Обрізка вишні осінню для початківців

Якщо не розібратися, як правильно обрізати вишню восени, то замість користі можна заподіяти дереву шкоду. Будь-які порушення призводять до того, що дерево слабшає, стає менш стійким до морозів. Тому слід детально розібратися з усіма важливими аспектами, щоб зробити все правильно і підібрати оптимальні терміни для обрізки в тому чи іншому регіоні.

Навіщо потрібна осіння обрізка

Обрізати дерево вишні потрібно з кількох причин. Варто розглянути найбільш значущі з них :

  1. Видалення пошкоджених і хворих гілок. Якщо не зрізати пагони, заражені різними захворюваннями, проблема буде поширюватися швидко і незабаром вразить все дерево. У цей період виявити зламані і заражені гілки нескладно, т. к. на дереві немає листя.
  2. Формування крони для нормального розвитку рослини і забезпечення рівномірного освітлення всіх пагонів. Запобігання загущення має ще один плюс – у таких дерев набагато краще імунітет і вони рідше ламаються під вагою врожаю. Для початківців є готові схеми обрізки в картинках, що істотно спрощує процес.
  3. За рахунок зниження навантаження на кореневу частину і зменшення витрати харчування на непотрібні пагони врожайність вишні підвищується. А якщо проводити роботу регулярно, можна підтримувати хороші показники протягом довгого часу.
  4. Якщо крона загущена, дерево набагато частіше вражають різні грибкові захворювання і шкідники. Важливо забезпечити її нормальне природне освітлення і провітрювання, щоб волога не затримувалася на поверхні і швидко випаровувалася.
  5. Старі дерева треба омолоджувати, щоб продовжити терміни їх плодоношення і оновити крону. Але це важливо робити правильно, т. к. при зрізанні великої кількості великих гілок дерево відчуває сильний стрес і може навіть загинути.

Оптимальні терміни для осінньої обрізки

Період проведення робіт відрізняється в залежності від кліматичних особливостей регіону. Якщо вибрати невідповідні терміни, дерево може бути сильно пошкоджено морозом через те, що ослаблене перед зимою. Тому важливо вибрати оптимальний час по простих рекомендацій :

  1. Роботу найчастіше проводять у другій половині вересня або першій декаді жовтня. Сигналом зазвичай служить опадання листя, це сигналізує про уповільнення сокоруху в кроні.

Важливо! 

Щоб самостійно визначити оптимальний час для проведення робіт незалежно від місцевості, потрібно пам’ятати просту раду. З моменту обрізки і до встановлення холодної погоди повинно пройти не менше 3 тижнів, а краще все 4. Тоді зрізи встигнуть підсохнути і зажити, а дерево нормально підготується до зими.

Що потрібно врахувати при осінній обрізки вишні

При плануванні робіт варто враховувати кілька особливостей :

  1. Оцінити стан дерева. Якщо воно не обрізалося довгий час, навряд чи вийде прорідити крону і добре сформувати її за один раз. У цьому випадку роботу краще розбити на 2-3 етапи.
  2. Врахувати вік вишні. Від цього багато в чому залежать особливості процесу, даний аспект детально розглянуто нижче.
  3. Особливості дерева. Культура відрізняється не тільки по сортам, а й за розміром рослин і їх типу – вони можуть бути як деревовидними, так і кущовими.

Краще зрізати менше, але виключити зайвий стрес для вишні. Не потрібно сильно старатися, важливо дотримуватися міру.

Обрізка молодих

Дерева, які посаджені недавно і ще мають невеликі розміри, обрізати найпростіше. Зазвичай на них немає вогнищ ураження захворюванням і сухих пагонів (за винятком зламаних гілок). Тому основну увагу варто приділити таким аспектам :

  1. При посадці обрізати вишню також варто. Це знижує навантаження на кореневу систему і забезпечує більшу розгалуження в майбутньому. Загальна рекомендація – вкоротити відростки приблизно на третину.
  2. Оглядати рослина і обов’язково прибирати всі гілки, спрямовані всередину крони або зростаючі в неправильному напрямку. Важливо прибрати і ті пагони, які йдуть під великим кутом до стовбура, т. к. у них ризик появи тріщини в майбутньому дуже великий.
  3. Обрізку молодої вишні робити так, щоб залишилося кілька скелетних гілок, рівномірно розташованих по всьому колу стовбура. Найкраще формувати крону за схемами, важливо спочатку робити її досить компактною, але при цьому добре освітлюваної і провітрюваної.

Важливо! 

Всі спили рекомендується обробити розчином мідного купороса або садовим варом. Це не тільки сприяє швидкому загоєнню пошкоджених ділянок, але і виключає проникнення інфекції через деревину або загнивання при високому рівні вологості.

Обрізка плодоносних

У численних уроках на відео і з ілюстраціями досвідчені садівники акцентують увагу на тому, що вишня починає рано плодоносити, що має як плюси, так і мінуси. Головний недолік цього моменту в тому, що молоде або доросле дерево дуже швидко виснажується, якщо не регулювати кількість ягід. Через це врожайність сильно знижується, а самі дерева починають набагато частіше хворіти. Щоб цього уникнути, потрібно пам’ятати кілька рекомендацій :

  1. Щорічно зменшувати кількість гілок, щоб дерево не перевантажувалось і рівномірно віддавало свій ресурс. Це не тільки запобігає виснаження, але і забезпечує більший розмір ягід, покращує їх смак. Крона повинна бути досить розрідженій.
  2. Найпростіше формувати ярусну систему, це спрощує роботу і полегшує підтримку оптимального стану дерева. Важливо спочатку вибрати конкретний варіант крони і працювати за схемою, дотримуючись основних принципів.
  3. Обов’язково оглядати всі пагони і видаляти пошкоджені, тріснуті і уражені хворобами. Роботу слід починати саме з цієї частини, щоб потім виходити з фактичної ситуації і формувати крону так, щоб вона була рівномірною і компактною.
  4. Враховувати особливість плодоношення в сезоні. Якщо ягід було дуже багато, кількість гілок на наступний рік краще трохи скоротити. І навпаки – якщо ягід було мало через розрідженість крони, можна залишити більше гілок.

Важливо! 

Правильне формування плодоносних дерев забезпечує і зручність збору врожаю, а також запобігає розтріскування гілок під навантаженням.

Обрізка старих

Якщо вік дерева великий, воно стало приносити мало врожаю або перестало плодоносити взагалі, можна спробувати омолодити рослину. Найчастіше це дає хороший ефект, головне – пам’ятати кілька важливих порад :

  1. В першу чергу видалити всі пошкоджені і уражені хворобами гілки. Сухих пагонів бути не повинно, як і тих, які мають сліди зараження грибком. Зрізати потрібно по здоровій деревині з відступом в кілька сантиметрів, щоб виключити поширення проблеми згодом.
  2. Оцінити загальний стан і визначити найстаріші гілки. При цьому за один раз можна зрізати не більше 1-2 великих елементів. Все залежить від їх розміру, а також від кількості зрізаних дрібних пагонів. Після спилу обов’язково використовувати садовий вар для замазування деревини.
  3. Зрізати великі відростки, щоб їх заміняли молоді гілки і крона вийшла рівномірною. Найкраще продумати черговість обрізки заздалегідь, щоб дерево простіше перенесло такі маніпуляції і оновилося в найкоротші терміни.

Важливо! 

У старих дерев обов’язково потрібно зчищати відшаровується на стовбурі і нижній частині великих гілок кору і білити поверхню. Це захищає від хвороб і покращує загальний стан рослини.

Відмінності в обрізці в залежності від форми

Умовно всі дерева можна розділити на 3 основні групи в залежності від форми. Це деревовидні, кущові культури і варіанти на низькому штамзі. Також значення можуть мати і сортові особливості: якщо для звичайної вишні правила загальні, то для повстяної є свої рекомендації, яких бажано дотримуватися для забезпечення нормального результату.

Ще одним аспектом стане вибір відповідної схеми формування. У цьому випадку її варто визначити заздалегідь, щоб дотримуватися з самого початку. Це дуже сильно спростить роботи згодом.

Обрізка повстяних сортів

Цей різновид відрізняється тим, що крона має зауженную форму, гілки спрямовані вгору і не розходяться в сторони. Це має як свої переваги, так і недоліки, тому при проведенні обрізки потрібно пам’ятати наступне :

  1. Войлочна вишня спочатку схильна до загущення крони, тому основною роботою кожну осінь буде проріджування. Якщо не робити цього, буквально за 1-2 роки пагонів стане так багато, що коренева система не зможе повноцінно забезпечувати їх поживними речовинами і врожайність постраждає.
  2. Обов’язково видаляти всі заражені гілки, які з’являються з віком і можуть свідчити про те, що проводиться недостатньо ретельне проріджування. Зазвичай санітарну обрізку проводять як восени, так і навесні.
  3. Якщо з підстави скелетних гілок почала з’являтися молода поросль, це сигнал про те, що потрібно починати омолодження рослини – зрізати по 1-2 великих втечі не менше, ніж за місяць до морозів, щоб спив добре підсох і затягнувся.

Важливо! 

Якщо в кінці літа або початку осені листя почали покриватися чорними плямами, жовтіти і опадати завчасно, слід обприскати дерево будь-яким препаратом з вмістом міді. Тільки після цього можна обрізати повстяну вишню.

Обрізка кустоподібної вишні

Цей різновид відрізняється тим, що дає урожай тільки на приростах минулого року. Тобто, генеративні пагони живуть один сезон і щорічно зона плодоношення зміщується від центру до країв. Обрізка і формування кущової вишні має ряд особливостей :

  1. Найпростіше щорічно проріджувати внутрішню частину крони, щоб прибирати загущені і сплутані пагони. Але при цьому дерево буде ставати все ширше з кожним роком, що може бути неприпустимо в умовах обмеженого простору.
  2. Щоб зробити крону компактною, треба вкорочувати прирости минулого року. Це призведе до деяких втрат врожайності, але при цьому стимулює посилене утворення пагонів, що принесе більше плодів в наступному сезоні. Різати по старій деревині немає сенсу, там немає нирок і гілка просто засохне.
  3. При сильному оголенні гілок і зменшенні довжини приростів потрібно проводити омолодження. Для цього на гілці треба знайти вдало розташований дзига і провести обрізку, переводячи точку зростання на нього. Важливо підбирати оптимальне розташування дзиги, щоб форма дерева не порушувалася.

До речі! 

У кустоподібних сортів омолоджування починають проводити вже з 7-8 року.

Обрізка деревовидної

Найпоширеніша різновид, за якою легко доглядати. Дерева спочатку досить компактні, що спрощує обрізку, з нею без праці впораються і новачки. Тут треба пам’ятати наступне :

  1. Плоди зав’язуються на пагонах букетного типу, які плодоносять протягом 4-5 років. Потім потрібно омолоджувати крону для стимулювання нових, щоб урожай був хорошим протягом багатьох років.
  2. Зазвичай вибирають низькоштамбову або розріджено-ярусну схему обрізки. Вони найбільше підходять для деревовидних сортів і забезпечує простий догляд за деревами.
  3. Довжина річних приростів повинна бути 30 см і більше. Якщо вона скоротилася до 20 см, потрібно омолодити стару вишню. Якщо гілки звисають, потрібно обрізати на переклад, щоб втеча була направлена вгору.
  4. Головне – не допускати загущення крони і проводити проріджує і санітарну обрізки з року в рік.

Важливо! 

Варто стежити за рогом відходження скелетних гілок від крони, якщо він дуже гострий, ризик розлому зростає в рази.

Заходи після обрізки

Щоб забезпечити найкращий ефект, потрібно пам’ятати кілька простих рекомендацій. По-перше, після проведення роботи обов’язково прибрати зрізані гілки, аж до самих дрібних. Найкраще винести їх з території ділянки і спалити, так як там часто є суперечки грибкових хвороб і яйця шкідників.

Але найголовніше – придбати в садівничому магазині садовий вар або будь-який інший склад для обробки спилів. Їм потрібно замазати все місця обрізки, аж до самих дрібних. Це забезпечить швидке загоєння і виключить поразки хворобами і морозом. Якщо будує суха погода, можна провести вологозарядний полив, щоб дерево встигло нормально підготуватися до зими.

Правильна обрізка вишні не тільки забезпечує її нормальний розвиток, а й підвищує врожайність. Крім того, таким чином дерево захищають від хвороб і допомагають йому плодоносити довгий час. Головне – вибрати оптимальну схему і дотримуватися її з року в рік.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал