Обробка грунту від фітофтори восени в теплиці і відкритому грунті

Фитофтороз (фітофтора) – справжній бич російських городів. Це грибкове захворювання, яке вражає основні овочеві культури: картопля, помідори.

Профілактикою фітофтори необхідно займатися відразу після закінчення дачного сезону.

В цій статті ми розповімо про обробку ґрунту восени від фітофтори, перерахуємо основні способи боротьби і найбільш ефективні препарати.

Чи можна вилікувати землю від фітофтори

На жаль, 100% ймовірності того, що фітофтора буде знищена, немає. Справа в тому, що це надзвичайно живучий патоген, який може «спати» в землі роками, чекаючи свого часу.

Однак, регулярно проводячи восени обробку землі та дотримуючись правил сівозміни, є шанс значним чином знизити ризик поширення цього грибкового захворювання і практично вилікувати свій город.

Коли краще обробляти ґрунт від фітофтори

Обробку землі від фітофтори необхідно починати відразу ж після збирання врожаю овочів.

Перш за все, потрібно зібрати батоги, залишки рослин, листя, гнилі плоди і спалити весь це сміття за межею городу.

Поки стоїть тепла погода, необхідно обробити ґрунт біофунгіцид (Фітоспорін, Байкал ЕМ-1 і т.д.).

Через кілька тижнів обробку повторюють, але в якості діючого засобу використовують хімічний фунгіцид на основі міді.

Які культури не можна садити там, де був фітофтороз

Фітофтора – головний ворог всіх пасльонових, тому на зараженому ділянці не можна садити перець, картопля, томати і баклажани.

Кращим варіантом буде посів сидератів. Наприклад, білої гірчиці.

Обробка ґрунту від фітофтори восени

Є кілька способів вилікувати землю від фітофтори восени після вирощування основних городніх культур. Це використання хімічних фунгіцидів, біофунгіцидів, народних засобів і висадка рослин-сидератів.

Якими фунгіцидами можна обробити землю від фітофтори таблиця

Використання фунгіцидів є найбільш ефективним прийомом боротьби з фітофторою в ґрунті.

Перевагами хімічних фунгіцидів восени є те, що вони не припиняють свою дію при опадах і зміні температури і вологості ґрунту. Також восени вони безпечні для комах.

Найбільш ефективними вважаються препарати на основі міді. Дані по фунгіцидів ми зібрали в таблиці.

Препарат Приготування/застосування Коментарі
Мідний купорос На 1 квадратний метр потрібно 5 л робочого розчину. Робочий розчин готується з 50 гр купоросу і 5 л води Ефективно вражає грибок. У зазначених дозах не робить шкоди і не накопичується в землі
Колоїдна сірка Робочий розчин готується з розрахунку на 10 кв. метрів. На цю площу треба в відрі води розчинити 30 гр препарату Застосовується на початку осені відразу після збирання врожаю, так як препарат найбільш ефективний саме на теплому ґрунті (+ 15 + 17 градусів)
Оксихом На 10 кв . м необхідно 10 гр оксіхома розчинити у відрі води Це ще один фунгіцид на основі міді, який використовується, щоб вилікувати фітофтороз. Надає більш щадний вплив на землю

Народні засоби обробки ґрунту від фітофтори

При несильному зараженні або початкових ознаках фітофторозу допускається застосування народних засобів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. При сильному поширенні фітофтори вилікувати землю тільки народними рецептами не вийде!

Окріп з марганцівкою

Таким нехитрим засобом можна обробити хвору землю в теплиці. Поливати треба крутим окропом і з тим розрахунком, що вода оживляти землю не менше, ніж на 15 см.

Перманганат калію додавати з розрахунку 2 гр кристалів на 1 л окропу.

Кисломолочні продукти

На 10 л води використовують 1 л кефіру або молочної сироватки. Для посилення ефекту можна крапнути 2-3 краплі йоду. Рідини змішують і ретельно обприскують землю.

Пріле сіно

Пріле сіно заливають на 5 діб відром води і досипають 2 столові ложки сечовини. Готовим засобом поливають ґрунт 2-3 рази з інтервалом в 10 днів.

Зольно-мильний розчин

Натріть половину шматка господарського мила, додайте пів кілограма золи і залийте 3 л води. Ретельно перемішайте до повного розчинення мила. Обприскуйте складом ґрунт.

