волозі проникати в пори кори і руйнувати її.

Мило

Мильні розчини взагалі широко застосовують для різних народних сумішей обприскування в саду, так як вони теж дозволяють обробці помітно довше «прилипати» до рослин. Додати найпростіше звичайне господарське мило, яке попередньо натирається на тертці і ретельно перемішується з побілкою до повного розчинення.

Однак є рецепти, які передбачають використання стандартного покупного мила – мовляв, воно теж добре справляється зі шкідниками та хворобами рослин . В цілому, вступати можна і так, і так, в залежності від ситуації і особистих переваг.

Відразу кілька «зайців» можна вбити, якщо додати в побілку гній (найчастіше використовується коров’як). В такому випадку побілка набуває велику клейкість, краще пристає до кори і надійніше тримається.

По-друге, гній відрізняється хорошими антисептичними властивостями, щільно заповнює пори і уражені ділянки, допомагає в боротьбі з хворобами і шкідниками.

Нарешті, очевидні властивості гною – підживлення рослин. Так що в саду проводиться не тільки необхідна сезонна побілка дерев, а й одночасно чергове внесення добрив.

Рецепти побілки для дерев

Виходячи з того, що добавок в побілку дерев дуже багато, можна виділити кілька готових рецептів приготування розчину.

  1. Щоб розчин довше тримався, додайте близько 2,5 кг гашеного вапна, не більше 200 г столярного клею на кожні 10 л чистої води. За бажанням – ще близько 500 г мідного купоросу.
  2. Великою популярністю користується розчин з 10 л води, плюс добавки 2,5 кг вапна, 1 кг глини і 1 лопати гною. Також, за бажанням можна внести ще не більше 200-300 г мідного купоросу.
  3. Ще один варіант для того, щоб побілка дерев довше трималася: до 2 кг крейди на 10-літрове відро води і додати близько 10 ст . ложок мучного клейстеру в якості закріплювача суміші.
  4. Один з найбільш універсальних і ефективних розчинів складається з 10 л чистої води, 2 кг вапна або крейди, 1 лопати гною, 500 г мідного купоросу, стружки з приблизно половини стандартного шматка господарського мила і столової ложки карболової кислоти.
  5. беруть 1 л молока (молочної продукції), розводять в 9 літрах чистої води, замішують ще 2,5 кг вапна і 1 кг глини, додають будь-яке мило в якості закріплювача.

Коли готується розчин для побілки дерев, щоб він довше тримався важливо ретельно перемішувати всі складові до єдиної консистенції. Чим менше залишиться грудок, тим краще вдасться побілити дерева, тим щільніше розчин буде лягати на кору, тим менше шансів, що його швидко змиє дощами.

Поради та хитрості садівників

Безумовно, для такої популярної садової процедури, як побілка дерев восени або навесні, характерно досить тонкощів і хитрощів. Тому що білять дерева дуже багато. І кожен часто придумує власні «фішки».

  • Класична побілка передбачає обробку стовбура дерева від кореневої шийки до перших так званих «скелетних» гілок – це суворе правило.
  • При використанні класичної гашеного вапна для побілки, не забувайте про засоби індивідуального захисту (окуляри і рукавички), так як при реакції вапна з водою температура суміші може підніматися вище + 70оС.
  • Якщо здійснюється побілка молодих дерев, то все додаткові добавки слід скорочувати приблизно в 2 рази, щоб не нашкодити рослинам.
  • Щоб мідний купорос повністю розчинився і допоміг краще, його спочатку розводять у невеликій кількості теплої води, а вже потім додають до загального розчин.
  • Єдиної норми витрати для дерев немає: всі рослини відрізняються розмірами. Головне не пропускати ділянки, обробляти від землі до гілок і фарбувати кору розчином густим шаром.

В іншому, побілка дерев навесні або восени – досить проста і зрозуміла завдання. У ній немає нічого надприродного. Напевно навіть у міру накопичення досвіду ви самі не помітите, як почнете білити краще і краще, так як інтуїтивно зрозумієте, яким чином наносити побілку зручніше, простіше і швидше.

Часті помилки

Буває і неважливо, що вийшло додати в побілку дерев, але всі старання йдуть прахом, якщо не обробити дерева саме товстим шаром без пропущених ділянок. Тільки так виходить ефективно захищати дерева від несприятливих погодних умов, шкідників і хвороб.

Всі існуючі добавки краще додавати строго за рекомендаціями, які не намагаючись їх перебільшувати. У деяких ситуаціях замість благих цілей вийде більше нашкодити садовим деревам.

Відповіді на часті питання

Чи є різниця, коли побілити дерева, восени або навесні?

Досить один раз захистити дерева побілкою. Навесні або восени – вирішується самим садівником. Як зручніше. Деякі білять дерева двічі за рік.

Що краще – кілька разів оновлювати побілку дерев або додати до складу додаткові засоби?

Теж на розсуд власника саду. Можна віддати перевагу покупним побілка, в яких відразу є кілька речовин в складі. Вони і корисні, і одночасно довше тримаються на корі.

Так чи потрібна побілка деревах?

Не те щоб це була гостра необхідність . Але побілка, по-перше, дуже простий агрозахід. По-друге, зарекомендував себе з хорошого боку в плані ефективності.

Висновок

Як не крути, а лінь і небажання побілити садові дерева вчасно може призвести до істотного погіршення врожаю. Цей в найпершу чергу нескладний агротехнічний прийом робиться не заради забави, а ефективно допомагає захищати дерева від несприятливих температур, впливу сонця, деяких шкідників і хвороб. Та й сам сад після нанесення побілки виглядає облагородженим і особливо доглянутим.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал