Коли викопувати жоржини осінню 2024 року за місячним календарем

Різноманіття розмірів, форм і відтінків суцвіть роблять жоржини незамінними в будь-яких поєднаннях квіткових композицій. Їх можна зустріти в квітниках на садових ділянках, міських клумбах і навіть на зовсім невеликих балконах міських квартир. Цвітуть ці дивовижні рослини до пізньої осені. Їх стебла і листя в’януть тільки з настанням заморозків.

Чому потрібно викопувати жоржини на зиму

Однорічні жоржини, вирощувані з насіння, повністю відмирають після заморозків. При підготовці квітника до зими такі рослини :

  • повністю викопують ;
  • укладають в компостну яму ;
  • обробляють мідним купоросом (1% розчин) ;
  • присипають землею або тирсою.

У багаторічних рослин в землі розростаються бульби. Вони чутливі до холодів і гинуть, якщо залишити їх на зиму в грунті.

На замітку!

Вчасно викопані бульби, поміщені на зимівлю в комфортні умови, добре проростуть після посадки. Стебла і листя рослин будуть здоровими і практично недоторканими шкідниками.

Коли викопувати жоржини осінню 2024 року: терміни

Ці прекрасні рослини прийшли в Росію з теплих країв. За весь час вирощування садівниками до примх погоди вони так і не пристосувалися. Перший заморозок пошкоджує квіти і бадилля, роблячи вигляд непривабливим. Але після перших морозів досвідчені садівники відправляти бульби на зимівлю не поспішають, тому що знають, що осіння грунт дає їм силу. І навіть зберігання з точним витримуванням всіх параметрів не зможе замінити перебування в землі. Викопані раніше терміну кореневища можуть загинути під час зберігання.

Коли температура повітря вночі буде знижуватися до 2-3 ° С, рослини треба окучити. Висота шару землі повинна бути не менше 10 см. Приблизно за тиждень до підгортання проводиться формування кущів. Видаляються свіжі бічні пагони, щоб землею був присипаний тільки стебло. Це дасть можливість коріння не замерзнути і пройти загартування перед зберіганням.

Однак пізно прибрані бульби схильні до гниття і теж можуть не дожити до весняної посадки. Погода в Україні стає все більш примхливою і непередбачуваною, і після заморозків можуть знову прийти теплі дні. Тому не завжди треба слідувати порадам, коли викопувати жоржини восени в 2024 році за місячним календарем. Рослина саме підкаже, що йому пора на зимівлю.

На замітку!

Повністю зів’ялі квіти і листя – це сигнал садівника, що прийшов час копати.

За місячним календарем

Місячний календар визначає графік посадочних і збиральних робіт для більшості російських дачників. Але в цьому році в зв’язку з аномаліями погоди користуватися ним треба з обережністю. Таблиця сприятливих днів прибирання жоржин :

Місяць

Дні

Вересень28, 29, 30
Жовтень5, 6, 7, 9, 13, 14, 15, 19, 23, 24, 25, 26
Листопад1, 2, 3, 4, 9, 10, 11, 14, 24, 26, 27, 28

На замітку!

Плануючи з таблиці, якого числа займатися прибиранням кореневищ на зберігання, необхідно враховувати прогноз погоди. Потрібно також стежити за станом надземної частини рослини, щоб не пропустити сприятливий час.

Правила викопування бульб жоржин

До початку збирання досвідчені садівники проводять прибирання квітника. Кущі, які погано цвіли влітку, а також з ознаками поразки шкідниками або хворобами, викопують і відправляють в багаття разом з околокорневим грудкою грунту. Можна не спалювати слабкі або хворі рослини, якщо є можливість закопати їх в землю на глибину не менше 50-70 см.

Квітководи зі стажем дотримуються певних правил, коли викопувати жоржини восени і як зберігати їх до посадки :

  1. Починається прибирання через кілька (від 3 до 7) днів, після того як рослини почорніють внаслідок заморозків.
  2. Насамперед треба відгребти землю від кореневих шийок і обрізати стебла, залишивши на поверхні близько 15 см. Щоб уникнути перенесення вірусів при обрізці необхідно стерилізувати ріжучий інструмент. Найбільш ефективна стерилізація вогнем. Після цього інструмент необхідно обов’язково охолоджувати.
  3. Після обрізки звільняється від підв’язки і забирається верхня частина куща. Така послідовність гарантує збереження кореневої шийки. Без нирок на ній рослина не зійде після весняної посадки.
  4. Щоб не пошкодити бульби, краще замінити лопату вилами, попередньо підкопавши землю на відстані 30-40 см від кореневої шийки. Не можна витягати рослина за стебло, т. к. можливий відрив дрібних бульб, що погіршить збереження кореня.
  5. Витягнутий з грунту корінь треба очистити від землі і дрібних корінців.

На замітку!

Початківцю садівника треба запам’ятати, що необхідно розділяти великі коріння на частини перед закладкою на зберігання. Всі бульби до підготовки до весняної висадки зберігаються цілком.

Як підготувати бульби жоржин до зберігання

Викопані кореневища жоржин необхідно посушити протягом 3-5 днів в добре провітрюваному приміщенні. Температура повітря під час просушування не повинна опускатися нижче 5 і підніматися вище 12 ° С. Поверхня для просушування бажана з дерева, можна застелити земляний підлогу картоном або старими газетами.

Для того щоб бульби не загнивали, їх необхідно на 25-30 хв. помістити в знезаражувальний розчин. Це може бути Фітоспорін або розбавлена марганцівка темно-рожевого кольору. Після обробки коріння уважно оглядають. Всі помічені пошкодження присипають подрібненим в порошок деревним вугіллям або змащують зеленкою. Просушка бульб після обробки займає від 1,5 до 2 діб в залежності від їх розміру. Як зберігати їх взимку, залежить від сорту і кількості збережених кореневищ.

Де краще зберігати жоржини взимку

Зберігати посадковий матеріал жоржин краще в контейнерах, заповнених піском, тирсою або вермикуліт великої фракції, в погребі або на балконі. Невелика кількість бульб можна помістити на зберігання в овочевий відсік холодильника. Співвідношення обсягу збережених бульб і наповнювача – 50/50.

На замітку!

Температура зберігання не повинна бути високою (3-5 ° С), щоб не виникали гнильні процеси і не починалося передчасне проростання нирок.

Необхідно не рідше разу на місяць перевіряти закладені на зберігання кореневища. Своєчасне видалення загнивають бульб запобіжить поразки здорового посадкового матеріалу. Не можна зволожувати наповнювач, навіть якщо при проведенні перевірки бульби здаються пересохлими. Зайва волога запускає механізм гниття, який незворотній, а сухим коріння життя повернути можна.

При зберіганні бульб в погребі треба уважно поставитися до їх «сусідам». Картопля, морква, буряк і редька сприяють утворенню вологи, яку жоржини не люблять.

Добре зберігаються парафіновані кореневища. Підвищена температура парафінового шару вбиває хвороботворні мікроорганізми. До того ж така плівка добре зберігає вологу в бульбах. Але цей метод вимагає досвіду і часу, тому початківцям квітникарів навряд чи варто ризикувати. Перед висадкою бульби треба «розбудити». Для цього їх переносять в темне приміщення з кімнатною температурою на 7-10 днів.

Повністю визрілі і правильно підготовлені до зимівлі бульби добре зберігаються до весни. Схожість втрачають не більше 5% кореневищ. Головне – дотримуватися аграрні правила.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал