Підживити розсаду баклажанів знадобиться не менше 2-х разів перед посадкою у відкритий грунт.
Підживити овочі на етапі вирощування розсади можна органічними або мінеральними речовинами. У нашій сьогоднішній статті ми розповімо про найефективніші засоби і схеми внесення добрив.
Навіщо підгодовувати розсаду баклажанів?
Розсада баклажанів нормально розвивається тільки в живильному грунті, багатому різними мінералами. І при нестачі того чи іншого елемента зростання сіянців значно сповільнюється.
Рослини погано нарощують кореневу систему і зелену масу і стають сприйнятливими до різних хвороб і шкідників, а також несприятливих погодних умов.
ДОВІДКА! Ослаблена розсада при посадці у відкритий грунт погано приживається і дає мінімальний урожай. У деяких випадках паростки можуть взагалі загинути. Так що підгодівлі є важливою частиною догляду за рослинами, адже тільки сильні і міцні сіянці із здоровою кореневою системою і наземною частиною швидко адаптуються на грядці і приносять максимальний урожай.
Як визначити, що баклажанам потрібне підживлення?
Як правило, підживити розсаду овочів потрібно приблизно 2 рази за весь період вирощування. Але іноді підгодувати слід 3-5 разів. І зрозуміти, що сіянці потребують додаткової підгодівлі можна за такими ознаками:
- Листя баклажанів придбали блідого відтінку. Це говорить про брак азоту в ґрунті.
- Листя і стебла вкрилися синьо-фіолетовим нальотом. Так рослина реагує на недолік фосфору.
- По краях листя утворилися бурі плями, схожі на опіки. До цього призводить брак калію.
- На листі помітний смугастий візерунок. Так сіянці сигналізують про нестачу кальцію.
- Занадто строкате забарвлення листя сигналізує про брак магнію. Заповнити недолік речовини можна слабким розчином марганцівки.
ВАЖЛИВО! Якщо сіянці ростуть тонкими і блідими, то варто внести в грунт мінеральні комплекси, в яких переважає азот і калій.
Коли підгодовувати баклажани розсаду в перший раз після сходів?
Підгодувати розсаду баклажанів можна через 7-10 днів після появи сходів. Але робити це потрібно лише в тому випадку, якщо паростки погано розвиваються.
Схеми підживлення розсади баклажан, як правильно вносити добрива
До посадки на відкриту грядку або в теплицю овочеву розсаду знадобиться підгодувати від 2 до 4 раз. Схема внесення поживних складів залежить від стану рослин.
На будь-якому етапі варто використовувати розчини, багаті азотом і калієм. Причому вони можуть бути як мінеральними, так і органічними.
Після появи сходів
Підгодувати розсаду баклажанів треба, якщо сіянці повільно розвиваються, виглядають кволими і хворобливими. В цьому випадку їх варто підгодувати на 7-10 день після появи сходів.
Перша підгодівля після пікіровки
Підгодувати потрібно через 2 тижні після пікіровки. Підживлення прискорить процес адаптації рослин до нових умов, підвищить імунітет і посприяє нарощуванню коренів і зеленої маси. Повторити захід знадобиться через 14 днів, якщо паростки виглядають ослабленими.
Третя підгодівля
Підгодувати стоїть за 7-10 днів до посадки розсади на відкриту грядку або в теплицю. Склади посилять баклажани і підготують їх до несприятливих умов.
Підживлення баклажан народними засобами
Народні засоби менш ефективні, ніж мінеральні склади.
Ними краще підгодувати кожні 10 днів, незалежно від фази розвитку баклажанів. При цьому бажано чергувати різні настої між собою. Тоді розсада точно отримає всі необхідні їй елементи.
Дріжджовий розчин
Для приготування живильного розчину знадобиться з’єднати сухі дріжджі (10 г) з цукром (50 г). Суміш розчинити в 3 л води з температурою + 22 … + 25 ° C і поставити в тепле місце.
Через 3 години робочий розчин буде готовий, але перед використанням його потрібно розвести в чистій воді в співвідношенні 1 до 5.
Кожну рослину підживити, використовуючи 50-70 мл розчину.
Настій цибулиння
Цим настоєм можна не тільки підгодувати розсаду, а й запобігти розвитку грибкових хвороб.
Для приготування знадобиться залити лушпиння, зняту з 4-5 цибулин, окропом (1 л). Масу настоювати протягом 24 год., Потім процідити. Під кожен сіянець досить виливати по 3 ст. л. розчину.
Відвар на яєчній шкаралупі
Знявши шкаралупу з 10 яєць, подрібнити її і висипати в банку (3 л).
Масу залити окропом до горлечка, закрити кришкою і залишити в теплому місці на 7 днів. Перед використанням добриво процідити. Такий склад багатий на кальцій, що зміцнює імунітет розсади.
Настій з шкірки бананів
Щоб приготувати поживний склад, потрібно залити 1 бананову шкірку 1 л теплої води.
Суміш наполягати в протягом 3 днів. Якщо використовувалася висушена шкірка, то настій буде готовий на 5 добу. Перед використанням добриво процідити.
Під маленькі сіянці досить вносити 1 ст. л. настою. Великим екземплярів знадобиться 2 ст. л. добрива.
Чи можна підживити розсаду баклажанів препаратами і як це робити?
Щоб підгодувати овочеву розсаду, можна застосовувати мінеральні комплекси, які продають у квіткових магазинах. Але вносити подібні препарати потрібно в рідкому вигляді, розчинивши їх у воді в рекомендованої дозуванні.
«Кристалоном жовтий»
Добриво містить всі необхідні елементи, підвищує стійкість розсади до несприятливих умов, грибкових і бактеріальних захворювань. Ще воно зміцнює коріння і сприяє швидкому зростанню сіянців.
Для приготування поживного складу потрібно розвести 0,5 г речовини в 10 л води.
«Нітрофоска»
в складі добрива присутній азот, калій, цинк, залізо і фосфор, які зміцнюють розсаду і прискорюють її ріст і розвиток.
Перед застосуванням препарат потрібно розвести у воді (1 ст. л. на 10 л).
«Дженджик Люкс»
Препарат містить всі необхідні речовини, і при цьому в його складі немає хлору, згубного для розсади баклажанів.
Для приготування живильного розчину слід розвести 20 г препарату (1 ст . л.) в 20 л води.
«Акварин»
Комплексне водорозчинне добриво прискорює ріст і розвиток кореневої системи баклажанів. Всі корисні речовини в препараті містяться у вигляді хелатів – органічних солей, які швидше засвоюються слабкими країнами розсади.
Для приготування робочого розчину потрібно розвести 10 г «Акварин» в 10 л води.
«Агрікола № 6»
Препарат містить всі необхідні речовини в легко засвоюваній формі. Він сприяє зміцненню імунітету паростків, підвищує їх стійкість до хвороб і шкідників і перешкоджає утворенню нітратів в культурах.
Щоб приготувати живильний розчин, необхідно розвести 25 г добрива в 10 л води.
«Здоровань»
Органічний препарат, збагачений гумату калію, призначений виключно для вирощування розсади.
Все речовини входять до складу добрива в недбалої формі, завдяки чому вони швидко і повністю всмоктується молодими рослинами. Для підгодівлі розсади варто використовувати препарат «Здоровань» в рідкій формі.
Його потрібно розводити в чистій воді кімнатної температури (1 мл на 1 л).
Які правила підгодівлі баклажан потрібно дотримуватися
Під час підгодівлі розсади знадобиться дотримуватися таких правил:
- Проводити захід краще рано вранці або пізно ввечері. Інакше під впливом сонця препарати сильно прогріються, і викличуть опік коренів.
- Удобрювати сіянці потрібно тільки рідкими добривами. Слабкі коріння рослин ще не здатні засвоювати поживні речовини з сухих препаратів.
- За 1-2 год. До заходу грунт слід рясно полити. Якщо внести розчини в сухий грунт, то вони викличуть опік кореневої системи.
- Вносити підгодівлі необхідно так, щоб вони не потрапили на листя і стебла розсади. Для цього варто використовувати лійку з тонким носиком або спринцівку. Якщо розчини потрапили на наземну частину рослин, то їх потрібно змити, обприскати стебла і листя водою з розпилювача.
ВАЖЛИВО! Надлишок поживних речовин не менш шкідливий для розсади, ніж та брак. Так що перевищувати рекомендовану дозу добрив можна.
Чим поливати, якщо розсада баклажан витягнулася?
Розсада баклажанів нерідко витягується через брак освітлення. І, щоб поліпшити стан рослин, перш за все, їх знадобиться перенести в більш світле місце, або встановити поруч з ними фітолампи.
Тільки після цього можна підгодувати рослини спеціальними ретардантами, що сповільнюють ріст стебел і пагонів. До них відносяться препарати:
- «Атлет»;
- «Крепень»;
- «Кремезний».
Розводити препарати потрібно чітко за інструкцією.
Чим підживити розсаду баклажанів, щоб були товстенькими
Якщо сіянці баклажанів виглядають тонкими і світлими, то підгодувати їх потрібно складами, що містять азот і калій. Для їх приготування можна використовувати такі препарати, розвівши їх в 10 л води:
- Калійна селітра (30 г) і суперфосфат (10 г).
- Аміачна селітра (10 г ), сірчанокислий калій (20 г), суперфосфат (30 г).
Часті помилки
Підгодовуючи баклажани, недосвідчені садівники роблять такі помилки :
- Внесення добрива в сухий грунт. Такий підхід нерідко викликає загибель рослин. Підживлення, внесені без попереднього поливу, призводять до сильних опіків коренів.
- Перевищення дозування. Надлишок поживних речовин згубний для рослин. І розсаду баклажанів краще недогодувати, ніж перегодувати.
- Підживлення в обідній час. Не можна вносити добрива, коли сонце активно, адже від його впливу препарати викликають сильні опіки коренів. Якщо немає можливості підгодувати розсаду вранці або ввечері, то після заходу слід максимально затінити рослини.
Відповіді на часті питання
У садівників нерідко виникають питання, пов’язані з підгодівлею баклажанів:
Чи можна удобрювати розсаду відразу після пікіровки?
Ні. Перший час рослини адаптуються до нових умов, і підгодівля стане для них додатковим стресом. Вносити добрива можна тільки через 14 днів після заходу.
Чи можна використовувати для добрива свіжий гній?
Ні. Свіжий гній містить занадто багато азоту, і його надлишок приведе до загибелі сіянців.
Висновок
Підживлення – важливий захід, без якого не можна виростити здорову і сильну розсаду баклажанів. Але щоб добрива принесли максимальну користь, вносити їх потрібно за певною схемою.