Особливості зберігання моркви в домашніх умовах взимку

Морква входить в число найпопулярніших городніх культур. Її зазвичай не саджають дуже багато, але вона точно є майже на кожному городі.

Урожай моркви прибирають восени. В цей же час забезпечують умови зберігання овоча, який взагалі-то досить вибагливий.

В цій статті ми розберемося, в яких умовах зберігати моркву, і які взагалі способи зберігання існують.

Коли збирати моркву на зберігання

Урожай необхідно обов’язково прибрати до першого заморозку. Це пояснюється тим, що коренеплоди стануть гіркими. Крім того, вплив холоду негативно позначається на термінах зберігання овоча.

ЦІКАВО. Прибирати урожай моркви радять ввечері, так як протягом дня вона накопичує в тканинах цукор. Тому через вечірньої прибирання зібрані коренеплоди будуть солодше.

Копають морква природно в сухий день. Якщо земля пухка, то висмикувати можна за бадилля, а ось якщо ви не займалися розпушуванням ґрунту, то краще підкопувати, щоб морква не зламалася.

Умови зберігання

Щоб морквина пролежала якомога довше, зберігши товарний зовнішній вигляд і смакові якості, їй треба забезпечити відповідні умови зберігання.

Нижче представлені основні параметри.

Вологість

В ході процесу зберігання моркви високий рівень випаровування вологи призведе до зменшення ваги коренеплодів, їх в’янення, посилення процесу розпаду корисних мікроелементів і зниження стійкості до хвороботворних мікроорганізмів. Саме тому в приміщенні, в якому зберігається коренеплід, має бути дуже волого. Оптимальний рівень вологості – від 90 до 95%.

Температура зберігання

Знову, щоб уникнути зайвого випаровування води, ідеальна температура для збереження морквини – 0-1 градус.

Зберігати коренеплід в умовах зниженої або підвищеної температури безглуздо. Він дуже швидко зіпсується.

Інші умови

Моркви обов’язково потрібно бути цілою, не мати ніяких дефектів і пошкоджень. Будь-які, здавалося б, незначні коливання температури, здатні змінити смакові якості моркви, тому необхідно їх уникати.

ВАЖЛИВО! Однією з вимог, до якого треба підійти з найбільшою серйозністю, є баланс вуглекислого газу і кисню. При неправильному балансі або будуть розмножуватися бактерії, або морква загине.

Скільки зберігається?

Скільки зберігати моркву? Хороше запитання, на яке немає однозначної відповіді. Все залежить від умов зберігання і способу, яким ви будете зберігати овоч.

  • Морква по-корейськи настоюється протягом 12 годин, далі її термін придатності в холодильнику – не більш як 2 тижнів;
  • Варена морква в холодильнику перестане здаватися апетитною вже після трьох днів;
  • Морквяний сік при будь-якому зберіганні стрімко втрачає корисні властивості. Його можна зберігати тільки протягом декількох годин, після яких сік буде повільно, але вірно, псуватися.
  • Простий моркви не складе труднощів зберігатися всередині холодильника, при цьому залишаючись свіжою, протягом, в середньому, три місяці.
  • Зберігаються з піском, глиною, тирсою коренеплоди, здатні залишатися свіжими протягом 3-12 місяців.

Як підготувати до збереження?

Кілька слів про підготовку моркви до зберігання:

  • Грядку за кілька днів до збору не можна поливати;
  • При копанні можна використовувати тільки тупі вила;
  • Не можна очищати овочі від бруду, б’ючи їх одна об одну;
  • після викопування моркви її потрібно охолоджувати при температурі 1,5 градуса протягом 1-2 діб.

Далі необхідно провести обрізку бадилля так близько до голівці коренеплоду, як можливо, після чого покласти на просушку. Наступний крок – впорядкувати відповідну морква від пошкодженої або гнилої. Тепер можна зберігати коренеплід.

Способи зберігання

У погребі

Перш ніж зберігати моркву, необхідно підготувати приміщення:

  1. Провітрити. необхідно зберегти підвал прохолодним, без запаху.
  2. Знезаразити. Тут необхідно взяти 2% -ний розчин хлорки, взятий по пропорції : 1 кг/110-140м2 дезінфікаційного об’єкта
  3. Побілити стіни. Через пару тижнів після знезараження, потрібно змішати 2-3 кілограми гідратного вапна з 10 літрами води, і цим розчином (0,5 л/м2) зробити побілку.