Які мікробіологічні препарати можна застосовувати

Мікробіологічні засоби ефективні в боротьбі з патогенними грибками, але у них є один недолік. Використовувати їх можна тільки при теплій погоді, інакше бактерії, які пригнічують фітофтори, будуть неактивними.

Нижче список найбільш ефективних і популярних мікробіологічних препаратів.

 • Фітоспорін-М вважається одним з найбільш популярних і ефективних фунгіцидів, якщо треба вилікувати землю. Готувати рідина для обробки ґрунту потрібно за інструкцією. Бажано провести процедуру восени до настання холодів, так як фунгіцид працює тільки по теплому ґрунту.
 • Тріхофіт містить грибок, який є паразитом по відношенню до фітофтори. Він знищує її і виробляє антибіотик.
 • Тріходермін за своєю дією дуже схожий на Тріхофіт. Для обох засобів є обмеження: їх не можна застосовувати на ділянках, удобрених золою або вапном.
 • Байкал ЕМ-1 застосовується на початку вересня. На холодній ґрунті не працює.
 • Гамаір містить мікроби, які пригнічують патогенні мікроорганізми. Представлений у формі таблеток або порошку.

Як позбутися від фітофтори восени за допомогою сидератів

Вилікувати ґрунт можна, вирощуючи на ділянці сидерати в перервах між вирощуванням основних овочевих культур.

Коренева система деяких сидеральних рослин під час вегетації виділяє в ґрунт особливі речовини, які пригнічують розмноження фітофтори.

Але в основному сидерати використовуються для профілактики фітофторозу. З найбільш поширених в Росії можна назвати білу гірчицю і олійну редьку.

Щоб ефект був максимальним гірчицю (або інший сидерат) косять і закладають в землю. Бадилля гниє і пригнічує суперечки фітофтори.

Чим можна обробити ґрунт в теплиці від фітофтори

Фітофтороз в теплиці особливо небезпечний, оскільки земля не оздоровлюється природним шляхом.

Для боротьби з інфекцією в умовах закритого ґрунту застосовують Біофунгіциди на основі бактерій, що пригнічують патогенні грибки.

 • Агат -25К. Робочий розчин готується з 300 мл пасти, розчинених у відрі води. Такого обсягу вистачає на цілу сотку. Крім знищення грибків фітофтори Агат-25К покращує структуру землі в теплиці.
 • Алірін-Б продається в формі таблеток і в формі порошку. Для обробки 10 квадратів потрібно 2 таблетки на відро води. Знижує кислотність ґрунту.

В опалювальній теплиці можна застосовувати такі Біофунгіциди, як Байкал ЕМ-1, Фітоспорін-М, Тріхофіт. А ось хімічні фунгіциди використовувати небажано, так як в закритій теплиці можна отруїтися виділеннями.

ДОВІДКА. Щоб посилити ефект від засобів, укрийте грядки в теплиці плівкою на кілька днів.

Також в теплиці поливають ґрунт окропом з марганцівкою. Ще є метод «пропалювання землі», але він досить складний і дає вельми сумнівний ефект. Його суть в тому, що по землі розкладають горючий матеріал природного походження, після чого обливають засобом для розпалу й підпалюють.

Після того, як такий імпровізований вогнище потухне, земля перекопується.

Часті помилки

 • Використання біофунгіцидів пізньої осені. На жаль, такі препарати працюють тільки при теплій погоді.
 • Недотримання концентрації діючої речовини.
 • Залишки перехворіли фітофторозом рослин залишаються на грядці. Таке сміття – джерело зараження.
 • Висадка пасльонових культур на зараженому ділянці. Картопля, помідори, перці дуже сприйнятливі до цієї хвороби. Замість цих рослин посадите коренеплоди, а ще краще – посійте сидерати.

Відповіді на часті питання

Коли треба починати лікувати землю від фітофтори?

Бажано почати відразу після збирання врожаю, поки погода не зіпсувалася, і можна застосувати Біофунгіциди.

Чи можна вилікувати город від грибка повністю?

Якщо зараження було слабким, то – так, вилікувати можна . Але взагалі фітофтора – дуже живучий патоген.

Чи ефективні народні засоби?

Препарати, виготовлені за народними рецептами, найкраще застосовувати для профілактики захворювання, а не боротьби з ним.

Висновок

Успіх в боротьбі з фітофторою залежить від послідовності агротехнічних заходів. Необхідно планомірно використовувати найефективніші препарати для знищення всіх грибкових спор, щоб вилікувати фітофтори.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал