В квітні у багатьох регіонах України приходить пора садити картоплю, і орієнтуватися, як завжди найкраще за місячним календарем.
Якщо провести посадочні роботи саме в цьому місяці, то ранню молоду картоплю можна буде отримати вже в липні.
Але щоб все вийшло, важливо грамотно вибрати дату посіву, сорт і організувати правильний догляд.
Які сорти картоплі садять в квітні?
В квітні картоплю садять для отримання раннього врожаю. Її не використовують для посадки на зберігання. Першими садять ультраранні і ранньостиглі різновиди.
З ультраранніх сортів (термін дозрівання 40-55 днів) хороші відкликання мають:
- Беллароза;
- Ред Скарлет ;
- Гала.
З ранніх (період визрівання – 60-80 днів) можна придбати:
- Дофіле;
- Невський;
- Розара.
А ось вже пізні різновиди садять набагато пізніше. Отриманий урожай використовують для зберігання на зиму і наступну весну.
Коли садити картоплю в квітні 2024 року за місячним календарем, сприятливі дні
Основним критерієм, за яким визначають час посадочних робіт, є стан землі. Так як в складі картоплі велика кількість рідини, то відправляти її в сиру і мерзлу землю не має сенсу. Вона просто не почне рости.
Починають посадочні роботи після того, як земля нагріється до + 6-8 ° С на глибину не менше 10 см. При цьому температура повітря повинна стабільно встановитися хоча б на позначці +15. До цього часу в землі ще залишиться достатньо вологи.
Для прискорення росту рослин досвідчені городники керуються рекомендаціями місячного календаря. Згідно з ним коренеплоди та інші рослини, плоди які дозрівають в землі, садять на спадаючий місяць. В цей час соки культур спрямовуються до кореневої системи.
На замітку! За місячним календарем в цей період також рекомендують полоти, підгодовувати, знищувати шкідників.
Сприятливі числа для висадки картоплі за місячним календарем на квітень 2024 року: 1-5, 8-11 , 28-30.
Коли садити картоплю в квітні 2024 роки не варто?
За місячним календарем в кожному місяці є крім сприятливих днів заборонений період. До несприятливого часу для посіву будь-яких рослин відносять час молодика, повний і період, коли місяць знаходиться в неродючому знаку Водолія.
Садити картоплю за місячним календарем на квітень не варто: 6-7, 12, 27.
Дочекатися повного збігу погодних умов і рекомендацій місячного календаря складно. Тому вибирають найбільш сприятливу погоду.
Особливості квітневої посадки картоплі
Посадочні роботи проводяться в кілька етапів. Спочатку посадковий матеріал потрібно підготувати, потім правильно вибрати ділянку і тільки після цього садити.
Підготовчі роботи
Підготовка до посадкових робіт в квітні починається набагато раніше. Спочатку відбраковують посівний матеріал. Видаляють картоплю з тріщинами, ділянками гнилі та іншими ознаками захворювань і пошкоджень.
На замітку! Хворі екземпляри, якщо зійдуть, то дадуть поганий урожай. При цьому захворювання може перейти на інші рослини.
Наступний етап – пророщування. Картоплю розкладають рівним шаром в приміщенні, де на неї не потраплятиме пряме сонячне світло.
- Після пророщування картоплю обробляють розчином борної кислоти і мідного купоросу. На 10 л води розводять 1 г активного компонента. Витрата розчину: на 100 кг картоплі досить 1,5-1,8 л. Обробка захистить від хвороб і шкідників.
Вибір ділянки
Для картоплі вибирають суху добре освітлену ділянку. Сонце має потрапляти на культуру протягом усього дня. На затінених ділянках картопля росте повільніше і часто уражається хворобами.
Не рекомендують садити картоплю на території, де поруч проходять ґрунтові води.
Перед процедурою ґрунт необхідно удобрити. Для таких цілей підходять перепрілий гній і курячий послід, компост, цибулиння, деревна зола.
На яку глибину садити картоплю?
Середня глибина закладення картоплі становить 8-12 см. Вона залежить від декількох факторів:
- розмір бульб;
- тип ґрунту.
На замітку! Якщо садити картоплю глибоко, то вона довго буде пробиватися. Якщо заглиблення занадто маленьке – урожай виявиться на поверхні і позеленіє.
На глинистих важких ділянках картоплю не садять глибше 8 см, на окультурених суглинках – 10-12 см, на піщаних легких ґрунтах – 10 см .
В холодний квітневий ґрунт глибоко садити бульби не варто. Глибина 6-8 см є оптимальною.
Відстань між окремими кущами залежить від розміру бульб:
- 50 г – 20 см;
- Від 50 до 100 г – 20-30 см;
- більше 100 г – 30-40 см.
При виборі відстані між рослинами враховують кількість очок. Якщо їх багато, то коренева система буде пишною і місця для зростання їй потрібно більше.
Хитрощі посадки картоплі в квітні
Так як в квітні в багатьох регіонах зберігається ймовірність виникнення зворотних заморозків, то саджаючи картоплю, можна використовувати невеликі хитрощі, наприклад, організувати теплу грядку.
- Підготовкою ґрунту починають займатися за тиждень до посадочних робіт. Грунт перекопують на штик лопати. Збоку кожної гряди розкладають різні органічні продукти (сухий хліб, використаний чай, цибулиння і так далі).
- Укладені продукти з часом будуть в землі розкладатися, виділяючи тепло. Воно прискорить процес росту картоплі.
- Також можна садити картоплю в грядки і вкрити зверху соломою. Рослини швидше зійдуть, бур’яни не будуть рости, а також не буде потрібно підгортання. Але у цього методу є істотний недолік – картопляна плантація сильно приваблює гризунів, які можуть знищити врожай до збирання.
Як доглядати за картоплею, посадженою в квітні?
Принципи агротехнічних робіт по догляду за ранньою картоплею нічим не відрізняються від турботи про рослини, посаджених пізніше. До основних процедур відносяться.
- Розпушування. Перший раз проводять до появи сходів за допомогою грабель (для великих ділянок використовують спеціальні борони). Далі розпушують ґрунт регулярно з видаленням бур’янів.
- В ідеалі ґрунт повинен бути вологим з моменту бутонізації до збирання. Поливають при нестачі вологи в період посухи з розрахунком 2-3 літри під кожну рослину.
- Підгортання. Процес важливий для мінімізації ризику утворення зелених бульб. Перший раз підгортають, коли кущі досягнуть 10-12 см у висоту, другий – до 12-15 см (через 15-20 днів після першого), третій – картопля досягне 30 см.
- Обробка від шкідників. Найчастіше вражає картоплю колорадський жук або дротяники. Проводять у міру появи. Для боротьби можуть використовуватися хімічні і біологічні засоби, а також народні рецепти.
- Підживлення. Перший раз вносять добрива в вегетаційний період, коли бадилля починає зміцнюватися. В землю вносять перегній і сечовину. Другий раз удобрюють, якщо на листках з’являються ознаки нестачі компонентів. У ґрунт вносять деревну золу і калієвий сульфат.
Тільки своєчасне виконанням всіх агротехнічних заходів допомагає отримати хороший урожай.
Часті помилки
Деяким городникам, як вони не намагаються, не виходить виростити багатий урожай картоплі. Причиною стають помилки, які через незнання роблять багато.
- Неправильна підгодівля. Навесні не можна в ґрунт вносити свіжий гній або багато азотних добрив. Бульби починають активно вбирати компоненти і нарощувати зелену масу, але при цьому не відбувається утворення бульб.
- Великий посадковий матеріал. В цьому випадку картопля також активно нарощує зелень. Як результат господар отримає багато дрібної картоплі.
- Занадто холодний ґрунт. Якщо садити занадто рано, то процеси в тканинах припиняться. Така картопля буде сходити довше, ніж та, що посаджена в прогрітий ґрунт.
- Не садять картоплю з довгими паростками. Такі бульби будуть довго сходити. Паростки довше 3 см обламують.
Правильний вибір посадкового матеріалу і дотримання всіх правил агротехніки дозволяє отримати хороший своєчасний урожай.
Відповіді на часті питання
Які добрива краще використовувати для ранньої картоплі?
Органічні сполуки довго розкладаються, тому якщо їх вносити під картоплю, то потрібно це робити з осені. А навесні краще використовувати мінеральні склади.
Важливо не перестаратися з азотовмісними компонентами, так як вони викличуть стрімке зростання бадилля, а не бульб.
Чому бадилля зростає, а картоплі немає?
Швидше за все, в ґрунт було внесено багато азотовмісних добрив. При великій кількості цього компонента прискорюється зростання зеленої маси. Метою рослини стає утворення плодів над землею – невеликих помідорів з насінням. Культура просто не витрачає свої сили на формування бульб.
Висновок
Вирощування картоплі – багатоступінний процес, при якому важливо дотримуватися всі етапи. Важливим моментом є вибір дати висаджування картоплі. Якщо запізнитися, то урожай дозріє пізніше. При занадто ранній посадці культура може постраждати від поворотних заморозків.