Далі треба відібрати придатний екземпляр. У нього не повинно міститися жодних дефектів і пошкоджень. Якщо ця вимога не дотримується, то морквина непридатна в використанні, так як є високий ризик того, що всередину потраплять небажані мікроорганізми.

ВАЖЛИВО! Бадилля неприйнятно відривати власноруч. Її необхідно видаляти за допомогою гострого ножа, залишаючи 2-3 міліметра.

В підвалі урожай можна зберігати в такий спосіб:

  • У лушпиння/часниковою лушпинні;
  • З тирсою;
  • У піску;
  • У мішках з поліетилену;
  • У каструлях з емаллю;
  • У моху;
  • У глині;
  • У ящиках.

У холодильнику

Насамперед потрібно зробити сушіння моркви від надлишку рідини або від мийки, або від ґрунту. Підготовлена ​​морквина суха на дотик і однотонна.

Потрібно пам’ятати, що в холодильники не рекомендується ставити очищену від шкірки моркву. Адже в цьому стані вона дуже швидко втрачає більшість корисних мікроелементів і вологи.

Однак є один відмінний спосіб нетривалого збереження моркви. Її опускають у воду і ставлять в головний відсік холодильника. Далі люди змінюють воду, розтягуючи свіжість морквини на тиждень.

Терта морква псується навіть швидше, ніж звичайна очищена. При зберіганні її необхідно помістити в скляну банку, пластиковий контейнер або пакет з поліетилену. Продукт буде непридатний через 10-14 днів.

Почищена морква, всередині вакуумного пакета, або загорнута харчовою плівкою не втрачатиме рідина і, отже, мікроелементи. Головне, щоб обгортка прилягала до моркви якомога щільніше. У деяких випадках, коли вологи занадто багато, коренеплід можна обернути папером. Але тоді, доведеться завжди контролювати якість заготовки і міняти при необхідності.

УВАГА! Місце розташування моркви теж значимо. Чим нижче в холодильнику упакована морквина, тим краще вона збережеться. Також важливим є те, що якщо ви купили коренеплід з підрізаній бадиллям, то потрібно дочиста відрізати місце відриву.

У морозилці

Якщо овоч ви використовуєте для приготування страв: супів, приправ, м’яса, то є сенс заморозити кілька моркви. Коренеплід зберігає всі корисні властивості. Крім того, не треба буде нічого розморожувати. Потрібну кількість відколюється ножем і відправляється, наприклад, в суп.

Отже, морква потрібно подрібнити. Найпростіше скористатися теркою. Далі шатківницю розподіляють по поліетиленовим пакетам і відправляють в морозильну камеру.

Можна заморозити на обробній дошці, а вже потім розсортувати по окремих ємностей і пакетам.

Вибирайте зручний вам спосіб.

Перевага такого методу зберігання в тому, що морква не займає багато місця і вже готовий до вживання.

У піску

Збереження в ящику з піском популярно між садівників не без причини. Пісок запобігає зайве випаровування води в коренеплоді, розвиток захворювань, створює стійку температуру. Коренеплід зберігається свіжим після 7-9 місяців. Для такого способу будуть потрібні:

  • Пісок;
  • Ящик (і);
  • Вода.

цей метод спрацює, якщо пісок вологий. Пропорція зволоження: 1 л. води/відро піску. Одержаний пісок потрібно засипати в ящики прошарком від 3 до 5 сантиметрів, далі урожай закладається так, щоб окремі екземпляри не торкалися одне одного. Це все можна засипати новими і новими пісочно-морквяним шарами.

У тирсі

Зберігання з тирсою – інший відповідний метод збереження. Речовини, що містяться в хвої, не дадуть ні прорости коренеплодів, ні проникнути до овочів небажаним мікроорганізмам. Збережені тирсою коренеплоди залишаються свіжими після 12 місяців.

Для цього способу потрібні ящики і тирсу хвойного дерева. Техніка виконання збереження в тирсі відрізняється від піщаної тільки тим, що тирса не потрібно зволожувати.

У глині ​​

Тонкий глиняний шар не дозволить моркви зів’янути і заразитися. З цим методом морква зберігається на термін до року. Існують 2 варіанти як обробити її перед збереженням.

