Які класти добрива в лунку при посадці картоплі, чим можна підживити

Щоб виростити хороший урожай картоплі, потрібен родючий ґрунт, а в лунку при посадці додавати добрива. Вони допоможуть картоплі рости і розвиватися. Для цієї мети можна використовувати органічні та мінеральні добрива.

Які добрива вибрати і як їх вносити, ми поговоримо в сьогоднішній статті.

Який ґрунт любить картопля?

Картопля воліє пухку, родючу і легкий ґрунт із слабокислою реакцією. Висаджувати його потрібно на освітлених ділянках, закритих від північного вітру. Не підійде для вирощування бульб низина і заболочені місця.

УВАГА! При виборі місця під картоплю варто враховувати правила сівозміни. Так, культуру не можна вирощувати на одному місці 2 роки поспіль. І їй не підходять ділянки, де до цього росли томати, баклажани, перець. Кращими попередниками вважається капуста, буряк, огірок чи моркву.

Щоб отримати багатий урожай культури, ділянку під посадку варто готувати заздалегідь, ще з осені. Для цього потрібно слідувати простий інструкції:

 • Грунт на ділянці перекопати на глибину в багнет лопати.
 • Прибрати рослинні залишки і бур’яни.
 • За поверхні ділянки розкидати коржі гною, і присипати їх ґрунтом або піском.

ВАЖЛИВО! Використовувати свіжу органіку можна тільки при осінній підготовці. Якщо ґрунт удобрюються навесні, то потрібно використовувати перепрілий гній. На кожен кв. м ділянки потрібно додати по 8-10 кг органіки.

 • Додатково внести мінеральні комплекси. На кожен кв. м коштує додати 12 г селітри, 25 г сірчанокислого калію і 50 г подвійного суперфосфату.
 • Навесні ґрунт ретельно розпушити на глибину в 10-12 см. Якщо ґрунт щільний, глинистий, то процедуру повторити перед посадкою культури.
 • Ділянка розрівняти граблями.

У яких випадках при посадці картоплі в лунку кладуть добрива?

Якщо не було часу на осінню і весняну підготовку ділянки, то можна внести добрива безпосередньо в лунку. Такий спосіб допомагає заощадити на добривах, адже вони використовуються точково.

Метод підходить для невеликих ділянок, так як вносити препарати в кожну лунку на великих площах недоцільно.

Народні підгодівлі картоплі при посадці в лунку

Добрива для картоплі при посадці в лунку можуть бути не тільки дорогими покупними препаратами.

Для картоплі нерідко використовують народні засоби, які не поступаються за ефективністю мінеральним комплексам. Але готувати такі добрива потрібно строго за рецептом. І також важливо не перевищувати рекомендовану дозу.

Засіб, приготоване з гною, насичує культуру необхідними для розвитку елементами, підвищує врожайність, і покращує структуру ґрунту. Вона не шкодить рослинам, на відміну від свіжої органіки. Як готувати поживну суміш:

 1. Бочку з об’ємом в 100-200 л на 2/3 заповнити водою.
 2. Ємність залити доверху водою і накрити кришкою або плівкою.
 3. Масу залишити бродити на 10-12 днів. В процесі перемішувати рідину 2-3 рази на день.

В готову суміш варто додати деревну золу (1 кг на 100 л). У кожну лунку варто додавати по 1 л рідини.

РАДА! Для приготування підгодівлі можна використовувати будь-який тип гною. Але найбільш живильним за складом виходить жижа з кінського або кролячого.

Настій пташиного посліду

Щоб зробити ефективний засіб, знадобиться йти за такою інструкції:

 1. Пташиний послід (700 г) розвести в 10 л води з температурою + 25 … + 30 ° C.
 2. Ємність накрити кришкою або плівкою і поставити в тепле місце.
 3. Через 3 дні, коли маса перебродить, розчин процідити.

В кожну лунку варто вливати по 1 л готового засобу.

Підживлення на травах

Добриво, приготоване з скошеної трави, стане чудовою альтернативою мінеральним комплексам. У такій підгодівлі містяться всі потрібні картоплі речовини, і при цьому вона безпечна і екологічно чиста. А готувати її слід за таким рецептом:

 1. Скошеною травою разом з корінням заповнити бочку на 2/3 об’єму. Можна використовувати будь-які рослини, включаючи бур’яни. З рослин ґрунт прибирати необов’язково, але варто їх подрібнити. Можна додати до них 25-30 г сечовини.
 2. Ємність залити водою до краю. Масу перемішати, накрити кришкою або затягнути плівкою. Але потрібно залишити невеликий проміжок для виходу газу.
 3. Суміш залишити бродити в місці, куди не потрапляють прямі промені сонця.
 4. Добриво буде готове через 2-2,5 тижні. На той час піна повинна осісти.

Для кожної посадочної ями потрібно використовувати по 1 л готової маси.

Які мінеральні добрива класти в лунку при посадці бульби картоплі

Мінеральні комплекси допомагають підвищити врожайність картоплі, і підсилюють його імунітет. Але не можна перевищувати дозу подібних добрив, інакше в бульбах будуть накопичуватися нітрати.

Аміачна селітра

Аміачна селітра збагачує ґрунт азотом, і стимулює розвиток коренів і зеленої маси. Але її потрібно поєднувати з фосфорними і калійними підживлення. На кожну лунку досить використовувати 5 г селітри.

Сечовина

Мінеральна підгодівля містить велику кількість азоту, необхідного для нормального розвитку коренів і зеленої маси. Її варто застосовувати на вологій і важкої ґрунті, де вона більш ефективна, ніж аміачна селітра.

Але сечовину не можна поєднувати з лужними добривами (деревною золою, доломітового борошном). Також не можна використовувати підгодівлю на ґрунті з лужною реакцією.

В кожну лунку слід додавати по 3-5 г сечовини. Поєднувати її варто з деревною золою і калійними підживлення.

Сульфат калію

Добриво містить до 50% оксиду калію, а також сірку, магній і кальцій. При цьому в його склад не входить хлор, що робить його безпечним для картоплі. У кожну посадочну ямку знадобиться вносити по 1 ст. л. добрива.

Суперфосфат

Фосфорна підгодівля надає таку дію на рослину:

 • підвищує врожайність;
 • прискорює розвиток кореневої системи;
 • покращує обмін речовин культури
 • збільшує вміст крохмалю в бульбах.

Суперфосфат працює на ґрунті будь-якого типу. Під час заходу знадобиться додавати в кожне поглиблення по 1 ч. л. препарату.

Чи можна класти органічні добрива в лунку при посадці картоплі

Картоплю можна підгодовувати органікою. Вона безпечна і проста в застосуванні, але менш ефективна, ніж мінеральні добрива.

Деревна зола

Підживлення покращує склад ґрунту, щоб розм’якшити її, і нейтралізує зайву кислотність. Ще зола містить калій, необхідний для нормального розвитку картоплі. При посадці культури в кожну лунку по 200 мл речовини.

Перегній

Добриво складається з гною, який перегниває протягом не менше 2-х років. Воно безпечно для картоплі і не провокує виникнення парші або гнилі, як свіжа органіка. При цьому багате корисними елементами.

Під час посадки картоплі потрібно використовувати 250-700 г перегною для кожної лунки. Кількість підгодівлі залежить від родючості ґрунту.

Компост

Добриво готують з рослинних і харчових залишків. Воно добре розпушує ґрунт, і підживлює бульби корисними речовинами. Але для підгодівлі картоплі можна використовувати визріли компост, який гнив не менше 2-х років.

В кожну лунку варто додавати по 200-250 г добрива.

Як застосовувати комплексні добрива при посадці картоплі?

Мінеральні комплекси більш збалансовані за складом. Вони значно підвищують врожайність, зміцнюють імунітет картоплі і покращують смак бульб.

Вносити їх набагато простіше, ніж мінеральні добрива окремо, адже не знадобиться відміряти кожен окремий препарат.

Аммофоскі

Мінеральний комплекс містить азот (12%), фосфор (15%), калій (15%) і сірку (14%). Поєднання цих елементів сприяє підвищенню врожайності, посилення імунітету культури, і зниження кількості нітратів в плодах. Добриво добре розчиняється в воді, що забезпечує миттєвий результат.

Для підгодівлі картоплі під час посадки варто додавати в кожну лунку по 1 ст. л. препарату.

УВАГА! Добриво потрібно розподілити по дну посадкової ями, і змішати з ґрунтом. І тільки потім на нього можна укладати бульби.

Нітрофоска

Нітрофоска – комплексне добриво, до складу якого входить калійна селітра, амофос, суперфосфат. Воно забезпечує картопля усіма необхідними елементами, і при цьому працює на важкому суглинному ґрунті. Але важливо не перевищувати дозування препаратів, так як його надлишок сприяє накопиченню нітратів в коренеплодах.

При посадці картоплі в кожну лунку слід додавати не більше 10 г добрива. Його можна комбінувати з іншими підгодівлею для підвищення ефективності. І додавати до нітрофоски варте одне з наступних добрив на вибір:

 • кісткове борошно (100 мл);
 • по 1 ст. л. пташиного посліду і деревної золи;
 • по 1 ст. л. перегною і деревної золи.

Суміш підгодівлі потрібно ретельно змішати в лунці з ґрунтом, і тільки потім класти в яму бульба.

ДОВІДКА! Для підгодівлі картоплі варто вибирати фосфоритну нітрофоску, яка крім усього сприяє підвищенню якості та лежкості врожаю.

Діамофоска

Мінеральний комплекс містить всі необхідні картоплі елементи, які сприяють швидкому зростанню коренів, бульб і зеленої маси. До складу добрива, крім базового азоту, калію і фосфору, входять:

 • сірка, що підвищує імунітет культури;
 • магній, який сприяє виробленню білка;
 • цинк, що оптимізує обмінні процеси;
 • мідь, що бере участь у фотосинтезі і білкових обмінах;
 • бор, що запобігає загнивання бульб.

Препарат випускають у вигляді гранул діаметром в 6 мм, забарвлених в рожевий або червоний колір.

Перш ніж вносити діаммофоск в лунку, знадобиться змішати добриво з ґрунтом. На кожну рослину потрібно використовувати ½ ч. Л. препарату. Щоб активувати добриво, після внесення варто полити його водою.

Ефективні готові суміші і добрива для картоплі при посадці

Виробники добрив випускають кілька готових сумішей для підживлення безпосередньо картоплі. Вони містять всі потрібніше речовини в правильній комбінації.

Нерідко в їх склад входять спеціальні компоненти, які допомагають культурі краще засвоювати добрива.

«ЗМЗ картопляне»

органо-мінеральних добрив працює на всіх типах ґрунту. Воно відрізняється від інших підгодівлі пролонговану дію. І після його внесення не потрібно додатково удобрювати посадку.

Ще добриво підвищує стійкість картоплі до грибкових хвороб, і запобігає гниттю бульб.

При посадці культури в кожну лунку потрібно додавати по 1 ст. л. підгодівлі. Щоб підвищити ефективність складу, можна з’єднати його з калімагнезію в співвідношенні 5 до 1.

«Кеміра картопляне»

Добриво користується попитом у садівників, адже воно має такими перевагами:

 • збалансований склад;
 • не містить хлору;
 • підвищує врожайність коренеплодів на 60-100%;
 • знижує кількість нітратів в бульбах;
 • безпека і простота в застосуванні.

При посадці культури в поглиблення знадобиться вносити по 20 г препарату.

«Дженджик картопляне»

Збалансоване добриво включає всі важливі мікроелементи, і не містить хлору. Воно стимулює утворення бульб, і підвищує їх лежкість.

Сприяє нормальному розвитку культури і збільшує врожайність. Під час посадки в лунки слід додавати по 15 г гранул.

Що не можна додавати в лунку при посадці картоплі навесні?

При посадці картоплі можна використовувати свіжий гній або компост. Вони містять багато азоту. А надлишок цього елемента згубний для бульб.

Часті помилки

При внесенні добрив в лунку недосвідчені городники роблять такі помилки:

 • Укладання бульб безпосередньо на добрива. Препарати потрібно відразу змішувати з ґрунтом в лунці і тільки потім висаджувати в неї картоплю. Інакше препарати можуть «випалити» культуру.
 • Перевищення дозування. Надлишок добрив негативно позначається на здоров’ї культури, і може привести до її загибелі. Щоб цього не сталося, не можна перевищувати дозу препаратів.

Відповіді на часті питання

У городників нерідко виникають такі питання, пов’язані з добривом картоплі:

Чи можна комбінувати добрива між собою?

Так, і навіть потрібно. Деякі добрива містять тільки фосфор, інші калій і азот. І щоб культури отримали всі необхідні елементи, слід комбінувати підгодівлі.

Як комбінувати органічні і мінеральні підгодівлі?

Наприклад, можна поєднати компост з суперфосфатом і сульфатом калію. Ще добре поєднується деревна зола і нітрофоска.

Чи потрібно поливати лунку перед посадкою картоплі?

Так. Більшість мінеральних і комплексних добрив відносяться до водорозчинних, і працюють тільки в зволоженою ґрунті.

Висновок

Щоб зібрати багатий урожай картоплі, культуру знадобиться удобрювати. Можна закладати підгодівлі безпосередньо в лунку для посадки. Такий метод допоможе заощадити на добривах, і стане відмінним вибором, якщо не було часу на попередню підготовку ділянки.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал