Особливість коренеплоду буряка – накопичення поживних речовин саме восени, в цей період відбувається і посилений ріст. З цієї причини овочі не прибирають раніше терміну – плоди дрібні і вони будуть погано зберігатися. Упускати строки збирання теж не варто – коренеплоди перестигнуть і стануть волокнистими.
Як визначити зрілість буряка: головні ознаки
Для визначення готовності врожаю до збирання викопують один овоч і оглядають його. Буряк можна прибирати, якщо:
- Починають жовтіти нижнє листя. Ознака не можна назвати універсальним, в спекотне літо бадилля може в’янути раніше терміну.
- Поява наростів на коренеплоді. Проступають світлі корінці – ознака небажаного вторинного проростання.
- Розміри і маса плода відповідає сортовим характеристикам. У більшості випадків ранньостиглі сорти в діаметрі менше середньо-і пізньостиглих.
При загрозі заморозків урожай терміново прибирають, незважаючи на стиглість. Виступаючі над поверхнею землі коренеплоди приморозить, великий ризик втратити весь урожай.
Коли збирати буряк з грядки на зберігання в 2024 році
Якщо літо було сухим, із збиранням врожаю можна не поспішати. Якщо дощовим – коренеплоди викопують вчасно, інакше від надлишку вологи вони почнуть гнити.
За місячним календарем
Збирання проводять на убуваючий місяць, коли супутник знаходиться в сузір’ях Овна, Льва і Стрільця. У ці дні соки рослин зосереджені в плодах. Не рекомендується прибирання в водні знаки (Рак, Скорпіон, Риби) – плоди будуть водянистими, почнуть псуватися раніше терміну. Сприятливі дні, коли краще прибирати буряк з грядки на зберігання за місячним календарем в середній смузі, можна визначити по таблиці.
Місяць | Сприятливі дні | Несприятливі дні |
Липень | 1 3, 11-12, 20-21 | 10, 24 |
Серпень | 7, 9, 16-17, 25-26 | 8, 22 |
Вересень | 4-5, 12-14, 22- 23 | 7, 21 |
Жовтень | 1-2, 10-11, 19 | 6, 20 |
Важливо! В повний місяць і молодик роботи заборонені. Під час зберігання овочі будуть гнити, що не долежать до весни.
Решта дні вважаються нейтральними. Вони підходять для збирання овочів.
За сорту
Ранні види дозрівають за 50-85 днів, урожай збирають в першій декаді серпня. Середньостигла буряк стає зрілою за 85-110 днів, овочі готові до збирання в кінці останнього місяця літа. Пізні сорти дозрівають за 110-135 днів, їх прибирають у вересні. Через тривале вегетаційного періоду пізні види обробляють тільки в південних областях.
Цукрові, кормові та столові види готові до збирання в приблизно однаковий час. Час збирання цукрових буряків розраховують відповідно до можливостей переробного заводу – при тривалому зберіганні овоч втрачає якість. Строки збирання кормових овочів визначають за потребами в фермерському господарстві, враховують можливості закладки.
Важливо! Гарною лежкістю володіють сорти Бордо 237, Холодостійка-19, Єгипетська плоска, Мулатка.
Основні правила збирання врожаю буряка
Збирання проводять в суху погоду. В ідеалі – через 2 тижні після останнього дощу. Для роботи потрібні рукавички, ніж, вила чи лопата. Інструмент використовують, якщо на ділянці щільний грунт. Вилами і лопатою користуються обережно, щоб не пошкодити плід. Через рани овочі інфікуються, буряк швидко гниє.
Спочатку прибирають великі екземпляри, дрібним овочам дають 7-10 днів підрости. Послідовність збирання:
- висмикують із землі коренеплід, землю прибирають руками або м’якою ганчіркою;
- бадилля зрізають на відстані 2-3 мм від плоду;
- овочі залишають на пару годин на грядці, щоб вони обсохнули.
Важливо! Не можна допускати механічних пошкоджень коренеплодів, інакше вони швидко втрачають товарний вигляд. Не допускається обмивання плодів водою, чищення землі ножем.
Як підготувати буряк до зберігання на зиму
Перед закладанням на зберігання овочі перебирають, видаляють підгнилі екземпляри. Потім сортують, складають по сортах і розмірам. Відсортовані плоди поміщають в сухе добре вентилюється місце, захищене від попадання прямих сонячних променів.
Овочам дають просохнути 7-10 днів. Потім буряк переносять в місце постійного зберігання.
Правила зберігання врожаю буряка на зиму
Овочі зберігають в сухому добре провітрюваному приміщенні при температурі 1 … + 3ºС і вологості повітря 80%. Для зберігання коренеплодів підійдуть кошики або дерев’яні контейнери. Буряк складають шарами, кожен шар пересипають піском або тирсою. Овочі, які найближчим часом планують використовувати для готування, зберігають на нижній полиці холодильника. Найбільш лежання вважаються пізні сорти.
При відсутності місця буряк зберігають в піску, розсипаному на підлозі або полиці. Найпопулярніші способи зберігання буряків:
- У абсорбенту – овочі пересипають деревною золою, піском або тирсою.
- Поверх картоплі. При цьому картопля випаровує вологу, а буряк її поглинає. Така закладка дозволяє овочам довше зберігатися.
- У поліетиленових пакетах місткістю 20-30 кг. Заповнюють ¾ обсягу. Щоб не утворювався конденсат, мішки не зав’язують.
- У глиняній бовтанці. Для приготування розчину глину розводять з водою. Домагаються консистенції густої сметани. Кожен овоч умочують в складі і просушують.
- У листі або у моху.
- У сольовому розчині. Готують насичений сольовий розчин, обробляють їм коренеплоди і просушують. Сольова оболонка захистить плоди від інфекцій і гнилі.
Важливо! Глиняний розчин забезпечує профілактику появи хвороботворних бактерій і сприяє збереженню вологи в овочах.
При відсутності льоху або підвалу буряк зберігають на заскленій лоджії. Правила зберігання аналогічні – овочі поміщають в дерев’яні, пластмасові або картонні ящики з отворами. Під час морозів їх вкривають ковдрами. Кожні 2 тижні виконують ревізію запасів.
Знаючи, коли прибирати буряк з грядки і як правильно підготувати її до зберігання, можна без проблем зберегти овочі до весни. Своєчасне прибирання і грамотна підготовка істотно знижує втрати врожаю.