Коли збирати цибулю з грядки на зберігання у 2024 році

Терміни дозрівання цибулі трохи розрізняються і залежать від погодних умов, посадженого сорти і методики догляду. Зібрати цибулю з грядки на зберігання у 2024 році можна за допомогою місячного календаря. У ньому вказані всі сприятливі дні для збирання овоча. Своєчасно зібраний урожай буде зберігатися довше.

Як визначити, чи готова цибуля до збирання

Перші ранні сорти дозрівають в червні, після них – середні та пізні види сортів. Перше, на що звертають увагу, – зовнішній вигляд рослини:

  • пір’я жовтіють і починають сохнути;
  • нові листя не ростуть;
  • всихає і закривається шийка цибулини;
  • більша частина рослин лягло на землю;
  • луска цибулини засихає і легко відшаровується;
  • стрілки витягуються, а коробочки з насінням тріскаються.

На замітку! Як правило, дозрівання овоча відбувається практично в один час. Як тільки велика половина бадилля лягла на землю, урожай можна збирати.

Визначити терміни збирання можна і простими підрахунками: досить вирахувати 65-85 днів з моменту висадки овоча. Кількість днів залежить від сорту. Крім того, важливо враховувати погодні умови. При сухій і жаркій погоді збирання проводять раніше зазначеного терміну, а при частих дощах – додайте ще кілька днів.

Терміни збору цибулі з грядки за місячним календарем – сприятливі дні

Місячний календар описує особливості пересування супутника Землі протягом року. Прийнято вважати, що рослини, у яких плодова частина знаходиться під землею, збирають на убуваючий місяць, а у тих, у яких плоди над землею – на зростаючий.

Цибулю, посаджену під зиму, слід збирати з урахуванням того, для яких цілей вирощується рослина. Якщо для зелені або насіння, то збір проводять, поки росте місяць, якщо для плодів на зберігання – коли убуває. Посадку проводять навесні та восени. Посаджені навесні овочі використовують для вирощування ріпки. Озимі сорти для зимового зберігання не вирощують. Їх використовують, як правило, для зелені.

Сприятливі дні для збору цибулі за місячним календарем представлені в таблиці:

МісяцьСприятливі дні
Червень3, 6, 12, 25, 26
Липень1-3, 11-15, 20, 28, 29
Серпень1, 2, 7, 10, 18, 26, 27, 29
Вересень2, 23, 24, 25, 26, 30
Жовтень24, 28, 29
Листопад2, 9, 11

Астрологи рекомендують проводити збирання цибулі, коли нічне світило проходить через сузір’я Лева, Козерога, Тельця, Овна і Стрільця.

Найкраще збирати урожай вранці. Цибулину витягують із землі і залишають сохнути до вечора. Протягом дня урожай перевертають, щоб він повністю висох. На ніч плоди переносять в прохолодне і добре провітрюється.

Коли збирати цибулю з грядки на зберігання

Так як збирання цибулі залежить і від кліматичних особливостей регіону, то, щоб зрозуміти, коли збирати ріпчасту цибулю з грядки, слід враховувати клімат. Наприклад, якщо літо тепле і сухе, то рослина буде дозрівати швидше. У перший місяць збільшуються пір’я, а потім починає формуватися і розвиватися коренеплід.

Для збору врожаю слід вибрати сонячний день, щоб цибуля зміг швидко висушують під сонячними променями. Якщо ж зібрання випало на дощовий день, то коренеплоди відразу ховають під дах.

Викопувати овочеву культуру краще за допомогою вил або лопати, відступити на 10 см, щоб не пошкодити цибулину, і акуратно підкопнути. Якщо виривати силою, то можна пошкодити коренеплід або порвати бадилля.

Збирання цибулі випадає на останні числа липня, а завершують – в першій половині серпня. У цей період цибулини максимально насичуються корисними речовинами, і після їх збирання будуть зберігатися протягом усієї зими.

На замітку! Дуже часто червень холодний, тому трапляється, що навіть до середини серпня цибулини не встигають дозріти. Тому краще орієнтуватися по зовнішньому вигляду рослини.

Якщо погода стійка і тепла, то збір врожаю припадає на період з 25 липня по 15 серпня. Якщо тривалий час тримається спека, то строки збирання зсуваються на тиждень раніше. Якщо ж багато дощів, то викопування цибулі відкладають.

Терміни збирання цибулі в залежності від сорту

На терміни збирання впливають не тільки погодні умови, а й сорт цибулі – кожен дозріває по-різному, з-за цього терміни також відрізняються між собою.

Приблизні строки збирання коренеплодів наступних сортів:

  1. Цибуля-порей найкраще збирати з кінця вересня до першої половини жовтня. Якщо цибуля не планують довго зберігати, а використовувати восени, то збирання можна проводити в кінці серпня.
  2. Сівок. Збір врожаю випадає на кінець літа або початок осені. Від якості зібраного матеріалу залежить наскільки хорошим буде майбутній урожай. Сівок виходить в результаті посіву насіння чорнушки. Збирання починають у перших числах серпня. Чекати, поки вся бадилля ляже не потрібно. В іншому випадку можуть з’явитися нові корінці. А це призведе до того, що зібрані коренеплоди будуть гірше лежати, і збільшується ймовірність появи стрілок.
  3. Ріпчасту цибулю. Збирання проводять в останніх числах липня або на початку серпня. Терміни збору цього сорту визначити найлегше: практично вся бадилля жовтіє і лягає до землі. Сприятливими для викопування рослини рахують дні після 8 серпня. Але якщо дотримуватися математичних розрахунків збору врожаю, то слід відрахувати 68-76 днів після висадки. Цей і буде найкращим для збирання цибулі часом.
  4. Цибуля шалот. Проводити збір краще відразу ж після того, як полягла велика частина бадилля. Як правило, це кінець липня або початок серпня. Якщо дотримуватися місячного календаря, то збирання краще проводити в повний місяць. Тоді в овочах збережеться максимальна кількість поживних речовин, і вони довше будуть зберігатися.

На замітку! Ці терміни лише приблизні. Точна дата збирання врожаю залежить від погодних умов і регіону, в якому посаджено рослину.

Як збирати цибулю з грядки на зберігання

Ті овочеві культури, які ростуть в землі, перш ніж відправити на зберігання, слід добре просушити. Тому рекомендують спочатку проводити збір врожаю в суху і сонячну погоду, щоб земля була сухою.

Не потрібно висмикувати рослини з землі руками, так як це може нашкодити цибулині. Найкраще акуратно підкопувати лопатою або вилами. Після того як ріпку витягли із землі, з неї акуратно струшують землю і викладають на грядці, щоб вона просохла.

Протягом дня цибулини слід перевертати, щоб вони добре просохли з усіх боків. Після заходу сонця урожай переносять в тепле приміщення, яке добре провітрюється. Якщо залишити їх на ніч на грядці, то вранці вони знову відволожаться від випала ранньої роси.

Сушити коренеплоди рекомендують протягом 2-3 тижнів, не забуваючи періодично перевертати. Потім обрізають сухе бадилля і складають ріпки на зберігання. Якщо ж під час збору врожаю була сира погода, то сушити треба довше. Та земля, що залишилася на цибулинах повинна добре висохнути. Перед зберіганням грунт акуратно прибирають з овоча руками.

Своєчасно зібрана цибуля дає можливість тривалого зберігання овочевої культури і збереження всіх поживних речовин. Щоб не втратити і не зіпсувати вирощений урожай, важливо дотримуватися рекомендацій астрологів і фахівців.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал