Багато садівники не знають, коли можна пересаджувати виноград осінню на нове місце і допускають типові помилки, через які рослина відчуває сильний стрес або навіть гине. Але якщо розібратися у всіх особливостях процесу і слідувати нескладним рекомендацій, впоратися з роботою не складе труднощів. Головне – вибрати варіант, що схожий під конкретні умови, тут все залежить від особливостей рослини і його віку.
Навіщо проводиться пересадка восени
Пересадити виноград восени на інше місце, в тому числі і дорослий, може знадобитися з кількох причин. Найчастіше підстави наступні :
- При виникненні необхідності переміщення одного або декількох рослин на нове місце. Це може бути викликано переплануванням ділянки, зміною місця вирощування винограду і т. д.
- Вибір не найвдалішого початкового місця посадки. Причини можуть бути різними: протяги на місці вирощування, недолік сонячного освітлення через будову або інших рослин, невідповідна грунт, високий рівень розташування ґрунтових вод або підтоплення в весняний період і т. д.
- Посадка проведена без урахування сортових особливостей. Наприклад, рослини низькорослі і не можуть піднятися по шпалері для отримання достатньої кількості світла. Або ж сорт розкидистий і лозі не вистачає місця для нормального розвитку через загущення.
- Не краще сусідство з іншими культурами. Деякі рослини погано впливають на виноград, тому його краще перенести на інше місце.
До речі!
У регіонах з різкими похолоданнями і в разі, якщо до морозів залишилося менше місяця, краще перенести проведення роботи на весну.
Особливості пересадки в залежності від виду
Можна виділити кілька основних варіантів, які використовуються при пересадці. У кожного свої особливості, з якими варто ознайомитися :
- Пересадка рослини цілком. Перемістити на нове місце дорослий виноград набагато складніше, ніж молодий, так як у нього велика коренева система, яка сильно пошкоджується при добуванні рослини з грунту. Тому потрібно чітко дотримуватися рекомендацій і враховувати вік рослини.
- Посадка з використанням відведення. В цьому випадку потрібно викопати невелике поглиблення і помістити в нього дворічний втечу. Це роблять навесні або влітку – накапують гілку, рясно поливають її, щоб з нирок з’явилися відростки, а лоза вкоренилася. Тоді восени її можна було відокремити і пересадити на іншу ділянку.
- Можна нарізати живці з однорічного втечі, на кожному має бути по 2-3 нирки. Їх треба поставити у вологий поживний субстрат і залишити на наскільки тижнів. Якщо з укоріненням все в порядку, то з’являться невеликі листочки. Тоді треба пересадити живці на грядку і залишити до осені, коли їх можна розсадити на свої місця.
- Катавлак. Так називають омолодження старої рослини або загущення посадки. В цьому випадку виноград не переміщують, а роблять борозни в потрібному напрямку і поміщають туди задерев’янілі пагони, після чого закопують і поливають. З сплячих нирок з часом з’являться пагони і лоза розростеться.
Важливо!
Роботу варто проводити акуратно, рясно підгодовуючи рослини і поливаючи їх, щоб забезпечити найкраще укорінення.
В якому віці пересаджують виноград
Якщо треба пересадити виноград кущем, в першу чергу треба врахувати вік рослини. Особливо важливо розібратися з цим аспектом для початківців, щоб розуміти, як проводити роботу в тій чи іншій ситуації :
- Однорічний виноград. Найчастіше це вкорінені живці, які мають не дуже велику підземну частину, що дозволяє практично безболісно переміщати їх з одного місця на інше. Приживність в цьому випадку дуже висока. Якщо процедура виконана правильно і в потрібні терміни, приймаються практично всі рослини.
- Рослини у віці двох років також нормально переносять пересадку, хоча і мають більш розгалужену кореневу частину і розвинені пагони. Для успішної пересадки слід вкоротити відростки, залишивши на них по 2 очка. Це поліпшить укорінення за рахунок зниження навантаження і буде сприяти розгалуженню лози на майбутній рік. Дворічний виноград також приживається практично завжди.
- Трирічні рослини. В цьому випадку потрібно проводити пересадку досить дорослого куща з одерев’янілими відгалуженнями і великої кореневої системою. Важливо правильно викопати виноград для пересадки, залишаючи якомога більше коренів і вкоротити надземні пагони так, щоб на них залишилося по 4 очка. Це знизить навантаження на коріння і виключить їх виснаження, допомагаючи рослині краще адаптуватися до нового місця.
- Пересадити 4 або 5-річний виноград складніше, так як у нього коренева частина розходиться на всі боки приблизно на метр. В цьому випадку бажано обкопати рослина на відстані півметра і заглибитися приблизно настільки ж. Треба намагатися отримувати підземну частину з мінімальним пошкодженням ґрунтового кома, щоб не турбувати коріння. Слід вкоротити всі надземні відростки, щоб на них залишилося від 4 до 6 очок.
- Якщо потрібно пересадити старий виноград, варто врахувати, що він дуже важко переносить подібні маніпуляції і в половині випадків просто гине. Тому потрібно визначитися, чи варто ризикувати або простіше виростити живці, щоб виключити будь-які негативні наслідки. Якщо все-таки доводиться проводити роботу, слід залишати якомога більший ґрунтовий кому і позбавлятися від практично всієї надземної частини для максимального зниження навантаження на кореневу систему.
До речі!
Чим менше час між викопуванням і посадкою рослини на нове місце – тим краще.
Коли можна пересаджувати виноград осінню
Щоб вибрати сприятливі дні для пересадки винограду на нове місце, слід в першу чергу враховувати регіон, в якому проводять роботи. Все досить просто, розібратися не складе труднощів :
- Пересаджувати найкраще в жовтні, а точніше в першу його декаду. Це дозволить рослині адаптуватися на новому місці і підготуватися до морозів.
Важливо!
Пересаджувати при температурі грунту нижче + 6 ° C не можна. У цьому випадку роботу переносять на весну.
Технологія пересадки винограду на нове місце
Пересадка винограду восени на нове місце складається з декількох етапів. Якщо розібрати кожен з них окремо, можна провести роботи якісно навіть без досвіду в цій сфері. Потрібно пам’ятати про те, що переміщати виноградну лозу восени можна тільки після того, як листя опало, до цього її чіпати не варто.
Підготовка місця для пересадки
Для нормального розвитку і зростання треба вибирати добре освітлене місце на ділянці, захищене від холодного вітру і морозів, найчастіше це південна або південно-східна частина. Важливо, щоб грунт був поживним і легким, а волога на затримувалася на поверхні в весняний період і при рясних опадах. Неважливо, який сорт винограду обраний – «Ізабелла», «Феномен», «Чарлі» і т. д., Підготовка завжди складається з однакових дій :
- Треба очистити простір від бур’янів і рослинного сміття. Перекопати його на глибину багнета лопати.
- При перекопці слід внести комплекс мінеральних добрив по нормам, які рекомендує виробник на упаковці.
- Потрібно викопати яму розмірами 50х50 см і з такою ж глибиною. Вона може бути і більше, все залежить від обсягу кореневої частини.
- Потрібно змішати перепревшій гній або компост в пропорції 2: 1 і внести на дно 2 відра складу, добре утрамбувавши і протоку його.
До речі!
Підготовку ями зазвичай проводять за 2-3 тижні, щоб грунт сів. А поживну суміш треба вносити в день пересадки.
Підготовка куща
Коли настануть оптимальні терміни пересадки винограду восени, потрібно правильно провести підготовчі та основні заходи. Причому, деякі з операцій починають робити завчасно :
- Полив виноградника припиняють за 15-20 діб до його переміщення на нове місце. Не повинно бути надлишку вологи в цей період.
- Напередодні або в день проведення роботи потрібно зрізати пагони відповідно до віку рослини. Є картинки зі схемами, також можна подивитися фото або відео з покроковим описом цієї частини процесу. Всі зрізи треба обов’язково обробити садовим варом для захисту від проникнення інфекцій і для прискорення загоєння.
- Обкопувати рослина слід на відстані не менше 50 см, можна і трохи більше. Великі коріння бажано обрубувати на глибині не менше 40 см, щоб залишилося якомога більше довжини. Краще пересаджувати виноград з грунтовим грудкою. Тому, по можливості, рослина витягають і опускають на плівку або брезент, щоб перетягнути на потрібне місце.
Важливо!
При переміщенні важливо виключити пошкодження кореневої частини і її деформацію, просто тягти по землі не можна.
Спосіб пересадки з оголеними корінням
Щоб правильно пересаджувати виноград восени, якщо у нього відкрита коренева частина, потрібно дотримуватися кількох рекомендацій :
- При переміщенні виключити пошкодження коренів, найкраще закрити їх вологою мішковиною.
- Оглянути кореневу частину, вирізати пошкоджені і загниваючі корінці при їх наявності. Якщо вони трохи підсохли, слід вкоротити всі великі відростки на 2-3 см.
- Приготувати бовтанку з 2 частин глини, 1 частки коров’яка і води, щоб вона мала консистенцію сметани. Занурити до складу коріння безпосередньо перед посадкою.
- Розташувати рослина в підготовленої раніше ямі, розправити коріння, щоб вони не перегиналися і рівномірно розміщувалися по всьому діаметру.
- Засипати яму родючим грунтом і добре ущільнити поверхню, після чого рясно полити її.
До речі!
Для зменшення випаровування вологи з прикореневої частини найкраще замульчувати поверхню перегноєм або торфом.
Пересадка з закритими корінням
Цей спосіб більш кращий, так як він несе мінімально можливий стрес рослині при його переміщенні. У цьому випадку роботу треба проводити так :
- Викопувати коріння на відстані 50-60 см від стовбура або навіть більше, якщо рослина велике. Глибина повинна бути не менше півметра, коріння слід обрубувати акуратно щоб вони не були сильно пошкоджені на кінцях.
- Яму треба робити діаметром близько метра, щоб навколо залишалося вільний простір. Потрібно близько 20-30 см, щоб забезпечити нормальне розміщення кореневої частини.
- На дно лунки слід насипати шар з грунту і перегною, зробивши гірку посередині. Поставити рослина і вирівняти його по центру, після чого можна засипати порожнечі землею і добре утрамбувати їх.
- Після проведення роботи потрібно добре полити рослина. Можна розчинити у воді комплексне добриво для забезпечення рясного харчування.
До речі!
Якщо виявлені підгнилі коріння, потрібно зруйнувати ґрунтовий ком і видалити всі уражені відростки.
Догляд після пересадки на нове місце
Щоб збільшити шанси на нормальну адаптацію винограду, потрібно дотримуватися кілька простих рекомендацій. Так, важливо пам’ятати наступне :
- Поливати треба в разі потреби, якщо поверхня грунту пересохла і довгий час немає опадів.
- Обов’язково треба мульчувати пріствольний коло шаром 10-15 см в перші роки, щоб захистити кореневу частину від промерзання.
- Якщо виноград зацвіте на наступний сезон, потрібно обірвати бутони, щоб знизити навантаження на рослину і забезпечити його нормальну адаптацію.
- Перед настанням холодів потрібно укрити лозу, навіть якщо сорт морозостійкий. Це обов’язкова частина робіт в перший рік. Найпростіше застелити землю хвойним лапником, притиснути пагони, зверху також накласти гілки і укрити рубероїдом або іншим матеріалом.
До речі!
Підгодовувати виноград не потрібно як мінімум рік, харчування з лунки цілком вистачить.
Пересадити виноград на нове місце восени можна тільки при дотриманні ряду рекомендацій. Важливо підібрати оптимальний час і діяти строго за інструкцією. І не забувати доглядати за рослиною після його переміщення на нове місце – в перший рік винограду обов’язково потрібно приділяти підвищену увагу.