Для того щоб зберігати овоч таким способом знадобляться наступні компоненти:

  • Глина;
  • Коробки з картону або дерев’яні ящики;
  • Плівка з поліетилену;
  • Вода;
  • За бажанням, часник.

1 варіант

Половина відра глини заливається водою. Через день маса перемішується і знову заливається. Під час подальших 3-4 днів глина буде перебувати під 2-3 сантиметровим покривом води, а до зберігання стане схожою по густоті на сметану. Тепер на дена ящиків настеляються плівки, на яких розкладається морква. Потім її заливають глиною. Шари тривають до самих кінців ящиків.

2 варіант

Тут потрібно використовувати глиняні, і, за бажанням, часникові бовтанки. Глиняні готують при розведенні водою глини таким чином, при якому маса не витікала б з моркви. Щоб приготувати часникові, необхідно масу, отриману за допомогою м’ясорубки зі склянки часнику, змішати з 2 л. води.

Не помита морква опускається в часникову або глиняну бовтанку, після її сушать за допомогою вітру. Висушену морквину складають або в дерев’яний ящик, або коробки з картону.

На грядці

Це досить незвичайний спосіб, який рідко застосовується. Тим не менш, він існує, і ми про нього розповімо.

Щоб зберігати моркву на грядці, необхідно обірвати з овоча бадилля. Також ділянку прополюють, прибираючи всі залишки рослин, які можуть почати гнити.

Далі морква закопують.

Грядку посипають вологим великим піском, потім накривають плівкою, на якій насипається перегній, торф, листя або тирсу. Останній шар – це або руберойд, або плівка.

У поліетиленових мішках

У зберігання в мішку з поліетилену є своя особливість. Використовуючи мішки, необхідно робити так, щоб морква отримала достатньо кисню.

Відкритий або закритий з вентиляцією мішок буде зберігати в собі стільки вуглекислого газу, скільки достатньо для знищення бактерій. У будь-якому з закритих мішків, що виділяється газ не зможе вийти назовні і морквина загине. Мішок зберігає морквину свіжої протягом 2-3 місяців.

Вологість в таких мішках – 96-98%, ось чому якщо на їх внутрішній стороні з’являються краплі води, то необхідно посипати біля морквини вапно пушонку.

У ящиках

А можливо взагалі не використовувати ні пісок, ні тирса. Якщо покласти коренеплоди в дерев’яні або пластмасові ящики в 10-15см від стін, то морква теж можна дуже довго зберігати (після 4-7 місяців вона все ще буде свіжої).

Ящики ставлять на невеликий піддон, всередині них не повинно бути більше 20 кілограмів моркви. Часом треба перевіряти стан овочів і перевертати їх.

Незвичайні способи

Існують дуже несподівані варіанти зберігання овоча.

В цибулинні

Даний спосіб працює точно так, як з хвойними тирсою. Гниття не відбувається через речовин в складі лушпиння часнику і цибулі. Морква з лушпинням насипаються шарами до краю ящиків. Шар лушпиння по ширині повинен досягати 3-4 сантиметри.

В парафіні

Тут потрібно опустити чисту і суху морквину в тару з гарячим парафіном і невеликою кількістю воску бджіл. Дана суміш буде зберігатися до 5 місяців при 1 градусі тепла. Цей спосіб відомий досить давно, тому можна бути майже точно впевненим, що він спрацює.

У моху

Посушенние раніше окремі морквини треба протягом 24 годин зберігати в прохолоді, після, чергуючи шари, покласти до морквині мох сфагнум. Цей вид моху має різноманітні властивості, що консервують овочі, він здатний утримати необхідний кисень. Але головна особливість у моху – його легкість у порівнянні з іншими наповнювачами.

У каструлях

Для даного способу потрібна велика каструля з емальованим покриттям. Морква необхідно ретельно помити, відрізати бадилля, просушити овоч. Далі морквина вертикально кладеться всередину і покривається будь-яким матеріалом. Тепер її можна зберігати кілька місяців.

У крейді

У крейди є здатність створити слабощелочну середу, стримуючи початок гниття і поява хвороботворних мікроорганізмів. Щоб зберігати 10 кілограм моркви, її можна пудрити 150-200г. крейдяного порошку. Також можливо розвести 30% -ву крейдяний розчин і обробити морквину в ньому, після висушивши.

У вапна

Ще один незвичайний спосіб – зберігати моркву в вапна .

Вапно потрібна гашене, причому її потрібно розводити до консистенції сметани, тобто приблизно 1 до 10.

ВАЖЛИВО! Перед закладанням на зберігання кожен коренеплід повинен бути ретельно висушений.

Кожну морква умочуйте в вапно і складайте на поліетиленову плівку або лист. Далі овочі потрібно просушити в приміщенні з хорошою циркуляцією повітря. Термін зберігання в таких умовах – не більш пари днів.

Після повної просушки морква зберігають в щільно закритому ящику або коробці.

Перевага даного способу в тому, що урожай не гниє і не в’яне .

Чи можна мити перед закладкою на зберігання?

Зберігати моркву можна немитої в звичайних сітках. Багато дачники так і роблять.

Але у митого овоча є свої переваги: ​​

  1. Коренеплід позбавляється багатьох шкідливих мікроорганізмів.
  2. Стають видно можливі механічні пошкодження.
  3. Можна легко помітити сліди гниття і захворювань.
  4. Вона краще перебирається протягом зберігання.

Однак такий метод зберігати врожай не позбавлений деяких недоліків:

  1. Овоч стає значно більш вимогливим до вологості і температурі в приміщенні.
  2. Сушка проходить довше.

Чому морква гниє під час зберігання

Здається, що зберігати моркву дуже просто. Однак, нерідко трапляється таке, що овоч починає гнити. Розберемо основні причини псування.

  • На зберігання була відправлена ​​хвора морква;
  • Температура в приміщенні нестабільна;
  • Недолік або надлишок вологи;
  • Неакуратна транспортування, через яку на коренеплодах з’являються пошкодження;
  • Морква зберігається, стикаючись з іншими овочами і фруктами (в основному це стосується яблук).

Часті помилки

Щоб уникнути псування моркви потрібно ознайомитися з поширеними помилками і стежити за їх відсутністю:

  • Люди не дивляться на конденсат. Краплі на внутрішній стороні – показник високої концентрації вуглекислого газу, що губить і псує морквину.
  • Морква контактує з іншими плодами. Різні рослини виділяють різні речовини, особливу увагу потрібно приділити яблукам, що виділяють псує смак морквини етилен.
  • Люди не дивляться на сорт моркви. Серед витривалих сортів можна відзначити «Нантського», «Віта Лонга», «Вітамінну» і «Шантане». Швидко псуються визнають «Паризьку Каротель», «Амстердамську».
  • Взимку люди зберігають недоспілу моркву. Така швидко стане зіпсованої і непридатною до вживання.
  • Недостатньо місця між окремими коренеплодами (в деяких випадках). Так овочі будуть жахливо зберігатися і псуватися.

Відповіді на часті питання

Чи можна зберігати моркву, пошкоджену морквяної мухою?

Так, уражену морквяної мухою морква зберігати можна, але виключно в переробленому вигляді. Тут потрібно видалити пошкоджене місце і почекати, поки воно покриється скоринкою. Але пам’ятайте, що у цього коренеплоду термін придатності буде у багато разів менше.

Який тип моркви краще зберігати: ніжну або грубу?

У кожного різновиду овочу свої переваги. Ніжні сорти смачніше і більш насичені вітамінами, а грубі краще переносять зберігання. Тому зазвичай першої витрачають ніжну морква, а ось груба зберігається до самої весни.

Чи можна зберігати моркву на балконі?

Коли немає іншого варіанту, то, звичайно, доведеться зберігати на балконі. Але ви повинні розуміти, що там овочі будуть схильні до перепадів температур (відлига, мороз, знову відлига).

Все це негативно впливає на моркву. З великою ймовірністю, овоч почне гнити швидше.

Балкон підійде для зберігання невеликої кількості моркви. Якщо у вас врожаю на кілька мішків, то краще потурбуватися закладанням на зберігання в приміщенні з постійною температурою.

Як захистити морквину від гризунів?

Одним з ефективних засобів вважається кануфер. Їй просто потрібно обкласти ящик, після чого гризуни не підійдуть.

Висновки

Як ви можете переконатися, є безліч способів зберігати моркву. Практично кожен зможе підібрати метод зберігання під свої умови і обсяг зібраного врожаю.

Головне, дотримуватися всі зазначені правила зберігання, і тоді овоч збережеться свіжим і смачним довгий час.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал